כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  המאבק על בית המכס" בנמל יפו "

  2 תגובות   יום רביעי, 22/8/18, 15:40

   

  ''
  בית המכס בנמל בית המכס בנמל יפו חזית דרומית  מזרחית [צילום: אלי אלון]

      המאבק על "בית המכס" בנמל יפו 

  סמוך לשער הצפוני של נמל יפו על קו הים שוכן מבנה בית המכס המנדטורי ''מבנה צר ומאורך בולט בכיעורו '' מזה תקופה ארוכה מתנהל מאבק על עתידו של מבנה היסטורי זה .עיריית ת"א-יפו דורשת להרסו בטענה כי חוסם הנוף לים וכי אינו בעל ערכים אדריכליים שראוי לשמר, ואילו המועצה לשימור אתרי מורשת בגיבוי חוקרי יפו ומדריכי טיולים, דורשים לשמרו בשל ערכו ההיסטורי וסיבות נוספות . מעניין מה יעלה לבסוף בגורלו של מבנה מריבה זה.

   

  מאת:אלי אלון

  ''

  בית המכס  המנדטורי  בנמל יפו   [צילום משה מילנר לעמ]  בית המכס המנדטורי 
  בית המכס העותומאני בנמל יפו נבנה על ידי  הטורקים  לאחר הריסת חומת יפו בסוף מאה ה-19  הוא היה בנוי באבן כורכר  מקומית  עם גג רעפים  אדום וחזיתו  הפונה צפונה התאפיינה בסגנון יווני עם גמלון  ועמודים דוריים .חזיתו  הדרומית  סמוכה  למדרגות היורדות לרציף  בנוי אבן  מהתקופה העותומאנית  והוא קדם לבנין הנמל העותומאני דרומה ממנו.

  בשנות ה-20 של המאה הקודמת חלה עליה גדולה במספר העולים שהגיעו לארץ ישראל דרך נמל יפו .בית המכס העותומאני הישן שהקימו הטורקים לא התאים לקליטת אלפי העולים שהגיעו לארץ ישראל  לשערי הנמל . במסגרת תוכנית מנדטורית להרחבת נמל יפו שהחלה להתגבש בשנות ה-20 החליטו הבריטים להרוס את בית המכס ההעותמאני  ולהקים במקומו ועל חורבותיו בית מכס חדש. זהו מבנה בית המכס הקיים עד היום .בניית בית המכס המנדטורי החלה במחצית שנות ה-20 של המאה הקודמת. ביוני 1931 נחנך המבנה החדש. מבנה בית המכס המנדטורי נבנה בסגנון הבינלאומי. הוא בן שתי קומות עשוי בטון, מוארך וצר, חלקו הצפוני של המבנה מתעקל מעט מזרחה. בחזית קומתו הראשונה של המבנה (קומת קרקע) מצויה מעין מרפסת מקורה, ולאורך הקומות העליונות שורת חלונות אופקיים. המבנה כונה בשם "בית המכס הלבן" ושימש את משרדי מנהלת הנמל, כבית מכס, טרמינל נוסעים וכתחנת קשר לאניות.

  המעבר למבנה המכס המנדטורי 
  וכך כותב על המעבר למבנה החדש עיתון "דואר היום" בגיליונו מיום חמישי 18 ביוני 1931"משרדי הנהלת הנמל עברו שלשום לדירתם בקומה השנייה של בנין הנמל החדש. הוקצעו (הוקצו א.א) בשבילם שלשה חדרים נרחבים  ונוחים מצד דרום של הבניין .בקומה השנייה נקבעו שלשה אולמות גדולים של הקרנטינה ובהם עשר מקלחות לגברים ועשר לנשים וחדרי חיטוי . מקום מיוחד הוקצע למנוף ענקי חדש שבו יעלו את חפצי העולים מהסירות ישר לאולם הקרנטין. חדרים יפים נקבעו למשרד רופא החוף .למטה סודר סלון  נאה של המכס לשם בדיקת החפצים. הבניין עושה רושם יפה בחיצוניותו ופנימיותו .הנוסעים והעולים החדשים שיבואו דרך נמל יפו לא יתאכזבו בעתיד מהמראה הנושן של בניני המכס הקודמים. ", נכתב בעיתון "דואר היום" .

  עם חנוכת נמל חיפה, באוקטובר 1933 ובהמשך בעקבות פרוץ מאורעות "המרד הערבי" (1936- 1939),והשבתת נמל יפו על פועלי הנמל הערביים  צומצה עד מאוד פעילות הנמל וכמובן צומצמה  גם הפעילות במבנה הטרמינל הנוסעים הקרוי בית המכס. מספר העולים שהגיעו דרך הנמל היפואי פחת משמעותית כמעט פסק . רוב רובם של  העולים באותן שנים הופנו לנמל חיפה. בשנת 1965 נסגר נמל יפו ומזה שנים הרבה עומד הבניין המנדטורי מוזנח ועלוב. כיום משמש חלקו הדרומי של המבנה את שבט צופי ים יפו, חלקו הצפוני ברובו שומם. בתחילת שנות ה2000 "מחשש לבטיחות"ונפילת חלקים מהקיר עיבתה חיזקה  עירית תל אביב את קירות המבנה בחגורות בטחון .דבר שכיער עוד יותר את המבנה המוזנח  ושינה צורתו המקורית  והמבנה כיום לאור השינויים והשיפוצים שעבר  שונה במראהו בולא מזכיר את צורתו המקורית   .
   
  ''

   בית המכס בנמל יפו חזית מזרחית [צילום: אלי אלון]
  המבנה "קוטע" הנוף הפתוח לים 


  ביקרתי וצילמתי  בימים אלה במקום. דומה שאין ויכוח שהמבנה בעל הכיעור הבולט "תקוע" ממש  על שפת הים ,מסתיר בצורה בולטת את נוף הים הפתוח ופוגע-קוטע  רצף הנוף לאורך הטיילת  ובכך מזכיר קצת את בניין הקזינו בחיפה. אך מאידך בכל זאת מדובר באתר היסטורי שאין לזלזל בחשיבותו ובערכו ההיסטורי. שכן שימש שער הכניסה לארץ ישראל לאלפי עולים. יש כאן נושא שימור לא פשוט ומורכב. 
  עיריית תל אביב ל  תומכת בהריסתו של המבנה   -בעירייה טוענים כי המבנה אינו בעל ערכים אדריכליים שראוי לשמר וכי הוא חוסם את הנוף לים הפתוח. בעריית תל אביב אומרים כי מבנה בית המכס המנדטורי עבר מאז הקמתו  שיפוצים ושינויים ואיבד מצורתו וצביוני המקורי ועדיף להורסו  כדי לחשוף שרידים ערכים היסטוריים המסתתרים תחתיו . עוד טוענים בעיריה  כי לא רק שהבניין  אינו בעל ערך אדריכלי גם ערכו ההיסטורי נמוך שכן פעל כטרמינל נוסעים באופן פעיל ומשמעותי שנתיים -שלוש בלבד.אגב דבר שנכון  מבחינה עובדתית היסטורית.
  לעומת זאת     המועצה לשימור אתרי מורשת תומכת בהשארת המבנה ושימורו. בהודעת המועצה לשימור נאמר כי "המבנה - בית המכס המנדטורי ביפו - הוא בעל חשיבות היסטורית שכן שימש שער הכניסה לארץ ישראל  וכאן דרכו לראשונה רגלם של אלפי עולים בארץ ישראל , ובנוסף טוענים במועצה לשימור כי המבנה הוא  בעל חשיבות אדריכלית בשל היותו מבנה מודרניסטי בסגנון בינלאומי. כמו-כן עצם קיומו של המבנה, הופך אותו למעין קיר ים שמונע הצפות של נמל יפו בימי חורף.

  המועצה הארצית לתכנון מאשרת הריסת המבנה
  המבנה הוגדר עוד  ב-2003 כאתר לשימור במסגרת תוכנית בניין העיר ולפי תוכנית מתאר ארצית לנושא החופים (תמ"א 13). נוכח הזנחתו ומצבו הפיזי והחזותי המדרדר של המבנה נערכו החל משנת 2011 דיונים בעריית תל אביב באשר לעתידו של המבנה וההחלטה שהתגבשה להרוס את המבנה. 
  ב-2014 אישרה ועדת המשנה לתכנון ולבנייה של עיריית תל אביב את תוכניתה להרוס את מבנה בית המכס המנדטורי.
  .
  ''

  בית המכס  המנדטורי  בנמל יפו חזית דרומית   צילום :אלי אלון

  ביוני 2016 דנה המועצה הארצית לתכנון ובנייה בבקשתה של עיריית תל אביב לשנות תוכנית ארצית, ולאשר בקשתה שבית המכס המנדטורי הישן בנמל יפו לא ייחשב עוד כבניין לשימור — לצורך הריסתו. העירייה הודיעה כי היא מבקשת להכין תוכנית חדשה, שלפיה בית המכס המוזנח ייהרס לטובת הרחבת הטיילת שבין הרצליה ועד סמוך בת ים. נציגי העירייה טענו כי המבנה אינו בעל ערכים אדריכליים שראוי לשמר וכי הוא חוסם את הנוף לים הפתוח. עוד טענה העיריה כי מבנה בית המכס המנדטורי עבר מאז הקמתו  שיפוצים ושינויים ואיבד מצורתו וצביוני המקורי ועדיף להורסו  כדי לחשוף ערכים היסטוריים המסתתרים תחתיו .  

  תמר טוכלר מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרים,  כתבה מכתב חריף לחברי המועצה הארצית (כך לפחות דווח בעיתונות),בו הביעה התנגדות המועצה לשימור אתרי מורשת להרס המבנה .והעלתה הצעות שונות לשימור המקום. אולם לבסוף ולאחר דיונים וישיבות החליטה המועצה הארצית   לקבל  בקשת עיריית תל אביב ואישרה הריסת המבנה המנדטורי. 

  בעקבות החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, פתחה המועצה לשימור אתרי מורשת במאבק ציבורי לשימור המבנה תחת הסיסמא "אל תתנו יד להרס השער לארץ ישראל" בראש המאבק  עומדים תמר טוכלר מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור, אדריכלים  חוקרי יפו, ובניהם האדריכל  שמואל גילר, מדריכי טיולים ועוד. המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, הודיעה כי השלימה תיק אדריכלי הסוקר את הפוטנציאל הציבורי והתיירותי הטמון בשימור "בית המכס"  במקביל העלתה המועצה  לשימור אתרים באתר הפייסבוק שלה  "דגם שימור" מוצע לשימור "בית במכס.
  עיינתי בתכניות המועצה לשימור ובדגם השימור. על פי תכניות אלה  יהפוך מבנה "בית המכס" המנדטורי בנמל יפו לבית משרדים. הוא יורחב, צביונו המקורי ישונה ולא ישמר  ותתאפשר לו תוספת בניה. לפי הדגם זה ,  לא יוקם במבנה  מוזאון ובעצם כבנין משרדים הוא יהיה סגור בפני הציבור ולא יפתח באופן חופשי לציבור. יש משהו מקומם בתוכנית  מוצעת זו.שכן היא  משרתת טובת והאינטרסים של  בעלי ממון ויזמים ופחות את הציבור הרחב .  ואם יש כוונה לישמה  עדיף כבר ל"גלח" את המבנה כבר מחר.
  אני מציע לבדוק מה קרה בשימור אתר  חאן זרעוניה שבפאתי בנימינה שעבר  לבעלות פרטית  והפך בית דירות פרטי ולציבור אין אפשרות לבקר בו או להנות מימנו.  ראו האתר ההיסטורי הפך לבית עשירים.

  ''
  בית המכס  המנדטורי  בנמל יפו חזית צפונית   צילום :אלי אלון  ראו כתבה נוספת של כותב זה :

   

  המאבק על "בית המכס" המנדטורי ביפו סמוך לשער הצפוני של נמל יפו על קו הים שוכן מבנה בית המכס המנדטורי '' מבנה צר ומאורך בולט בכיעורו '' מזה תקופה ארוכה מתנהל מאבק על עתידו של המבנה    |   לסיפור המלא


   

  שתף:     |    |     |  
  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     29/9/18 08:22:
   תמשיך להקפיץ את הבלוג הזה בלי סוף. הרי איש לא קורא.
     8/9/18 09:12:

   אני בעד להרוס את המבנה.

   אין בו משהו מיוחד, מכוער והוא לא עתיק, וסתם לא משתלב בעתיד של האיזור.

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות