כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  תגובות (1)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    8/9/18 09:12:

  אני בעד להרוס את המבנה.

  אין בו משהו מיוחד, מכוער והוא לא עתיק, וסתם לא משתלב בעתיד של האיזור.

  המאבק על בית המכס" בנמל יפו "

  2 תגובות   יום רביעי, 22/8/18, 15:40

   

  ''
  בית המכס בנמל בית המכס בנמל יפו חזית דרומית  מזרחית [צילום: אלי אלון]

      המאבק על "בית המכס" בנמל יפו 

  אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון ייהרס בקרוב, ואולי אף בקרוב מאד, "בית המכס" המנדטורי בצפונו של נמל יפו '' בכך יוכרע מאבק שנמשך מספר שנים בין עיריית תל אביב-יפו התומכת בהריסת המבנה לבין המועצה לשימור אתרי מורשת המתנגדת להריסתו ודורשת לשמרו

   

  מאת:אלי אלון

  ''

  בית המכס  המנדטורי  בנמל יפו   [צילום משה מילנר לעמ]


  פעל שנים ספורות בלבד
  סמוך לשער הצפוני של נמל יפו, על קו הים, שוכן נושק לים, מבנה בטון צר ומאורך, בולט בכיעורו, שומם ומוזנח. כאן במבנה זה שכן טרמינל הנוסעים הראשי לארץ ישראל. המבנה מכונה בפי העם "בית המכס המנדטורי" שכן שימש בנוסף לטרמינל נוסעים גם כמקום בידוק מכס. מזה תקופה ארוכה מתנהל מאבק על עתידו של המבנה בין עיריית תל אביב-יפו לבין המועצה לשימור אתרי מורשת.

  עיריית תל אביב תומכת בהריסתו. בעירייה טוענים כי המבנה חסר ערכים היסטוריים או אדריכליים הראויים לשימור, מהווה פגיעה במרקם המבנים בנמל וחוסם הנוף - המבט לים הפתוח וכן את רצף הטיילת הציבורית הפתוחה לאורך כל קו החוף. עוד אומרים בעיריית תל אביב כי מבנה בית המכס המנדטורי עבר מאז הקמתו בתחילת שנות ה-30 שיפוצים ושינויים משמעותיים ואיבד מצורתו וצביוני המקורי ועדיף להרסו, כדי לחשוף שרידים ערכים היסטוריים המסתתרים תחתיו. עוד טוענים בעירייה כי לא רק שהבניין אינו בעל ערך אדריכלי גם ערכו ההיסטורי נמוך שכן פעל כטרמינל נוסעים באופן פעיל ומשמעותי, שנים ספורות בלבד, אגב, דבר שנכון מבחינה עובדתית היסטורית.

  לעומת זאת המועצה לשימור אתרי מורשת תומכת בהשארת המבנה ושימורו. במועצה לשימור אומרים: "מבנה בית המכס המנדטורי ביפו הוא בעל חשיבות היסטורית שכן שימש שער הכניסה לארץ ישראל וכאן דרכה לראשונה רגלם של אלפי עולים בארץ ישראל, ובנוסף טוענים במועצה לשימור כי המבנה הוא בעל חשיבות אדריכלית בשל היותו מבנה מודרניסטי בסגנון בינלאומי. כמו-כן עצם קיומו של המבנה, הופך אותו למעין קיר ים שמונע הצפות של נמל יפו בימי חורף. תמר טוכלר מנהלת מחוז תל אביב במועצה לשימור אתרי מורשת כותבת: "האתר בעל ערך גבוה בשל מיקומו, וסיפורו ההיסטורי והאדריכלי. שיקומו והחייאתו יכולים להוות תרומה ממשית לנמל".
  ''

  בית המכס  המנדטורי  בנמל יפו חזית דרומית   [צילום :אלי אלון]

   

  תולדות המבנה

   

  בשנות ה-20 של המאה הקודמת חלה עליה גדולה במספר העולים שהגיעו לארץ ישראל דרך נמל יפו. בית המכס העותומאני הישן שהקימו הטורקים לא התאים לקליטת אלפי העולים שהגיעו לארץ ישראל. במסגרת תוכנית מנדטורית להרחבת נמל יפו העתיק ובניית נמל מודרני, שהחלה להתגבש בשנות ה-20, החליטו הבריטים להרוס את בית המכס העות'מאני ולהקים במקומו ועל חורבותיו בית מכס חדש. זהו מבנה בית המכס הקיים עד היום.

  בניית בית המכס המנדטורי החלה במחצית שנות ה-20 של המאה הקודמת. ב-1931 נחנך המבנה החדש בטקס חגיגי. המבנה נבנה בסגנון הבינלאומי. הוא בן שתי קומות עשוי בטון, מוארך וצר, חלקו הצפוני מתעקל מעט מזרחה. בחזית קומתו הראשונה של המבנה (קומת קרקע) מצויה מעין מרפסת מקורה, ולאורך הקומות העליונות שורת חלונות אופקיים. המבנה כונה בשם "בית המכס הלבן", שימש כטרמינל נוסעים ובנוסף שימש למשרד (תחנת) מכס ולמשרדי הנהלת הנמל.

  המבנה שימש גם כתחנת קשר לאניות. מיד לאחר ירידת הנוסעים מהספינות הם הגיעו למבנה הטרמינל (בית המכס), שם עברו תהליך רישום, בדיקת דרכונים ואשרות כניסה וכמו-כן עברו הנוסעים בדיקת מכס לגבי חפציהם ובדיקות רפואיות ורק אז אושרה כניסתם לארץ.
  ''
   בית המכס בנמל יפו חזית מזרחית [צילום: אלי אלון]

  ביקרתי וצילמתי לא מכבר במקום. דומה שאין ויכוח שמבנה "בית המכס" כיום בולט בכיעורו, "תקוע" ממש על שפת הים ופוגע-קוטע ברצף הנוף הפתוח והטיילת לאורך קו החוף ובכך מזכיר קצת את בניין הקזינו בחיפה.

  כל חובב וחסיד נוף פתוח וכותב שורות אלה נמנה עימם כשרואה את מבנה בית המכס המכוער והמוזנח במיקומו הנוכחי מזדעק ושואל למה לא "מגלחים" את גוש הבטון המכוער הפוגע מסתיר את הנוף הפתוח צפונה, אך מאידך יש הטוענים כי בכל זאת כי מדובר באתר היסטורי שאין לזלזל בחשיבותו ובערכו ההיסטורי. יש כאן נושא שימור לא פשוט ומורכב.

  המבנה הוגדר ב-2003 כאתר לשימור במסגרת תוכנית המתאר הארצית לנושא החופים (תמ"א 13). נוכח הזנחתו ומצבו הפיזי והחזותי המדרדר של המבנה (מי היה אחראי להזנחה?) נערכו החל משנת 2011 אולי אף קודם לכן, דיונים בעריית תל אביב באשר לעתידו של המבנה. הנושא נדון בוועדות העירייה וההחלטה שהתגבשה בסופו של דבר הייתה להרסו. נראה כי עיריית תל אביב יפו הייתה נחושה מתחילת הדרך להרוס את המבנה הלא אסתטי ויתכן שהיו תושבים בעיר המתגוררים בסביבה שפנו לעירייה וביקשו להרסו.

  ביוני 2016 הועלה הנושא לדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה וזו אישרה לבסוף את בקשתה של עיריית תל אביב לשנות תוכנית מתאר ארצית, שבית המכס המנדטורי הישן בנמל יפו לא ייחשב עוד כבניין לשימור. לצורך הריסתו העירייה הודיעה כי היא מבקשת להכין תוכנית חדשה, שלפיה בית המכס המוזנח ייהרס לטובת סלילת שביל או כביש כדי לשמור על רצף הטיילת על קו הים.

   

  ''
  בית המכס  המנדטורי  בנמל יפו חזית צפונית   צילום :אלי אלון
  מאבק ציבורי נגד ההריסה 
  בעקבות החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, פתחה המועצה לשימור אתרי מורשת במאבק ציבורי לשימור המבנה. הסיסמה שנבחרה למאבק הייתה: "אל תתנו יד להרס השער לארץ ישראל". במועצה הציעו תוכניות חלופיות. על-מנת לשמור על המבנה הוכן תיק תיעוד היסטורי ואדריכלי של הבניין (ראוי שיוצג ויונגש לציבור הרחב ) והמועצה העלתה למרשתת כחלק ממאבקה לשימור בית המכס "דגם שימור" של המבנה.

  גורמים במועצה לשימור אומרים כי אם אכן ישומר הבניין מתוכנן לקום בו מוזאון עליה שיסקור את תולדות נמל יפו ועליית עולים לארץ. הרשו לי להטיל ספק שאם אכן ישומר הבניין יוקם שם מוזאון עליה והעפלה של ממש. במקרה הטוב יוצב במקום שלט מורשת, אולי פינת הנצחה קטנה.

  סביר יותר להניח שאם הבניין "ישומר" הוא יורחב על-ידי תוספות בניה ויוקם בו בית קפה ואולי משרדים. היום, ואני לא מחדש דבר, כסף גובר על ערכי שימור טבע, הנוף הפתוח ושמירת אתרי מורשת.

  בית משפט העליון מאשר הרס המבנה

   

  בתחילת 2017 דנו בממשלה על הנושא במסגרת קבינט הדיור והוחלט לאשר שינוי תוכנית המתאר ולאשר הריסת "בית המכס" בנמל יפו. המועצה לשימור אתרי מורשת עתרה לבג"ץ בטענה כי לא חל כל שינוי מהותי שמצדיק שינוי תוכנית המתאר הארצית ואישור הרס "בית המכס", אולם, בית המשפט העליון דחה את העתירה וקבע כי לא נמצא פגם בהליכי קבלת ההחלטה.

  כמו שזה נראה כעת, אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, ייהרס בניין בית המכס המנדטורי בקרוב. לא אופתע אם יום בהיר אחד נתבשר כי דחפורים עלו על המבנה והרסוהו עד היסוד. להערכתי ולהבנתי גם אנשים רבים שהם חסידי שימור מבני ההיסטוריה ומורשת, לא יצטערו על הרס "בית המכס" בנמל יפו.

  ראו כתבה נוספת של כותב זה :

   

  דרג את התוכן:

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות