כותרות TheMarker >
  ';

  על ארה"ב, אמריקאים ומה שביניהם...

  הבזקים ומבזקים על ארה"ב של פעם ( היסטוריה) ועל ארה"ב של היום ( אקטואליה,פוליטיקה,יחב"ל,קהילה יהודית אמריקאית) ולפעמים נאיר (נעיר?) גם פינות אפלות אחרות :-)

  גנגסטרים יהודים בעולם החדש...

  8 תגובות   יום רביעי, 24/10/18, 01:21

  ב23 באוקטובר, 1935, הסתיים באלימות רבה, פרק בתולדות המאפיה היהודית האמריקאית. אחד הגנגסטרים הגדולים, דאצ' שולץ  "האיום",  Dutch Schultz, איש אלים מאד שהבין שעוצמתו נבעה מהאלימות שהפגין ( ולא ראה עצמו כאיש עסקים דוגמת מאיר לנסקי), נורה יחד עם ארבעה מאנשיו במסעדה בניוארק, ניו ג'רזי.

   

  ''

   

  דאצ' שולץ

   

  ''

   

  קהל מצטופף בפתח המסעדה בה אירע הטבח , " פאלאס צ'ופ האוס", ניוארק, ניו ג'רזי

   

  הרוצחים, " קולגות" שהשתייכו לארגוני מאפיה אחרים בניו יורק ובראשם צ'ארלי " לאקי " לוצ'יאנו, המאפיונר האיטלקי, חששו ששולץ יממש את איומו וירצח את תומס אי. דיווי , Thomas E. Deway, התובע של ניו יורק. אותו פרק אלים הסתיים עם רציחתם של חמישה גנגסטרים יהודים (שולץ, אייב לנדאו, אוטו (אבדבה) ברמן, ברנארד "לולו" רוזנקראנץ) Abe Landau, Otto Berman, and Bernard "Lulu" Rosencrantz.

  ''

  ברנארד לולו רוזנקראנץ

   

  ''

   

  אברהם אייב לנדאו

   

   ארתור דאצ'מן פלגנהיימר, הוא דאצ' שולץ, מברונקס, יהודי ממוצא גרמני, החל את דרכו בעולם הפשע של ניו יורק ( עיר שכבר מנתה בראשית המאה ה20, כ2 מיליון יהודים ), בגיל צעיר. אביו ניהל מסבאה ואורווה בהארלם היהודית, אך נטש את משפחתו ב1916, כשארתור היה נער צעיר. יתכן שזה מה שדחף אותו לפנות לעולם הפשע. בגיל 16, ארתור כבר הספיק לצאת מהכלא, לאחר ריצוי עונש של 18 חודשים, על שוד. עם שיחרורו, הוא התקבל לעבודה אצל גנגסטר יהודי ידוע, ארנולד רוטסטין, "המח".

   

  ''

   

  תפקידו  של שולץ היה  לאבטח את שיירות האלכוהול שהעביר רוטסטין ברחבי ארה"ב, ב"תקופת היבש" ( 1920-1933). אלא שהוא , שולץ, לא חש שום נאמנות לבוס וחשב "גדול" ומאמצע שנות ה20, של המאה ה20, החל לייצר ולמכור בעצמו , אלכוהול ובעצם, להתחרות בבוס הקודם שלו, רוטסטין. כדי לפתח את עיסקי האלכוהול שלו , נעזר שולץ במספר גנגסטרים יהודים ואירים, ביניהם, ג'ואי נוי, בעל מסבאה בלתי חוקית ששולץ עבד עבורו תקופה קצרה והיה  סגנו של שולץ בכנופיה, וינסנט ("מד דוג" ) קול, אברהם ( בו) ויינברג, ו3 מתוך ה4 שנהרגו יחד איתו- לנדאו, ברמן ורוזנקרנץ. לאוטו ברמן מיוחס הציטוט המפורסם מהסרט " הסנדק" – " שום דבר אישי, זה רק עסקים" "Nothing personal, it's just business"...

   

  ''

   

  לאקי לוצ'יאנו


  ב1928, גם כנקמה על רציחתו של חברו ושותפו ג'ואי נוי, ע"י אנשי רוטסטין וגם כדי לצמצם את התחרות "העיסקית" עם הבוס לשעבר, החליט דאצ' שולץ "האיום" ( את הכינוי לקח מאחד מחברי חבורת הפשע הוותיקה פרוג הולו Frog Hollow Gang. וזאת, משום שדמה לאותו גנגסטר בחיצוניותו – עיניים כחולות, שיער בהיר ומבנה גוף מוצק) לחסל את האיש הכל כך חזק, את רוטסטין !  לאחר חיסולו של רוטסטין, התחזקה הכנופיה של שולץ, שעסקה בעיקר בענייני אלכוהול, גביית דמי חסות מהמסעדות המפוארות ביותר בניו יורק והימורים ( כולל מירוצי סוסים) בלתי חוקיים והפכה להיות לאחד מארגוני הפשע החזקים ביותר בעיר. לשולץ האינטליגנטי, הייתה חשובה מאד העצמאות האישית והוא לא היה מוכן לאפשר לאף מאפיונר להתערב לו בעסקים , כפי שגם לא היה מעוניין לקשור קשרים עם ארגוני מאפיה אחרים, כולל לא עם סינדיקאט הפשע המשותף למאיר לנסקי ולאקי לוצ'יאנו. בכלליות ניתן לומר כי הגנגסטרים לא אהבו אותו ויצא לו מוניטין של קמצן פאתולוגי. דיקסי דיוויס, פרקליטו של שולץ, נהג לומר שאתה יכול לקחת לשולץ את החברה שלו, אך אם תיקח ממנו ולו סנט אחד, הוא עלול להרוג אותך מבלי לחשוב פעמיים... הגנגסטרים היהודים היו לא פחות אלימים מגנגסטרים אחרים. הם ידעו מראש, כשהתגייסו לכנופיות הפשע השונות, מה המשמעות של "המקצוע".

   

  ''

   


  שולץ ש"הצליח" בעיסקי האלכוהול שלו, היה ידוע כברון הבירה של רובע ברונקס, בניו יורק. בסביבות 1931-2 החל לעבוד גם בעסקי "המספרים"  numbers  ( דהיינו, הגרלה בלתי חוקית, הימורים בלתי חוקיים), בהרלם. כל מי שעבד בתחום, היה חייב להעביר לשולץ את פרטיהם של מבצעי המספרים שלו, אחרת היה חשוף לאלימות כולל רצח. את מרבית עסקיו ניהל שולץ מבר-מסעדה בניו יורק, בשם " סושיאל קלאב". בשלן הבירה פרנקי דאן , שסיפק למסעדה את הבירה שיצר, הפך לאחד הגורמים החשובים בהשתלטותו של שולץ על עיסקי האלכוהול של האיזור. באותה תקופה נטען כי שולץ " הרוויח" כ20 מיליון $ בשנה. סכום גדול מאד באותה תקופה.

   

  ''

   

  שולץ 

   


  עם סיומה של תקופת היובש, ב1933 ובהתאם להצעתה של חברת יחסי ציבור ששכר, עבר שולץ להתגורר בעיירה מאלון, בצפון ניו יורק והתנצר, תוך שהוא מפזר בעיירה חלק נכבד מכספו, אך הוא אישית הקפיד על לבוש צנוע, תרם לכל מוסד, העניק צעצועים ליתומים, נישק תינוקות, השתתף במשחקי הבינגו המקומיים ופשוט השתלט-בכספו-  על העיירה. בדיעבד ניתן לומר, שפילנתרופיה זו עזרה לו מאד, שכן כאשר הועמד לדין בעיירה, ע"י התובע דיווי וראש הFBI, הובר, באשמת העלמות מס : חבר המושבעים המקומי זיכה את שולץ מן האשמה. לאחר המשפט, הצהיר שולץ באזני העיתונאים ''העולם הקשוח הזה הוא לא מקום בשביל מטומטמים. ואתם יכולים להגיד לכל החכמים בניו יורק שהדאטצ'מן לא מטומטם, ומבחינתו אלקטרז ( בית כלא) לא קיים. אני לא אראה את אלקטרז לעולם" .    בעיקבות המשפט, פנה ראש עיריית ניו יורק, פיורלו לה גארדיה, אל שולץ במסר שדרש כי יחסל את אימפריית ההימורים שלו ונתן לו גם להבין שאינו רצוי יותר בניו יורק, כך ששולץ עבר לקונטיקט ולבסוף התיישב בניוארק. כל ערב התכנסה כנופייתו של שולץ במסעדת "פאלס צ'ופ האוס", ששכנה קרוב לתחנת הרכבת של העיר. הם ישבו תמיד ליד אותו שולחן, בחלק האחורי של המסעדה, לא רחוק מן השירותים. שומר חמוש שישב לידם ופניו אל מראה שהייתה תלויה מאחורי השולחן, יכול היה להתריע במקרה של סכנה. הם עדיין הצליחו להרוויח כמה עשרות אלפי דולארים בשבוע, ממשחקי ההימורים.

   שולץ הבין שדיווי לא התכוון לוותר בקלות, מה גם שדיווי תבע אותו פעם נוספת, על גביית דמי החסות ממסעדות בניו יורק ולכן, במקביל להחרפה במצב עסקיו ובאיומים שחש מצד מאפיונרים אחרים,  פנה שולץ למועצת המאפיה ולעומד בראשה, לאקי לוצ'יאנו, אותו הכיר היטב מהתקופה בה עבדו יחד בהעברת שיירות האלכוהול של רוטסטין. בפגישת הצמרת השתתפו כל " המי ומי" בעולם המאפיה של ניו יורק. הייתה לו, לשולץ, בקשה אחת- לסייע לו בחיסולו של דיווי. לוצ'יאנו הזדעזע מרעיון חיסולו של איש בדרגתו של דיווי, משום החשש שחבריו לעבודה של דיווי יפעלו במלוא הכח נגד הגנגסטרים של העיר. לכן, פנה לארגון הפשע הידוע לשמצה, " רצח בע"מ", בו היה שותף עם לנסקי והורה לאנשיו (רובם היו גנגסטרים יהודים)  לחסל את שולץ. לפקה בוכאלטר, אחד ממנהיגי הארגון, הטיל את משימת החיסול על מנדי וויס וצ'ארלי וורקמן. הם יצאו מיידית לניוארק, ניו ג'רזי ובאותה מסעדה שהייתה מקום המפגש של היומי של הכנופיה, מסעדת " פאלס צ'ופ האוס", אליה נכנסו בשעה 2215, השלימו את המשימה בהצלחה... את שולץ עצמו, רצח וורקמן בתא שירותים. האחרים נורו סביב השולחן הקבוע שלהם. הרצח הפך לידוע בהיסטוריה תחת השם "טבח בית הקוצצים"  The Chophouse Massacre(כמה סימלי!) . שולץ בן ה33, נפצע ונפטר למחרת היום, ב24 באוקטובר, לאחר שמילמל מספר מילים/משפטים מסקרנים , אך חסרי פשר. הרצח בוצע, עד כמה שזה ישמע פרדוכסאלי, ע"י גנגסטרים, שרצו להגן על חייו של איש החוק והמימסד, תומס דיווי, ששולץ רצה בחיסולו...

  בעיקבות רציחתו של שולץ, השתלט לוצ'יאנו על עסקי "המספרים" של שולץ, בהרלם. גנגסטר אחר, יהודי , שהשתלט על חלק מעסקיו של שולץ לאחר רציחתו, היה אבנר (לונגי) זווילמן, מניו ג'רזי, שנחשב לאחד ממבריחי האלכוהול הגדולים ביותר בתקופת היובש. עד כדי כך שהוא זכה לכינוי " אל קפונה" של ניו יורק...

  ''

   

  ספרו המרתק של ר. כהן, על " יהודים קשוחים", בו הוא דן במאפיה היהודית האמריקאית

  דרג את התוכן:

   תגובות (8)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     26/10/18 16:51:
   תודה רבה, בועז !
     25/10/18 17:30:
   תודה, תכשיט !
     25/10/18 17:28:
   תודה , מכבית ! יש רמיזות לכך שהנצו שוב ניצנים של מאפיה יהודית, אך נראה שמדברים בעיקר על מהגרים (שוב, מהגרים...) מבריה"מ לשעבר
   תודה. אני חוששת שגם היום כמה מאפיונרים ישראלים חולשים שם בכיפה.
     24/10/18 17:07:
   תודה רבה רון !
     24/10/18 16:51:
   תודה רבה "תשוקה "!
     24/10/18 16:50:
   תודה רבה עמוס !
     24/10/18 15:41:

   זרקור אל פינה חשוכה בהיסטוריה של יהודי ארה"ב.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   Heda
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין