כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  שחרר אפי, שחרר!!

  3 תגובות   יום שני, 8/10/18, 13:06

   

   

   

   אפי נווה הוא עסקן. אולי רק בגלל זה, הוא לא נראה לי אדם ישר. הרי עסקנים, ברגיל, לא נראים - אנשים שובי לב. אבל ציבור עורכי הדין בחר באפי נווה, לשמש כראש לשכת עורכי הדין, בעוד שאני אישית, לא תמכתי בו. לא תמכתי בו ובהמשך התנגדתי לחלק ממשי ממעשיו. התנגדתי לברית בינו לבין שרת המשפטים איילת שקד בוועדה למינוי שופטים, התנגדתי לתביעת הדיבה שהוא הגיש נגד עיתונאית והתנגדתי, להתבטאויותיו בעניינו של ברק כהן שמוחה בדרכים שהן מאוד שנויות במחלוקת נגד כוחם של הבנקים אך אסור היה לו, לאפי נווה להתערב בעניין כשהוא נדון בערכאות אחרות, מתאימות יותר. אפילו מול התקפותיו הישירות של כהן נגדו, היה על נווה, בשל תפקידו הציבורי, להגיב הרבה יותר במתינות.

   

  התנגדתי לנווה ולכל אלה, לא רק כי הוא לא נראה לי ישר. התנגדתי, כי לדעתי, לשכת עורכי הדין אינה סתם איגוד מקצועי שאמור לקדם את חבריו. לשכת עורכי הדין היא גוף שהוקם מכוח חוק. לגוף הזה יש סמכויות ניכרות וכוח ציבורי ממשי. הגוף הזה ודרכי הפעולה שלו משליכים ישירות על מעמדם הציבורי של עורכי הדין שמצוי בשפל הן בשל קלות ההסמכה והן בשל הנורמות שהולכות ומשתלטות על המקצוע, נורמות לפיהן עורך הדין הוא משרתו הנרצע של לקוחו, מי שיעשה את עבודתו כהלכה, רק אם ייתן ללקוחו את מלוא מבוקשו, יהיו האמצעים אשר יהיו, תהיה הדרך לכך אשר תהיה ויהיה הלקוח, מושחת ותובעני, ככל שיהיה.


  כשזה המצב, כשאלה פניו של המקצוע, לדמותו של הגוף הזה, שכבר שנים אינה מן המשובחות, השלכות גם אשר למעמדה של מערכת המשפט בכללותה, מעמד המצוי בשפל חסר תקדים, נוכח עימות חזיתי, אולי הכרחי, בין הרשות המבצעת לבין הרשות השופטת, עימות שמתנהל באגרסיביות מדאיגה כששתי הרשויות, לטעמי בעיקר הראשונה, אך לא רק היא, לא משכילות להגביל את עצמן ואת הכוח שמסור בידיהן באופן שיבטיח לציבור, שהוא יכול לסמוך על המושלים בו והשופטים אותו.

   

  כשזה המקרה, כאשר מתפרסם שאותו אחד, אפי נווה, ראש לשכת עורכי הדין, נחשד וכנראה הודה, כי ניסה להעביר אשה לא ידועה מבלי שדבר כניסתה יירשם במשטרת הגבולות, אני סבור שעל עורכי הדין (ובודאי על שרת המשפטים) לתבוע ממנו שיימסר הסבר ואפילו, לקום ולזעוק חמס, כשזה לא קורה. יש לדרוש ממנו לקחת בחשבון את השלכות מעשיו. אפי נווה אכן זכאי ליהנות מצנעת הפרט. בעיקרון, חייו הפרטיים אינם מענייני, חיי ילדיו ודאי שאינם צריכים להתנהל בפרהסיה, אבל הם גם אינם מחסום שאין בלתו, למסירת דיווח לציבור ולו רק בדרך של שחרור הודעה לעיתונות או פוסט בדף הפייסבוק שלו.

  אין די בהודעתו המאוחרת כי לא יקח חלק בדיוני הועדה למינוי שופטים, אין שום סיבה להמתין לדיוני הועדה. יש לפעול. יש לעשות זאת כאן ועכשיו.

   

  עם זאת, העובדה שאני לא מאוהדיו של נווה, מחייבת שאזהיר את עצמי לפני שאגבש דעתי בעניינו. כיון שכך, אני מזכיר לעצמי, כמה וכמה דברים. עולה הרושם, שאפי נווה מנסה לטפל בכשל השוק שהציף את המקצוע בעורכי דין חסרי ידע וניסיון, אפי נווה קרא בפומבי לתמוך בזכויות להט"בים, אפי נווה, אף ניסה לכנס את גופי לשכת עורכי הדין כדי לפעול נגד חוק הלאום. לשון אחר, אפי נווה, לא צריך להיות בבחינת סדין אדום לשמאלני שכמותי ובודאי שהוא זכאי להינות מחזקת החפות, הגם שספק אם בכלל רלבנטית לעניין, לא רק נוכח הודאתו, אלא מן הטעם שהיא נועדה לחזק את החלשים ולא להעצים עוד יותר, את כוחם של שועי ארץ וראשי ציבור שכוחם יוותר רב דיו, גם אם זכות השתיקה שלהם תיפגם מעט, כתנאי להמשך אחיזתם במוסרות השלטון.

   

  ובקצרה, אפי נווה הוא ככל הנראה עסקן די מוצלח, שעושה עבודתו לפי מיטב יכולתו ופועל לפי נורמות שהן חלקלקות מדי לטעמי אבל הוא פועל כחוק בסך הכל, והוא כאמור, נבחר ציבור. ציבור עורכי הדין בחר בו, בבחירות דמוקרטיות, לעמוד בראשו. הציבור שבחר בו יוכל שלא לבחור בו בעתיד ויש לתת לציבור לאמר את דברו בבחירות, כלומר, כשמדובר במי שעומד לבחירות דמוקרטיות, יש להיזהר ולהישמר שבעתיים, שלא לתבוע את פיטוריו כי יהיה בכך משום ביטול רצונו של הציבור הבוחר. לא ייתכן שחניה של אפי נווה באדום לבן תביא לדרישה שיתפטר, בה בעת, צילום של רכבו כעניין שבשגרה, כשהוא חונה בחניה של נכה, (ואבהיר ואדגיש שאין צילום כזה), ייתכן ודי בו, לו היה, כדי שיועמד לדין משמעתי ואולי אף יושעה זמנית. די בזה, כמו גם בנהיגה חוזרת בשכרות, כדי שיסיק מסקנות אישיות. אותו הדבר נכון אשר ובמשנה תוקף, למה שמיוחס כעת למר נווה שאפשר ונועד למנוע אי נעימות אך אפשר גם, שנועד לגרום אולי, אפילו, לשיבוש הליכי משפט באותו הליך גירושין כואב עליו הוא מדבר, כאילו שיש הליך גירושין, שאינו כואב וכאילו שמר נווה, שועל קרבות ותיק, לא יוכל להתמודד עם השלכות הפרסום, פרסום שלא יוסיף לסבלם של ילדיו, שנפגעים כפי שתמיד ילדים נפגעים, מעצם הגירושין.

   

  כיון שכך, בימים אלה ממש, כאשר שמו שב ונשמע אשר לתפקידו בוועדה למינוי שופטים, אני מנסה לשלוט בעצמי, משתדל שלא להשתלח בו, אני מנסה להניח שהוא פעל בשל מצוקה רגעית או מבוכה אישית קשה. אבל אני מתקשה בכל זאת להאמין, שכל אלה, די בה כדי להצדיק את שתיקתו בימים אלה.

   

  אם עורך דין אפרים נווה רוצה להיות נאמן לתפקידו הציבורי, על אפרים נווה לתת לציבור עורכי הדין דין וחשבון על האירועים המדוברים ולא לחכות לסיום החקירה בעניינו. עליו לבטל כל חשש שבחדרי חדרים תופרים "דיל" שיפטור אותו מאחריות. עליו לצאת לציבור, למשל בדף הפייסבוק שלו, ולספר על מה שקרה. למי סייע, למה סייע ומדוע. עליו להסביר. הוא עורך דין מנוסה מספיק, יש לו די יועצים כדי שיסייעו לו להכין הודעה לציבור עורכי הדין, הודעה שלא תפגע יותר מדי בזכות השתיקה שלו ובזכותו למשפט הוגן. אם הוא לא יעשה כן, הוא לא רק פחדן, הוא עושה שימוש לרעה בכוחו, הוא חובר למושחתים שהולכים ומשתלטים על כל חלקה טובה ויהיו לו חלק ממשי, בהפיכת ישראל למדינה שהיא גן עדן של ממש, דוקא למושחתים.

   

  לכן, אפי, זה הזמן, אל תחכה ואל תתפתה ללמוד מדרכו של ראש הממשלה. מגיע לנו, עורכי הדין, הסבר של ממש לנעשה כאן. מגיע לציבור לדעת ויפה שעה אחת קודם ואם לא תשחרר הודעה לציבור, מוטב שתשחרר אותנו, מהמשך חלקך בחיינו, שוב למשרדך ועשה לביתך, ותו לא. אחרת אפי, אתה לא יותר טוב, מעוד נוכל, שאולי יחמוק מעונש.

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     8/10/18 19:46:

   העו"ד הזה מצדיק את האמרה - נוכל בחסות החוק.

   ובמקרה דנן, בחסות שרת המשפטים שלנו, שהדמוקרטיה מבחינתה היא בגדר המלצה. 

     8/10/18 19:34:
   איני מבין מדוע נציג ועד עו"ד (יעני לשכת עו"ד) מעורב בכלל במינוי שופטים? על פניו זה נראה תהליך של קבלת טובת הנאה. שופטים אמורים להתמנות ע"י צוות מקצועי בלתי תלוי.

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין