כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  גמילה בארבע שעות אינה מטפלת במקורות להתמכרות

  0 תגובות   יום ראשון, 30/9/18, 23:18

  הרבה נכתב בשבוע האחרון על הישגי הגמילה בארבע שעות.

  אסביר קצת עליה ואסביר מה יתרונותיה ומה חסרונותיה הגדולים.

  1. גמילה זו הנה גמילה מסם ההרואין בלבד. זה נתון ראשון. הגמילה אינה מונעת שימוש בסמים אחרים.

  2. גמילה זו  נעשית בבית חולים, כאשר המכור מורדם ומרבית דמו מנוקה משאריות הרואין. והיא עולה כמה עשרות אלפי ₪ לתהליך אחד.

  התוצאה,

  כעבור 4 שעות האדם נקי מסם ההרואין ואז לא יחווה קריז בתשוקה מחודשת להרואין.

  3. המכור הנקי מהרואין מתחייב לקחת מדי יום כדור החוסם מורפינים.

   

  אז עולה השאלה, אם הכל כל כך טוב, היכן חסרונותיה הגדולים של השיטה?

   

  חסרונותיה נוגעים באי הבנתה את מרבית הסיבות להתמכרות בכלל, ולהרואין בפרט.

  האדם מתמכר פיזית לחומר, לסם, לאלכוהול, היות ואותם חומרים נותנים לו מענה מאלחש למצוקה נפשית, או תחליף רגשי למצוקה נפשית.

  האדם המכור מכיר את השפעתו הממסטלת של הסם, ורוצה עוד ועוד ממנה בכדי לא לזכור זיכרונות של בושה, אשם, פגיעה או התעללות. זו נקודת מוצא חשובה בידע שלנו אודות התמכרות.

   

  אתאר 2 דוגמאות מהקליניקה שלי:

  1. רותי מגיעה אלי לאחר שנים ארוכות של שימוש בהרואין. בסיפור חייה רותי מגיעה לגיל 14 בו הותקפה מינית על ידי שכן מבניין סמוך. האימה, הפחד המשתק, אי היכולת לספר להוריה, כל אלו הובילו את רותי להשכיח רגשותיה באלכוהול ובסמים. כל אלו עד שהגיעה להרואין. "ההרואין אלחש את תחושותיי ואפשר לי לשרוד", סיפרה לי רותי בכאב עצום.

  גמילה מהרואין ללא טיפול באירועי האימה והכאב של רותי, לא יחזיקו מעמד. רותי ניסתה תהליך זה שעלה עשרות אלפי שקלים. "רציתי להמשיך לשכוח, רציתי את הסוטול, אז חיפשתי אותו בסמים אחרים", היא סיפרה לי.

   

  2. ווה סיפר לי איך הוריו מימנו לו את הגמילה מהרואין על ידי ניקוי הגוף והדם. "זה לא עזר לי לשכוח את ההתעללות שעברתי מצעירם בשכונה, שהיו מכים אותי ומשפילים במקלט השכונתי. כל כך פחדתי מהם עד שחזרתי להרטיב במיטה. הורי היו מקניטים אותי על כך והוסיפו השפלה על כאבי. ברור שלא יכולתי לספר להם, פחדתי מהצעירים הללו פחד מוות". ואז הגיע הגראס, ואחר כך הגיע ההרואין. רק כך יכולתי להרגיע את פחדי לכמה שעות. הניקוי של ההרואין החזיר לי את כל תחושותיי והפחדים, את הזעם, את ההתדרדרות. חיפשתי רגיעה אחרת והגעתי לאלכוהול".

   

  שתי הדוגמאות שהבאתי הן ההסבר לכתיבתי זו.

  אדם שיתנקה ברמה הפזיולוגית מהרואין ולא יטפל במצוקה הנפשית שדחפה אותו לחפש מזור ועזרה בסם. לא ישיג את השקט הזה.

  מהר מאוד אותו אדם, בדיוק כמו רותי וווה, שנדרשו לקחת כדור החוסם את השפעת המורפינים, מדי יום ביומו, יחפש חומר כימי אחר שיאלחש את מצוקתו.

   

  גמילה מוצלחת היא גמילה בה נעשית עבודה טיפולית נפשית. תהליך בו המכור הנקי לומד להתמודד בכוחות הנפש שלו, בעזרת חבריו ומשפחתו במצוקותיו הנפשיים. להתמודד עם עברו הכואב.

   

  גמילה בארבע שעות תחזיק מעמד, רק אם תלווה בתהליך טיפולי נפשי. תהליך הנוגע במקורות הנפשיים להתמכרות.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין