כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  האופי של אפי

  0 תגובות   יום חמישי, 20/12/18, 13:52

  כבר יותר מ- 25 שנים שאני משלם דמי חבר ללשכת עורכי הדין וכמו בכל שנה, מצאתי במעטפה בה נשלחת דרישת התשלום גם הצעות לרכישת ספרים ותוכנות משפטיות וגם מכתבי תדמית. המכתב האחד, נחתם בידי מנכ"ל הלשכה, שאין לי מושג מי הוא והאחר נחתם, כמנהג השנים האחרונות, על ידי דמות מוכרת יותר, ראש הלשכה, עו"ד אפי נווה.

  אבל השנה, התעוררה פרשת משטרת הגבולות ולכן סברתי, שראוי היה לו לאפי, שייזהר קצת יותר בפנייתו אלינו, חברי לשכת עורכי הדין, לפני שיציע לנו את הסחורה החמה, שהיא חברותנו הכפויה בלשכה. לכל הפחות, שישתוק קצת, נוכח הנסיבות.

   

  משפנה אלי אפי בכל זאת, אותו אפי שניכר במכתבו, שהוא אמון מאוד על קידום שמו ומעמדו, כפי שמקובל במדינה בה משרדי ממשלה מפיקים תשדירים לתפארת כבוד השר, אז נברתי קצת בפנייתו אלי. אפי מדבר שם על ימי עיון, על מועדון צרכנות והוא מדבר על עוד משהו. הוא מציין "עשינו מהפכה אמתית בלשכת עורכי הדין, מהפכה ששדרגה את מעמד ציבור עורכי הדין בישראל והחזירה לו את כבודו ויוקרתו והפכה אותו לאחד ממובילי הדעה החשובים במדינה.".

   

  יהיו שירימו גבה, אבל זה נכון. חלקית לפחות. נכון במובן זה, שעורכי הדין הפכו לכוח ממשי בוועדה לבחירת שופטים. בועדה שני נציגים בלבד ללשכת עורכי הדין. 2 בלבד מתוך 9. בעבר נציגי הלשכה נטו לתמוך בשלושת השופטים בועדה וכך קרה ששופטים מינו שופטים. כיום, למעשה, כוחם של שלושת השופטים בוועדה הוגבל. 2 נציגי הלשכה, פתוחים כיום ל"דילים", דווקא עם אחרים. האחרים, הם ארבעת הפוליטיקאים בוועדה, שכיום, כולם ממפלגות ימין. משכך ארע, אכן, אפי נווה הפך את עורכי הדין במיוחד אלה מעורכי הדין שקרובים לנווה, למובילי דעה חשובים.

  בשל כך ממשיך נווה את מכתבו ומדבר על גאוות היחידה שצריכה להיות לעורכי הדין. צר לי לאמר, אבל אין לנו סיבה לגאווה רבה במיוחד.

   

  כי גאווה, אינה עניין של מה בכך. לא בכדי שבים ודורשים מאתנו להיות גאים שאנו ישראלים ומגנים את מי שחוטא ומתבייש בזה. גאווה היא אחד הרגשות היותר פוטנטיים. יש בה גם מן העונג. עונג מוצדק, אבל לפעמים, זו לא גאווה אלא יהירות או התנשאות או סתם פלצנות ולצערי, נווה, שיכור מכוחו, לא ממש מבין את ההבדל בין הדברים. ולכן כשנווה אומר שעורכי הדין הם מובילי דעה, הוא שוכח לציין איזו דעה הם מובילים ולאן.


  כי אין מקום לחוש גאווה, אם ההובלה היא למקום אליו מכוון נווה. למקום בו עסקנים ופוליטיקאים ממנים שופטים. ואבהיר, השיקול היחיד ולפחות העיקרי במינוי שופטים חייב להיות, כשירותם לתפקיד, כישוריהם המשפטיים ונאמנותם לחוק. אבל אם רק עוברים ממקום בו שופטים ממנים חברים ומקורבים, למקום בו עסקנים ופוליטיקאים ממנים חברים ומקורבים, זה פסול לפחות באותה מידה. ולמה זה פסול? כי זו דרך שעלולה לגרום לבחירה לא נכונה של שופטים. שופטים, שלא רק שלא מונו על ידי משפטנים (3 שופטים ושני עורכי דין) אלא שופטים שנבחרו לפי אג'נדה של פוליטיקאים. בזה, אין סיבה לגאווה כי במקרה הטוב זו פשוט אותה הגברת בשינוי אדרת ובמקרה הרע זה שינוי של שיטת מינוי השופטים ומעבר מדגש מקצועי לדגשים אחרים ואם לרגע היססתי וחשבתי שזה לא מה שקורה, באה פרשת משטרת הגבולות והבהירה מי הוא נווה ולמה זה המצב. 

   

  ואני אומר זאת, למרות שאיני נוטה לחשוב, שמה שמיוחס לנווה בפרשת משטרת הגבולות, הוא חמור. זה לא מקור לגאווה, אבל אולי, זה לא נורא חמור. מה שנעשה בקשר לכך, הוא שחמור. אפי נווה הופך עצמו למין חיקוי של נתניהו. גם הוא מנהל מו"מ עם רשויות התביעה בעודו נאחז בכיסאו. אמנם כל זה נעשה בקשר למעשה שטיבו לא ברור, האם זה דומה לפרשת הפיקדונות על בקבוקי השתייה שיוחסה לשרה נתניהו, מין קטנוניות שאינה במקומה, או אולי זו פרשה חמורה יותר, עד כדי ניסיון לשיבוש הליכי משפט. נווה בוחר, שלא נדע. בוחר שלא לתת דין וחשבון, הסבר לציבור שבחר בו וזאת עד לסיום מו"מ, בחדרי חדרים. הוא למשל, במכתבו לחברי הלשכה, שממנו התחלתי, לא נותן כל הסבר למה שמיוחס לו, ולמה שעשה. והוא יודע מה הוא עשה. הוא היחיד שיודע.

  אז אם מה שנווה יודע שהוא עשה אינו אלא "התפלחות" ממזרית, הרי שזה קצת  מוזר. מוזר שעורך דין במעמדו "מתפלח" אבל בסך הכל, זה גם יכול להיות מעשה משובה או סתם טעות מטופשת שממנה איש לא נפגע ובכל זאת, כשראש הלשכה שותף למין התפלחות כזו, זה מביך. מביך ואפילו עלוב כי הוא ראש הלשכה וזה, זה מחייב. זה מחייב אותו לתת הסבר.

   

  מחייב, כי להתפלחות שכזו יש נופך צלופחי וצלופח, הוא מין הדימויים שלעתים דבקים בעורכי דין. כדי למנוע אחיזה מהדימוי הזה, הצלופחי, החלקלק, זה שמוכר עקרונות בשביל אינטרסים, התחייבה פעולה ופעולה התחייבה במיוחד, כשמדובר בראש לשכה שבחר להיות נציג הלשכה בוועדה לבחירת שופטים, ובמיוחד נציג בוועדה שכאמור, ביחד עם חברי מפלגות הימין שלהם 4 מושבים בוועדה, אוחזים ברוב חסר תקדים בוועדה החשובה הזו, רוב שמינה מאות שופטים במערכת המשפט החבוטה שלנו והדברים מעוררים מחלוקת שמחייבת דיון. דיון שראוי שיתנהל בשקיפות ובהגינות ולא כחלק מאותו שיח שבו כל מי שחושב אחרת, גם שופט בעליון, הוא שמאלן, ולכן בגדר אויב מסוכן שיש להשתיק בכל דרך וכל מי שדורש דין וחשבון מנווה, חש שהוא עלול לסכן את עתידו המקצועי.

   

  כיון שכך, אפי נווה צריך היה לנהוג אחרת. היה עליו לשחרר את עורכי הדין מהשפעתו. היה עליו למצוא בעצמו את הכוח למשל, להכריז על נבצרות, לוותר, לפחות, על מקומו בוועדה לבחירת שופטים. הוא בחר שלא לעשות זאת. הוא בחר להמשיך ולנסות התפלחות נוספת. עכשיו אפי נווה מנסה להתפלח אל מחוץ להישג ידו של כתב אישום וזה כבר מעשה שלא ייעשה. לא רק שזה כבר הופך להיות עניין סדרתי, לא רק שזה מלמד שהוא אכן מהזן הצלופחי, זה חמור מכך. חמור, כי נווה מנהל מו"מ עם פרקליטים מפרקליטות המדינה. עם אנשים, שבעתיד אולי ירצו להתמנות לשפיטה וזה עניין חמור ולמרות זאת, מוסדות הלשכה שותקים, שאר חברי הועדה שותקים, עורכי הדין, שופטים, חברי כנסת ושרים, כולם למעט תמהוני או שניים, שותקים וכאן הבעיה. מי שלא מבין זאת, מוטב שייגש שוב לבחינות ההסמכה. לא אלה שעליהם מדברים בלי סוף, בשל שיעור הנכשלים, אלא אלה שיעידו, שגם שנים הרבה בים שרבים בו הצלופחים, לא הפכו אותך, לאחד מהם. אחד מאלה שהולכים שבי אחר אתוס חדש – ישן, לפיו פרקליט הוא קומבינטור חלקלק שקשריו במקומות נכונים מבטיחים יחס מיוחד, ובזה אין גאווה. הגאווה מצויה, רק במילוי הדרישה שיש לפחות לחלק מאתנו, הדרישה להצליח מקצועית ולהישאר ישרים. בעיסוק במקצוע הזה, זה לא קל ובכל זאת, זה אפשרי. מי שעושה כן, ראוי שיחוש גאווה.

   

   

  בעז ברזלי, עו"ד

  boazlaw@zahav.net.il

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין