כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  אכילה רגשית כהתמכרות

  0 תגובות   יום שבת, 15/9/18, 17:31

  דינה כתבה לי  "אני עוקבת בעניין אחר הפוסטים שאתה מעלה, למה אתה לא כותב אף פעם על אכילה רגשית?" "מה אתה לא חושב שזו גם התמכרות?"

  את צודקת דינה עניתי לה, ואין לי תשובה מודעת לכך.

  אכתוב גם על האכילה הרגשית כהתמכרות, הבטחתי לה.

   

  נזכר לרגע מתי התנהגות והתנהלות מוגדרת בעצם כהתמכרות. התנהגות מאופיינת כהתמכרות כשהיא משפיעה על תפקודנו, ופוגעת בה. קשה לנו להפסיק אותה וכשאנחנו מפסיקים אותה אנחנו מגיבים ב"קריז" ותשוקה חוזרת לפעול באותה התנהגות  פוגענית. היא ממלאת בנו איזה שהוא מקום שנוצר בו חלל רגשי, מכסה או מפחיתה ממצוקותיה.

   

  כך גם ההתנהגות של האכילה הרגשית. היא התנהגות של התמכרות בקרב המוני נשים וגברים, עשרות ומאות אלפים.

  אני מנסה לסרוק רגע במחשבותיי מי מהפונות אלי סבלה מהתמכרות לאכילה רגשית. וטיפלתי בעשרות כאלו, בעיקר נשים. נשים שאיבדו את היכולת לשלוט באכילה שלהן, נשים שעלו עשרות ק"ג בתקופה קצרה וירדו ק"ג רבים, עלו וירדו, "אפקט האקורדיון ", הן קראו לשינויים  הדרמטיים הללו במשקלן.

   

  הן היו מראות לי לעיתים תמונות שלהן מהתקופה האחרת. לא הייתי יכול להאמין לשינוי הדרמטי במראיהן. פעם רזות מאוד, פעם שמנות מאוד, שינויים לא רגילים של עליה במשקל. שינויים שקשה ליצב אותם.

   

  ענת שהגיעה אלי לפני כחודשיים, נראתה במשקל התואם את גופה, "תראה עמיר איך נראיתי לפני שנה" היא אומרת לי באחת מהשיחות . היא מוציאה תמונה מארנקה ואני מתקשה להאמין למראה עיני. "הקושי עמיר, הוא לשמור על המשקל שלי".

  "המשקל בו אני מרוצה ממראה גופי. לכן באתי אליך. בפעם האחרונה שנפרדתי מחבר שלי, הלכתי ודחפתי חבילת חמאה שלמה, פרקתי 5 ארטיקים של שוקולד, אחד אחרי השני. אני מבינה שאני מגיבה על מצוקות נפשיות שלי באכילה. תעזור לי בבקשה".

   

  בשיחות אני עובר עם ענת על סיפור חייה, ילדותה, היא מספרת לי על השכן שפגע בה מינית. לא ידעתי למי לפנות היא אומרת לי, כל כך פחדתי ממנו, מאיומיו שיפגע באמי אם אספר את הסיפור ביננו. פחדתי גם מהתגובות של הורי, גם כך חייתי בבית לא פשוט.

  התחלתי לאכול, הייתי ממש מפטמת את עצמי, אני מבינה היום שרציתי להראות פחות מושכת, שרציתי בחלקים לא מודעים שלי שהוא יתרחק ממני.

  ובעצם זה עזר בשלב מסוים, אני חושבת כך, הוא התרחק ממני מתי שהוא.

   

  תודה ענת על התובנות שלך. גם את עוזרת לי להבין אותך טוב יותר. נבדוק בהמשך השיחות מדוע האכילה הרגשית מרגיעה גם מצבי רוח, מאלחשת תחושות של תסכול ועצב. יש עוד פנים רבות להתמכרות הזו.

  נחשוב ביחד ענת, אני אומר לה, איך מדברים על תחושותינו והרגשתנו ולא אוכלים עליהן.   

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין