כותרות TheMarker >
  ';

  פיד RSS

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  0

  בדיקות קונסטרוקטור לגשר תאורה ובמות -מה חשוב לדעת?

  0 תגובות   יום שבת, 15/9/18, 15:02
  בבטיחות עולם האירועים ההמוניים והחד פעמיים, בשונה ממתקנים ומבנים של קבע, אנו משתמשים בחומרים ובציוד המותאם להקמה ופירוק רב פעמי לדוגמת במות הלייהר, הפודיומים והטראסים, אשר בנויים מחלקים מודולאריים הניתנים להתקנה כל פעם מחדש, ללא תלות לתנאי השטח, גובה מיקום וכו'.

  כאשר מתכננים  בניין או מבנה של קבע, מתכננים  אותו כך שכל החומרים והאביזרים בנויים לעמידות ארוכה מאוד ולקיים של עשרות שנים (קיים של מבנה הינו 70 שנה לפחות).

  כאשר מתכננים עיגונים למבנה קבע, משתמשים באלמנטי מתיחה כדוגמת כבלים, ומוטות מתיחה, מייצרים את הכבל, הנעילות שלו וכל האביזרים באורך המתאים, בעובי המתאים והייצור נעשה מותאם בדיוק למיקום בפרויקט.

  בעולם האירועים הדבר לא נעשה בצורה זו, ומסיבות ברורות. אנו משתמשים בכבלי פלדה לצורך עיגון האלמנטים, אך בקצה כבל הפלדה אנו מחברים מחבר גמיש – רתמה בדרך כלל –  שמהווה את המקשר בין קצה כבל הפלדה לבין המשקולת או נקודת העיגון.

  לאחר ניתוח והפקת לקחים של תקריות ואסונות של השנים האחרונות בתחום הבטיחות לאירועים, בכל אירוע אנו עורכים חישובים סטטיים ודינמיים לנושא החיזוקים, עוגנים וכוחות על המתקן, כולל משתנה  הרוחות על פי מפת הרוחות בישראל, כך שאנו מקבלים משקלים די גדולים של נקודות עיגון, באירועים שבהם מותקן גשר תאורה במידות של 12 מ' ויותר המשקולות מגיעות לכדי 5, 7 ואף 10 טון לכל רגל (תלוי בגודל הטראס ובמיקומו בארץ).

  כאשר אנו מקבלים עקב חישוב כי נדרשת משקולת של 10 טון לייצוב, גם כבלי הייצוב צריכים לעמוד בעומס של 10 טון.
  הרתמות המצויות היום בשימוש באירועים הינם רתמות בעלות כושר נשיאה שנע בין 1 ל-5 טון במקסימום, לאור כך יש להתקין לפחות 2 רתמות של 5 טון בכדי לשמור על משוואת הכוחות הנדרשים.

  בקצה כל רתמה קיים אלמנט חיבור, סוג של וו שאותו קושרים לשאקל הקשירה.
  לא אחת, אני נתקל בקשירה לא ראויה ולא בטיחותית של וו הקשירה הנ"ל אל המשקולת.

  וו הקשירה מאפשר בצורה מוטעית, להכניס את השאקל דרך גוף הוו כפי שמופיע בתמונה המצורפת. 
  ''
  ברגע שהרתמה מקבלת עומס גדול (רוח, הרמה וכו') השפתיים של הוו יפתחו כבר במשקלים קטנים מאוד בסביבות 300-350 ק"ג בלבד, דבר שיגרום בהכרח לכשל בטיחותי באותה נקודת עיגון, ולאסון פוטנציאלי. כאשר נדרשת משקולת של 10 טון ואנו מחברים את הרתמה בצורה קלוקלת ולא ראויה שמחלישה מאוד את כושר הנשיאה שלה עד לכדי 300 ק"ג בלבד הדבר יביא את המערכת לכשל.

  ''
  הצורה הנכונה להתקין את הרתמה הינה לפי התמונה הבאה:
  ''
  העברת קצה הרתמה דרך השאקל וקשירתו אל גוף הראצ'ט.
  קשירה זו מבטיחה שכל הרתמה עובדת בהעברת הכוחות.

  ניתן לזהות בבירור על כל רתמה את כושר הנשיאה שלה ע"י מספר הפסים המוטבעים עליה לכל אורכה.
  רתמה יכולה להיות בצבעים שונים, אך עליה מוטבעים פסים דקים המסמנים את כושר הנשיאה, פס אחד אומר כי כושר הנשיאה הינו עד 1 טון, 2 פסים – שני טון וכן הלאה.
   
  לא אחת ראיתי גם רתמות שלא מוטבעים עליהם הפסים הדקים. במקרה כזה יש בקצה כל רתמה תווית מבד או מפלסטיק ועליה מוטבעים הנתונים של הרתמה.
  רתמה שלא מוטבעים עליה פסים לזיהוי העומס או ללא תווית, יש לפסול אותה משימוש.

  תוצאת תמונה עבור גשר תאורה

   מפיקים ומנהלי אירועים שואלים רבות לגבי הסוגים השונים של אישורים הנדסיים הנדרשים לבטיחות האירוע שלהם. שאלה אחת שחוזרת די הרבה , היא האם קיימת חובה להמציא אישור של בודק מתקני הרמה לגשר תאורה (טראס) שבו מותקנים 4 מנועים חשמליים המשמשים לצורך הרמת הטראס לגובה? הרי מדובר במתקן הרמה לכל דבר, ומדוע מהנדס קונסטרוקציה חותם על הגשר כשחוק ייחוד פעולות ברשם המהנדסים אינו מתיר לו כלל לחתום על מתקנים נעים?
  אנסה לשפוך קצת אור על נושא זה ולהסביר את הרציונאל העומד מאחורי כל אחד מהמרכיבים של הדבר.
  מתקן הרמה הינו מתקן המחובר למנוע או בעל מנגנון הרמה מכאני (פלאשינג צוג) ובו חלקים נעים. מתקן מסוג זה נבדק ומאושר ע"י בודק מתקני הרמה בלבד, אנו מכירים זאת מהמעליות הביתיות המותקנות כיום כמעט בכל בניין, כולל בבתים פרטיים. מעלית להרמת אנשים או ציוד נבדקת לפי החוק פעם ב-6 חודשים רק ע"י מהנדס מכונות בעל תעודה של בודק למתקני הרמה.
  מהנדס אזרחי (בניין), בעל הכשרה בקונסטרוקציה, רשאי לתכנן ולבדוק מתקנים שהם סטאטיים, כלומר ללא אלמנטים נעים. אם כן כיצד יוצא שמי שמאשר גשרי תאורה בעל מנועים להרמת הגשר הינו מהנדס אזרחי ולא מהנדס מכונות ובודק למתקני הרמה?
  גשרי תאורה הינם גשרים המורכבים ומותקנים באתר האירוע, מורמים לגובה עבודה (כ-1.5-2.0 מ' מהקרקע), אנשי התאורה וההגברה מתקינים על  הגשר את הציוד המיועד לשימוש באירוע ולאחר מכן הגשר מורם לגובה סופי. הרמת הגשר נעשית ע"י מנועי הרמה על פי רוב. כיוון התאורה וההגברה מבוצע באופן סופי לאחר הרמת גשר התאורה למיקומו הסופי.
  צורת העבודה הנכונה של המהנדס, הינה להגיע לאתר עוד כשגשר התאורה נמצא בגובה עבודה, לבדוק מקרוב את כל התקנת התאורה וההגברה מקרוב, בגובה שהוא יכול לאתר כשלים בהתקנה, לבקש מהטכנאים להוסיף ולשלים כבלי אבטחה לפנסים, לבדוק כשלים וסדקים בפינות הטראס ובציוד המותקן ועוד. בדיקה זו חשובה מאוד ופחות אפקטיבית כשגשר התאורה נמצא בגובה של 10 מ' מעל במה, שם היכולת לאתר כשלים מצטמצמת מאוד וכמעט שאינה קיימת.
  בזמן הרמת גשר התאורה למיקומו הסופי, גשר התאורה הינו מתקן הרמה לכל דבר. לאור כך נדרשת התערבות של בודק מתקני הרמה. אולם לאחר שגשר התאורה הגיע למיקומו הסופי, המתקינים מתבקשים לקבע אותו כך שהגשר לא ירד בצורה לא רצונית. הדבר נעשה ע"י רתמות הנקשרות מסביב לפינות הטראס ולא מאפשרות כל תזוזה. הדבר נעשה ע"י מוט פלדה שנכנס בינות השלבים של רגל הטראס ומחובר לשם דרך קבע ולא מאפשר את ירידת הטראס אלא קודם פירוק המעצור המכאני הזה. ובשנים האחרונות הכנסתי (משנת 2007) גם את הדיאגונאלים מהפלדה המחוברים לטראס בכל הפינות (בין עמוד לקורה) ומקשיחים את הטראס לתזוזות והשפעות רוח.
  קיבועים אלו מביאים את הטראס למצבו הסופי, ללא אפשרות לתזוזה. לאור כך מהנדס קונסטרוקציה יכול לחתום עליו מבלי חשש, שכן אין תזוזות כלל בטראס במיקומו הסופי, מנועי ההרמה של הטראס מנותקים מהזנת מתח וכל המתקן הופך להיות סטאטי בלבד.
  אם כן, חשוב מאוד לזכור, על גשר תאורה מקובע יכול מהנדס קונסטרוקציה לחתום. אם כן המתקן מקובע במיקומו הסופי למעלה ע"י מעצורים מכאניים בלבד, המתקן נחשב למתקן הרמה לכל דבר ויכול לחתום עליו רק מהנדס מכונות ובודק למתקני הרמה.
  קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי
   
  השירות בפריסה כלל ארצית
  טל': 03-6990132

  פקס: 6990134 - 03
  נייד- בן קלינגר 0523-888813
  www.klinger.co.il

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   benklinger
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין