כותרות TheMarker >
  ';

  כותב בקפה, רשומון

  יומן. לא בלוג...
  ובו רשומות. לא פוסטים...

  ארכיון

  0

  "החיפושיות" בתחפושת?!!!

  3 תגובות   יום שני, 11/2/19, 20:37

  ''

   

  בחודש ספטמבר של שנת 1977 מוציאים "הקרפנטרס" סינגל ובצד A שיר בעל שם מסובך-משהו Calling Occupants of Interplanetary Craft.

  השיר..., איך לאמר?, מקסים. לא להיט-על, לא מוקד המסיבה, לא משהו ללכת איתו לישון ואו להתעורר איתו אלא..., סתם, שיר מקסים.

  (לא, לא התבלבלתי..., נכון, אלו אינם "הקרפנטרס", ההסבר - בהמשך)


  כ-7 שנים קודם לכן, ב-10 באפריל של שנת 1970, הוציא פול מקרטני הודעה לתקשורת שבה מסר שניסיונות שונים שנעשו להחזיר את להקת "החיפושיות" לתחייה, עלו בתוהו.

  למעשה, תאריך זה מסמל את סופה הסופי והמוחלט של הלהקה הנערצת.

  תגידו, איך זה קשור?..., סבלנות.

  אחזור ל"קרפנטרס", ברשותכם.


  ואז..., ואז אני מוצא שהשיר לא היה של "הקרפנטרס" מתחילה.

  “הקרפנטרס" בעצם ביצעו גירסת-כיסוי לשיר של להקה אלמונית בשם Klaatu, שנכלל באלבום הבכורה שלהם שנקרא 3:47 EST שיצא רק שנה אחת קודם לכן: בחודש אוגוסט של שנת 1976.

  תגידו: אז מה?, פחחח BIG DEAL, מַאי נַפְקָא מִנַּהּ?!!!

  חכו, חכו...


  יוצאי "החיפושיות" יצאו לקריירות עצמאיות:

  הראשון שפרץ (ובגדול!) היה מקרטני. הוא איחד כוחות עם לינדה אשתו ועם להקה אלמונית בשם "כנפיים" והוציא אלבום-בכורה שטלטל את עולם המוזיקה.

  לנון, לא קפא על שמריו: שורה של להיטים שהוא הנפיק זכו להצלחה ענקית.

  האריסון, בדרכו שלו, התחיל להוכיח שתקופתו בלהקה הייתה בלתי-מוערכת בעליל.

  ורינגו..., האיש שעליו לנון אמר שאפילו מבין חברי "החיפושיות" הוא לא היה המתופף הטוב ביותר, ניסה לעשות כמיטב יכולתו..., והיא לא הייתה משהו מי-יודע-מה מתחילה.

  כך או כך, ומשום שהיה ער ל"כשרונו" המוזיקלי (מלבד תיפוף, ברוררר) נעזר רינגו בשורה מכובדת למדי של חברים טובים שכתבו והלחינו שירים לאלבומים שהוציא.


  והנה הטוויסט בעלילה – חוזרים ל-Klaatu:


  באוגוסט 1976 הוציאה להקה אלמונית את אלבום הבכורה שלהם, ללהקה קראו Klaatu.

  אלבום זה 3:47 EST זכה לביקורות טובות והיה בו כול מה שצריך, באמת (נכון לאותה התקופה): מקצב רוק (אפילו רוק פרוגרסיבי), קורט פסיכדליה, מלודיות קליטות, הרמוניות קוליות, תמלילים מושקעים בקיצור..., הכול.

  אבל...,

  כנראה הטיימינג לא היה מוצלח שכן בפרק זמן קצר להפליא האלבום, על שיריו, התאייד בעולם האכזר והבלתי-מתפשר של המוזיקה.


  אבל..., בכל זאת משהו קרה.


  סטיב סמית' היה עיתונאי המוזיקה בעיתון "הפרובידנס ג'ורנאל".

  כמו עיתונאים רבים אחרים בתחום קיבל סמית' עשרות ואולי מאות אלבומים מחברות תקליטים, כדי להעביר עליהם ביקורת בניסיון לקדם את האלבומים כמו גם את המוזיקאים. כך הגיע לידיו אלבום הבכורה של להקת Klaatu.

  סמית' מספר שבמחלקת המוזיקה בעיתון היה "record grab” שהיה מעין קופסא אליה נזרקו כלאחר-יד אותם אלבומים, קופסא ממנה יכול כול בר-בי-רב לקחת לביתו אלבום כזה או אחר מבלי שום צורך להחזירו.

  אולי הייתה זאת עטיפת האלבום שמשכה את תשומת לבו של סמית', שמש גדולה זורחת...

  על כול פנים,

  סמית' הניח את תקליט הויניל על הפטפון בביתו ו..., אוזנו המוזיקלית קלטה מספר מאפיינים שנשמעו לו מוכרים. כך למשל, נדמה היה לו שהוא קולט תיפוף שהיה אופייני ל..., לא אחר מאשר, רינגו סטאר!

  גם נגינת הגיטרות שנשמעה ברמקולים הזכירה לו את עבודת הגיטרות של לנון והאריסון וגם בשירת הסולו הצליח סמית' לזהות את..., פול מקרטני!!!


  מחשבות מוזרות עלו במוחו של סמית', ככול שקע יותר בשירי האלבום: שמא/פן/אולי היו אלו חברי "החיפושיות" שניסו את כוחם לחזור לעולם המוזיקה, אינגקוגניטו?....

  הוא פנה להנהלת לייבל התקליטים "קפיטול" שהוציאו את האלבום.

  יש לזכור ש"קפיטול" היו גם לייבל התקליטים שהוציאו מספר אלבומים של "החיפושיות" בארה"ב וקנדה.

  “קפיטול" ענו לסמית' במספר משפטים סתומים שרק העלו אצלו את מפלס הסקרנות והוסיפו להדליק נורות אדומות בראשו.

  עטיפת האלבום לא גילתה דבר וחצי-דבר אודות הלהקה, אפילו לא את שמות חבריה וגם קרדיטים לא ניתנו בצד השירים!!!

  וכמו להוסיף שמן למדורה גרסה “קפיטול" שמהרבה בחינות Klaatu היא להקה ייחודית ו..., מסתורית.


  סטיב סמית' התיישב וחיבר כתבה מנומקת היטב, גם אם הנימוקים היו נסיבתיים עד מאוד. הוא הגיש את הכתבה לעורכי "הפרובידנס ג'ורנאל" והללו פירסמו אותה בעמוד הראשון, בכותרת ראשית דלהלן:

  Could Klaatu Be Beatles?

  Mystery is a magical tour

   

  בכתבה מבקש סמית' לשים לב למספר נקודות:

  כך למשל השיר Doctor Marvello דומה להפליא לשירם הפסיכדילי של "החיפושיות" Blue Jay Way (אותו כתב והלחין האריסון...) לרבות שימוש בסיטאר ובקטעי הקלטה שהושמעו מהסוף להתחלה.

  ועוד: בשירי האלבום מרבים חברי הלהקה להשתמש ב"Yeah, Yeah, Yeah”.

  סמית' כתב שאין להתעלם מההרמונייה הקולית המדהימה של חברי Klaatu, בדומה לחברי להקת "החיפושיות" ושלהקות רבות וטובות נכשלו באימוץ הרמוניה שכזאת, למעט להקת קווין, ברורר...

  סמית' מוסיף רמז עבה כפיל:

   הוא מציין שתוכנם של כול שירי האלבום הזה של Klaatu מתאפיינים ע"י "magic, mystery and touring...”. המממ..., מזכיר לי משהו, אולי את שם אלבומם המפורסם של "החיפושיות"?...

  בכול אופן,

  סמית' מצליח ליצור קשר עם פרנק דייוויס שהוא "מעין"-מנהל של Klaatu.


  דייוויס זיהה כאן הזדמנות ליצור באז.

  הוא מספק לסמית' שורה של תשובות מתחמקות. הוא טוען שחברי הלהקה רק רוצים לחשוף את המוזיקה שלהם לקהל המאזינים מבלי שלאישיותם תהא כול השפעה על דעת הקהל. דייוויס עוד מגדיל לעשות: הוא טוען שבאלבום מוכמן מסר בצורת סימני מורס...


  סמית' מוסיף בכתבה עוד 2 נימוקים מעניינים:

  את הרעיון לשם Klaatu שאבה הלהקה מהסרט המד"ב The Day the Earth Stood Still שיצא לאקרנים בשנת 1951. Klaatu היה שם החייזר שיצא מן החללית אשר נחתה בעיר הבירה, וושינגטון.

  ואיפה עוד ניתן לראות את החייזר הזה?, על גבי עטיפת האלבום Goodnight Vienna שהוציא רינגו סטאר בשנת 1974!! טה-דם!!!

  את עטיפת האלבום, אשר משכה את תשומת לבו של סמית מתחילה, משייך סמית' לקשר, אומנם לא מחייב – אבל קשר בכול זאת, לשירם של "החיפושיות" Here Comes the Sun, איך לא...


  חושיו של ה"מעין"-מנהל של Klaatu פרנק דייויס לא הטעו אותו: מייד עם פירסום הכתבה החלה השמועה לרוץ כמו אש בשדה קוצים. כ-ו-ל-ם רצו לדעת, הכצעקתה.

  אלבום הבכורה של Klaatu החל להימכר בקצב הולך וגובר, תחנות-רדיו החלו להשמיע את השירים מתוך האלבום כחלק בלתי-נפרד מהפלייליסט היומי.

  השיר Calling Occupants of Interplanetary Craft כמו גם השיר Sub-Rosa Subway מצליחים להיכנס לבילבורד HOT 100 ושניהם מגיעים שם למקום מכובד, 62. בקנדה מצליחים שירים נוספים לחדור למצעד הפזמונים ומגיעים שם להישגים נאים.


  השמועות בעולם המוזיקה, שלא לדבר על הגרעין הקשה של מעריצי "החיפושיות", המשיכו לעשות את שלהן:

  עוד ועוד "הוכחות" המבוססות על חילופי אותיות וכו' כמו העמיקו את אחיזת תיאוריית הקונספירציה וכמו בכול תיאוריה מוצלחת הרי שסימנים נוספים באו לשכנע את המשוכנעים ותו לא...

  מעניין שחברת "קפיטול" שיתפה פעולה על תיאוריית הקונספירציה. בעצם, במחשבה שנייה..., אפשר להבין אותם: חיכה להם קופון שמנמן לגזור על "הצלחת" Klaatu.


  כמו לתדלק את תאוריית הקונספירציה הזאת הגיעה שמועה נוספת: Klaatu עומדים להוציא את אלבומם הבא והוא יוקלט ב..., לונדון(!!!), בשיתוף פעולה עם התזמורת הסימפונית של לונדון(!!!), לא פחות...


  ברור מאליו שהיו גם ספקנים והללו לא חסכו מילים. עיתונאים ומבקרים מוזיקליים רבים הוציאו כתבות בהם הם פסלו מכול וכול את תיאוריית הקונספירציה.


  אולם התיאורייה הזאת הופרכה סופית ע"י תחנת-הרדיו WWDC מהעיר וושינגטון.

  דווייט דאגלאס, מנהל התוכניות בתחנת-הרדיו, פנה באופן רישמי לאגודה האמריקאית לזכויות-היוצרים וביקש לדעת את פרטי המחזיקים בזכויות אלה.

  ו..., קחו ניחוש מושכל..., לנון, מקרטני, האריסון וסטאר לא היו השמות ששמע.

  ג'ון וולוצ'אנק, די לונג וטרי דרייפר היו שלושה מוזיקאים קנדיים שהיוו את להקת Klaatu ולמרבה הפלא – טענתו הראשונית של מנהלם, על רצונם לחשוף את המוזיקה שלהם מבלי שלאישיותם של חברי הלהקה תהיה איזו-שהיא השפעה על דעת הקהל, ובכן – היא הייתה מדוייקת לחלוטין.


  מכאן ואילך החלה שוככת סקרנות עולם המוזיקה ו-Klaatu שקעו בתהום הנשייה של עולם המוזיקה. הם אומנם המשיכו והוציאו עוד 4 אלבומי אולפן וכמה תקליטי-אוסף אולם לא הותירו שום סימן נוסף בעולם המוזיקה. מורשת?, יוק...


  בקיץ של שנת 1982 התפרקה הלהקה.

  שני קאמבקים נרשמו לאחר מכן: הראשון בשנת 1988 והשני בשנת 2005. שניהם לא צלחו...


  אגב...,

  גירסת-הכיסוי של "הקרפנטרס" לשיר הזה זכתה להצלחה עוד גדולה יותר מהביצוע המקורי של להקת Klaatu: בבילבורד האמריקאי HOT 100 הוא הגיע למקום ה-32, בקנדה ובבריטניה הוא הגיע למקום ה-9 ובאירלנד הוא כבש את הפיסגה. השיר זכה להשמעות רבות בתחנות ברחבי אירופה.


  תראו...,

  אולי השיר המסויים הזה אינו הדוגמא שגרמה לסמית' לחשוב ש-Klaatu הם בעצם "החיפושיות" בתחפושת, ואולי כדאי לדפדף בין השירים האחרים של Klaatu כדי להבין את הדמיון ל"חיפושיות". נסו בעצמכם...

  דרג את התוכן:

   תגובות (3)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS

   תודה רבה!

   עכשיו אצטרך לראות את הסר בשביל לדעת איך להגות את שם הלהקה :-).

     15/2/19 08:02:
   קראתי בהנאה
     14/2/19 21:19:
   תודה רבה, בועז, מסובך כהוגן

   פרופיל

   ~בועז22~
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין

   רשומות שרשמתי