כותרות TheMarker >
  ';

  עו"ד לוסי מאיר - עורכת דין משפחה וגירושין

  משרד עורכי דין לוסי מאיר מציע ומעניק ללקוחותיו ליווי משפטי מקצועי ומסור במגוון רחב של נושאים הכרוכים כולם בתחום דיני המשפחה, גירושין, הירושה והצוואות.

  התנגדות לצוואה

  0 תגובות   יום חמישי, 20/9/18, 15:41

  לאחר לכתו של אדם מן העולם, קרוביו כואבים, אך אין זה סותר את הוויכוחים המגיעים לאחר השבעה (ולעיתים במהלכה), בדבר חלוקת העיזבון. על מנת ליצור סדר, קיימת הוראה חוקית בדבר חלוקת הרכוש, והיא צו הירושה, וזאת בהתאם למשפחתו של המנוח. 
   

  אם המנוח, לפני לכתו, מעוניין לבצע הסדר אחר ו/או ליצור וודאות, הוא יבצע צוואה, במטרה למנוע וויכוחים מיותרים. לעיתים, גם בקיומה של צוואה, יתכן שיצוצו תהיות כאלו ואחרות לגבי תוקפה של הצוואה. במקרים אלו, ניתן להגיש התנגדות לקיום צו צוואה. על כך – במאמר שלפניכם/ן. במאמר זה נסקור: מהי צוואה, מהי התנגדות לצוואה, באילו מקרים היא תעלה  וכן מהו צו ירושה (שהוא ברירת המחדל, במידה ולא קיימת צוואה). 

   

  מאמר זה מובא לנוחיותכם/ן, קוראים/ות יקרים/ות ואין לראותו כתחליף לייעוץ עם עורך דין לענייני משפחה. 

   

  מהי צוואה: 

  צוואה הינה מסמך משפטי בעל תוקף המחייב את כולם. על פי המסמך, אדם יכול להורות על חלוקת רכושו, בהתאם לרצונו החופשי, וזאת לאחר שילך לעולמו. על מנת לממש צוואה, עליה לעמוד, בצורתה ובתוכנה, על פי הוראות הדין. אלו מופיעות בחוק הירושה, התשכ"ה–1965 (להלן: "חוק הירושה"), המסדיר את כל הנוגע לכתיבת צוואה וכן קובע את ההוראה במצבים שבהם לא קיימת צוואה, כלומר, צו ירושה, ועל כך נרחיב בהמשך. על פי האמור בחוק הירושה, להלן סוגי הצוואות המוכרות ומותרות בדין: 
   

  צוואה כתובה – צוואה זו נעשית בכתב ידו של המצווה וחתומה על ידו. הצוואה תעשה בנוכחות שני עדים שאינם נהנים מהצוואה, כלומר: אינם רשומים כמקבלי הטבה או חלק מעיזבון.  

   

  צוואה ברשות עדים – צוואה זו זהה לסוג הראשון, אך כאן, היא נכתבת ונחתמת על ידי שני עדים. 

   

  צוואה בפני רשות – כאן לא יהיה צורך ברישום או בעדים, אלא באמירת הצוואה לאחד מהגופים המותרים בחוק והם: רשם הירושה, שופט או רשם בבית משפט או דיין בבית הדין הרבני.   
   

   

  צוואה בעל פה – ובשמה הנוסף צוואת "שכיב מרע" – תתקיים לעיתים נדירות ורק כאשר לא יהיה ניתן לבצע צוואה בדרכים אחרות. היא תתבצע כאשר המצווה נמצא על ערש דווי או שמצבו הרפואי אינו מאפשר את כתיבת הצוואה. תוקפה של הצוואה יהיה לחודש בלבד, כלומר, אם המוריש לא נפטר תוך 30 יום, אין לה תוקף. 

   

  התנגדות לצוואה - באילו מקרים:

  על מנת לממש צוואתו של אדם, יפנו קרוביו לרשם הירושות, כאמור בחוק הירושות, שהוא האמון על קיום צוואות וירושות. עצם הפנייה, היא בבקשת "צו קיום צוואה" – המורה על הרשם לבדוק את כשירותה של הצוואה, הן מבחינת תוכן והן מבחינה צורנית. לאחר קבלת הבקשה, בצמוד לתעודת פטירה, יפרסם רשם הירושות, את הבקשה בעיתונות, במטרה לראות האם קיימים מתנגדים לצוואה. 

   

  לאחרונים, ניתנת זכות להתנגד, לאחר פרסום הבקשה. במידה ויקומו מתנגדים לצוואה, יוקפא הליך מתן הצוואה ויחל בירור בדבר ההתנגדות. התנגדות מוגשת לרשם הירושה, אשר יעביר את ההתנגדות לדיון בפני בית המשפט לענייני משפחה. האחרון, רשאי להורות על ביטול הצוואה, או על תיקונה או על יישומה בצורה מותאמת. 

   

  מהו צו ירושה:

  במידה ולא קיימת צוואה מלכתחילה, או לחילופין, קיימת צוואה אך נמצא שזו אינה כשירה, אזי העיזבון יחולק על פי ברירת המחדל המוצעת בחוק הירושה, שהיא חלוקה על פי צו ירושה כדין. לפי צו זה, חלוקת הרכוש תעשה ליורשים על פי דין. אלו מוגדרים על פי מעגלי קירבה. תחילה, במעגל הראשון, יהיו הילדים ובת הזוג, לאחר מכן הורים ואחים וכולי. במידה ונפטר אדם ערירי ולא השאיר צוואה מאחוריו, עזבונו יעבור למדינה. 
   

  סיכום: 

  בשונה ממה שנוטים לחשוב, גם במשפחות מגובשות ואוהבות, יתכן ויצוצו ויכוחים בנוגעים לירושה, זאת כאשר עזבונו של האדם מכיל רכוש רב. יש לזכור כי בסופו של דבר, עיסוק בירושה או צוואה, פוגש כל אדם ואדם. בעת תהייה בנושא, כלומר, בעת רצון להכין צוואה או עיסוק בצוואה בתור יורש, חשוב להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה, אשר מכיר את כלל הוראות החוק והסייגים המצויים בחוק הירושה וכן בפסיקה. 
   

  לסיום נעיר כי כתיבת צוואה שלא באמצעות עורך דין, לעיתים יכולה להוביל לביטול צוואה. לגבי צוואה קיימת, התנגדות לצוואה בדרך כזו או אחרת, יכולה להשפיע על נתח הירושה המגיע ולכן עורך דין לענייני משפחה הינו רלוונטי . 

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   פרופיל

   גליתכרמל
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין