כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  חוג בית על השימוש של הצעירים בגראס

  0 תגובות   יום ראשון, 13/1/19, 23:15

  שוחחתי היום עם קולגה. סיפרנו אחד לשניה על הצעירים האחרונים שהגיעו לטיפולנו.

  במקרה אחד על צעירה שסיימה 'שרות צבאי ונסעה למזרח. שירתה ביחידה מסווגת. בחורה איכותית מאוד.ואז ההורים שנזעקים לחלץ אותה מהתקף פסיכוטי מהודו הרחוקה. 

  במקרה השני על צעיר לפני גיוס. כולם מעשנים הוא סיפר לי. אני יודע שאפסיק לפני השרות. לא תהיה לי בעיה הוא אמר לי בביטחון. 

   

  שאלנו את עצמנו מה קורה לנו, להורים, לצעירים, כיצד השימוש בגראס הפך למרכזי כל כך בחיי דור הצעירים, בקרב ילדנו?

  סיפרה לי אשת מקצוע העובדת עם בתי ספר, 'הכל תלוי במנהל. זה המוכן לשתף פעולה עם רשויות החוק והפיקוח, וזה המעוניין להחביא סוגיה זו מתחת לשטיח. גם מנהלי בית הספר עומדים חסרי אונים בפני גל הלגאליזאציה. גם הם לא יודעים מה לעשות כשגם רבים מדור ההורים הצעירים מעשן גראס.

  אין דיון פתוח על נזקי הסם. בכך שנינו הסכמנו. 

  התקשורת, העיתונות, גל המיין סטרים לכולם חלק בטשטוש ומיזעור התופעה. 

  היכן ההורים שאלנו את עצמנו. הרי בקליניקה אנחנו פוגשים אותם בצערם. בחרדות, במפגש עם התוצאה הכואבת שדרדרה את בנם או בתם.

  הסלוגן של "אם שותים לא נוהגים", הצליח.

  המודעות למניעת תאונות דרכים גדלה.

  אז היכן הגל שישטוף את המדינה בשאלות סביב שימוש בגראס.

  היכן נמצאים כל אותם הורים? האם בד' אמותיהם? בהסתרה? הבושה? ההשלמה ? בקבלה? באי הידיעה את מי אפשר לשאול ועם מי אפשר להתייעץ.

  הגעתי בשבוע שעבר להרצות בפני הצוות החינוכי בבית הספר לקצינים ים. הם החליטו להרים את הכפפה. 

  שם החליטו לגעת בבעיות השימוש של בני הנוער הצעירים. הם רוצים לחפש דרכים להילחם בגל העכור השוטף אותנו.

  בתי ספר המביאים להרצאה מכור נקי מציגים בפני הנוער רק את המידע הצהוב. אולי גם את תהליכי ההחלמה המדהימים. אבל הדיון מתפספס.

  השאלות סביב השפעות הסם הזה על הצעיר, למה הוא גורם ומה הוא יוצר. מה יש בו שכל כך הרבה צעירים נשבים בו.

  איך בהשוואה גדלנו אנחנו לפני דור, ללא שימוש בסם זה וללא השתיה של האלכוהול.

  אנחנו מגיעים לחוגי בית. למפגשים אינטימיים של כמה הורים המעוניינים לשאול, להתלבט, לעמוד לרגע בפני הדילמות בהם אפשר לדון עם אנשי מקצוע המלווים תופעה זו שנים ארוכות.

  הבחירות בפתח, כולנו דנים במי יבחר ובמי נבחר.

  זה גם הזמן לבוא ולשאול, מה ההשלכות של השימוש בסם בגראס על ילדנו. מה קורה בביתנו, במשפחתו ?

  האם לגיטימי כל כך לדאוג לילדינו החיילים, ולא לבדוק את הסכנות של שדה הקרב של השימוש בסמים?

  שאלנו שאלות עליהן יש לנו תשובה חלקית, ותשובות מלאות. 

  נשמח להגיע גם אליכם. 

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין