כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האולימפיאדה שלי

  לרוצח שיר מזמור - ספיישל האלווין

  12 תגובות   יום רביעי, 10/10/18, 08:35

  הימים ימי סתיו, אוקטובר הוא אחד החודשים היפים של השנה, עלי שלכת בשלל גוונים צובעים את רחובות וונקובר בתערובת פסטלית נוגה. אבל בעוד כלי התקשורת עסוקים בהכנות לקראת הפיכת השימוש בקאנביס לחוקי בקנדה (ב 17 לחודש) ובבחירות הקרובות לרשויות המקומיות (20 לאוקטובר), הרי שרוב האזרחים ברחוב מתכוננים לדבר אחד, ליל כל הקדושים, ההאלווין שמגיע בלילה האחרון של החודש. כמדי שנה בתי הקולנוע מציעים שלל סרטי אימה חדשים וערוצי הטלוויזיה משדרים שוב ושוב זוועתונים מצליחים משנים עברו. ליל כל הקדושים נולד כהכלאה של שני מועדים, מצד אחד המועד הנוצרי קתולי של הראשון בנובמבר, ומצד שני, חג הקציר הקלטי – פגאני באירלנד, שם האמינו כי בלילה הזה הרוחות קרובות מתמיד לבני האדם וצריך להתחפש כדי לבלבל אותן, למען לא יחטפו אנשים חיים אל עולם המתים. בימים ההם, בהן לא היו תרופות ואנטיביוטיקה, אנשים היו מתים בחורף אפילו משפעת, ולכן, הקלטים סימנו את הלילה הזה, בו עוברים מסתיו לחורף, כיום שבו נקבע מי יחיה ומי ימות, מי ישרוד ומי יגווע בחורף המתקרב. מאז החג עבר שינויים רבים וכמובן מיסחור רציני, אבל המהות נשארה, בלילה הזה שרים הלל לרוחות, שדים, מפלצות, זומבים, ושאר שוכני הגיהנום.

   

  **

  כשהיגרנו לקנדה לפני 13 שנים נפגשתי לשיחות ראשונות עם מפיקי קולנוע מקומיים וכמה מהם הציעו לי לנסות ולהתמקד בז'אנר סרטי האימה הפופולרי שבו פוטנציאל לרווחים גדולים. ניתן לעשות סרטי פחד ובלהות בתקציב יחסית קטן ובשל הדרישה הגדולה בחודש אוקטובר יש אפשרות להחזיר את ההשקעה. אני זוכר שחשבתי על העניין, ובסוף הגעתי למסקנה כי אין לי מספיק ידע וניסיון בז'אנר הזה משום שבילדותי בישראל כמעט ולא נתקלתי בו. בישראל שלי סרטי אימה נחשבו לז'אנר נחות ובקושי נרכשו על ידי מפיצים, כי פשוט לא היה להם ביקוש. "איך זה יכול להיות?", שאל אותי פעם בן שיחה, וספונטנית השבתי לו "בישראל החיים עצמם הם אימה מתמשכת, אנחנו לא צריכים את זה גם בקולנוע".

   

  **

  אבל מאז הרבה דם נשטף ברחובות, גם כאן וגם שם. לפני כמה שנים הייתה מנטרה לנציגי משרד החוץ הישראלי לשנן ליהדות התפוצות כי "ישראל היא המקום הבטוח בעולם ליהודים". סתם הצהרה חלולה מבית היוצר של העם שאינו מודע לעצמו ולמגבלותיו. זה אולי ישמע מפתיע לחלק ממכם, אבל דווקא קנדה הענקית היא מקום הרבה יותר בטוח לאזרחיה. זה לא רק הכבוד לזולת שמושרש כאן מילדות, זה לא רק הנוחות הכלכלית היחסית שהמדינה מספקת לתושביה, וזה לא שיש כאן ענישה כבדה ומרתיעה. ההפך, כמעט מדי חודש מודיעה המשטרה לציבור על איזה עבריין מין או רוצח שקיבל הטבת תנאים וחוזר לחיות בקהילה, הציבור מתבקש לגלות עירנות ולדווח לרשיות אם הפושע חוזר לסורו. הידיעות האלו תמיד מעוררות בהלה ופלצות בקרב מהגרים חדשים, ואין לי סטטיסטיקה לקבוע אם השיטה עובדת או לא, אבל איכשהו, מערכת החוק עובדת כאן בשקט, ביעילות וביסודיות שלא מוכרים לנו. יש דין ויש דיין.

  https://nationalpost.com/news/canada/here-is-just-a-partial-list-of-the-brutal-murderers-that-canada-has-set-free   

   

  **

  אבל אין ארגז תפוחים בלי כמה רקובים. בני אדם הם בני אדם בכל מקום בעולם. לכבוד ליל כל הקדושים אספתי כאן את הפשעים החריגים של הקיץ האחרון. הסיפור הכי גדול בוונקובר היה לכידת הרוצח של מאריסה שן בת ה 13, שגופתה נמצאה ב 18 ליולי 2017 בפארק המרכזי בבארנבי. הפארק הוא גדול ורחב ידיים ובדרך כלל מלא במשפחות עם ילדים. שן התגוררה בסמוך לפארק, בערב האחרון לחייה ירדה לקנות משהו בחנות סמוכה, כשלא חזרה הזעיקו הוריה את המשטרה, למחרת נמצאה גופתה מוטלת בפארק. למשטרה לא היה קצה חוט בפרשה והיא חקרה אותה בדממה מוחלטת במשך 14 חודשים. במהלך החקירה תושאלו 2000 איש, נחקרו 600 חשודים, השוטרים עברו על אלפי שעות של וידיאו ממצלמות אבטחה באזור, לבסוף הגיעה לידיהם דגימת דנ"א שבעזרתה נעצר איברהים עלי, פליט מסוריה בן 28, שנקלט בברנבי שלושה חודשים לפני הרצח. הוא הואשם ברצח ממדרגה ראשונה, ללא מניע וללא תכנון מוקדם. "פשע אקראי" מכנים את זה כאן. אמא של הנרצחת הביעה שביעות רצון שהצדק יצא לאור והרוצח ישלם על מעשיו. אף אחד לא יכול להציל אותה ואת משפחתה מהבנאליות של הרוע.

  https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/marrisa-shen-homicide-developments-1.4817072  

   

  **

  כמו צעירים רבים מכל העולם, אמילי סקליס, 28 מבלגיה, רצתה לטייל במערב קנדה ולגלות את היבשת מקרוב. הצעירה הבלגית השתמשה בקבוצת פייסבוק לדוברי צרפתית וביום ה 21 לאוגוסט חיפשה טרמפ מהעיר קאמלופס מערבה אל וונקובר (5 שעות נהיגה), זה היה אות החיים האחרון ממנה. גופתה נמצאה למחרת מוטלת בצד הכביש המהיר לא רחוק מהעיירה הקטנה בוסטון בר. המשטרה תישאלה מספר תושבים באזור ולכאורה נדמה היה כי מקרה כזה במקום מרוחק והררי, יסתיים ללא תוצאות. אבל החוקרים הצמידו מעקב על אחד המתושאלים שלהם וכעבור שלושה שבועות עצרו והאשימו את שון ראיין וויליאם מקנזי ברצח. בשגרירות בלגיה שיבחו את עבודת המשטרה הפדרלית של קנדה על החקירה השקטה והיעילה. השוטרים ביקשו להזהיר את ציבור המטיילים מנסיעה בטרמפים לבד, מסתבר שגם בעידן הפייסבוק יש אנשים שלא לומדים לקחים.

  https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/man-charged-belgian-tourist-hitchiker-1.4825553  

   

  **

  תייר אירופאי אחר שסיים את החופשה שלו בקנדה בצורה טרגית הוא הורסט שטווין, בן ה 60 מגרמניה שנפל קורבן לאחד הפשעים הנוראים ביותר של הקיץ האחרון. שטווין נהג את בני משפחתו מערבה על כביש מספר 1, כ 55 ק"מ מערב מהעיר קלגרי שבאלברטה, קליע של רובה 0.22 פגע בו בראש וגרם לו לאבד שליטה ברכב ולהתרסק בשוליים. הוא ומשפחתו הוטסו במסוק חילוץ לקלגרי ורק לאחר אישפוז של שבועיים בקנדה, הוטס שטווין לגרמניה שם בניתוח מסובך הוצא הקליע מראשו ומצבו התייצב. משטרת קלגרי עצרה חשוד והחרימה את רכבו, אך הוא שוחרר לאחר יממה. שלושה שבועות מאוחר יותר – לאחר מו"מ עם ראשי אומת סטוני נאקודה, מילידי היבשת, נעצר נער בן 16 כחשוד במעשה. לנער לא הייתה היכרות עם שטווין, והמניע לא ברור, כנראה מבחן גבריות או סתם שטויות של בני נעורים. כך או כך, הקטין הואשם בחמישה סעיפי אישום כולל ניסיון לרצח מדרגה ראשונה. בני הסטוני נאקודה התנצלו בפני משפחת שטווין ואיחלו לא החלמה מהירה ושיקום מלא. לפעמים הרוע יכול להיות אקראי ובנאלי לחלוטין. יד הגורל.

  https://www.cbc.ca/news/canada/calgary/alberta-german-tourist-shot-charges-laid-youth-1.4801872

   

  **

  בנתיים בוונקובר נמשך משפט הרצח של וויליאם ויקטור שניידר, בן ה 51 מהעיר ורנון, שמואשם כי רצח בספטמבר 2016 את נאצומי קוגאווה, סטודנטית לאנגלית בת 30 מיפן. חלקי גופתה של קוגאווה נמצאו במזוודה שחורה ששכבה ברחוב שבועיים מבלי שאיש נגע בה. המשטרה מצאה ליד המזווזה פחיות בירה ריקות, קונדומים, ואזיקוני פלסטיק. שניידר, הגיע מהעיירה ורנון והתגורר כחודשיים בהוסטל לגברים ברח' רובסון, הוא סיפר לעובדי המקום כי פגש נערה מיפן והוא יוצא איתה. כשחזר מהבילוי התקשר לאישתו שחיה ביפן, וסיפר לה על המעשה. אחר כך עלה שניידר על אוטובוס ונמלט בחזרה לורנון. כשאחיו ראה אותו סיפר לו שניידר כי "עשה טעות". המשטרה עצרה אותו לאחר שזיהתה תמונת וידיאו שלו עם קוגאווה ממצלמת אבטחה כמה שעות לפני הרצח. בנתיים, למרות שפע העדויות נגדו, שניידר טוען לחפותו. אבל עבר אלים ומרשם לתרופת הרדמה ששרידים ממנה נמצאו במערכת הדם של היפנית המסכנה לא מותרים לו הרבה סיכוי. הרוצח הוא לא יפה ולא ראוי להערצה, בסך הכל יצור אומלל ומבחיל שזרע הרס, כאב וצער. זה כל הסיפור.

  https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/natsumi-kogawa-william-victor-schneider-murder-trial-1.4838184  

   

  **

  פטריק דה וויט הוא סופר ותסריטאי שנולד בוונקובר איילנד לפני 51 שנים, בשנת 2009 פירסם את ספרו הראשון "טבילות" (Ablutions) שנכנס לרשימת ספרי השנה של הניו יורק טיימס. יום אחד נכנס דה וויט למכירת חצר בשכונתו, ספר קטן ועתיק משך את עינו והוא רכש אותו תמורת פרוטות, הסיפור סיפק לו את ההשראה לכתוב את הרומן השני שלו "האחים סיסטרס" (The Sisters Brothers) שהפך לרב מכר וזיכה אותו בשלל פרסים מכובדים. את הזכויות לרומן מכר דה וויט לחברת ההפקות של השחקן ג'ון סי. ריילי, שבע שנים אחרי העסקה זכה הסרט לפרמיירה שלו בפסטיבל ונציה האחרון ועכשיו יצא לאקרנים בצפון אמריקה. הסיפור עוקב אחרי שני אחים, אלי וצ'רלי, העובדים כרוצחים שכירים עבור איש אמיד ומסתורי הנקרא "הקומודור". הם מקבלים משימה לצאת מאורגון דרומה לסן פרנסיסקו ולמצוא כימאי אירופאי בשם הרמן קרמיט וורם, שמצא נוסחא יחודית לגילוי זהב בקרקעית הנהר. המסע שלהם מתואר בכנות נטולת הירואיזם ע"י הבמאי הצרפתי ז'אק אודיאר, שמציג את גיבורי הסרט בתור עלובי חיים נטולי השכלה שמשמשים כזרוע האלימה של איש עסקים נטול מעצורים ומצפון. ג'ון סי ריילי וז'ואקין פיניקס נהדרים בתפקידים הראשיים, ג'ייק גלנהיל הוא הבלש שמוצא עבורם את המטרה, וריז אחמד הוא הצרפתי שמנסה לשרוד את ארצות הפרא שורצות הדובים, העכבישים וחיות אדם חמושות באקדחים ורובים. הרבה אקשן, כמה רגעים משעשעים ובעיקר מבט מפוקח על החיים הלא ממש זוהרים של גיבורי המערב הפרוע. בקיצור, סרט מצוין, אל תחמיצו.

  ''

   

  **

  ככה זה אצלנו, מאוד שונה מאצלכם. אתם הרי מכירים את כותרות הקיץ האחרון: "צעיר בן 19 נרצח בשל חוב כספי", "בן 18 נדקר בנתניה", "בן 30 נורה למוות ביפו", "בן 24 נדקר בחולון, מצבו קשה", "בן 50 נרצח ביריות בקריות", "חיסול בעכו: גבר נרצח ואחר נפצע קשה", "בן 47 נפצע קשה בקטטה ביבניאל", "אב לארבעה נרצח באשדוד", "בן 43 מבת ים נדקר, מצבו בינוני", "דקירה בבת ים: בן 60 במצב אנוש", "מודיעין עלית: בחור ישיבה נדקר, מצבו קשה", "נהג אוטובוס נדקר בעפולה, מצבו קשה", "בן 35 נדקר בחיפה, מצבו קשה", "בן 40 נדקר בתל אביב- מצבו קשה", "גבר נדקר במהלך קטטה בחדרה, מצבו אנוש". "בן 38 נדקר באשדוד, פונה לבית החולים", "קטין נדקר בקטטה בירושלים, מצבו קשה", "גבר נדקר למוות ביוקנעם עלית". ואלו רק המקרים שהגיעו לכותרות, מאחוריהם אלפי מקרים בבתי הספר, בתי החולים, בתוך המשפחה, בכבישים ובאתרי הבילוי. בקיצור, מצבכם קשה, יש לזה הרבה סיבות, לא נכנס לזה כאן, הכי נוח זה להמשיך ולשקר לעצמנו. לפי מדד השלום הבינלאומי ל 2018, ישראל מדורגת במקום ה 146 בעולם, בין קולומביה ולבנון. אבל זה מדד של האו"ם, ושם כולם שונאי ישראל. הכי נוח זה לשקר לעצמנו. https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Peace_Index  

   

  **

  כי אלו הם החיים לפעמים, תשאלו את שרה בלסקו, אחת הזמרות המצליחות ביותר באוסטרליה, שהוציאה השנה את התקליט השישי שלה, "עומק השדה", ואחד הלהיטים ממנו, "יריה בלב", מנגן חזק בערוצים שלנו, אף אחד לא רוצה להיות בצד הלא נכון של הקנה, לא בליל כל הקדושים ולא באף לילה אחר. אבל לפעמים כולנו חוטפים יריה בלב, וזה לא פשוט להתאושש. שרק תהיו לי בריאים ושלמים, ושיהיה לכולנו חורף נעים.

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/11/18 16:31:

   צטט: גליה ק 2018-11-11 11:40:30

   עד כמה שידוע לי קנדה היא מקום בטוח יחסית, בעיקר אם משווים אותה לשכנה העשירה ארה"ב. קשה להבין את הניגודים האלו.

   אה, זה מאוד פשוט. זה מתחיל בזה שאין אצלנו נשק ברחוב.

   ארה"ב מובילה כבר יותר מעשור את העולם המערבי במספר מקרי הרצח פר אלף נפש.  

     11/11/18 11:40:
   עד כמה שידוע לי קנדה היא מקום בטוח יחסית, בעיקר אם משווים אותה לשכנה העשירה ארה"ב. קשה להבין את הניגודים האלו.
     13/10/18 18:49:

   צטט: bonbonyetta 2018-10-13 14:11:20

   *

    

   הרוע אינו מחלת נפש, רוע הוא רוע ואמור להיענש בכל חומרת הדין שרק אפשרית.

   על הנייר את צודקת, חברה, אבל הנה כותרת מהבוקר: "בן 19 נדקר בקטטה בראשון לציון",

   איפה רשויות החוק? מה קורה שם עם הנוער? ובכלל עם החברה האזרחית? מפחיד ועצוב ממש.

     13/10/18 18:46:

   צטט: ~בועז22~ 2018-10-13 09:54:01

   למה לי פוליטיקה עכשיו? (:

   מה שנכון, נכון. :)

     13/10/18 14:11:

   *

    

   הרוע אינו מחלת נפש, רוע הוא רוע ואמור להיענש בכל חומרת הדין שרק אפשרית.

     13/10/18 09:54:
   למה לי פוליטיקה עכשיו? (:
     12/10/18 23:36:

   צטט: שטוטית 2018-10-12 20:46:21

   קצת קריפי ואפל הפוסט שלך

   אז ליל כל הקדושים שמח לך :)

    

   תודה חברה, למה את מתחפשת?

     12/10/18 23:35:

   צטט: א ח א ב 2018-10-12 18:25:56

   בכל מקום, בכל זמן , רצח הוא רצח הוא רצח. בהכללה, העולם כיום מקום הרבה יותר בטוח מבעבר. מה הסיכוי להיתקל ברוצח ?

   תלוי איפה? ע"פ נתוני המדד המצורף: במקסיקו יש יותר סיכוי להרצח מאשר באוסלו.

     12/10/18 20:46:

   קצת קריפי ואפל הפוסט שלך

   אז ליל כל הקדושים שמח לך :)

   תוצאת תמונה עבור ‪Halloween‬‏

     12/10/18 18:25:
   בכל מקום, בכל זמן , רצח הוא רצח הוא רצח. בהכללה, העולם כיום מקום הרבה יותר בטוח מבעבר. מה הסיכוי להיתקל ברוצח ?
     11/10/18 15:39:

   צטט: באבא יאגה 2018-10-10 22:35:49

   קצת קנביס לו תשלח ב-17.10!

   ועכשיו כולם להרגע ולנשום עמוק :)

     10/10/18 22:35:
   קצת קנביס לו תשלח ב-17.10!

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין