כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  סלאחטין אולקומן-הדיפלומט הטורקי שהציל יהודים ברודוס והאובדן הגדול של חייו

  0 תגובות   יום שלישי, 29/1/19, 09:03

  כתבה זהבה חן- טוריאל

   

  לקראת יום השואה הבינלאומי נפתחה בפריז תערוכה על חלקם של דיפלומטים אמיצי לב ממדינות שונות שהצילו יהודים תוך סיכון חייהם וסיכון בני משפחתם. דיפלומטים אלה הוכרו על ידי מדינת ישראל ויד ושם כחסידי אומות עולם. מביאה את הסיפור הבלתי ייאמן על הדיפלומט הטורקי סלאחטין אולקומן שבשל מעשי ההצלה שלו ברודוס איבד את היקר לו מכל. בכתבה אני מתמקדת בדילמות המוסריות של קבלת החלטות בשעת מבחן  ובניסיון להבין את המניעים למעשה ההצלה כפי שמציג בנו של הדיפלומט ששילם את המחיר בעבור אותן החלטות.


  מחמט אולקומן מספר:


  בעדותו המרגשת, מחמט אולקומן דן ברעיונות, תפיסות ואמונות שהניעו את אביו להציל  כמה יהודים שרק יכול היה למרות שהעמיד את עצמו ומשפחתו בסכנה גדולה.


  הוא פותח בעדותו בשאלה: "השומר אחי אנוכי?" ומציין שזו שאלה הנשאלת תדיר בקרב המין האנושי מאז בריאתו.


  והוא מספר ( תרגום מאנגלית) : "אבי סלאחטין אולקומן ואמי מיהרניסה, היו עדים לטרגדיה אשר התחוללה לנגד עיניהם ברודוס, במלחמת העולם השנייה. הם ראו במו עיניהם את הבגידה באלוהים, את בוגדנות האדם ונפילת האנושות. הם גם ראו כיצד אדם יכול להרוג את שכנו רק בגלל שהוא שונה ממנו. הם גם נוכחו לדעת עד כמה היה קל לבני האדם לעצום את עיניהם לנוכח מה שקורה במציאות.


  אבי לא יכול היה סתם לעמוד, לצפות מנגד ולהתעלם. הוא לא יכול היה לעצום את עיניו לנוכח השנאה או האדישות, לכן בתמיכת אמי הוא התייצב: לא כגיבור, לא כמוסלמי, לא כטורקי, אלא פשוט כבן אדם. כבן אדם המשיב לקריאת האלוהים להגן על אחיו, לקריאה שגבתה גם ממני מחיר יקר והוא מות אמי.


  אני מאמין שהבחירה של אבי כאיש צעיר השפיעה מאוד על חיי. אני מאמין שהבחירה במודע של אבי העמידה אותו- את משפחתו, עתידו והקריירה שלו בסכנה. כשאני בוחן בחירה זו, הייתה זו בעיני בחירה נכונה, עד כמה שהייתה קשה. בחירה זו הובילה למותה של אמי בגיל 28  וגם למותה הטרגי של סבתי. שתי נשים שבוודאי היו הופכות לחלק משמעותי בחיי.


  ככל שהתבגרתי ולמרות האובדן האישי הנוראי שחוויתי, הבנתי שאבי לא יכול היה לקבל החלטה אחרת. בשבילו, זו לא הייתה הבחירה הצודקת אלא הבחירה היחידה שהוא יכול היה לקבל.


  אבי נהג לומר שהמוסלמים הם כמו היהודים: חולקים את אותו אב ואת אותו אלוהים, חולקים את אותם אמונות כמו: "המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו". אמונה זו הובילה אותו לעשייה להציל כמה עשרות יהודיים ברודוס במהלך מלחמת העולם השנייה.


  לקריאת המאמר המלא:

   

  סלאחטין אולקומן-הדיפלומט הטורקי שהציל יהודים ברודוס והאובדן הגדול של חייו

  ''

  השבוע יתקיימו ברחבי העולם מספר אירועים המציינים את "יום השואה הבינלאומי", ובמסגרתם יושם דגש על חלקם של דיפלומטים ממדינות שונות שנטלו חלק בהצלת יהודים תוך סיכון ממשי של חייהם. ראובן ריבלין נשיא המדינה נכח השבוע בתערוכה בפריז, המוקדשת לדיפלומטים שהצילו יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה. אחד הדיפלומטים הללו הוא סלאחטין אולקומן- אדם שהתגלה בשיא אנושיותו …המשך קריאת הפוסט  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין