כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  "אין ילד רע יש ילד שרע לו" והקשר להתמכרויות

  0 תגובות   יום חמישי, 13/9/18, 21:29

  מגיע אלי משה, מורה לביולוגיה, בן 30, פרוד עם ילד. אנחנו נפגשים כבר כ-8 מפגשי טיפול ומשה שואל אותי "איך אני רואה את הטיפול בו?" שאלה מביכה משהו. איך אני רואה את הטיפול או איך אתה רואה אותו אני חושב לעצמי. תראה משה אני אומר לו, התקדמנו בהיכרות, אני אותך ואתה אותי, דברנו על שלבים שונים בחייך. אתה מוכשר, איש הוראה בהכשרתך, אדם רגיש לאנשים ובעלי חיים. לכך נחשפתי, ועדיין איני מבין איך אדם כמוך נשאב למעגל העבריינות, הסמים והסבל. לשם עדיין לא הגענו. אתה יודע משה, למה אני קורא לזה, "נשאב" ? כי אני מרגיש שכח חזק ממך משך אותך לעולם ההרס הזה, כמו "חור שחור" ששואב את כל מסה המתקרבת אליו. נראה לי שלא אתה בחרת ללכת לכיוון הזה. משה משתף אותי בילדותו, באמו שניסתה לחנך אותו במכות, בפרידה שעבר עם גירושי הוריו. אני שואל את משה, תגיד לי אתה יכול לתאר לי יום קשה עם אמא? היו ימים שהגענו למכות הוא אומר לי. "הגעתם למכות" אני שואל את משה? נראה לך שזה נכון כך להגדיר זאת? ילד בן 6 שמגיע לאלימות עם אמו?

  דמעה מבצבצת בעיניו של משה, הוא מנסה להמשיך להגן על אמו, " תראה כך היא גדלה, אתה מבין?".

  אחרי נשימה ארוכה אני אומר למשה "אין סתירה, משה, ביכולת לאהוב את הורינו לתחושות של כעס, מותר לנו גם לכעוס על דברים שעברנו מהם וגם להמשיך לאהוב אותם" משה מהרהר בדברים, אני מרגיש שדברי מחלחלים פנימה לנפשו.

  יום כיפור מתקרב. "תגיד לי משה", אני אומר לו, "אם היית צריך לבקש מאמך סליחה על משהו, והיא הייתה צריכה לבקש ממך סליחה על משהו, על מה הייתם מבקשים אחד מהשנייה?"

  משה נושם עמוקות ומנגב דמעות נוספות שמציפות אותו. "הייתי צריך לבקש ממנה סליחה שלא הייתי הילד שלו היא ציפתה, שלא הייתי ילד טוב". ו"מה היא ממך"? אני שואל את משה?

  "ששלחת אותי למוסדות ולא נתת לי לגדול בבית", הוא אומר לי. " ועל כל מה שעברתי שם"

  הבכי מתגבר, קתרזיס טוב, אנחנו מדברים ארוכות על התחושות שמתערבבות עם זיכרונות קשים. השיחה לא קלה.

  אני אוסף את משה לקראת סופה של השיחה, "אתה יודע משה, היית מאוד גלוי איתי היום, נגענו במקומות מאוד כואבים לך, אני חושב שהיית ילד נהדר. היית ילד מוכשר. אתה יכול להיות גאה בעצמך אם זה המקום אליו הגעת ? ", אני מאמין משה ש"אין ילד רע, יש ילד שרע לו". הפאזל המקשר בין סבל, להתמכרות שואבת, מתחיל להתחבר.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין