כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  נא להכיר :נחל סעדיה

  1 תגובות   יום שישי , 7/9/18, 10:01

  תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‏עץ‏, ‏‏צמח‏, ‏פעילויות בחוץ‏‏‏ ו‏טבע‏‏‏

   נחל סעדיה [צילום: אלי אלון]

  נא להכיר: נחל סעדיה

   

  נחל סעדיה בחיפה הוא מהנחלים הפחות מוכרים ומהפחות מטוילים בארץ '' גם טיילים ותיקים רבים לא מכירים את הנחל '' כתבה זו, באה לעשות היכרות עם נחל לא ידוע זה

   

  מאת:אלי אלון


  נחל סעדיה ממוקם בסמוך לצ'ק פוסט - מחלף הקריות, במזרחה של חיפה. זהו נחל איתן הזורם לאורך כל השנה. נביעתו טבעית. תחילתו של הנחל - מקום נביעתו נמצא במעיין עין סעדיה, הנובע למרגלות הכרמל בסמוך לצומת הצ’ק פוסט ("מחלף הקריות"), משם הוא זורם בתעלה פתוחה מתחת לגשר של מנהרות הכרמל ליד הצק פוסט. לכיוון צפון ונשפך בסופו של דבר לנחל הקישון. נחל סעדיה הוא למעשה אחד מיובליו של נחל הקישון. יצוין, כי מעיין סעדיה - מקור נביעתו העיקרי של נחל סעדיה שימש בעבר הרחוק כמקור מי שתיה לעיר חיפה. עם השנים, השימוש במי המעיין לשתייה פסק, והמים שאגב הם מים צלולים זורמים לנחל סעדיה. 

  סובל מהזנחה מתמשכת 

  סיירתי בימים אלה לאורך נחל סעדיה. מראהו הכללי לא מלבב, בלשון המעטה. בקרבתו ערימות ומצבורי פסולת בניין ולכלוך אחר. הנחל סובל מזה שנים רבות מזיהומי קרקע ומים חוזרים ונשנים של תסחיפי מזבלות פרטיות ומצבורי אשפה ולכלוך שנמצאים בקרבתו ובאזור וכן משפכים, ביוב ודלקים המגיעים אליו מאזור התעשיה הסמוך. מבדיקות שנעשו בו בעבר התגלו קוליפורמים צואתיים, אמוניה, סולפיד וכן חומרים רעילים מסוגים שונים. הזיהומים הפוקדים את הנחל בעשורים האחרונים גרמו לתמותה של דגיגים ובעלי חיים אחרים שחיו בו או בסביבתו. מימיו עכורים והוא זקוק לשיקום סביבתי ונופי מקיף ויסודי. 

  בל נשכח כי מי נחל סעדיה נשפכים בסופו של דבר לים. חבל על מצבו הנוכחי שכן נחל סעדיה הוא בעל פוטנציאל מפוספס ולא מנוצל, מימיו הנובעים כאמור מנביעה טבעית לאורך כל ימות השנה, צלולים בבסיסם ומזדהמים בחלקם במהלך זרימתם בנחל, הוא עשיר בדגה ובצמחיה טבעית. הנחל לא נגיש לציבור, ואולי זה נוח לכל מיני גורמים, כי הציבור לא יודע מה נעשה בנחל ובקרבתו ומה מצבו. ניתן להפוך הנחל וסביבתו לפארק - פארק נחל סעדיה ולריאה ירוקה גדולה שימשכו מבקרים ומטיילים רבים. בסמוך לנחל שכונות מגורים נווה פז ונווה יוסף. תושביהן עשויים ליהנות מפארק ומריאה ירוקה גדולה, מרחק הליכה מהבית, אם ישוקם הנחל ויוקם סביבו פארק. רבים מתושבי שכונות אלה לא יודעים כי ממש בקרבת בתיהם משתרע נחל מים טבעיים שאפשר להפכו לפארק רחב ידיים. 

  הצמחייה ובעלי החיים במקום 

  לאורך גדות נחל סעדיה צמחיה צפופה המסתירה לעיתים את מי הנחל. בין הצמחים הגדלים בנחל: סוף, עצי תאנה ועוד. בנחל מספר סוגי בעלי חיים: ציפורים, מיני דגים, סרטנים, צבים (הבחנתי במו עיני בצב שעלה על גדת הנחל). 

  במהלך שנת 2010 פסקה שפיעת המעיין, והנחל יבש. חוקרי נחלים ואנשי מקצוע בתחום הוזעקו למקום בניסיון לברר פשר וסיבת הפסקת שפיעת המים. יש הטוענים כי העבודות בפרויקט מנהרות הכרמל או עבודות תשתית נוספות שמתבצעות באזור הביאו להפסקה הדרגתית של השפיעה. הועלתה סברה נוספת כי הפסקת השפיעה במעיין נגרמה בשל רצף שנות הבצורת שפקדה את ארצנו והאזור. כתוצאה מהתייבשות הנחל נגרמו לו נזקים אקולוגיים ונפגעו מערכות אקולוגיות מעניינות ועתירות מיני חי וצומח שהיו קיימות בו. 

  כתוצאה מההתייבשות הנחל, לבעלי חיים ולצמחים שגדלו בו ובסביבתו נגרם נזק, ורבים מהם נעלמו - נכחדו. לפני התייבשותו הייתה קיימת בנחל ובגדותיו מערכת אקולוגית שכללה צמחיית טבעית ועשירה כגון: נאווית, נהרונית צפה, סמר, סוף, ועוד. כמו-כן, התקיימו בנחל מיני דגים וחסרי חוליות. לאחר כמעט שלוש שנות יובש, בעקבות המשקעים המרובים שירדו בחיפה, עין סעדיה, החל לשפוע ובשנים האחרונות חזרו המים לנחל אט אט ועימם צמחים ובעלי חיים שהיו בו בעבר. 

  "להציל את הנחל" 

  נוכח מצבו הלא מלבב של נחל סעדיה, ערכה החברה להגנת הטבע לפני כשנתיים וחצי, ביום שבת ה-12.3.16 אירוע "עזרו לנו להציל את הנחל"!! שמטרתו להגביר המודעות הציבורית למצבו הקשה של נחל סעדיה ולקרא לגורמים הנוגעים בדבר לפעול לשיקום ופיתוח הנחל. באירוע השתתפו כמה מאות איש והוא כלל סיורים מודרכים ללא תשלום בנחל, הפעלת, תחנות הסברה על הנחל וזיהומו ועוד. 

  הכל מודים שמדובר בפנינת טבע בעלת פוטנציאל שצריך לשמרה ולטפחה. קיימת תוכנית מתאר לשיקום הנחל וסביבתו. בשנים האחרונות ערכו רשות ניקוז הקישון ועיריית חיפה בשיתוף גורמים נוספים, שורה של פעולות לשימור ושיקום הנחל וסביבתו. נוקו ופונו ערימות פסולת ומצבורי אשפה בסביבת הנחל, הושבו לנחל פריטים של בעלי חיים וצמחים שחיו בו או בקרבתו, בוצע פרויקט להפרדת מי נחל סעדיה ממערכת הניקוז, נוקתה הקרקעית המזוהמת מהתעלה המתחברת לנחל. עיריית חיפה אומרת כי היא מקדמת תוכנית שיקום כוללת של אזור הצ'ק פוסט ובכלל זה שיקום הנחל. במסגרת השיקום קיימת תוכנית להסטת טוואי אפיק הנחל, מי הנחל יעברו טיפול אקולוגי ובשטח הציבורי יוקם פארק תיירותי. 

  בקרב הגופים הקשורים לנחל כמו רשות ניקוז הקישון, עיריית חיפה ועוד. קיימות תוכניות לנטיעת צמחי מים והצלת בעלי חיים בנחל. קיימת תוכנית להקים מסלולי רכיבת אופניים לאורך הנחל, ועוד כהנה וכהנה תוכניות. יש לקוות כי התוכניות יתבצעו בפועל ולא יהיו רק על הנייר. ועל זה נאמר כבר, ימים יגידו.


  מחלף הקריות, צ'ק פוינט. סמוך אליו עובר נחל סעדיה [צילום: אלי אלון]''
  גשר רכבת ישן ליד נחל סעדיה [צילום: אלי אלון]


  ''

  נחל סעדיה ]צילום אלי אלון]

   

   

  כתבה נוספת של כותב זה 

   

   

  נא להכיר: נחל סעדיה נחל סעדיה בחיפה הוא מהנחלים הפחות מוכרים ומהפחות מטוילים בארץ '' גם טיילים ותיקים רבים לא מכירים את הנחל '' כתבה זו, באה לעשות היכרות עם נחל לא ידוע זה אלי אלון   |   לסיפור המלא

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     10/9/18 23:46:
   צילום יפהפה. שנה טובה :)

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות