כותרות TheMarker >
  ';

  ימים אחרים

  בבלוג זה נעסוק בעיניינים אקטואלים אך גם בנושאים שונים ומגוונים שאינם על סדר היום.

  הסוגיות הבולטות שעולות מעסקת המיזוג בין רשת לערוץ 10

  0 תגובות   יום שלישי, 25/9/18, 23:25

  נכון לעכשיו לא ברור אם יתרחש המיזוג בין רשת לערוץ 10 ,ויש כאלו המאשימים בכך את יו"ר מועצת הרשות השנייה יוליה שמאלוב ברקוביץ' במהלך זה.

  כדי לשפוט את הנושא צריך להבין איפה הדברים עומדים ,ולהעלות את הסוגיות הרלוונטיות

                                 פירוט הסוגיות הרלוונטיות

                                     חוסר ההתלהבות של רשת ממהלך זה

  קיימים פערים באופן של ביצוע המיזוג בין מנכ"ל רשת אבי צבי לבין יתר בעלי המניות בערוץ.

  אבי צבי סבור שחברת החדשות של ערוץ 10 לא מסוגלת לתת פייט לחברת החדשות של ערוץ 2 ,ולכן צריך לחכות שערוץ 10 ייסגר ,ואז לקבל כנדוניה מהם את חברת החדשות.

  בעלי המניות רצו להיפרד מעידן עופר (שהפך לאחרונה לבעל מניות בקבוצת הפאר הספרדית אתלטיקו מדריד ) ולהכניס לערוץ משקיעים חדשים .

  גם הבעלים של ערוץ 10 דוחפים למיזוג כדי שהם לא יצטרכו להביא כסף מהבית ,ולהותיר את רשת כשחקן מרכזי בשוק התקשורת.

                            הבעיה בנתונים שמסרה רשת

  כזכור, הסיכום הראשוני בין הצדדים מדבר על-כך שבעלי המניות של ערוץ 10 חברת RGE ובעלי "רשת" יחזיקו ביחס של 60%-40% לטובת רשת (כך שלמעשה ערוץ 10 ייבלע לתוך רשת ולא יתמזג עמו) .

   ההסכם התבצע על סמך הצהרות הצדדים במשא-ומתן, שאמורות היו לקבל עיגון במציאות במסגרת הליך בדיקת הנאותות של חברת ארנסט אנד יאנג.

  למרות זאת, בשבועות האחרונים הלכו והתגברו השמועות לגבי בעיות משמעותיות במשא-ומתן, ושלא לייחוס הועברו משני הצדדים מסרים שחילוקי הדעות עשויים אף להגיע לכדי פגיעה במיזוג.

  אך עם זאת, נציין כי הדבר לא באמת עמד על הפרק, שכן לכל אחד מבעלי המניות יש אינטרס שהמיזוג יתממש, מה שאומר שמבחינתם נקודת הסיום ברורה, אבל הדרך להגיע אליה לא בהכרח.

  כך, למשל, במסגרת המשא-ומתן הצהיר ערוץ 10 על חוב תפעולי בסך 35,000,000 שקל אשר רובו ככולו נוצר בתקופה שלאחר פיצול ערוץ 2 ,ואילו רשת הצהירה על חוב תפעולי בסך 120,000,000 שקל ,אך המציאות מראה שהחוב של רשת הנו גדול בהרבה.

   חלק לא מבוטל ממנו נובע מעסקאות מימון (אפרונט - עסקאות שבהן חברות המדיה קונות מראש פרסום בתמורה למחיר נמוך מאוד. כאשר הפער בין המחיר המשולם למחיר הריאלי שקול לריבית גבוהה מאוד - ע.ב.ל) שנעשו מול משרדי פרסום וגופים אחרים ששימשו עבור רשת סוג של בנק בריבית גבוהה לצורך מימון פעילותה.

  ברשת התייחסו לכך כאל חוב תפעולי, בעוד שבערוץ 10 ובארנסט אנד יאנג קבעו כי מדובר בחוב לכל דבר שעל בעלי המניות לסגור לפני שהולכים למיזוג.

                                     עמדתה של יוליה שמאלוב ברקוביץ'

  יוליה שמאלוב ברקוביץ' לא מאמינה שמיזוג בין ערוץ 10 לרשת יפתור את הכשלים הקיימים ברגולציה הטלוויזיונית .

  והיא מעדיפה לערוך מהלך רחב יותר לפיו צריך לשנות את אופן מדידת הרייטינג , למסות את גוגל ופייסבוק ,ורק לאחר מכן לטפל בערוצי הטלוויזיה.

  בתחילה היא נמנעה מלנקוט עמדה, אך כאשר הממונה על  ההגבלים העסקיים עורכת-הדין מיכל הלפרין אישרה את הליך המיזוג היא החלה להביע התנגדות למהלך. 

  בשלב הראשון היו כאלו שסברו כי ההתנגדות שלה נובעת משיקולי אגו, מחוסר רצון להיתפס כחותמת-גומי של הממונה על ההגבלים ומשאיפה להיתפס כרגולטור משפיע.

  אך כאשר חלף הזמן, והתברר כי אישור המיזוג לא מתקדם, הסברה הייתה ששמאלוב-ברקוביץ' תקשה על בעלות הרישיון ותציב יותר סייגים למיזוג, מאלו שקבעה הלפרין כדי להבהיר שיש לה ולמועצה שבראשה היא עומדת משקל רב.

  המס, שיוטל על החברות הגדולות אמור לייקר את הפרסום של שתי ענקיות הטכנולוגיה ולהפוך את הפרסום בטלוויזיה ליותר אטרקטיבי - מה שיסייע לערוצים בכלל ולערוץ 10 בפרט לשרוד.

  לעובדים נאמר כי שינויים כאלה יאפשרו לערוץ להמשיך לפעול, והם לא יאבדו את מקום עבודתם.

  לקשת ולרשת הציעה שמאלוב-ברקוביץ' גזרים אחרים: הקלות רגולטוריות בנושאים כמו תוכן שיווקי והגדלת דקות הפרסום, בצד שחרור כספים וערבויות של בעלות הרישיון שהרשות מחזיקה כבר תקופה ארוכה.

                      החשש מפני התערבות בעלי המניות בתוכן המשדרים

  את החשש הזה העלה העיתונאי הוותיק ירון לונדון בריאיון שנערך עמו ב"גלובס" ,ולכן היו כאלו שסברו שהוא עתיד לעזוב את ערוץ 10 לטובת תאגיד השידור הציבורי "כאן".

  זה לא סוד שחיבור בין זכיין שנתפס מסחרי מאוד לבין חברת חדשות שנחשבת לנשכנית במיוחד הוליד חששות בקרב גורמים שונים לגבי התערבות שעלולה להיות למנהלי רשת ובעלי המניות שלה בתוכן שישודר.

  הדוגמה הבולטת היא התחקיר שעורכים בימים אלו העיתונאי רביב דרוקר והתחקירנית ליאת לוי על עבירות מין בהן מעורב אחד האנשים החזקים בתעשיית האופנה בישראל הראל ויזל .

  לאחרונה פרסמו השניים עדות של איש מקצוע שעבד בשביל ויזל לפיה הוא תקף מינית את רעייתו.

  ויזל הכחיש אז בתגובה את ההאשמות ואמר כי המקרים המתוארים "מסולפים מן היסוד".

  בנוסף,הוא שיגר מכתב איום לערוץ 10, לפיו הוא חשוף לתביעות משפטיות באם התחקיר ישודר.

  מכתב דומה שוגר גם לרשת, ואף הובהר לה כי מיזוג עם ערוץ 10 יחשוף גם אותה לתביעה.

  מיותר לציין, כי שני גופי התקשורת החליטו שלא להיכנע לסחיטות ואיומים, אך קל להבין איפה החבל עובר.

                                    שינוי המגמה

  נכון לעכשיו, ההערכה היא שבעלי ערוץ 10 ישלטו בערוץ הממוזג, ולא אנשי "רשת" כפי שנקבע בשלב הראשוני של המשא-ומתן.

  לפי המסתמן, בשלב הראשון יחזיקו בעלי המניות של ערוץ עשר ב-60% מהערוץ הממוזג ובעלי המניות של רשת ב-40%, כאשר ההחזקות תהיינה אישיות.

   כל הצדדים אמורים להזרים לערוץ כסף על מנת להבטיח את קיומו ועלייתו על מסלול רווחי, כאשר ההזרמות יעשו בשתי פעימות והן גם שיקבעו את חלוקת המניות בעתיד.

  כזכור, לפי ההסכם  הראשוני בין בעלי המניות הוחלט שבערוץ הממוזג, שיכלול גם את הבעלות בחברת החדשות של ערוץ עשר, יחזיקו בעלי המניות של רשת ו-RGE, כאשר החלוקה אמורה הייתה להיות 60%-40% לטובת רשת. ההסכם התבצע על סמך הצהרות הצדדים במשא-ומתן, שאמורות היו לקבל עיגון במציאות במסגרת הליך בדיקת הנאותות של חברת ארנסט אנד יאנג. 

  שני הצדדים גם סיכמו כי הם יגיעו למיזוג עם "שולחן נקי" - כלומר, כל צד יסגור את החובות שלו בעצמו, והערוץ הממוזג יתחיל מנקודה מאוזנת כשבעלי המניות החדשים מזרימים לו כסף כדי לתמוך בו בשלבים הראשונים.

  כך, במסגרת המשא-ומתן הצהיר ערוץ עשר על חוב של 35 מיליון שקל שהצטבר בשנה האחרונה מאז הפיצול, ואילו רשת הצהירה על חוב של 110 מיליון שקל.

  ההבדלים בין ההצהרות לבין מה שהתגלה בפועל, לצד הצורך להמשיך ולהזרים כספים רבים כדי שלערוץ הממוזג תהיה תקווה, הובילו למשברים במשא ומתן עד כדי שבשלב מסוים נראה כי הוא מקרטע. עם זאת, האינטרס של בעלי המניות לפתור את המחלוקת ולהגיע לעמק השווה היה ברור. נזכיר, כי בעלי השליטה ברשת הם אנשי העסקים אודי אנג'ל ועידן עופר אשר מעוניין למכור את החזקותיו ברשת, ולהתמקד בקבוצת הכדורגל הספרדית "אתלטיקו מדריד"(דבר שלא מתאפשר כיום עקב "חוק הריכוזיות").

  במקביל, גם בקרב בעלי המניות של ערוץ עשר היו נחושים להפחית ככל הניתן את ההחזקות בערוץ שפועל בשוק שאפשרותו לשרוד כלכלית מוטלת בספק.

  כעת נשאלת השאלה: בהנחה שיאושר המיזוג ,איזה ערוץ הוא יהיה (ערוץ בידורי המשדר תכניות אקטואליה, או ערוץ שמתמקד בתעודה וחדשות, או לחלופין הכלאה של שני הז'אנרים גם יחד).

                               עדכון בנושא

  אמש (א') דחתה מועצת הרשות השנייה  שוב את ההכרעה בנושא מיזוג ערוץ 10 עם רשת, זאת לאחר ישיבה בנושא שארכה שעות.

  עשרות מעובדי חדשות עשר הפגינו הבוקר בבניין המועצה לישראל יפה בשדרות רוקח ת"א, בו התקיימה ישיבת מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו.

  בישיבה זו  דנה המועצה בנושא אישור מיזוג ערוץ עשר עם רשת. בשבועות האחרונים התקיימה בין המחלקה המשפטית של הרשות השנייה לבין ערוץ עשר ורשת חלופת מכתבים, תוך שברשות רמזו כי לא יוכלו לאשר את המיזוג, בשל פגיעה בתנאי הרישיון.

  בתגובה לכך פנה הערוץ לאולפני הרצליה בדרישה להאריך את הפקת רצועת הבוקר עד לסוף החודש.

  כזכור, בשלבים הראשונים של אישורי המיזוג, כשהבקשה לאישור הייתה עדין אצל הממונה על ההגבלים העסקיים, דובר על תחילת נובמבר כתאריך האחרון לשידורים.

  אבל הסירוב של הרשות השנייה לאשר את המיזוג - בהתחלה בטענה כי הבקשה אינה עולה בקנה אחד עם דרישות החוק ואחר-כך על-ידי הכוונה לקיים שימוע - טרפו את הקלפים.

  התארכות ההליכים לא רק שמונעת את המיזוג למעשה, אלא גם מעמידה את הצדדים בסיטואציה שבה הם אינם יכולים להיערך למיזוג.

  על-פי חוק, לאנשי רשת וערוץ 10 אסור לבצע צעדים אופרטיביים משותפים, כמו קביעת מצבת כוח-אדם, תכנון לוח שידורים וכדומה.

  הזמן פועל בעיקר לרעת ערוץ 10, שחוסר הוודאות באשר לעתיד משפיע כרגע בעיקר על אנשיו.

  בישיבה האחרונה דיברו אנשי וועד החדשות כי כ-30% מכוח-האדם של הערוץ כבר עזב, לרבות בכירים מאוד.

  מבחינת שיבוץ תכניות אמנם לא נסגרו דברים סופית, אך בשוק העריכו כי תוכנתו של רפי רשף תשודר בקשת, ואילו התכנית"גב האומה" תחזור לרשת או תעבור לתאגיד השידור "כאן".

  אך עם זאת, נציין כי הכוונה להאריך את השידורים של תכניות המופקות עבור ערוץ 10 אינה מעידה על החלטה כלשהי של בעלי המניות האם להמשיך להפעיל אותו או לא.

  בשלב זה נראה כי החלטה כזאת טרם התקבלה, והמשך ההפקות בסך-הכול מסמן דרך להרוויח זמן עבור בעלי המניות בלי "להרוג" את הערוץ בשידורים חוזרים בלבד, מה שעלול להביא לצניחה מוחלטת של הרייטינג ועל-ידי זה גם לפגוע בפרסום. 

  ועדת הכלכלה של הכנסת תדון בנושא המיזוג בשבוע הבא.
                                      

   

   


     דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   יואב 16
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין