כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  היונה שסימנה לאלי, מכור בטיפול, שנדרש מאמץ נוסף

  0 תגובות   יום ראשון, 3/2/19, 11:02

  בעבודתי עם מכורים לסמים, מאוד האמנתי בעבודה הקבוצתית.

  המכורים הנמצאים בתהליכי החלמה, רשאים ומסוגלים לומר לחבריהם, מסרים שאיש טיפול לא תמיד יכול לומר.

  וכך קרה ביום א'.

  הרגשתי שהאווירה בקבוצה רווית מתח והסתרה, שקט שמסמן את בוא הסערה,

  איש מקצוע שעובד שנים ארוכות בטיפול ובשיקום מכורים לסמים, מפתח את האינטואיציות הללו. כך קראתי אני את המתח ששרר באוויר.

  אלי היה החניך התורן בשבוע זה, ביקשתי ממנו לסדר את כל הקבוצה במעגל גדול, ועמדנו בו, לא ישבנו.

  הקבוצה התמקמה באלם גדול ששימש בעבר מחסן ימ"ח של הצבא. מחסן שצבענו וקשטנו עד למצב בו שררה בתוכו אוירה ביתית - טיפולית. השעה הייתה 1000 בבוקר, אמרתי לחברי הקבוצה שאנחנו נעמוד כך ונתחיל להוציא את הסודות שמחזיקים חברי הקבוצה בליבם, ננקה את עצמנו מכל המחסומים המפריעים להמשך תהליך ההחלמה של כולנו.  

  מניסיוני אני יודע שהסכנות ששידר השקט הרועש הזה, יכול לבשר לנו כי חברי הקבוצה יודעים שאחד מחבריה השתמש בסמים. יודעים ולא רוצים להלשין עליו. או שאולי אחד מחברי הקבוצה סוחר בסמים. מידע הנוגד את כללי הקבוצה ותהליכי הטיפול. סודות הרסניים לתהליכי הריפוי וההחלמה.

  כך בעודנו עומדים דקות ארוכות, במעגל רחב, נכנסה מחלון המחסן יונה צחורה, התעופפה מעלינו במספר מעגלים ונחתה במרכז המעגל. הופתענו, מבואה.

  שאלתי את היונה בקול: "מה באת לומר לנו יונה צחורה?". כך, המשפט הראשון שעלה בי.

  והיונה הסתובבה על ריצפת המחסן ביננו, בכמה מעגלים קטנים במרכז המעגל, חרבנה ועפה לה החוצה דרך החלון דרכו נכנסה. חזרתי ושאלתי את חברי הקבוצה "מה באה היונה לומר לנו ?" מה אתם חושבים?

  חברי הקבוצה היו המומים ממראה עיניהם, והתחילו לשתף: "לדעתי , אמר אלי, אנחנו לא כנים, והיא כעסה עלינו", לדעתי אמרה יפית "יש כאן חבר שהשתמש בסמים והוא לא מודה בפנינו", לדעתי אמר יואב, "היא אמרה לנו שאנחנו לא שווים את האמון שניתן בנו". איש, איש אמרו את דעתם.  

  כך נפרצה ההשתקה, הקבוצה פתחה את סוגר ליבה, שיתפה במעשי חבריה, פעלה נכון לנקות את הסודות שהחזיקו בה חבריה. השקט הרועם הפך לשיח טיפולי מקדם.

  אז מה באת לומר לנו יונה צחורה?

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין