כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של בית הקברות נהלל

  1 תגובות   יום חמישי, 3/1/19, 13:05

  תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‏‏עץ‏, ‏צמח‏‏, ‏‏דשא‏, ‏‏פרח‏, ‏פעילויות בחוץ‏‏‏‏ ו‏טבע‏‏‏

  בית העלמין  נהלל מראה כללי [צילום:א.אלון]

   

  סיפורו של בית הקברות ההיסטורי נהלל

  בית הקברות נהלל ,שוכן לרגלי  גבעה נשאת בעמק יזרעאל, צפונית למושב נהלל צופה -משקיף על שדות נהלל ומרחבי העמק. קבורים בו חלוצי ההתיישבות בעמק יזרעאל,  מייסדי וחברי המושב  נהלל  לדורותיו. בין  הקבורים בו גם נפטרים שלא היו חברי מושב נהלל  אך  להם קשר משפחתי ואחר קרוב לנהלל. 


  סיפור קורות חייהם של רבים מהקבורים בבית העלמין בנהלל  שזור  בסיפור תולדות ההתיישבות בעמק ובמדינה בכלל  ומזה כבר  בית קברות זה הפך  לאתר עליה לרגל למבקרים לא מעטים.  לא פחות משישה חברי כנסת! קבורים כאן  ואלה הם: משה דיין, יגאל הורוביץ, עמוס הדר, שמואל דיין, יעקב אורי, וצבי יהודה (השניים הראשונים משה דיין ויגאל הורוביץ היו גם שרים).בין  הטמונים  במקום: מי שהיה מפקד גייסות השריון האלוף מוסה פלד, הבמאי אסי דיין, הפסל והאמן  אודי דיין, הסופר צבי ליברמן מחבר הספר "עודד הנודד", חוקר הבוטניקה הנודע יצחק וולקני-אלעזרי, טייס החלל הישראלי אילן רמון ובנו הטייס אסף, מנהיגת הפועלות חנה מייזל-שוחט,  אליעזר שוחט, אליעזר יפה מראשי ההתיישבות החקלאית בארץ ישראל. 

  ביקרתי בימים אלה בבית הקברות נהלל. עברתי ליד כל קבר וקבר  ומבקש להביא מקצת  מרשמי מביקור זה   בכתבה זו.
  .

  ''

  שער הכניסה הראשי  לבית הקברות נהלל [צילום:אלי אלון]

   

  בית הקברות נהלל תעודת זהות

   

  בית הקברות בנהלל נפתח בתחילת שנות ה-20 של המאה הקודמת, זמן קצר לאחר יסוד מושב נהלל, מושב העובדים הראשון בארץ ישראל ב-1921. ותיקי המושב יודעים לספר כי הקבר הראשון שנכרה בבית הקברות היה קבר חוה נחמקין,  אמו של שמעון נחמקין ממיסדי נהלל  שהלכה לעולמה. חוה חנקין היא סבתו של אריק נחמקין שהיה שר חקלאות  בממשלת ישראל .

  שטח בית הקברות קטן יחסית ומספר קבריו לא עולה להערכתי על כמה מאות. הוא מוצל בעצים גבוהים, בעיקר עצי אלונים וברושים. רוב רובם של מצבותיו    פשוטות  וצנועות  למדי. כמעט ולא תראה כאן קברים מפוארים, עשויים שיש מיוחד או בעלי עיצוב אמנותי יקר. ישנם לא מעט קברים שהכיתוב על מצבותיהם דהה ונמחק במהלך השנים, עד כי קשה מאוד לדעת מה שם הנפטר הקבור.

  1947 שמואל דיין חורש בשדות נהלל    [צילום:זולטן קלוגר  לע"מ]


  תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏צמח‏ ו‏פעילויות בחוץ‏‏‏

    מצבת קבר אסי דיין פשוטה וצנועה    [צילום אלי אלון ]

   

  משה דיין  ואילן רמון 

  הקברים הידועים ביותר בבית הקברות נהלל הם  של  משה דיין,ואילן רמון וחלק מהמבקרים  בבית הקברות  פוקדים בעיקר קברים אלה.    דיין היה איש צבא ומדינאי, רמטכ"ל צהל ה-4  בתקופת מלחמת סיני ושר בטחון במלחמת ששת הימים ההתשה ויום כיפורים  בממשלת בגין מונה לשר החוץ. נפטר באוקטובר 1981 בגיל 66. .לא רחוק מקברו של משה דיין טמונים הוריו שמואל ודבורה דיין, ממייסדי נהלל, אנשי העלייה השנייה. האב שמואל (1891-1968) היה אף הוא, כבנו,  חבר כנסת ופעיל ציבור. האם, דבורה דיין (1890-1956) לבית זטולובסקי הייתה, סופרת, פובליציסטית, וחברת מערכת כתב העת "דבר הפועלת".דבורה עלתה לארץ בספינה ב-1913 פגשה את שמואל בדגניה וכעבור שנתיים ב1915 נולד משה  דיין -הילד השני שנולד בדגניה .

  קצת צפונה מקברי שמואל ודבורה    טמון בחלקה הצבאית של בית הקברות בנם , סגן זוהר (זוריק) דיין, אחיו הצעיר של משה דיין שנהרג ב-14 באפריל ב ב-1948 במהלך הקרב על רמת יוחנן, והוא בן 22 בנפלו. זוהר דיין הותיר אחריו אלמנה, מימי, לבית דופלט ותינוק בן שלושה חודשים, עוזי דיין שמו, לימים אלוף בצה"ל וסגן הרמטכ"ל. 
   
  קברה של אביבה גפן
   
  במרכז בית הקברות נמצא  קברה של אביבה גפן (1967-1922), בתם של שמואל ודבורה דיין , אחותם של משה וזוריק. אביבה גפן היא אמו של המשורר והסופר יונתן גפן.ושל הלשונאית והעורכת הסיפרותית  זוהר בצר . לימים סיפר יהונתן גפן כי כתב את הספר "אישה יקרה" על אמו. בנו, הזמר והיוצר אביב גפן, נקרא על שמה של אביבה . ליד קברה של אביבה גפן קברו של בעלה ישראל גפן. 

  בבית הקברות קבורים גם  הוריו של שמואל דיין   -חיה ואברהם דיין ,אליהו דיין (אחיו של שמואל) ואשתו בתיה, וכן בת שבע דיין-מרקובסקי (אחותו של שמואל) שנפטרה לאחר לידה והותירה 2 בנות קטנות. בעלה יהודה מרקובסקי-מור נפטר בשיבה טובה וגם הוא קבור בנהלל.

  ראש השושלת היה אליהו דיין שהיה דיין בחצרו של האדמור הרבי משפולי ככל הנראה זהו מקורו של שם המשפחה דיין .לבנו של אליהו ר' פנחס 1918-1839 ורעייתו חיה היו 5 ילדים .שרה,בלה בת שבע,ושמואל.  

   

  קברים  נוספים  של בני משפחת דיין  בנהלל :הם  קברה של בילה  דיין-הורוביץ אחותו של שמואל דיין וליד קברה קברי בעלה יונה הורוביץ ושניים מילדיהם שהיו דמויות ידועות בפוליטיקה הישראלית: עמוס הדר-הורוביץ (1923-2014) שהיה חבר כנסת ומזכ"ל תנועת המושבים ויִגָּאֵל הורביץ (1.19-1994), מדינאי, חבר כנסת, שר ואיש עסקים, ממקימי הליכוד, מי שהיה שר אוצר בממשלת ישראל. בנו הטייס   של חבר הכנסת עמוס הדר, סגן אבנר הדר  "נפל בעת מילוי תפקידו"  ביולי 1970 ונקבר בחלקה הצבאית בנהלל . 

   

  בחלקת קברים חדשה בצד הדרומי של בית הקברות נהלל  קברו של הבמאי התסריטאי והשחקן אסי דין, בנם של משה ורות דיין. אסי, מהבולטים בתעשיית הסרטים בארץ, נפטר ב-1 במאי 2014 בגיל 69.  בין הסרטים שכתב וביים נמנים: "גבעת חלפון אינה עונה", "שלאגר", "החיים על-פי אגפא", "שמיכה חשמלית ושמה משה" ו"מר באום". אסי היה כידוע גם שחקן ושיחק את לוחם הפלמ"ח אורי בסרט "הוא הלך בשדות" (1967), ובמבצע יהונתן גילם את שוקי (מוקי בצר) סגנו של יוני נתניהו. צמוד לקברו של אסי דיין שוכן קבר אחיו הפסל אודי דיין, שנפטר ב-2017 ממחלה בגיל 75.נוסח הכיתוב וצורתו על מצבות קבריהם של אסי ואודי, אחיד וצנוע  ומצוין עליהן רק שמות הנפטרים הוריהם ותאריך לידה ופטירה 
  אחד מהקברים המבוקרים  בנהלל  הוא קברו אילן רמון שהיה טיס החלל הישראלי הראשון ונספה ב-1 בפברואר 2003 באסון החללית "קולומביה" לידו נקבר בנו הטייס אסף רמון שנהרג במהלך במילוי תפקידו. אילן שירת כמפקד טייסת בבסיס רמת דוד הנמצא לא רחוק מבית הקברות ורעייתו רונה היתה מורה לאנגלית בנהלל. רונה ואילן רמון היו בקשרי ידידות עם כמה מתושבי נהלל.וכשנודע על מותו הוחלט לקברו בנהלל  
   


  תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏צמח‏ ו‏פעילויות בחוץ‏‏‏
  קבר ישראל נח סלוצקי בנהלל [צילום: אלי אלון]

   

   נח סלוצקי -נהרג בהתנגש בו רכב צבאי  

  ▪  ▪  ▪

  במהלך סיורי בבית הקברות אני מבחין במצבה ועליה הכיתוב הבא: "ישראל נח ב"ר צבי שאול סלוצקי איש השדה והספר עלה ארצה בשנת תרע"א, נהרג על-ידי אוטו צבאי בשובו מאחרי המחרשה עם ערב י"א חשון תש"ד". מבירור ועיון בארכיונים, אני למד כי  נח סלוצקי נהרג ב-9 בנובמבר 1944 בשעות אחר-הצהריים כשחזר מהשדה בסוס ומחרשה מאחוריו.מכונית צבאית שהגיע מכיוון שדה התעופה התנגשה בו ליד רמת דוד, המשדדה (המחרשה) נפלה על ראשו והוא נהרג. בן 53 היה במותו.נח סלוצקי, עלה לארץ בשנת 1910 כחלוץ מרוסיה, היה חבר בדגניה א' ובקואופרציה במרחביה ומשם בא לנהלל ב-1921.נח הותיר אחריו את רעייתו רחל, לה נישא ב-1911 בדגניה וחמישה  ילדים: שולמית, אבינועם, אברהם, זאב, צילה,ובת מאומצת  שושנקה,   "מילדי טהרן". רעייתו של נח רחל סלוצקי-עמית נפטרה בשנת 1981 ונקברה ליד בעלה נח. 

  בתו של נח סלוצקי שולמית, נישאה לאיש אצ"ל הלל צור.בנם יעקב צור היה אלוף משנה בצהל  נכדו של נח, סגן אייל צור בנו של אל"מ יעקב צור  נהרג בלבנון ערב פרוץ מבצע שלום הגליל. נכדו השני, הטייס רן כוכבא נהרג במלחמת לבנון השנייה". 

  אחד מבניו של נח ורחל סלוצקי, הוא אבינועם סלוצקי (עמית) שהיה בן כיתתו של משה דיין בנהלל, ונמנה על אנשי פלגות הלילה המיוחדות בפיקודו של אורד וינגייט. אבינועם הוא אביהם של קריינית ושדרנית הרדיו רויטל עמית ושל שחקנית הקולנוע והתיאטרון יעל עמית
  .
      קבר איש "המוסד" זאב (זאבל'ה) עמית-סלוצקי צילום:א.אלון

  איש "המוסד" זאב (זאבל'ה) עמית-סלוצקי 

  בן נוסף של נח ורחל סלוצקי הוא רב סרן זאב (זאבל'ה) עמית-סלוצקי שנהרג במלחמת יום כיפור ושעליו ועל חברו יוסי (יוסלה) רגב אף הוא איש נהלל, כתבה נעמי שמר את השיר המיתולוגי "אנחנו שנינו מאותו הכפר". זאב היה בן 17 כשאביו נח נהרג.

   

   

  זאב נולד במושב, למד בו ומילדותו עסק בכל עבודות החקלאות במשק של ההורים. עם הקמת צה"ל שירת תחילה בחטיבת "גולני", בקרבות עמק הירדן, ואחרי-כן הצטרף לגדוד הפשיטה 89 בפיקודו של משה דיין ולחם בקרבות לשחרור לוד ורמלה. 


  אחרי שחרורו התנדב ליחידה 101 ונטל חלק בכל מבצעיה ופעולותיה. לאחר שהשתחרר מהשירות הסדיר שירת במסגרת "המוסד" ונטל חלק בפעולות ותפקידים שונים שעדין את חלקם לא ניתן לפרסם. כשפרצה מלחמת יום-הכיפורים התנדב לשירות פעיל והצטרף למפקדת אוגדתו של האלוף אריק שרון. זאב נפגע ונהרג בהפגזה סמוך לתעלת סואץ ב-17 באוקטובר 1973. השאיר אחריו אישה, בן ושתי בנות. בן 46 בנופלו.

  ''

   

  "הרב התימני" של נהלל 

  במרכז בית הקברות נהלל נמצא קברו של הרב זכריה כהן (הכהן), בן העדה התימנית, ששימש במשך שנים רבות כרב ושו"ב (שוחט ובודק) של נהלל וישובים נוספים באזור. 

  הרב עלה ברגל מתימן בתחילת שנות המאה ה-20. תחילה הוא התגורר ועבד בחקלאות במושבות נס ציונה ובאר יעקב. בשנות ה-30 נענה לבקשת אנשי נהלל לשמש כאחראי על נושאי הדת במושב. הוא עבר לנהלל, בנה ביתו במושב, שימש כרב ושו"ב, השתלב בחיי הקהילה במושב והיה דמות מקובלת. הרב זכריה כהן נחשב לרב ליברלי לא מחמיר, היה אחראי לכשרות ושחיטה במושב ובישובים באזור, לימד נערים מנהלל ומיישובי הסביבה לבר מצווה, וערך בריתות ונישואים. בין הזוגות שהשיא היו ידוענים ובהם כמה מבני משפחת דיין. 

  בהמשך, שימש כרב תנועת המושבים. הוא נסע ועבר בין מושבים ובעיקר "מושבי העולים", . ביום ו' 12.5.1967 הצטרף לנסיעה ממושב נהלל במכונית שהייתה נהוגה על-ידי אביבה גפן בת 45, אחותו של משה דיין. במכונית הייתה נוסעת נוספת בתיה ארטקוביץ בת 63 מנהלל. ליד גניגר התהפכה המכונית. הרב נפצע קשה ושתי הנוסעות נפצעו קל. הרב הועבר לאשפוז בבית חולים בעפולה, אולם כעבור קצת יותר משבוע, בליל שבת 20 במאי 1967 מת מפצעיו בבית החולים. מותו של הרב המוערך הכה בהלם את קרוביו ומכריו הרבים. בהלוויתו, כך דווח בעיתונות דאז, השתתפו למעלה מ-1,000 איש ובהם ראשי ההסתדרות ובכירים במפא"י. הספיד אותו שר הדואר ישראל ישעיהו.. מצבת קברו מעוצבת בצורת טוטפות תפילין. 
  כשישה חודשים לאחר  התאונה, בנובמבר 1967, נפטרה  אביבה גפן שנהגה ברכב בו נפצע הרב זכריה הכהן ומאוחר יותר מת מפצעיו ..בהלוויתה השתתף אחיה, אז שר הביטחון משה דיין והרמטכ"ל דאז יצחק רבין. קברה נמצא במרחק מטרים ספורים מקבר הרב זכריה כהן. 
   

  ב-1982 הלכה לעולמה אשת הרב, ברכה כהן לבית משפחת תם, ונקברה בצמוד לקבר בעלה. לרב זכריה ולרעייתו ברכה היו, על-פי הרשום ב"אלבום יזרעאל", שבעה ילדים: משה ,דוד מרים   חנניה , אביה ,אהרן יוכבד. בנם הבכור משה כהן נהרג בשירותו בצבא הבריטי, במלחמת העולם השנייה, בטוברוק, ליד לוב. אבן מצבה לזכרו נמצאת בחלקה הצבאית בנהלל. בן נוסף, אהרון כהן היה איש חינוך, לימד בסמינר למורות ולגננות בנהלל. נפטר ב-2008 בגיל 79 ונטמן בסמוך לקברי הוריו בנהלל. אומרים  לי כי   בנם   דוד כהן  יבל"א  ,חי בנהלל ונכדו של הרב מגדל פה את משפחתו.

  ''
  הלוויית האלוף משה פלד  בנהלל. בצילום, ראש הממשלה אהוד ברק (במרכז) והרמטכ"ל שאול מופז צילום עמוס בן גרשום לע"מ

  האלוף מוסה פלד-מראשי חיל השריון בצה"ל

   

  בין הקבורים בנהלל   האלוף משה (מוסה) פלד שהיה מפקד גייסות השריון. פלד  נולד בשנת 1925 בשם משה אייזנברג, וגדל והתחנך בעין גנים. שירותו הביטחוני משתרע על פני עשרות שנים והחל עוד בהיותו נער, תלמיד תיכון, כשהצטרף לארגון "ההגנה". במלחמת העצמאות .בהמשך שימש מפקד מחלקה בחטיבת גולני ולחם בקרבות החטיבה בגליל ובעמק הירדן. ב-1948 נישא לדינה בתו של הסופר איש נהלל צבי ליברמן. נולדו להם חמישה ילדים: יצחק, דורית, והשלישיה: תמר, תדהר וסמדר. 

  במלחמת ששת הימים היה פלד סגן מפקד אוגדה 36 של האלוף אלעד פלד, ובמלחמת יום
  הכיפורים עמד בראש אוגדה 146 בדרגת תת-אלוף. בשנת 1974, לאחר המלחמה, מונה פלד למפקד גייסות השריון והועלה לדרגת אלוף. השתחרר מצה"ל בשנת 1980. לאחר שחרורו היה מנכ"ל רפא"ל. נפטר ממחלה קשה בשנת 2000. הוריו של מוסה פלד, זלמן פלד-אייזנברג ושושנה פלד בת רחל וברוך גולומב ,קבורים אף הם  בנהלל בשורה  מעל קבר בנם.

  הטייס סרן  יצחק פלד נהרג מעל ים חוף השנהב
  בנם בכורם של מוסה ודינה פלד, סרן יצחק, (צחי) פלד, היה טייס בחיל-האוויר. ביולי 1977 בעת חופשת השחרור שלו מהצבא הטיס מניגריה מטוס מנהלים סילוני עבור איש עסקים ישראלי החי בלונדון. יחד אתו במטוס היו הטייס אפרים בר-ארז (36) ומכונאי מוטס בשם שמעון חרוזי (35). ביום שני 25.7.1977, קצת אחרי שעה 7 בערב, לא הרחק משדה התעופה אביג'אן בבירת חוף השנהב, נפל והתרסק המטוס לים, מול חוף השנהב, וכל השלושה נהרגו. צחי פלד היה בן 28 במותו. גופתו לא נמצאה עד היום. גופות שני האחרים במטוס נמצאו והובאו לקבורה בארץ. אבן מצבה(ראו צילום) לזכרו מוצבת בחלקה הצבאית בנהלל.

   

  מצבת אבן לזכרו של סרן יצחק פלד בבית הקברות בנהלל [צילום:אלי אלון]

  שני אחים באותה מלחמה ללא קבר

   

  בחלקה הצבאית נמצאות  שתי  אבני מצבות זו ליד זו,לזכר  אליעזר ומנחם שבט שני אחים  מאותם הורים   בניהם של  אברהם וסוניה שבט .אלו מצבות ללא קבר אימם סוניה בת נהלל לבית משפחת ארטרכט .אחד הבנים  אליעזר שבט נולד ב-1927 ונפל בקרב על נבי יושע ב-20.4.1948 , ואילו הבן השני מנחם שבט  נפל בקרב בג'נין ב-3.6.1948. אליעזר נקבר בקבר אחים במצודת ישע. גופתו של אחיו מנחם נעלמה בעמק דותן בתש"ח. -, שני בנים לאותם הורים שנפלו באותה שנה בהפרש של חודשים ספורים  שניהם ללא קבר- מצמרר

   

   


  בין הקבורים בנהלל סגן עמוס פיין  בנם של מרים וצבי פיין מראשוני נהלל. בהיותו בן 16 הצטרף עמוס ל"הגנה" ועם פרוץ מלחמת-העצמאות השתתף בקרבות טירת צבי, משמר העמק, מגידו-לג'ון, ועוד. הוא נתמנה לקצין חבלה בחטיבת "גולני" והיה אחראי למיקוש וחבלה בכל אזור העמק המזרחי והמערבי. עמוס נהרג בקרב בסביבת לג'ון ב-31.5.1948, בעת שהניח מוקש ענקי מתחת לגשר, כדי למנוע גישת כוחות אויב לשטח שנכבש. הוא עוד הספיק להרחיק את חבריו, הניח את המוקש, אך בו ברגע התפוצץ ועמוס נפל חלל.  השאיר אחריו אישה, מרים,(מירקה) ותינוקת בת 6 שבועות, מיכל שמה. על שמו, מחנה "עמוס" הנמצא בפאתיה הדרומיים של עפולה.
   
  זוהר בן ברק
  קבר זהר  בן ברק שנפל בקרב על החרמון במלחמת יום כיפורים שוכן בחלקה הצבאית בבית הקברות בנהלל. הוא  נקרא .על שם זוהר "זוריק" דיין שנפל בקרב רמת יוחנן . זוהר בן ברק הוא אחיו של רם בן ברק מי שהיה המשנה ל"מוסד" ובן דוד של הסופר מאיר שלו

  ''

   קבר רוברט גרי בנהלל [צילום: אלי אלון]

   

   סיפורו של רוברט גרי- עיתונאי הרפתקן 

   

  בבית הקברות בנהלל נמצאת מצבת קבר ועליה חקוק שם הנפטר, רוברט גרי. תסכימו איתי שזהו שם "חריג" לנפטר בבית קברות "מושבניקי" כמו נהלל. מי היה האיש ומה הקשר שלו לנהלל? ובכן רוברט גרי היה עיתונאי  הוא נישא לבת המושב פנינה דרומי הלא היא השחקנית פנינה גרי, כשנה וחצי לאחר שארוסה עלי בן-צבי, בנם של רחל ינאית ויצחק בן צבי נהרג בערב החתונה במארב בקיבוץ בית קשת. פנינה גרי, כיום בת למעלה מ-90, כתבה על אירוע זה הצגת היחיד "סיפור אהבה ארץ ישראלי" (במשחק נפלא של עדי בייסקי). לרוברט ופנינה נולדו שתי בנות, דורית ומירב. 


  מורן גל-און, חוקר ההיסטוריה של הגליל התחתון ועמק יזרעאל, מציין  בתשובה לשאלתי כי רוברט גרי היה בין היתר גם עיתונאי הרפתקן. כעיתונאי של סוכנות ידיעות יהודית אמריקנית הוא נרשם כמעפיל ודיווח מאניית המעפילים אקסודוס. בשנות השבעים היה עיתונאי "מעריב" וכאזרח אמריקני טייל במדינות ערב וכתב על רשמיו בעיתונות.

  ''
  קברי יוסף יעקובי ובנו דוד [צילום: אלי אלון]

   

  אב ובנו נהרגים בפצצה הנזרקת על ביתם

  ▪  ▪  ▪

  אחת ממצבות הקברים שמשכו  את עיניי  במיוחד במהלך סיורי בבית הקברות  היתה מצבת קברם  של יוסף יעקבי ובנו דויד  בן ה-9  ועליה  הכיתוב הבא: :"ברגעי מנוחת העובד מעמל היום נרצח האב. בשחר ילדותו טרם ידע חיים נקטף הבן קדוש זיכרונם קורבנות הלאום".

  מאחרי מצבה זו בו קבורים אב ובנו בן ה-9   סיפור  מרגש וכואב. האב  יוסף יעקובי נולד בשנת 1897 בחבל מינסק ועלה לארץ ב-1918. עם בואו נתמנה כמדריך בענף גידול עצי-פרי בבית-הספר החקלאי "מקווה ישראל". רעיון מושב העובדים החל אז למצוא לו חסידים, ויוסף וכמה חברים לעבודה הצטרפו לגרעין, ששם לו כמטרה להקים מושב עובדים. לאחר שנשא לו לאישה את שולמית פפר, חברת "השומר הצעיר" שעבדה במטבח "מקווה ישראל", היה בין הראשונים שעלו על גבעת מעלול וקראו ליישובם "נהלל". שם הקים לו משק מעורב, ובו רפת, פלחה ומטע עצי-פרי. בנהלל נולדו לזוג שני ילדים, דוד ובת ושמה חיה. כשאר חברי המושב היה יוסף חבר ב"הגנה" . בליל שישי 22 בדצמבר 1932 בשעה 21:30 לערך, המנורה דלקה. יוסף יעקבי אשתו וילדיו ישנו באותה עת בצריף בו התגוררו בנהלל.  יוסף שמע רחשים מכיוון חצר-גן הבית.וקם ממיטתו לברר במה מדובר  , הביט לעבר החצר אך לא הבחין בדבר ושב למיטתו. 


  בשעה 11 בלילה לערך שמעו הוא ואשתו קולות רעש. יוסף קפץ ממיטתו והבחין בחפץ המוטל זרוק ליד מיטת בנו. הוא התכופף להרים החפץ ובאותו רגע אירעה התפוצצות עזה שגרמה לחור ברצפת הצריף ורסיסי ההפצצה חדרו דרך קיר העץ. מההתפוצצות נפצעו קשה האב יוסף ובנו דוד. השניים הובאו לבית-החולים "הדסה" בחיפה. הבן בן  ה-9 מת מפצעיו למחרת, האב יוסף נפטר לאחר מספר ימים. את הפצצה השליכו לצריף דרך החלון ככל הנראה אנשי כנופיה ערבית בראשות השייח עזאלדין אל-קאסם. 

  המשטרה הבריטית הוזעקה למקום וגילתה בחצר הבית עקבות שלושה אנשים. ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית ד"ר חיים ארלוזורוב נפגש עם הנציב העליון בריטי סר ארתור ווקפ ושוחח איתו על השלכת הפצצה באישון לילה לצריף משפחת יעקובי בנהלל. למחרת הפגישה כתב הנציב מכתב לארלוזורוב "בצער רב שמעתי אתמול על שערוריית הפצצה ובדאבון לב שומע הבוקר שהילד מת... זה אסון לנהלל כולה וצער רב לכולם". ממשלת ארץ ישראל (ממשלת המנדט) הודיעה רשמית על 500 לא"י לי שימסור מידע שיביא לגילוי הרוצחים.

   


   זוג הרופאים ,ד"ר אוגניה וראובן עומר

  ▪  ▪  ▪

   בבית הקברות נמצא קברם של זוג רופאים ד"ר אוגניה עומר וד"ר ראובן עומר (המר) "עוגניה וראובן עומר היו שני רופאים שטיפלו בבני המושב. אוגניה הייתה רופאת ילדים אהובה וראובן טיפל במבוגרים. ראובן עומר (המר) בנו של דב עומר היה מראשוני הרופאים בהתיישבות העובדת וממייסדיה של קופת חולים. נולד בבודיזינוב גליציה נפטר בתל אביב תשט"ז בשנת ה-65 לחייו. ד"ר אוגניה עומר בת שלמה וחנה וינרב נולדה בסטניסלבוב גליציה נפטרה בתש"ס בת 98 לחייה. אם איני טועה על שמו של ד"ר ראובן עומר נקראת  "מרפאת עומר" בעפולה.


  ''

  קיברו של הסופר צבי ליברמן [צילום: אלי אלון]

   

   מייסדי וראשוני נהלל

   

  רבים מהקבורים בבית הקברות בנהלל נמנים עם מייסדי או ראשוני מושב נהלל, בני העלייה השנייה. תרומתם להתיישבות בארץ ולתקומת המדינה רבה. חלקם נשכחו ברבות השנים כמעט לגמרי. מאחורי חלק גדול מהם סיפורי חיים מרתקים אך "קצרה היריעה" מלכלול את כולם בכתבה  זו בת כמה מאות מילים. אגע בתמצית בכמה מייסדי וראשוני נהלל הידועים לי. 

  צבי פיין - בנו של חיים משה  פיין נולד במטולה ב-1897. היה ממייסדי נהלל. הגיע למושב עם הקמתו ב-1921. נישא למרים כהן פיין. היה חקלאי ומילדותו התעניין במיוחד במטעים ופיתח את המשתלה. ניהל את בית האריזה בתחילתו. במלחמת השחרור שכלו צבי ומרים פיין את בנם עמוס פיין (ראו פירוט בכתבה) האלוף מוטי הוד מפקד חיל-האוויר במלחמת השחרור הוא בן אחיו של צבי פיין. 

  יעקב אוּרי (זסלבסקי) - נולד ב-1888 לרב יהודה זסלבסקי ולאמו בתיה בת הרב ליבוש-צבי. לאחר עלותו ארצה עבד בבאר טוביה,שם הכיר את  זהבה, בתם של רחל לאה והלל ארקיס ונשאה לאשה . היה ממייסדי מושב נהלל וחבר הכנסת מטעם מפא"י בכנסת השנייה בין השנים 1951–1955.  שימש כעורך ירחונה של תנועת המושבים – "תלמים". נפטר ב26 ביולי 1970 בגיל 82. 

  ישראל בלוך - נולד ברוסיה בשנת 1889 לאריה בלוך. עלה לארץ ב-1905 והצטרף לארגון "הפועל הצעיר". עבד בחוות כנרת והיה מקימי דגניה א'. נישא לסוניה אותה הכיר בדגניה. ב-1921 היה ממקימי נהלל ושימש בתפקידים מרכזיים במושב ובארגונים חקלאיים שונים. בשנים 1948-1946 כיהן כיו"ר מועצה אזורית נהלל וסגן ראש המנהלת המשותפת של מועצת נהלל ומועצת קישון (טרם איחוד מועצות אלו). נפטר ב1955 בגיל 65. סוניה רעייתו נפטרה ב1960 בנם יוסף (בובלה) קבור אף הוא בנהלל. 
  תמונה יכולה לכלול: ‏‏פעילויות בחוץ‏‏
  קבר עודד ליברמן [צילום אלי אלון]

   

  הסופר צבי ליברמן (ליבנה)

   

  בן מייסדי נהלל הקבורים בבית הקברות נהלל  ,צבי ליברמן (ליבנה) סופר ילדים עברי. הוא נולד ברוסיה ועלה לארץ בשנת 1912. בארץ עבד כפועל וכחקלאי ביישובים שונים, בהם חדרה, דגניה, סג'רה, ובשנת 1916 היה בין מקימי "המשביר המרכזי". 


  ליברמן נשא לאישה את רבקה פינסקי והם הצטרפו לנהלל בשנת 1921. בשנת 1919 נולדה בתם הראשונה, שנקראה "חפציבה", על שם חוות חפציבה, שבה גרו בני הזוג באותה תקופה. חפציבה מתה בהיותה פעוטה. לאחר מכן נולדו לזוג ארבעה ילדים נוספים: שרה, רחל, עודד ודינה. הבת שרה נישאה לימים לצנחן פרץ רוזנברג. בת הזקונים דינה  נישאה  לאלוף מוסה פלד

  צבי פרסם רשימות ופיליטונים ב"הפועל הצעיר" ב"תלמים", ב"איתן" ועוד. כתב ספרים רבים והידוע שבהם הוא "עודד הנודד" ספר הרפתקאות לבני הנעורים שהוסרט ונחשב לסרט העברי העלילתי הראשון.הסרט צולם ברחבי נהלל בנצרת ועוד בהשתתפות ילדי נהלל. ספר נוסף בולט שכתב ליברמן היה "מעל החרבות" ואף  הוא עובד לסרט. הספר "עודד הנודד" נקרא על שם בנו של צבי ליברמן  עודד ליברמן . עודד נפצע קשה בשנת 1943 בהיותו בגיל 18 לאחר שחייל עירקי שומר בבסיס התעופה הבריטי ברמת דוד, היכה אותו בחוזקה בקת רובהו. מספרים כי עודד לא התאושש מפציעה זו ומת כעבור תקופה ונקבר בנהלל. גבעת תל סיפן ליד רמת דוד נקראת "גבעת עודד" על שמו. 
   
  ''
  משפחת בצר בביתה  בנהלל 1938. צילום זולטן קלוגר לע"מ 

  ישראל בצר -מוכתר נהלל 
     דמות בולטת נוספת  הנמנת על מייסדי נהלל וקבורה בבית הקברות נהלל  הוא ישראל בצר . הוא  נולד בשנת 1889 במושבה היהודית נהר טב בחבל חרסון ברוסיה ועלה לארץ ב-1907. משפחתו ברחה למושבה היהודית מויזסויל בארגנטינה בשנת 1905 כדי שלא יגויס לצבא הצאר. לאחר שנתיים בהן שהה בארגנטינה ולימד שם עברית, עלה לארץ. ב1922 הצטרף לנהלל והיה מראשי המושב ומוכתר במשך שנים רבות. נישא לשפרה בתם של מנוחה ומשה שטורמן. על-פי "אלבום יזרעאל" נולדו להם  שבעה ילדים: ירדנה, משה, נחמן, שרה, צבי, חוה ויעקב. נחמן נישא לשרה לבית הורוביץ שני בניהם  הם דמויות ידועות : מוקי בצר ממפקדי "מבצע אנטבה" ואייל בצר שהיה איש סיירת מטכ"ל וכיום מכהן  בתפקיד  ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל. . בנו הבכור של ישראל בצר, משה בצר שירת בפלוגת ההובלה 462 ונהרג במלחמת העולם השנייה כשטבע על האונייה ארינפורה שהופצצה ע"י הגרמנים בדרכה מאלכסנדריה למלטה. מוקי בצר נקרא על שמו. ישראל בצר נפטר ב-1962 רעייתו שפרה קבורה אף היא בנהלל. 


    קבר סגן  נחום זרחי [צילום אלי אלון ]

  זרח זרחי -שכל  בנו ונכדו במערכות ישראל   
  דמות נוספת בולטת שקברו שוכן בנהלל הוא זרח זרחי (זוטלובסקי) ממיסדי הכפר .עלה לארץ ב-1909 מאוקראינה . היה בן דוד של דבורה זוטולבסקי-דיין ,אימו של משה דיין . עברת  שם משפחתו ל"זרחי". בשנותיו הראשונות בארץ עבד בחוות באר טוביה ואחר כך היה מורה בתל אביב . נישא לציפורה זסלבסקי. אל נהלל הגיע ב-1923. בנו סגן נחום ("חומי") נפל ב-23.12.48 בקרב במלחמת העצמאות כשהוא מפקד על פלוגת משוריינים. ב-13.8.2006 נפל נינו של זרח זרחי, סרן צור זרחי, בנם ,של נחום ומינה זרחי, בקרב בדרום לבנון בעת שירות מילואים.  נחום וצור זרחי קבורים  סמוך אחד  ליד השני בחלקה הצבאית בנהלל .

  יעקב אבידב (אוסטרובסקי) -איש "המוסד לעליה ב'"

  בן הקבורים בנהלל איש  העפלה והעליה יעקב אבידב (אוסטרובסקי). הוא  נולד ב-1901 בעיר קרמנצ'וג שברוסיה לזלמן אבידב. עלה לארץ עם רעייתו  נסיה לבית משפחת קוקסו  . בהגיעם ארצה נשלחו למחניים עם קבוצת פועלים של "פועלי ציון".   בשנת 1930 לערך הגיע לנהלל.  בשנות ה-40  היה פעיל במוסד לעליה ב' ועסק בארגון העלאת יהודים ובהם יהודים מארצות ערב.  לאחר קום המדינה  עסק בהבאת חוטרי תמרים מארצות ערב לשיפור ענף התמרים בארץ.  נפטר בתל אביב ב-1970. אשתו נסיה נפטרה ב-1967הובאו  לקבורה בנהלל.  בנם איתן אבדוב  עסק אף הוא כאביו  בהעלאת עולים. ונהרג  באוקטובר 1947 במהלך פעילותו במחנה  עולים ליד אינסבורוק שבאוסטריה. הובא לקבורה בחלקה הצבאית  בנהלל
  .
  יצחק שבילי -מפקד משטרת נהלל המנדטורית

   בצידו המזרחי של בית הקברות נחבא  משהו  נמצא קברו של  איש המשטרה והבטחון יצחק שבילי שהיה מפקד משטרת נהלל  המנדטורית.  עוד על חיו ופעלו בקישור הבא   


  קברים נוספים בבית הקברות נהלל: 

  אליהו והדסה שליין-  הגיעו לנהלל ב1924 . ילדיהם:עמוס, שלומית, אריק iיהודה 
  יוסף וצפורה דרומי  - (הוריה של פנינה גרי),ילדיהם :מנחם,רבקה,פנינה 
  אהרון וטוניה בן ברק- אהרון הגיע לנהלל ב1921 טוניה לבית ארזי הגיעה ב1922 ילדהם:מיכה בתיה,מנחם, יאיר בת שבע  בין נכדיהם אנשים ידועים בארץ  :הסופר מאיר שלו ורם בן ברק שהיה המשנה לראש"המוסד".
  יוסף וחנה בן עמי, הגיעו לנהלל ב-1922. ילדיהם נעמי,רות ,אריה  נכדם הוא איש התקשורת אוריאל בן -עמי. נכד נוסף הוא הזמר דדי בן- עמי .
  שמעון ורחל נחמקין - מהגרעין המייסד של נהלל הגיעו לנהלל ב1921. ילדהם חוה ,אריק תמר. בנם אריק  נחמקין היה חבר כנסת ושר בממשלת ישראל.
  משה ועמיעד קריסגר-ורעייתו שרה לבית שטורמן הגיעו לנהלל ב-1921  ילדיהם:בן עמי  עמי, שולמית, חנה,יונה,גמליאל.
   י
  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     5/1/19 10:29:
   מעניין. תודה.

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות