כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  האזינו ל"פרקי חזנות כבקשתך"

  0 תגובות   יום חמישי, 9/8/18, 09:25

  ''

  בתקליטיית קול ישראל [צילום באדיבות משפחת ברוך שיין]        

  האזינו ל"פרקי חזנות כבקשתך"

   

  התוכנית פרקי חזנות כבקשתך היא מהוותיקות מבין תוכניות "קול ישראל ''בשידורה הוחל למעשה עוד בתקופת טרום הקמת המדינה, במסגרת השידורים העבריים ב"קול ירושלים" ''  התוכנית זכתה בעשורים הראשונים של המדינה לפופולריות והאזנה רבה גם בקרב ציבור לא דתי .סיפורה של תוכנית הרדיו המיתולוגית

  ▪  ▪  ▪


  מאת:אלי אלון
   
  במסגרת סידרת כתבות שפרסמתי על תוכניות דת ומסורת ששודרו בקול ישראל, הופיעו באתר זה כתבות על התוכניות "פרקי היום בתנך" ו"קבלת שבת" ועתה הגיעה תורה של התוכנית "פרקי חזנות כבקשתך" או בשמה הקודם "פרקי חזנות". 

  סיפורה של "פרקי חזנות כבקשתך" 

  התוכנית "פרקי חזנות כבקשתך" ששודרה לאורך שנות דור בקול ישראל שילבה פרקי חזנות   לבקשת מאזינים אליה צירפו המאזינים  ברכות ואיחולים אותן הם ביקשו לשדר ליקירהם. הבקשות נשלחו לרוב באמצעות גלויות. אם תרצו הייתה זו למעשה תוכנית רדיו  על אותו עיקרון של התוכנית "דש עם שיר". 

  התוכנית פרקי חזנות כבקשתך היתה מהוותיקות מבין תוכניות קול ישראל. בשידורה הוחל למעשה עוד בתקופת טרום הקמת המדינה, במסגרת השידורים העבריים ב"קול ירושלים". אז נקראה התוכנית "פרקי חזנות". עורכה הראשון היה אפרים די-זהב (גולדשטיין) (1902-1957) קריין חזן, מוזיקאי ועיתונאי. בראשיתה שודרה התוכנית  בצורה לא  סדירה, לרוב בשישי ובשבת ואף במוצאי שבת. 

  ב-1950, זמן קתר  לאחר קום המדינה והפיכת "קול ירושלים ל"קול ישראל", שונה שם התוכנית ל"פרקי חזנות כבקשתך" היא שודרה מידי שבת בשעות הצהריים בשעה 13:30 לערך. בשנות ה-50 הגיש את התוכנית הרב בנימין צביאלי ממייסדי המחלקה (המדור) להווי ומסורת יהודית בקול ישראל, ומי שניהל את המחלקה במשך שנים רבות. המעניין, שלמרות שהתוכנית הופקה על-ידי המחלקה הדתית בקול ישראל, היא שודרה במשך שנים רבות בשבת, בשעות הצהריים. הדבר הוסבר, בכך שחלק ניכר ממאזיני התוכנית, היו חובבי חזנות לאו-דווקא מן המגזר הדתי, ועבורם שעת התוכנית בשבת בצהריים הייתה זמן אידיאלי להאזנה. אי-שם בשנות ה-50 (ככל הנראה בשנת 1955) בעקבות דרישת מאזינים דתיים וכפי הנראה גם בשל התערבות גורמים במפלגות הדתיות, הוחל בשידורה ביום רביעי. התוכנית שודרה במשך שנים מדי יום רביעי בשעות הערב בשעה 7 בערב לערך, בהמשך שונה מועדה ועבר ליום שלישי וחזר שוב ליום רביעי. 

  התוכנית זכתה לפופולריות גם בקרב ציבור לא דתי 

  התוכנית זכתה להאזנה ולפופולריות רבה  במשך שנים ארוכות, כאמור לא רק בקרב הציבור הדתי, אלא גם בקרב ציבור חילוני.  היו שהאזינו באדיקות לתוכנית.גם בקיבוצים חילוניים לא מעטים ואף בקיבוצים של "השומר הצעיר". רבים המתינו לתוכנית ובשעת שידורה היו רתוקים למקלט כדי להתרפק בגעגועים על נעימות בית הכנסת ומנגינות בית אבא. ברוך שיין עיתונאי, בעיתון הצפה ומי שערך את התוכנית במשך שנים רבות, מספר במאמר שפרסם בעיתון הצופה (18.5.1955) כי למחלקה הדתית ב"קול ישראל הגיע מכתב מאיש קיבוץ בערבה שכותב בו כי אצלם בקיבוץ "מפעילים את הגנרטור החשמלי שעה אחת קודם הזמן הקבוע לכך ביום רביעי כדי שיוכלו להאזין לתוכנית החזנות כבקשתך. עוד כותב שיין במאמר: "סדרן (הכוונה לסדרן הקיבוץ א.א) אינו קובע כל סידור שהוא באותו ערב כדי שיוכל להתענג על קטע "רחם נא" של יוסל'ה (רוזנבלט א.א) או להתמוגג מ"טיהר רבי ישמעאל", מפיו של קווארטין (החזן זבולון קוורטין א.א). 

  במאמר מספר שיין כי לתוכנית מגיעים מאות גלויות של מאזינים (כשלושים אלף בקשות נתקבלו עד עכשיו) הבוחרים להצמיד ברכה ליקיריהם לרגל מאורע בפרק חזנות... בשל ריבוי המשאלות שאין בידו של העורך ומנחה התוכנית למלא בכל עת, עליו להכריע לצד היצירה החזנית המעולה". ברוך שיין ערך את התוכנית שנים רבות. בתו הדסה ורגון מספרת לי, כי התוכנית הייתה כה פופולרית ורבת האזנה עד כי חזנים ובניהם ידועים נהגו לשלוח כדבר שבשגרה עם הוצאת תקליטיהם תקליט העתק לתקליטיית קול ישראל. הדסה ורגון מציינת, כי אביה בהיותו עורך התוכנית פרקי חזנות כבקשתך השמיע בתוכנית גם חזנים לא ידועים ובכך פרץ להם את הדלת אל עולם החזנות והשירה הדתית וחלק מהם פרצו וידועים. אין ספק שתרומתה של התוכנית להתפתחות עולם החזנות והשירה הדתית בארץ הייתה רבה. 

  בין החזנים שהושמעו בתוכנית לייב גלאנץ משה קוסוביציקי, יוסל'ה רוזנבלט, מרדכי הרשמן גרשון סירוטה, מלבסקי ,יצחק אשל, זבולון קוורטין דוד רזניק ועוד רבים וטובים והרשימה ארוכה ורבה.
   
  ''

  אולפן קולישראל הקריה בתל אביב [צילום אלי אלון]

  הקלטת התכנית גם מחוץ לאולפן 

  רוב תכניות פרקי חזנות כבקשתך שודרו מאולפן קול ישראל בתל אביב .אולם בשנות ה-70 וה-80 שודרו חלק מתוכניות "פרקי חזנות כבקשתך" בשידור חי ממקומות ציבוריים בארץ. כך למשל ביום רביעי (10.8.77) שודרה התוכנית בשידור חי מאולם "אוהל שם" ברחוב בלפור 30 בתל אביב, בין החזנים שהופיעו בה בנימין מולר, יעקב מוצן, שלום רוזנברג, הרב שלמה קרליבך. ליווי בפסנתר חנן וינטרניץ. ערך את התוכנית ברוך שיין. והנחה מרדכי פרימן שהנחה לא מעט תכניות דת ומסורת בקול ישראל  ב-10.7.79 שודרה התוכנית בשידור חי מ"בית עובד העירייה ברחוב פומבדיתא 4 בתל אביב, בהשתתפות החזנים והזמרים רפאל אבוהב, משה גיאת, יעקב טולדנו, מקהלת הילדים התל אביבית "פרחי אביב" בניצוחו של מנשה לב-רן ועוד. ב-9.8.83 שודרה התוכנית בשידור חי מהמרכז הקהילתי "איחוד שיבת ציון" ברחוב בן יהודה 86 בתל אביב. בתוכנית זו אותה ערך אברהם סלומון השתתפו החזנים: חיים אדלר, אליהו גרינבלט, יהושוע לרר, בנימין מולר, יוסף מלובוני ועוד .

  עם השנים פחת מאוד מספרם של חובבי החזנות בקרב הציבור הישראלי הלא-דתי, ואף בקרב הציבור הדתי והחרדי ואת מקומה של החזנות הקלאסית ,תפסה המוזיקה החסידית הקיצבית "המודרנית". והדבר התבטא בירידה משמעותית בהאזנה לתוכנית והיא ירדה מלוח המשדרים של קול ישראל.
  ''

  ברוך שיין עם יעקב פרוינד

   

  האזינו ל"פרקי חזנות כבקשתך"התוכנית פרקי חזנות כבקשתך היא מהוותיקות מבין תוכניות קול ישראל '' בשידורה הוחל למעשה עוד בתקופת טרום הקמת המדינה, במסגרת השידורים העבריים ב"קול ירושלים" '' אז נקראה התוכנית "פרקי חזנות"אלי אלון   |   לסיפור המלא

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות