כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  לאישה של אדם מכור כח לדחוף אותו לטיפול

  0 תגובות   יום שני, 24/9/18, 22:59

  כל כך הרבה פעמים אנחנו כותבים ודנים במכור עצמו. 

  גם במכור לסמים, גם במכור לאלכוהול וגם במכור להימורים.

  בכתיבה זו אתייחס לכח העומד לרשות אשתו של האדם הממכור לדחוף אותו לייעוץ וטיפול בכדי לעצור את תהליך התמכרותו.

  אקדים ואומר, גם כשמדובר בשימוש יום יומי בסמים, גם בשתית אלכוהול, גם בתהליכי התמכרות להימורים, בכולם, לחץ ההתמכרות מערפל את ההחלטות של האדם המכור.

  כשהמכור אינו מקבל את מנת הסם לו התרגל, הוא יגייס את מיטב עשייתו להשיג את מנת הסם הבאה. הגוף נמצא בקריז, הצורך לרוגע חזק מאוד. כך גם הצורך  להרגיע את הנפש. הרי גם היא משדרת מצוקה.

  כשאין סם, אין מה שירגיע את הרצון בסם אליו התרגלנו. המכור מחפש את השקט, המכור רוצה להפסיק את הרעידות בגוף או את חוסר המנוחה.

  כשמכוור להימורים מסובך בחובות, של מאות אלפי שח, שיקול הדעת שלו פגום. קשה לאדם בלחץ נפשי שכזה לעצור את ההסתבכות שלו בהימור נוסף.

  אשתו של המכור מלווה את תהליכי ההתרסקות של בעלה.  (ובמרבית המקרים זו אישה.).

  לעיתים את רואה יותר, מבינה יותר, במרבית המצבים את הסובלת בכאב את ההתדרדרות במצבו של בעלך בהתדרדרות  במצב משפחתך.

  ואת האישה, יש לך המון כח. 

  כח לו לפעמים, אינך מודעת. 

  לאיום שלך לשנות את מצב המשפחה עד כדי כוונתך לפרק את המשפחה, יש כח עצום. לדחוף את בעלך לטיפול.

  עם כל הערפול והכאב בו חי המכור, הפחד מפרידה, מהוצאה מהבית, משינוי במצב המשפחתי, מהמרחק מהילדים. לכולם יכולת חריגה לפרוץ את מנגנוני ההכחשה והערפול בהם מצוי המכור. 

  אישה צריכה להאמין שיש לה את הכוחות ליצור את התפנית במצב.

  זה נשמע פשטני אבל זה כל כך אמיתי וחזק.

  בעשרות תהליכי התערבות ויעוץ שאני נותן למשפחות אני מוביל אתכן הנשים לשם.

  האמינו בכוח שלכן ללחוץ על בעלכם לפנות לייעוץ. האמינו בעצמכן שרק אם תהיו חזקות, ישירות ובטוחות, תצליחו ליצור את התפנית.

  כך גם אמהות לילדים מכורים.

  גלו התענינות, הציבו גבולות, דרשו החלמה ללא פשרות.

  האמינו לי, יש לכן את הכח ליצור את השינוי.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין