כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  חביתה

  רשימות מהמחבת, מהלב ומעוד מקומות - בקצור, קולינריה ספרותית וחיים

  0

  יוגוסלביה - רקויאם מאוחר, סיפור

  24 תגובות   יום רביעי, 16/1/19, 15:16

  יוגוסלביה.

   

  מה פתאום יוגוסלביה. אף פעם לא הייתי ביוגוסלביה. 

  הייתי בדוברובניק, עיר קרואטית בים האדריאטי, מזמן, אז לא ידעתי שהיא קרואטית, הייתי ביוגוסלביה. יפה דוברובניק, שמה מעיד על טיבה וטוּבה. (דוברו הוא טוב בשפות הסלאביות).

   

  ''

   

  ''

   

  ''

  למעלה, דוברובניק כפי שהוקפאה בין התרים בה

   

  טיילנו גם בסביבה. יצאנו מדוברובניק באוטובוס תיירים,  שנגע בצוקים, במצוקים, בעננים. מבעד לחלונות ראינו כפרים קטנטנים ומים רבים התפתלו, נהרות, אגמים, שקווי המתאר שלהם נראו מלמעלה משוננים, ונחלים ומעיינות, מגובה רב אי אפשר היה להחליט מה הוא מה. אבל כולם היו יוגוסלביה. בעצם, מה זה משנה, אין יוגוסלביה.

   

  עוד מעט אחפש בויקי ואמצא, אם היתה או לא היתה יוגוסלביה. ואם היתה, מה כותבים שם עליה, מה זה השם הזה "יוגוסלביה". כשבקרתי ביוגוסלביה היתה יוגוסלביה, אבל בויקי היא לא היתה. לא היתה ויקי.

   

  היתה יוגוסלביה?

   

  בויקי כתוב ש"יוגוסלביה" היא ארץ הסלאבים הדרומיים, שאִחדה שלוש ישויות פוליטיות, שהתקיימו בנפרד במשך מרבית המאה העשרים. משפט תמוה. בלי עזרת ויקי, בשל מקורותי הסלאביים, אני יודעת, שסלביה מקורה במלה  סלאבה, הלל, שבח, הודו להי כי טוב, הללויה, מחמדיללה, הסלאבים ראו עצמם כמהללי האל, ושמם מעיד עליהם.

   

  קודם אספר על הבקור ביוגוסלביה. לא, לא הייתי שם, נקלעתי לשם, נקלעתי זה מקליע, לקלוע, אז איך נקלעתי, מה זה נקלעתי. לשם. נקלעתי.

   

  דברתי שם עם היוגוסלבים.  באיזו שפה דברתי אתם?

  הם היו  ארבעה אולי חמישה יוגוסלבים  בבית לא קטן בכלל.

  בכלל, למה הגעתי לשם.

   

  היה לי פנקס קטן, לוח שנה, שהיה פעם לאנשים לפני עידן הסמרטפון, פנקס שנעלם כמו... כמו יוגוסלביה. אבל הייתי ביוגוסלביה.

   

  מהמדרחוב נכנסתי לאחד הבתים, משם לאחת הדירות, היו שם ארבעה אולי חמישה, בני משפחה אחת, אני משערת, אולי שכנים. אבל הם היו מתואמים כמו שצריך. הם לא דברו את השפות שאני דברתי, ואני לא דברתי את שפתם, אבל היה לי פנקס. הם חמדו את הפנקס שלי.

   

  הבנתי את זה תוך כדי המשא ומתן אתם.  אני רק רציתי להשאיר שם את הפנקס למשמרת, עד שאחזור מהטיול ביוגוסלביה. הם או ביתם היו צריכים להיות לי מעין כספת לפנקס שלי.

  הם ידעו ואני ידעתי שבגלל זה באתי עד ביתם, עד יוגוסלביה הגעתי. זה לא נאמר, אבל זה היה ידוע, זה היה באוויר של הדירה הכחולה הזאת. גם הקירות ידעו. והתחיל המשא ומתן.

  על מה. שהם ישמרו על הצעטאלעך בפנקס עד שאחזור מהטיול ביוגוסלביה.

  כאן צריך הסבר. הם חשבו שמדובר  בהרבה זמן. ניסיתי להסביר להם שמדובר בימים אחדים. הייתי צריכה לחזור ביום שני. נסיתי להסביר, שישמרו לי רק על הרשימות הקטנות שלי, על התזכורות בלוח השנה, ובתמורה אחרי שאחזור ואקבל את הרשימות הקטנות שלי חזרה, הפנקס עצמו יהיה שלהם.

  הם לא הסכימו.

   

  כמו בכל משא ומתן היה שם וכחן מוביל, שעמד על שלו, אבל לא הבנתי מה שלו ומה שלי.

   

  השיניים שלו היו במצב נורא, מזה הבנתי שהמשפחה הזאת או השכנים האלה שהתכנסו שם בדירה, היו עניים מאד.

  כבר הרבה שנים אני יודעת, שאת המעמד הסוציו-אקונומי של אדם בימינו אפשר לקבוע לפי מצב שיניו. זה התקבע לי ביתר שאת, בעזרת גיסתי, רופאת השיניים שלי. לא דומה פיו של העשיר לפיו של העני.

   

  אבל נחזור לעניינינו, אז חסר השיניים הזה, או נכון יותר לומר, חסר השיניים האחדות ובעל השיניים הרקובות, חומות/אפורות /צהובות, קשה להגדיר במדויק את צבען של שיניים רקובות, אבל כל אחד יודע מה צבען ואיך הן נראות, זאת אומרת, שיניים שלא טופלו, הווכחן מעולם לא בקר אצל שיננית. השיניים הרקובות לא מנעו ממנו לנהל אתי את המו"מ, אדרבא הוא  היה מנהל המו"מ הראשי.

  באיזשהו רגע הוא העביר את שרביט המו"מ לאשה שהיתה שם, שהיתה הרבה יותר קשוחה ממנו. התווכחה איתי על כל פתק, כאילו באתי לגזול ממנה משהו.

   

  בתוכי התרגזתי נורא. אבל כלפי חוץ איכשהו שמרתי על פאסון.

  אבל כמה יכולתי, בסוף התהפכתי עליהם כמו שצריך, ואמרתי שאני מוותרת על השירותים המחורבנים שלהם. אני רוצה את הפנקס שלי חזרה, לא רק את התזכורות שם ואת הפתקים הכתובים, אלא את הכל, כולל הפנקס עצמו.

   

  קרה משהו, הגיעו אנשים נוספים, לא רקובי שיניים. הם נראו ממעמד סוציו-אקונומי גבוה יותר, מסודרים, מטופחים. פתאום הסתבר, שכולם דברו עברית!

  גם החדשים שהופיעו וגם מנהלי המו"מ שהיו בדירה קודם לכן.

  למה לא התגלו, למה נמנעו לדבר איתי עברית.

  "פחדנו, מכתחילה פחדנו".

  יכולתי להבין אותם. יוגוסלביה היתה מדינה קומוניסטית, העברית היתה אסורה במדינות קומוניסטיות, אבל אולי הם רק תעתעו בי, כי בכל זאת טיטו לא היה סטאלין, והקומוניזם שלו היה פחות קשוח מזה של סטאלין, אבל מה אני יודעת על יוגוסלביה.

   

  הגברת שקבלה את שרביט המו"מ אמרה במלים פשוטות:

  כסף, אנחנו רוצים כסף.

  בשביל זה אנחנו רוצים כסף.

   

  ואני חשבתי לעצמי, מטומטמת, אתמול נולדת, איך לא חשבת שהם רוצים כסף.

  אבל חשבתי, חשבתי על זה קודם, רק לא ידעתי, להציע להם. הייתי צריכה להגיד את זה, לא חשוב באיזו שפה, הם כבר היו מבינים.

  אני תמהה עדיין, איך פספסתי את המו"מ הזה, איך לא הצעתי להם מפורשות -  כסף תמורת השמירה על הפנקס שלי -  איך לא הבנתי שזה לא שירות מובן מאליו, אפילו  ביוגוסלביה, להיפך, על אחת כמה וכמה ביוגוסלביה.

   

  רגע, יוגוסלביה?

  אין יוגוסלביה.

   

   

  אז למה ואיך נתקפתי ביוגו-נוסטלגיה, אגב, יש תופעה כזאת.

   

  למטה כמה טעימות:

   

  https://en.wikipedia.org/wiki/Yugo-nostalgia

   

  "According to Gallup Poll from 2017: 81% of Serbs think that the breakup of Yugoslavia harmed their country, while 77% of Bosniaks and 65% of Macedonians agree. Only 4% of Serbs think that the break-up of Yugoslavia was beneficial for their country, while just 6% of Bosniaks and 15% of Montenegrins feel positive about the split. In Croatia, 55% of respondents saw the break-up as beneficial and just 23% as harmful. In Slovenia, 41% see the break-up as beneficial while 45% think it was harmful. The highest number of respondents who welcomed the break-up of Yugoslavia were in Kosovo which declared independence in 2008, where 75% said the split was beneficial and only 10% regretted it.[2]"

   

  ''

   

  למעלה - על נפילתה של יוגוסלביה

   

  ''

   

  למעלה - על מותה של יוגוסלביה - דוקו של ה-BBC

   

  ''

  למעלה - שעה של מוזיקה קומוניסטית יוגוסלבית

   

  ''

  למעלה - לקט של מוזיקה יוגוסלבית עממית

   

   

  כתבה: באבא יאגה

  © כל הזכויות שמורות לבאבא יאגה

  דרג את התוכן:

   תגובות (24)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     31/3/19 13:39:

   צטט: נומיקן 2019-03-31 10:10:34

   אישי ומרתק, אשתף את מתי, שהוא יליד יוגוסלביה שנעלמה, והחלק בו נולד הפך למקדוניה, שהפכה בימים אלו לצפון מקדוניה כי היוונים טוענים שהם מקדוניה, ואלכסנדר מוקדון היה שלהם ומונעים כניסה צפון מקדוניה לאו"ם ולנאט"ו, ובמקדוניה של היום מדברים מקדונית שהיא למעשה כמעט לגמרי בולגרית, ומתי G. מבין סרבית אבל לא מקדונית, וכל הבלקן הזה, שאני זוכרת בתיכון היה כתוב בספר ההיסטוריה - חבית הנפץ של הבלקן... וכלום לא השתנה, לא שם ולא כאן, עדיין חביות נפץ
   ואנחנו בין חבית לחבית...
   אגב, אין לי מושג למה חלמתי על היוגוסלביה הזאת?

    

     31/3/19 10:10:
   אישי ומרתק, אשתף את מתי, שהוא יליד יוגוסלביה שנעלמה, והחלק בו נולד הפך למקדוניה, שהפכה בימים אלו לצפון מקדוניה כי היוונים טוענים שהם מקדוניה, ואלכסנדר מוקדון היה שלהם ומונעים כניסה צפון מקדוניה לאו"ם ולנאט"ו, ובמקדוניה של היום מדברים מקדונית שהיא למעשה כמעט לגמרי בולגרית, ומתי G. מבין סרבית אבל לא מקדונית, וכל הבלקן הזה, שאני זוכרת בתיכון היה כתוב בספר ההיסטוריה - חבית הנפץ של הבלקן... וכלום לא השתנה, לא שם ולא כאן, עדיין חביות נפץ
     23/1/19 17:27:

   צטט: שולה ניסים 2019-01-23 13:32:38

   תודה.נהנייתי לקרוא את הפוסט
   שמחה מאד שכך
     23/1/19 13:32:
   תודה.נהנייתי לקרוא את הפוסט.
     19/1/19 20:06:

   צטט: תכשיט 2019-01-19 18:03:36

   את כותבת מדהים... ודוברובניק מקסימה...:))
   דוברובניק אכן מקסימה ועל כתיבתי אני שמחה ומודה לך

    

     19/1/19 18:03:
   את כותבת מדהים... ודוברובניק מקסימה...:))
     18/1/19 08:38:

   צטט: sbhsport 2019-01-17 23:24:22

   וישראלי מה הוא יודע? "טיטו מהחפ"ק?" "טיטו מהפרטיזנים, ביגוסלביה" "תפס חופשה הבן יונה"....
   אתה רואה, כמה אני ישראלית?!מגניב
     17/1/19 23:24:
   וישראלי מה הוא יודע? "טיטו מהחפ"ק?" "טיטו מהפרטיזנים, ביגוסלביה" "תפס חופשה הבן יונה"....
     17/1/19 16:31:

   צטט: דוקטורלאה 2019-01-17 10:07:06

   קראתי והתפעלתי. ידעתי כמובן את העובדות, אבל הפירוט שלך והתמונות, הרחיבו את היריעה והקנו לקוראים ידע מלא ומעניין על הנושא הזה. תודה מקרב לב!
   תודה רבה, דוקטורלאה.
   האמת שזה שילוב של מציאות ודמיון.

   מקווה ששלומך השתפר

     17/1/19 16:28:

   צטט: OritZehavi 2019-01-16 23:02:27

   יגוסלביה.... נחשבה בעיני הגרורות של ברית המועצות לפתח למערב. ואח"כ המלחה העקובה מדם, הטהורים האתניים, מילושביץ. אמה של חברתי,שבעלה היה פרטיזן של טיטו, אמרה: אני לא אזיל דמעה על הקרואטים. הם רצחו את היהודים במלחמה. והכל חוזר לסרייבו. מלחה"ע ה- 1, ה-2, ולבסוף רצח העם בשנות ה-90. עכשיו יש כמה ישויות, ואולי הן מחכות להזדמנות לחשוף שיניים. על המלחמה ביוגוסלביה נכתבו יומנים, ספרים, נוצרו סרטים. אבל בשבילי יוגוסלביה זה סרייבו, זה של נוהביצה, זמר המחאה הנפלא, שכתב , הלחין וביצע את השיר המופלא הזה 


   ''


   תודה רבה אורhת במיוחד על נוהביצה
     17/1/19 10:07:
   קראתי והתפעלתי. ידעתי כמובן את העובדות, אבל הפירוט שלך והתמונות, הרחיבו את היריעה והקנו לקוראים ידע מלא ומעניין על הנושא הזה. תודה מקרב לב!
     16/1/19 23:02:
   יגוסלביה.... נחשבה בעיני הגרורות של ברית המועצות לפתח למערב. ואח"כ המלחה העקובה מדם, הטהורים האתניים, מילושביץ. אמה של חברתי,שבעלה היה פרטיזן של טיטו, אמרה: אני לא אזיל דמעה על הקרואטים. הם רצחו את היהודים במלחמה. והכל חוזר לסרייבו. מלחה"ע ה- 1, ה-2, ולבסוף רצח העם בשנות ה-90. עכשיו יש כמה ישויות, ואולי הן מחכות להזדמנות לחשוף שיניים. על המלחמה ביוגוסלביה נכתבו יומנים, ספרים, נוצרו סרטים. אבל בשבילי יוגוסלביה זה סרייבו, זה של נוהביצה, זמר המחאה הנפלא, שכתב , הלחין וביצע את השיר המופלא הזה https://youtu.be/3N1Ko8SDZlc
     16/1/19 22:01:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2019-01-16 21:06:50

   סיפור ראליסטי... להחריד. תודה
   כן, הדמיון  מציאותי להחריד, תודה רבה, מכבית
     16/1/19 22:01:

   צטט: א ח א ב 2019-01-16 20:45:26

   לא דומה פיו של העשיר לפיו של העני.
   אכן כך, אחאב
     16/1/19 22:00:

   צטט: רונית אברהם 2019-01-16 20:09:03

   יפה יוגוסלביה, ואנשים הם אנשים בכל מקום...

   נהניתי לקרוא ונהניתי מהתמונות. פוסט מקסים.

   כן, היתה יוגוסלביה, היופי עדיין שם. תודה רבה, רונית

    

     16/1/19 21:59:

   צטט: עמנב 2019-01-16 19:58:26

   היה שווה לחכות לפוסט שלך! כל טוב, עמוס.
   איזה כייף, שיש מי שמחכה לך! תודה, עמוס

    

     16/1/19 21:58:

   צטט: bonbonyetta 2019-01-16 18:27:06

   *

    

   איזה סיפור חמים ומעורר חיוך, אהבתי, במיוחד את חלקו הראשון.

   חוויות אינן רק נופים, חוויות הן ואפילו יותר - אנשים.

   כן, האנשים הם הנוף... האדם אינו אלא...

    

    

     16/1/19 21:58:

   צטט: תנועת כמוך 2019-01-16 17:06:38

   שולח כוכב לאות הערכה לפוסט המשכיל והמושקע

   תודה רבה, תנועה

    

   סיפור ראליסטי... להחריד. תודה
     16/1/19 20:45:
   לא דומה פיו של העשיר לפיו של העני.
     16/1/19 20:09:

   יפה יוגוסלביה, ואנשים הם אנשים בכל מקום...

   נהניתי לקרוא ונהניתי מהתמונות. פוסט מקסים.

     16/1/19 19:58:
   היה שווה לחכות לפוסט שלך! כל טוב, עמוס.
     16/1/19 18:27:

   *

    

   איזה סיפור חמים ומעורר חיוך, אהבתי, במיוחד את חלקו הראשון.

   חוויות אינן רק נופים, חוויות הן ואפילו יותר - אנשים.

    

     16/1/19 17:06:

   שולח כוכב לאות הערכה לפוסט המשכיל והמושקע

   ארכיון

   פרופיל

   באבא יאגה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין