כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  כתבות

  מבחר הגיגים...

  0

  על כנפיים ואהבה...

  6 תגובות   יום שישי , 16/11/18, 03:49

  אהבה או שמה נאמר זוגיות, היא אקסיומה שחובה בתוכה סתירה. 

  הסתירה מתקיימת מערך החופש ואיך זה אמור להתקיים במרחב הזוגי, אל מול המרחב האינדיבידואלי. 

  ורבים מנסים לקיים את הסתירה, ויש שכלל לא מנסים, פשוט קוצצים אחד לשנייה את הכנפיים בשביל לכונן בקן האהבה. ויש  שחופש הוא הדבר הכי מאיים מבחינתם וכל חייהם הם ישתבצו בתוך משבצות ורק בכדי לא להיות חשוף לתמורות של הרוחות הסוררות. 

   

  והקונפליקט בין חופש לאהבה הוא הקונפליקט הכי פוסט מודרניסטי שיש, בחברה שמקדשת את האינדיבידואל ואת החופש מול חברה שמקדשת משפחה ואהבה, זוהי בעיקר סתירה חילונית של המאה ה-21, הגברים וגם הנשים מצויים שם בתוך הסתירה הזאת ומדי יום ביומו מנסים ליישבה. 

  הגברים שגדלו במציאות פטריארכלית כלל לא מבינים או מקבלים את הרצון לחופש נשי ורואים בזה איום, גם יש נשים רבות שחושבות כך, מכיוון שהם גדלו כך, בתוך משפחה שסגרה חלונות מול רוחות פרצים של כמיהה לחופש. 

  רוב האנשים יאמרו שזוגיות היא וויתור על חופש מרצון, ויש שיאמרו שחופש הוא דבר זמני בחיים שקשור לגיל הבגרות והנעורים. כך שלמעשה בגרות מחייבת גם ויתור על חופש מרצון מתוך רצון לכונן בית ולקיים אהבה. 

   

  אבל דברים שפעם היו ניתנים להכלה למעשה היום נפיצים, ומשמשים כחומר נפץ בזוגיות. כי ראשית, היום אנשים רוצים הכול ומנסים לרצות הכול כמו שהקפיטליזם חינך אותם, והחופש שלהם לבחור בכל דקה מקום אחר במרחב הגלישה מצטמצם במרחב הזוגיות. 

   

  נשים כיום מחונכות להעצמה נשית, העצמה מול הערך שעדיין נשאר - החשיבות לקיים משפחה ואהבה, כך שהסתירה הופכת להיות כאגרוף לפרצוף כשמבקשים לקיים זוגיות. ולא רק נשים, כל הערכים כביכול מגויסים להעצמה אישית, העצמה אישית שדוגלת בהגשמה של החופש המקצועי האישי של כל אדם. 

   

  וגם אני כאזרחית כביכול של העולם החופשי, הכפר הגלובלי התוסס, נמצאת שם בתוך הסתירות הרבות של קיום ערכי החופש והאהבה. ואיני מתכוונת לחופש מיני או מתירני, אלא לחופש בכללותו בהווייתו. 

   

  זכור לי טיול שנתי שיצאתי אליו כילדה בו סיפרו לי את האגדה הכי יפה ששמעתי בחיי, האגדה על העץ שענפיו וגזעו אדומים{נדמה לי קטלב אדום}. האגדה מספרת על סיפור אהבה בין עץ לבין ציפור. ציפור יפהפייה ומרהיבה  שהייתה באה ונחה בצלו של העץ, ומספרת לו על מסעותיה הרבים, העץ היה בולע בשקיקה כל מילה על סיפורי החופש המרהיבים של הציפור ומעולם לא גילה לה את אהבתו הרבה. וכשהציפור הייתה עוזבת הוא היה עצוב כל כך, כי לא ידע מתי היא תחזור. אולי רק לאחר החורף הקר?, ואולי באביב? ואולי בקיץ,? וכך הוא היה עומד ומחכה מדי יום ביומו לציפור האהובה. בציפייה לבואה ולסיפוריה המרתקים ממסעותיה בעולם.  ולאחר חורף קשה וארוך במיוחד,  בו כל עליו נשרו מגעגועים ומבדידותו,ולאחר שקמל במקצת מהקור,  הציפור לפתע חזרה באביב, עם קרן אור ראשונה. העץ כל כך שמח לבואה שעלעליו וענפיו הסמיקו מגאות רגשותיו ולפתע הוא גם יישר גוו ופרש את ענפיו לכבודה, אך בפעם זאת, הציפור סיפרה לו כי לא תוכל להגיע שוב, כי היא נודדת רחוק ואינה יודעת אם תוכל לחזור שוב, העץ היה כל כך שבור ועצוב מהידיעה וניסה לבקש מהציפור שתישאר לקונן בין ענפיו אך הציפור אמרה כי היא אינה יכולה והיא צריכה לעוף למקום אחר, היא נפרדה ממנו באהבה, והעץ נשאר כך מביט אל נסיקתה למרחב ולאופק בו דמותה אבדה, וכשראה שהאופק מכסה את דמותה, הוא ניסה להילחם בשורשיו שכבלו אותו לאדמה, והוא ניסה בכל מאודו להתנתק מהאדמה רק כדי שיוכל י לעוף כמו הציפור ולהיות עמה , ושורשיו יצאו מהאדמה מכורח המאמץ,  והיו חשופים לכול, וענפיו נשברו מכורח המאמץ ועלעליו נשרו כשם שדמעותיו כשהבין שאינו יכול להתנתק מהאדמה ומשורשיו ולחבור עם אהבתו, לכן, מספרים שגזעיו וענפיו אדומים, עדות למאמץ הסיזיפי כשהעץ ביקש לנסוק עם אהובתו. 

   

  וסיפור זה פשוט ליווה אותי לאורך כל חיי, הרצון של העץ לצאת מגדרו ומטבעו למען הציפור, שנים חשבתי שזה סיפור מופלא שמשקף את האנלוגיה המופלאה לאנשים ומערכות יחסים, אנשים שהם כעצים ואנשים שהם ציפורים והניסיון הנואש שלהם לקיים אהבה למרות כל אחד וטבעו. 

   

  זכור לי גם שבתור ילדה גידלתי יונה, אך לא בכלוב, היינו נפגשות על עדן החלון בשעה קבועה, הייתי נותנת לה אוכל היינו קצת משחקות ואז היא הייתה עפה לדרכה, עד שיום אחד לצערי משהו הבהיל אותה בחלון הסמוך והיא לא שבה עוד. אך כילדה לא חשבתי לרגע לקחת אותה אליי, כי זה היה נראה לי אכזרי לקחת לציפור את החופש שלה. למרות שחיכיתי לה תקופה ארוכה בעדן החלון, היא לא שבה עוד...

   

  ולפני כשבועיים פגשתי מישהו עם ציפור{תוקי} על כתפו, ציפור יפהפייה והיה ניכר שהציפור אוהבת את בעלייה וכן גם הוא, הם אף התנשקו וזה היה מקסים לראות זאת. אך כששאלתי איך זה שהיא לא עפה הוא אמר שקצצו לה את הכנפיים, ושוב חשבתי על המשמעות של חופש ואהבה ועל האנלוגיה לאנשים, שגם הם קוצצים אחד לשנייה את הכנפיים רק כדי שיוכלו לקיים אהבה. 

   

  ועכשיו באמצע החיים לאחר שעברתי מסעות רבים בנבכי האהבה, ותהיתי ולעתים התייסרתי בין החופש לאהבה, גיליתי את התשובה. שהרי אם אתה אוהב אדם ,אהבה אמתית שם מתקיים החופש המוחלט, כי רק עם מושא אהבתך מתקיים לו הערך של חופש עצמי שם את יכולה להיות מי שאת בחסד ובזכות. 

  ושאם אינך עם מושא ליבך ואינכם מקיימים את האהבה, אתה מגלה שלמרות מסעותייך הרבים אינך חופשי אתה כלוא במרחבים יפים ככל שיהיו , כי אינך מקיים אהבתך. ואהבה אמתית למעשה מקיימת חופש מוחלט. 

   

  אך עדיין זו סתירה שאני נתקלת בה בכל מרחב ציבורי ואישי, ואני גם רואה לעתים אנשים כבויים בזוגיות, ואנשים גם כבויים בלבודתם ואף אפליקציה לא תיתן מענה לשאלה זו.  ולבינתיים ישנו שם ציר בלתי אפשרי שכולם הולכים עליו כלוליינים וכולם מנסים לקיים משא ומתן עם הערכים האלו, אם בהצלחה ואם בכישלון נורא. 

   

  אבל עצוב לי לראות איך לעתים סתירה זו מתקיימת עוד בתחילתו של קשר ולעתים סותרת באלימות לפנייה של האהבה, כי העצמה אישית והגשמה אישית, והמרחב האישי הופך להיות יותר ויותר מפלצתי, נרקיסיסטי ובלתי אפשרי ולעתים החופש האישי מאפיל על החופש לאהוב והסתירה הזו סותרת לרבים במרחב הציבורי הקפיטליסטי כיום. 

   

  אולי פשוט צריך לזכור שבלי אהבה אמתית לא נהיה חופשיים ושהקפיטליזם שמבלבל וסותר בנו ללא רחמים, רק מבקש קונים, אין אמת והחופש שם הוא ההונאה הכי גדולה שיש, נוצץ ככל שיהיה... 

  ולפיכך אין גם אהבה, כי אהבה צריכה ראשית הקשבה כדיי להתקיים. ומרחב חופשי של אמונה...

  דרג את התוכן:

   תגובות (6)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     20/1/19 16:52:
   יפה, אהבתי, לקצוץ כנפיים זה כואב, מי יתן לי אבר כיונה אעופה..
     19/11/18 22:06:
   אני מסכים שהסתירה כאן היא בעצם האבסורד בהתגלומותו- אם היא מאפשרת לאינדיבידואליזם להגדיר אהבה.
     18/11/18 19:53:

   ממליצה לך על הערוץ של פלאמוויליג' ביוטיוב .
   אנשים שחיים באהבה תמידית .

    

      

   ''

     17/11/18 18:34:
   קצת איין ראנד יועיל לך.
     17/11/18 15:35:
   כגבר, אולי לא כ"כ מייצג את המגזר, הייתי אומר כי בת זוג חופשיה, בעלת מקצוע וקריירה היא חלק מתחושת ההצלחה (גם) שלו... "קיצוץ כנפיים" הוא ביטוי לחרדה ובוודאי שאין בו חום, אהבה וזוגיות
     17/11/18 15:34:
   "הגברים שגדלו במציאות פטריארכלית..." - זו קביעה קצת מוגזמת. לא ? אני הייתי כותב משהו: גברים ונשים אשר גדלו במשפחות בעלות אופי נוקשה...

   ארכיון

   פרופיל

   נטלי חסין
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין