כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (1)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    7/2/19 16:17:
  פוסט מתוק . כתוב ברגישות רבה . בדרך כלל רוב האנשים שכותבים על בעליי חיים יש בהם המון כעס ושנאה לזולת . הם מביעים את שנאתם דרך פוסטים לוחמניים כאילו נגד התעללויות בבעליי חיים ונגד אוכליי בשר לסוגיו .

  קבירת השרקן פתחה סוד בעברו של עמי

  1 תגובות   יום חמישי, 7/2/19, 15:24

  כשמטפלים בבעלי חיים, ישנה הבעת רגש וחשיבה סביב חייה ומותה של חיית המחמד. כך נהגנו בפינת החי שהקמתי למטופלי.

  האנשים שהגיעו לטיפולי בבעיות ההתמכרות אליהם נכנסו, למדו לפתח רגישות לניקיון המתחמים בהם נמצאו בעלי החיים, לסוגי המזון האהובים אליהם. הם למדו לאבחן מתי בעל החיים סקרן, משתעשע, מפוחד או חולה.

  אהבתי לראות את השינוי שחל במטופלי. מאנשים מחוספסים הנלחמים על הישרדותם בחיי הרחוב, במאבק על השגת מנת סם נוספת לשימוש, לאנשים המסוגלים ללטף ברכות כלב, או ארנב, לבנות משחקי ענין לתוכונים או לחולדות לבנות.

  כך נהגנו גם כשחיה נפטרה מזקנה, פציעה או מחלה.

  גם לחיית המחמד הזעירה יש זכות ומקום רגשי בקבורה מכובדת ומכבדת.

  היו מטופלים שהיו מובכים מהסיטואציה, מגחכים בצחוק עצור כשהתכנסנו לקבור את התרנגול או הארנב.

  בקשתי אותם לכבד את האירוע, את הטקס. מי שלא יכול להיות רציני ורגיש, שיחכה לקבוצת המטופלים בצד.

  בוקר אחד מצאנו את השרקן החום מת במתחם השרקנים, ההתמודדות עם מותו לא הייתה קלה. עמי טיפל בשרקן מיום היוולדו, הוא דאג לבנות לו בית קטן כמחסה, סולם נוח לטיפוס ומגלשה קטנה להחליק ממנה. שעות הייתי רואה את עמי צופה בשרקן ובבני משפחתו.

  כששאלתי מי מוכן לקבור את השרקן שררה לרגע דממה מעיקה, ואז עמי ביקש לקחת את המשימה. דמעות הציפו את עיניו כשחפר בור קטן בפינה הרחוקה של פינת החי. שם קברנו את השרקן חומי.

  בקבוצה שאלתי את עמי "מה הרגשת עמי כשקברת את השרקן?"

  אני ישב מכונס בכיסאו ופרץ בבכי עז. "הורי נהרגו בתאונת דרכים בילדותי", הוא סיפר לקבוצה, "אומצתי על ידי דודתי כילד שלה. אף פעם לא דברתי על הכאב שלי, השתמשתי עליו בסמים.

  ידעתי שכאן התחיל הטיפול בעמי.     

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין