כותרות TheMarker >
  ';

  הגירוש מגן-עדן

  ידוע שעיקר האמונה היהודית נעוץ בקיום עולם הבא על כל הנגזר ממנו: גן-עדן, גהינום... מי שעושה מצוות, קונה לו לאחר 120 מקום טוב בגן-עדן, ואבוי למי שעושה רע ומה שמצפה לו בעולם הבא... מאידך, רואה האמונה היהודית בעולם הזה כפרוזדור, היינו כמעבר זמני שמשמש את האדם לתקן בו את מידותיו ולקנות בהם את חייו האמיתיים והנצחיים בעולם הבא.

  אם כן, "עולם הזה" הוא מרחב "החיים הזמניים" של האדם, "עולם הבא" הוא מרחב "החיים הנצחיים", כאשר "המוות" (הסתלקות האדם מהעולם הזה) מפריד בין שני העולמות. זו כאמור עיקר האמונה של הדת היהודית ושל עוד דתות; ומי שכופר בעיקרים האלה - כופר בעיקר.

  נכנסנו כבר למאה ה-21, ימי הביניים מאחורינו. הדמוקרטיה היא בשורת העידן המודרני והביאה עימה את חופש הדעה והאמונה: כל אדם באמונתו יחיה... כלומר זה לא ביג דיל לכפור היום בקיום אלוהים או בקיום עולם הבא; אף אחד לא יעלה את הכופר על מוקד, ואפילו קיימת האפשרות להיות נאור וכופר וכשר ויהודי למהדרין; בחר באחת הקומבינציות, כולן תקניות.

  דווקא בגין הפתיחות הזאת, עלה קרנו של מוטיב ההגיון ומילא את מקומה של "האמונה העיוורת": אני מאמין כי אמונותי נגזרת מההגיון. גם הכופר לא נותר חייב והטעים את דבריו בהגיון ובשכל הישר.

  פירצה נפרצה בדת היהודית - קוננו חכמינו את העת החדשה והתקוממו על פיתחון הפה שניתן לכופרים בשם ההגיון וגרורותיו... אולם גם עליהם לא פסחה הפתיחות, ומוטיב ההגיון חדר גם לחדרי חדריהם. הם נזכרו לפתע שעיקרי הדת היהודית מבוססים גם הם על ההגיון ועל השכל הישר, ואם כן מדוע להשאירם חבויים בתוך ארבע אמות האמונה העיוורת! הבה נוציא את מוטיב ההגיון אל אוויר העולם ונראה אותו לכול! שכל העולם יידע על מה מבוססת האמונה היהודית, וכל יהודי יידע מהי דתו ועל איזה בסיס היא עומדת. מהפירצה המבורכת הזו יצאו ביאורים ודרשות עם ניחוח שונה המסבירים איך למה ועל מה... מהפירצה הזאת יצאו הרבה רבנים והצליחו בעזרת הקוד החדש של ההגיון לחדור אל מודעות האנשים ולדבר אליהם בגובה העיניים... זהו מקור המספר העצום של החוזרים בתשובה דווקא בעידן הפתיחות זה.

  מהפירצה הזאת יצא גדול המחזירים בתשובה הרב אמנון יצחק, נפתחו תחנות רדיו דתיות, ועידן האינטרנט נפל בזמן... ההגיון והשכל הישר יצאו לאוויר העולם לאחר שנים של מסתור. האור הצפון בדת היהודית יצא לדרך.

  מהפירצה הזאת ביקשתי גם אני להשקיף על דתי היהודית, על דת אימי ואבי ודת ילדי. פתחתי את תורתי, את תורת אימי ואבי ורבותי, ועמדתי על ההגיון והשכל הישר פנים אל פנים; שם ראיתי עד כמה מאסה התורה במושג האמונה העיוורת, ועד כמה ביקשה להרחיקנו מנגררותיו.

  אבל ראיתי שם דבר אחר הרחוק שנות אור מהאמונה היהודית המקובלת שגדלתי עליה אני ואבי ומורי ורבותי. ראיתי בפרוש שגן-העדן הוא היקום שאנו חיים בתוכו, ולא צריך למות בשביל להכנס אליו; נהפוך, מי שנשאר מחוץ לשערי הגן קורס ומת. כלומר, גם בתעודת הפטירה של משה רבינו נכתב- "הנ"ל נפטר כי יצא משערי גן-עדן בכוחות עצמו ולא הצליח להחזיק מעמד מעל ל-120 שנה בחוץ". גם אבותינו אברהם יצחק ויעקב נפטרו מהעולם מאותה הסיבה, ואת תעודת הפטירה הציגה התורה לעיני כל באופן המפורט והברור ביותר, למען נראה ונלמד ונפנים...

  פתחתי את התורה וראיתי עד כמה התרחקה היהדות מעיקרי הדת היהודית, דורות על דורות... כה התרחקנו מתורת משה בן עמרם. כה כפרנו בעיקרי הדת הזאת, לאורך דורות ודורות... במאמר להלן אני עתיד להביא את נוסח העיקרים כפי שהופיעו בתורת משה, שהוחלפו בטיפשות ובמצח נחושה על ידינו.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  קללת המונופול על האמת

  0 תגובות   יום שישי , 1/2/19, 17:55

  הרב עובדיה האמין בנסיון של דרעי למרות ולא האמין לאיש דרעי שלדידו אשם הוא באישומים נגדו, אבל טובת הכלל הנחתה את עובדיה כי דרעי יעמוד בראש ש"ס וישיג בדרך המפותלת שלו את האינטרס של ש"ס

   

  Resultado de imagen para ‫עובדיה ודרעי‬‎

  הרב עובדיה: דרעי גנב רשע

                                                               -            -            -

   

  להיזכר בימים עברו ולקשרם עם ההווה. ש"ס בראשות דרעי שפעם הגיעה ל-17 מנדטים, נלחמת היום עם אחוז החסימה והיו"ר שלה מתחנן בפני ליצמן שיחבר את ש"ס ליהדות התורה ויצילה מחרפת ההכחדה; שתיכחד לאט ובכבוד.

   

  הרב עובדיה יוסף ז"ל הלך לעולמו והשאיר אחריו מורשת עשירה, ספרים יקרי ערך, וקלטת בה התוודה "דרעי גנב רשע". הוא השאיר מפלגה שעברה רגע נבוך בגין הקלטת הזו, אך חיש מהר העניין נמוג וחלף. דרעי שהחזיר את המושכות לידו עוד בימי הרב עובדיה, ביקש להתפטר לאחר לכתו של עובדיה כתגובה על פרסום הקלטת, אך חזר בו מהתפטרותו וקיבל עליו את מרות מועצת החכמים שהפצירה בו להשאר. ש"ס לא התפרקה ובסקרים של אז חזרה למקומה הטבעי.

   

  אבל משהו ממורשת הרב הותיר טעם מר. משהו שאני ואתה וכולנו מרגישים עמוק בתוכנו את מרירותו, את החומצה שלו, הרגשה קודרת ומדכדכת ובעיקר מתסכלת. גם הדתי והחילוני והאתאיסט היהודי- כן יש דבר כזה, גם הוא רצה להיאחז במשהו, רצה להאמין כי מי מאיתנו עודנו אוחז בחוט האמת ולא מרפה. הרב עובדיה אולי היה אחד האחרונים שבנפתולי ליבנו ראינו בו את האיש שאוחז באמת הגם ולא כולנו הסכמנו עימה. הרב עובדיה היה אדם ישיר שחלק מאיתנו אהב לבקר אותו ואף השמיצו, אבל כולנו כן כולנו האמנו בו וביושרו ואף בסוד ליבנו הערכנו אותו כחלופה נאותה לכל הציניות והאירוניה הארורים השולטים בנו וכבר יצאו לנו מהאף.

   

  הרב עובדיה ואני מעדיף לקרוא לו כאן 'סבא עובדיה' היה אדם ישיר וישר, אמר את כל אשר על ליבו באופן בוטה וישיר וכולנו אהבנו את התכונה הזאת, אהבנו את הכנות הבוטה הזו שכה חסרה בימינו. גם מי שביקר אותו והקניטו העריץ בסוד ליבו את הסבא הבוטה והישיר.

   

  עד שבאה הקלטת. עד שראינו במו עינינו כי תוכו אינו כברו. וברגע אחד משהו קרס. התפוגג. משהו שבנינו עליו בניינים וארמונות, משהו שחיבר אותנו עם חלום מתוק כי לאמת יש חוט ואנו חשים את החוט הזה כמעט נוגע בו, ולפתע החוט הזה נקרע. הכל קרס באחת כאשר נוכחנו כי גם הסבא הוא כמונו ציני לעייפה.

   

  הבעיה של עובדיה ושל כולנו היא ברעיון של 'למנף את האמת', לווסת אותה ולו לזמן מוגבל עד שנשיג את המטרה הנשגבת והטובה עבורנו. מכאן הדרך קצרה ליפול לבור של המחזיק במונופול על האמת. זאת ועוד, כי כאשר אנו מתקשים להוציא לפועל את המונופול הזה כי בעצמנו איננו משוכנעים בתקניותו או איננו מצליחים לשכנע את האחרים בו, או אז פונים בלית ברירה אל הדרך המהירה והבטוחה מכולן- אל דרך המרמה וגניבת הדעת. פשוט בונים דרך מפותלת שתוביל בסופה אל האמת המווסתת על-ידינו, דהיינו אל האמת שאנחנו משוכנעים כי היא כה טובה עבורנו.

   

  עובדיה האמין בנסיון של דרעי למרות ולא האמין לאיש דרעי שלדידו אשם הוא באישומים נגדו, אבל טובת הכלל הנחתה את עובדיה כי דרעי יעמוד בראש ש"ס וישיג בדרך המפותלת שלו את האינטרס של ש"ס. זו היתה האמת 'הטובה עבורנו' של עובדיה שהאמין בה ופנה בלית ברירה אל דרך גניבת הדעת בשביל לסלול דרך לאמת שלו ולקבל את המונופול עליה.

   

  אני חושב כי אין לווסת את האמת ואין למנפה גם עבור המטרה הנעלה מכולן כי לאמת אין מונופול. בסופו של יום ומי שינסה לקנות את המונופול על האמת שלו- יפול באותו הבור של המונופול שכרת.

   

  וכל השאר היסטוריה. הגורל חס על עובדיה ולא נפל בחייו באותו הבור, אך האמת שלו נפלה גם נפלה לאחר מותו, נפילה קשה ואכזרית כאשר ש"ס בת טיפוחו ובבת עינו הלכה והידרדרה עד שגירדה את אחוז החסימה והיו"ר שלה עודנו מתחנן בפני ליצמן שיצילה מחרפת ההכחדה המיידית; שתיעלם לאט ובכבוד. תחושת התסכול שאחזה ברובנו שהתעכבתי עליה לעיל, עדה היא כאלף עדים על קריסת האמת של עובדיה שבסופה באה גם באה הנפילה לבור.

   


  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אלברט שבות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין