כותרות TheMarker >
  ';
  0

  כן לרכבת ולכלי רכב דו-גלגליים; לא לחניה חינם ולרחובות רחבים

  0 תגובות   יום שני, 4/3/19, 09:54

  מהירות הנסיעה תוגבל ל-25 קמ"ש וכל תוכניות הבנייה יוקפאו עד לקביעת כללים חדשים - אלה שני צווי החירום שיש להוציא בתחומי התכנון והתחבורה ■ מעבר לכך, יש עוד 12 תחומים שדורשים טיפול - החל בתחבורה ציבורית, דרך העסקים הקטנים - וכלה בבתי המלון 

   

  מאת: מירב מורן

  פורסם ב"הארץ" 27.02.2019

   

  תוואי הרכבת הקלה ברחוב יפו בירושלים

  תוואי הרכבת הקלה ברחוב יפו בירושלים  צילום:אמיל סלמן

   

  היום שבו יינתנו לי הסמכויות במשרדי התחבורה והפנים ייפתח בחתימה ובהכרזה על שני צווי חירום: הראשון נועד להצלת חיים באופן מיידי, והוא הגבלת מהירות הנסיעה ל-25 קמ"ש בכל דרך ורחוב באזור עירוני. צו החירום השני נועד להצלת איכות חייהם של תושבי ישראל בעתיד - עצירת התקדמות כל תוכניות הבנייה, כדי לתכנן את כולן מחדש לפי כללים מתוקנים שמוצגים במצע.

   

  1. תחבורה בשבת

  כן לרכבת ישראל, בתכיפות גבוהה ככל שניתן על התשתית הקיימת בקווים מאספים וקווים מהירים לסירוגין; כן לאוטובוסים בין-עירוניים שיוצאים בקווים ישירים ממרכזי ערים אל מרכזי ערים ולמקומות שאין ביניהם חיבור מסילתי; לא לאוטובוסים עירוניים; כן לסובסידיה של מוניות שירות שנעות בצירים ראשיים בערים בתכיפות גבוהה, בקווים קבועים ותחנות גמישות.

   

  2. כלי רכב אישיים קטנים

  עידוד השימוש בכלי רכב פרטיים ושיתופיים, תוך הגדרה של אופניים וקורקינטים וכל כלי רכב חשמלי אחר ככלי רכב. כן לאכיפת הנסיעה שלהם רק בכביש; כן להגדרת שטח ייעודי בפינת כל צומת וכל מפגש רחובות עירוניים על הכביש לחניה של כלי רכב דו-גלגליים מכל הסוגים. כלי רכב חשמלי אישי שיתגלה כי מהירות הנסיעה בו גבוהה מ-25 קמ"ש, יוחרם בלי פיצוי או תמורה.

   

  שביל אופניים ברחוב אבן גבירול בתל אביב

  שביל אופניים ברחוב אבן גבירול בתל אביב  צילום: אייל טואג

   

  3. מדרכות

  כן לאכיפה הדוקה של איסור חניה ונסיעה של כלי רכב על מדרכות. הטלת קנסות בגובה 2,000 שקל על אופנועים, אופניים חשמליים, קורקינטים ומכוניות שחונים או נוסעים על המדרכה; סילוק וגרירה שלהם לחניון בערבה. אם לרכב יש תו נכה - הוא ייקנס ולא ייגרר.

   

  4. פנו דרך לאוטובוסים

  עד שתורחב מערכת המסילות של רכבת ישראל, הכבישים עם שירות האוטובוסים הם אמצעי הסעת ההמונים היעיל והמיידי ביותר - והוא נחוץ וחיוני באזורים שסביב המטרופולינים. לכן, בכל הדרכים הבין-עירוניות שיש בהן יותר מנתיב אחד לכל כיוון, יוקצה נתיב אחד לפחות לנסיעה של תחבורה ציבורית.בשעות, בימים ובאזורים שבהם אין שירות תחבורה ציבורית, הנתיב שסומן לאוטובוסים יוגדר בדרכים הבין-עירוניות כמקום שבו נוסעים בכביש בבטחה כלי רכב קלים וחשמליים. כך יוצרים בהשקעה מינימלית רשת דרכים לאופניים, קורקינטים וקלנועיות באזורים הכפריים, שבהם תחבורה ציבורית לעולם תהיה מוגבלת, זמינה פחות, ויעילה פחות מאשר באזורים צפופים.

   

  חניה בירושלים

  חניה בירושלים  צילום: טס שפלן


  5. חניה

  תבוטל האפשרות לחניה בחינם בשטח ציבורי. מחירי החניה ברחובות הערים ייקבעו לפי תעריף מינימום של 5 שקלים לשעה, לכל כלי רכב שיש לו ארבעה גלגלים. מכאן אפשר רק לייקר.

   

  6. רחובות הערים

  ברחובות בשכונות חדשות ובאזורים שעוברים הליכי התחדשות עירונית, רוחב הדרך החדשה יהיה 30 מטר לכל היותר (בדרך כלל 16 מטר). 50% מהרחוב יוקצה להולכי רגל, ועד מחצית מהשטח המוקצה להולכי הרגל יוקצה לחניה של כלי רכב מסוגים שונים. מתוך זכות הדרך לנסיעה (15 מטר לכל היותר) מחצית יוקצה לתחבורה ציבורית ולכלי רכב קלים.

  המשמעות היא שגם ברחובות הרחבים ביותר יהיו עד ארבעה נתיבי תנועה, שרק בשניים מתוכם ינועו מכוניות. ברחובות ברוחב 11 מטר או פחות יוקצו עד 50% לנסיעה של כל סוגי הרכב בתוואי משותף. כך תהיה חניה בשפע בתשלום, וגם מדרכות רחבות ונוחות. קצב הנסיעה בכל הדרכים העירוניות יוגבל ל-25 קמ"ש. האכיפה והקנסות יתוגברו ויחריפו בשעות החשיכה. נהג ברכב שעבר את המהירות המותרת בשעות החשיכה - רישיונו יישלל.

   

  מצטופפים על אי תנועה. שגרה כאובה

  מצטופפים על אי תנועה. שגרה כאובה  צילום: מירב מורן

   

  7. הצלת עיירות הפיתוח

  בכל הערים שנבנו בישראל אחרי 1948 יסומן בלב האזור הבנוי מגרש בגודל 2 על 2 ק"מ. השטח ייהרס כולו, ותחתיו ייבנה מרכז עירוני חדש לפי כללים חדשים שיוסיפו הרבה בנייה של מגורים, מסחר ומשרדים לאותו שטח. בעלי הנכסים במגרש יקבלו פיצוי בדמות שטח כפול ממה שהיה להם. כך ניצור סביבה הרבה יותר איכותית, צפופה ונעימה לחיים.

   

  8. צמצום המרחק בין עבודה למגורים

  הבנייה החדשה תהיה בבניינים שקומת הקרקע שלהם יכולה לשמש לכל תכלית שאינה מגורים: חנויות, שירותי בריאות, מוסדות חינוך, מסעדות, מספרה וכיוצא באלה. יינתנו תמריצים (ראו סעיף ארנונה) להקמת משרדים במרכזי הערים. גודל המגרש של כל בניין לא יעלה על חצי דונם ברחובות רחבים, ורבע דונם ברחובות צרים - לשם השוואה, בתל אביב הישנה גודל המגרשים הוא רבע דונם בממוצע.

   

  9. רשת דרכים נוחה

  כדי שניתן יהיה להגיע ממקום למקום, רשת הדרכים בבנייה החדשה תהיה צפופה - והרחובות יהיו צרים. הרוחב המומלץ לרחובות מגורים הוא עשרה מטרים או פחות. רחובות מסחריים יהיו ברוחב 30 מטר או פחות (כרוחב השדרות בניו יורק). המרחק המקסימלי בין רחובות חוצים יהיה 80 מטר בין צומת לצומת. כל הצמתים יהיו מרומזרים.

  תחנות האוטובוס יסומנו ליד הצומת במרחק שלא יעלה על אורכו של אוטובוס רב קיבולת מהצומת. יבוטלו כל הכניסות לחניונים תת-קרקעיים שהכניסה אליהם מחייבת נסיעה על המדרכה. מי שיש לו חניון כזה, יקבל אישור להפעיל את השטח לכל צורך חוקי אחר - חדר כושר, מוזיאון או גידול קנאביס, תמורת תשלום ארנונה בתעריף מתאים.

   

  10. דיור בר השגה

  הבניינים בצמתי הרחובות הרחבים שבהם יתפתחו פעילויות מסחר ובהם תתרכז תנועה, יהיו בנייני מגורים, ותכליתם לא תשונה. זה יבטיח שבמיקומים נגישים בעיר תמיד יהיו דירות במחירים סבירים (בדירות ברחובות ראשיים יש מטרדי רעש, וזה מוזיל את השכירות). בנוסף, רכבת ישראל תקבל זכויות לבניית מגורים בגובה עד עשר קומות מעל התחנות. שליש מהדירות יוקצה לשימושי מלונאות (השכרה קצרת טווח), שליש להשכרה במחיר מפוקח לאוכלוסיות מוגדרות כמו סטודנטים, שליש יוקצה לזכאים לדיור ציבורי.

   

  11. עידוד עסקים קטנים

  מבנה מס הארנונה העסקי ישתנה. היום התעריפים יורדים ככל שהעסקים תופסים יותר שטח ורחוקים יותר ממרכז העיר. במקום זאת, תיבנה נוסחה המייקרת בטור הנדסי את המס ככל שהעסק תופס יותר שטח, משלמי ארנונה עסקית מצרפית (כאלה המשלמים ארנונה על כמה עסקים בו זמנית) ימוסו בחישוב כל השטחים שבבעלותם, כדי שרשתות ישלמו יותר - ויסבסדו כך את העסקים הקטנים. מעסיק שיוכיח שיותר מ-70% מהעובדים שלו הם תושבי העיר יקבל תמריץ.

   

  12. בתי מלון

  לאור הגאות במספר התיירים שמגיעים לישראל, והלחץ הגובר של השוק להמיר נכסים מסוגים שונים לדיור מלונאי, תוסדר ההבחנה בין מלון באזור עירוני למלון בסביבה כפרית. בתי מלון עירוניים יורשו להציע לאורחים חדר בכל דרגת פאר, אך מעבר לכך לא יוכלו למכור להם דבר, להוציא ארוחת בוקר במסעדה או בית קפה, שייפתחו במפלס הרחוב ויהיו פתוחים לכל אדם. מלון שירצה להשמיש את שטח הגג למתקני בילוי כמו מסעדה או בריכה, יאפשר לציבור להגיע אליו בלי תשלום נוסף.

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   דני נאמן מצטט
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין