כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  מת כתב הטלוויזיה איתן אורן בגיל 74

  1 תגובות   יום ראשון, 13/1/19, 14:10

    

  ''

  איתן אורן [צילום מסך  אלי אלון]

   

  הלך לעולמו כתב הטלוויזיה איתן אורן

   

   

  בשבוע שעבר  הלך לעולמו כתב הטלוויזיה והבמאי  איתן אורן שהיה מכתביה הבכירים  של הטלוויזיה הישראלית . בן 74 היה במותו. אורן נחשב לאחד מהכתבים המוכשרים שפעלו בטלוויזיה הישראלית ותיעד בכתבותיו  באופן ייחודי, נוגע  ובעיין חדה   סיפורים  חברתיים ואנושיים מרגשים  .

   

  מאת:אלי אלון

   

  איתן נולד בשנת 1944 , גדל והתחנך בתל אביב .למד ביסודי בבית  הספר הכרמל  ובתיכון בבית ספר גאולה. בסוף שנות ה-60 החל ללמוד בפקולטה למדעי החוג  בחוג ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב .לפרנסתו שילב לימודיו בנגינה באקורדיון ובהוראת והדרכת מוזיקה במוסדות חינוך במתנ"סים ועוד  , תקופה מסוימת היה בשליחות בחו"ל  כמורה ומדריך בקהילות בחו"ל . באותה תקופה החל בכתיבת שירים (מילים ולחן)  . אחד משיריו הוא "שיר הצופים"  המשמש עד היום  כהימנונה של תנועת "הצופים" ומושר בפי אלפי חניכי התנועה באירועים וטקסים שונים.

  .

  מנחה ומורה לשירה בטלוויזיה הלימודית 

  בשנות ה-70 השתתף איתן אורן בתכנית בטלוויזיה הלימודית (לימים הטלוויזיה החינוכית) בשם "רונו שיר" במסגרתה לימד  את הצופים  מילים של שיר עברי וכיצד לשיר אותו נכון  כשהוא מנגן  בעצמו באקורדיון (בצורה נהדרת).  איתן היה בעל כשרון מוסיקאלי וניגן על מספר כלי נגינה ובהם אקורדיון, פסנתר ועוד

  .

  איתן נישא לחברתו דליה וינר מראשון לציון בתם של יושבעת וישעיהו וינר.אמה של דליה יושבעת היא צעירת ילדיהם של ציפורה והמורה דוד יודולביץ ממיסדי המושבה ראשון לציון  

   .


  אל הטלוויזיה הישראלית  הגיע  איתן אורן אי שם במחצית השניה של שנות ה- 70,הוא היה  כתב לענייני חינוך  וכתב לענייני משטרה ופלילים , אולם יותר מכל, זכור אורן בזכות סרטי תעודה וכתבות עומק בנושאים חברתיים ואנושיים  שהכין ,כתב וביים  עבור כמה מתכניות הדגל של הטלוויזיה הישראלית ובהן  "יומן השבוע" (היומן) והתכנית "מבט שני" .תכניות אלה זכו  בזמנו לשיעור צפייה גבוה. בכתבותיו ששודרו לאורך שנים רבות בטלוויזיה  תיעד אורן  בכישרון ובאופן ייחודי ונוגע ובגובה העיניים  סיפורים חברתיים ואנושיים מרגשים  . היו לא מעט צופים שחיכו מידי שבוע בצפייה דרוכה  בכיליון עיניים לכתבותיו של אורן .אורן זכה להערכה רבה גם בקרב חבריו העיתונאים.

   

  העיתונאי ובמאי סרטי התעודה צבי גיל, ממייסדי הטלוויזיה הישראלית   מספר לי, כי  איתן אורן כבר בהגיעו לטלוויזיה הישראלית היה מהכתבים הבולטים, היוזמים וזכה להערכה מקצועית רבה" .

   

  "להיות קצין"  

  אחד מסרטי התעודה  הידועים  שכתב (תסריט)  וביים אורן  היה הסרט התיעודי  "להיות קצין", שהוקרן בערוץ 1 ב-1991. הסרט עוקב אחר מספר צוערים מתחילת קורס קציני חי"ר ועד להצבתם בתפקידי פיקוד בשטח.  הסרט מתחיל בשלב המיון הראשוני של הצוערים, וסוקר את פחדיהם. בהמשך עוקב הסרט אחריהם ביציאות הביתה, בדילמות משפחתיות, ובדילמות חברתיות. הסרט הוקרן פעמים רבות בכנסים ובסמינרים וזכה להצלחה רבה. את שיר הנושא של הסרט "בדרך הזאת לבד"-  כתב (מילים ולחן ) במאי הסרט איתן אורן ומבצעת אותו הזמרת סימה עמיאל.


  אחד מהקצינים שהשתתף בסרט היה מיכאל ביטון לימים ראש המועצה המקומית ירוחם  בפוסט שהעלה ושיתף בפיסבוק לאחר שנודע לו על מותו של איתן אורן,  כותב ביטון :  "איתן חשף אותי לתקשורת עוד בצעירותי כשאני דיי טירון ומבולבל בגיל 20 אך עשה זאת בעדינות רגישות ועין טובה. נפגשנו כמה פעמים אך לא זכיתי להודות לו על שהנציח את הוריי. איתן העניק לי את תיעוד הוידאו האיכותי והיחיד של הורי האהובים מסעודה ואליהו ביטון - ההנצחה החייה היחידה שלהם בסרט". איתן סבל בשנותיו האחרונות ואני לא ראיתיו לצערי. אלך להלוויה ביום ראשון להוקיר ולהודות לגיבור תרבות אשר היה ביננו ולהודות על העין הטובה והמעמיקה שלו שליוותה אותי בגיל כל כך צעיר".

  ''

        חיים חפר [צילום משה מילנר לשכת עיתונות ממשלתית] 

   

   

  "הן אפשר"

  סרט  תיעודי  מרגש נוסף של איתן אורן היה, "הן אפשר"- עם חיים חפר בשביל הזיכרונות   -הסיפורים שמאחורי השירים שכתב חיים חפר במלחמת העצמאות. בסרט ששודר במסגרת התכנית  "מבט שני" בטלוויזיה הישראלית מלווה הבמאי  איתן אורן את המשורר חיים חפר למקומות שעליהם כתב את השירים המפורסמים כמו : "הן אפשר", "היו זמנים", "יצאנו אט", "רותי", ,דודו" ועוד. בסרט מספר  חפר אודות הרקע לכתיבת השירים ועובר עם הבמאי במקומות עליהם נכתבו השירים. הם מסיירים במצודת כח בנבי-יושע, בחוף קיסריה, בבית הקברות בקריית-ענבים ובמקומות נוספים. חיים חפר מספר על הקשר שלו לאותם מקומות ואישים, אליהם התחבר במיוחד. בכול נקודה ממתינים לו מגיבורי אותם ימים, יחד עם זמר או זמרת השרים בפניו את השיר המקושר למקום. למשל: השיר "דודו" מושר מפי ישראל גוריון, ליד האנדרטה במצודת כוח. או "רותי" המושר בחוף קיסריה. בין המשתתפים:, ישראל גוריון, דיתה פרח, גיל אלדמע, מרינה מקסמיליאן בלומין, אברהם אדן, לוליק,  אחינועם ניני ועוד .


  "לקחי לטרון"

  אחד  מסרטיו התיעודיים של איתן אורן  היה "לקחי לטרון "ששודר בטלוויזיה הישראלית  ועסק בקרב בלטרון ב-1948 במלחמת העצמאות, בו נפצע   אריק שרון  ששירת אז כמפקד מחלקה בחטיבת אלכסנדרוני. שרון חולץ על ידי אחד הלוחמים, ופונה לקבלת טיפול רפואי,  שרד את הפציעה רק בקושי .כוחותינו הופתעו ממארב של כוחות הלגיון הירדני. רבים מלוחמינו נהרגו בקרב זה. הסרט בוחן כיצד עיצב והשפיע  קרב כושל  זה על אריאל שרון- חיו דרכו וחשיבתו הצבאית.


  סערת  טקס ההשבעה לארגון אי"ל 


  בספטמבר 1995,חודשים ספורים לפני רצח יצחק רבין שודרה בטלוויזיה הישראלית כתבה של איתן אורן על  טקס השבעה של חברים חדשים לארגון אי"ל(הארגון היהודי הלוחם )שבה נראים צעירים עומדים סמוך לקברו של לוחם הלח"י אליהו חכים בהר הרצל, ובהדרכת והנחית  מנהיגם  אבישי רביב  נשבעים לארגון אי"ל כשאקדח צמוד לחזם ומצהירים שאם יהיה צורך יהרגו גם יהודים. הכתבה עוררה סערה ציבורית והזדעזעות נרחבת  .לאחר שנחשפו קשריו  של אבישי רביב עם השב"כ ונטען כי רביב  שימש  סוכן השב"כ, הוטחה בקורת קשה כנגד איתן אורן ורשות השידור,  הם הואשמו ששיתפו פעולה עם השב"כ וכי שידרו את הטקס על אף שידעו כי הוא פיקטיבי ומבוים. אורן דחה טענות והאשמות אלו.

  גם לאחר שפרש לגמלאות אי שם בתחילת שנות ה-2000 המשיך איתן להפיק ולביים סרטי תעודה.

   

  ב2008 חוו איתן אורן ורעייתו דליה שכול קשה  בתם רנה אורן נפטרה והיא בת 35 בלבד. 

   

  הלווייתו של איתן  אורן  תתקיים ביום א' (13.01.19), בשעה 12.00, בבית עלמין ירקון שער החסד.


  הותיר אחריו את רעייתו דליה, בנותיו: גילי ונגה, ונכדות. 

   


  ''

   

   

  כתבה  נוספת על איתן אורן:

   

  מת כתב הטלוויזיה איתן אורן בגיל 74

  היו לא מעט צופים שחיכו מדי שבוע בציפייה דרוכה ובכיליון עיניים לכתבותיו של אורן '' זכה להערכה רבה גם בקרב חבריו העיתונאייםאלי אלון   |   

  לסיפור המלא


  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     13/1/19 22:21:

   ''

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות