כותרות TheMarker >
  ';

  הגירוש מגן-עדן

  ידוע שעיקר האמונה היהודית נעוץ בקיום עולם הבא על כל הנגזר ממנו: גן-עדן, גהינום... מי שעושה מצוות, קונה לו לאחר 120 מקום טוב בגן-עדן, ואבוי למי שעושה רע ומה שמצפה לו בעולם הבא... מאידך, רואה האמונה היהודית בעולם הזה כפרוזדור, היינו כמעבר זמני שמשמש את האדם לתקן בו את מידותיו ולקנות בהם את חייו האמיתיים והנצחיים בעולם הבא.

  אם כן, "עולם הזה" הוא מרחב "החיים הזמניים" של האדם, "עולם הבא" הוא מרחב "החיים הנצחיים", כאשר "המוות" (הסתלקות האדם מהעולם הזה) מפריד בין שני העולמות. זו כאמור עיקר האמונה של הדת היהודית ושל עוד דתות; ומי שכופר בעיקרים האלה - כופר בעיקר.

  נכנסנו כבר למאה ה-21, ימי הביניים מאחורינו. הדמוקרטיה היא בשורת העידן המודרני והביאה עימה את חופש הדעה והאמונה: כל אדם באמונתו יחיה... כלומר זה לא ביג דיל לכפור היום בקיום אלוהים או בקיום עולם הבא; אף אחד לא יעלה את הכופר על מוקד, ואפילו קיימת האפשרות להיות נאור וכופר וכשר ויהודי למהדרין; בחר באחת הקומבינציות, כולן תקניות.

  דווקא בגין הפתיחות הזאת, עלה קרנו של מוטיב ההגיון ומילא את מקומה של "האמונה העיוורת": אני מאמין כי אמונותי נגזרת מההגיון. גם הכופר לא נותר חייב והטעים את דבריו בהגיון ובשכל הישר.

  פירצה נפרצה בדת היהודית - קוננו חכמינו את העת החדשה והתקוממו על פיתחון הפה שניתן לכופרים בשם ההגיון וגרורותיו... אולם גם עליהם לא פסחה הפתיחות, ומוטיב ההגיון חדר גם לחדרי חדריהם. הם נזכרו לפתע שעיקרי הדת היהודית מבוססים גם הם על ההגיון ועל השכל הישר, ואם כן מדוע להשאירם חבויים בתוך ארבע אמות האמונה העיוורת! הבה נוציא את מוטיב ההגיון אל אוויר העולם ונראה אותו לכול! שכל העולם יידע על מה מבוססת האמונה היהודית, וכל יהודי יידע מהי דתו ועל איזה בסיס היא עומדת. מהפירצה המבורכת הזו יצאו ביאורים ודרשות עם ניחוח שונה המסבירים איך למה ועל מה... מהפירצה הזאת יצאו הרבה רבנים והצליחו בעזרת הקוד החדש של ההגיון לחדור אל מודעות האנשים ולדבר אליהם בגובה העיניים... זהו מקור המספר העצום של החוזרים בתשובה דווקא בעידן הפתיחות זה.

  מהפירצה הזאת יצא גדול המחזירים בתשובה הרב אמנון יצחק, נפתחו תחנות רדיו דתיות, ועידן האינטרנט נפל בזמן... ההגיון והשכל הישר יצאו לאוויר העולם לאחר שנים של מסתור. האור הצפון בדת היהודית יצא לדרך.

  מהפירצה הזאת ביקשתי גם אני להשקיף על דתי היהודית, על דת אימי ואבי ודת ילדי. פתחתי את תורתי, את תורת אימי ואבי ורבותי, ועמדתי על ההגיון והשכל הישר פנים אל פנים; שם ראיתי עד כמה מאסה התורה במושג האמונה העיוורת, ועד כמה ביקשה להרחיקנו מנגררותיו.

  אבל ראיתי שם דבר אחר הרחוק שנות אור מהאמונה היהודית המקובלת שגדלתי עליה אני ואבי ומורי ורבותי. ראיתי בפרוש שגן-העדן הוא היקום שאנו חיים בתוכו, ולא צריך למות בשביל להכנס אליו; נהפוך, מי שנשאר מחוץ לשערי הגן קורס ומת. כלומר, גם בתעודת הפטירה של משה רבינו נכתב- "הנ"ל נפטר כי יצא משערי גן-עדן בכוחות עצמו ולא הצליח להחזיק מעמד מעל ל-120 שנה בחוץ". גם אבותינו אברהם יצחק ויעקב נפטרו מהעולם מאותה הסיבה, ואת תעודת הפטירה הציגה התורה לעיני כל באופן המפורט והברור ביותר, למען נראה ונלמד ונפנים...

  פתחתי את התורה וראיתי עד כמה התרחקה היהדות מעיקרי הדת היהודית, דורות על דורות... כה התרחקנו מתורת משה בן עמרם. כה כפרנו בעיקרי הדת הזאת, לאורך דורות ודורות... במאמר להלן אני עתיד להביא את נוסח העיקרים כפי שהופיעו בתורת משה, שהוחלפו בטיפשות ובמצח נחושה על ידינו.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  אני בעד לגליזציה

  0 תגובות   יום רביעי, 13/3/19, 21:58

  בסופו של יום זו שאלה של חינוך: המודעות לנזקי הסמים אינה קשורה באיסור או בהיתר כי אם ניטו מודעות ניטו חינוך . היום יש פחות מעשנים כי נוצרה יותר מודעות לנזקי העישון . הדבר היחיד שישתנה לטובה עקב הלגליזציה זה הסוחר בסמים שייפסק באחת; יותר לא יעשו כסף מטרגדיות של אנשים עלובים שהתמסרו לסמים

           

  ''

  לא להנדס את הטבע האנושי

   

                                              -          -          -

   

   

  אינני בעד התערבות בתהליכים הנגזרים מטבע האדם מה עוד אם תהליכים אלה הינם אישיים ומקורם באופי האינדיוודואלי שלנו. אני בטוח שהאדם יודע לשמור על עצמו וראוי למשימה יותר מהחברה. החברה יכולה לתרום לאינדיבידואל בשיטת החינוך אך לא בשיטת האיסור. אני חושב שאנשים מתים מהשמנת יתר הרבה יותר מאלה שמתו ממנת יתר. תארו לכם אילו היה חוק שמגביל את המאכלים המשמינים וקובע קנס או מאסר לעובר על זאת. ייתכן מאוד כי בתקופה הראשונה חוקים כאלה ישאו פרי ויורידו את מספר האנשים השמנים, אבל מצד שני יפַתחו את תכונת 'המרובעוּת' באדם, כושר ההחלטה האישית שלנו יצטמק ונהפוך במהירות לרובוטים שומרי חוק, בעוד המרדנים שבתוכנו המבקשים לתת דרור לעצמאות המחשבתית שלהם יהפכו לפושעים בפוטנציה.


  החוק הוא טוב ובלעדיו לא ניתן לחיות בחברה, אך הוא נועד לסדר את היחסים בין איש לרעהו לא בין אדם לעצמו. לקיחת החוק למגזרים אישיים הוא התערבות בתהליכים טבעיים הנגזרים מאופי האדם. זה כמו לשבֶּט היינו ליצור בן אנוש על-פי הזמנה; מה רע בעצם בליצור מושבה של אנשים חזקים חכמים ויפים עם עיניים כחולות לפי הזמנה. אגיד לכם מה רע בזאת. לעולם ולעולמי עד לא יכול האדם להתערב ולהנדס את הטבע וכל ניסיון כזה נידון בדרך-כלל לכישלון. למה? אולי כי אין בהישג יד תבונה שיכולה להשיג את תבונת הטבע והסֶדר הטבעי. הדוגמה היפה ביותר היא הסדרת ההחלטה האינדיבידואלית לנזקי הסמים. אין זה סוד כי ההסדרה הזאת הולידה בעקבותיה את אחת מגפות הפשע הגדולות בהיסטוריה האנושית, ובעצם היא הסדירה את הפשע – מה שנקרא בימינו 'הפשע המאורגן'. 


  המאפיות הרציניות והמסוכנות ביותר היום עוסקות אך בשמירת המונופול על ייצור הסמים. לכו אחורה במנהרת הזמן ונסו לדמיין אילו הסמים היו שווים מאז ומתמיד לסיגריות לאלכוהול ולמאכלים המשמינים, נסו לחשוב: כמה הפשע התפתח סביב איסור הסמים כגון הצורך במוטיב ההתארגנות, הכסף השחור שנוצר ממכירת הסמים, ענף הלבנת הכסף השחור הזה וכל קיני הפשעים שהתפתחו בזנב תעשיית הסמים כגון רציחות, סרסרות, שיעבוד, ממשלות בעבר או בהווה ששיתפו פעולה עם קרטלי הסמים כמו קולומביה, פנמה בזמן נורייגה, מקסיקו, יש כאלה שאומרים אפילו ארה"ב והמחלקות הממוסדות שמפקחות על כניסת הסמים לארה"ב וניווטם. 

  מאידך אינני בטוח כלל וכלל אם עצם האיסור בחוק על יצור וצריכת הסמים והפשע שהתפתח בעקבותיו – לא תרם דווקא לייבוש החלק האחראי במוח האנושי על קבלת ההחלטות הטובות ודחיית הלא טובות. מנגנון השיקול התערער באופן איטי אך עקבי כתוצאה מהתערבות קולקטיבית בתהליכים טבעיים, המבטאים את האופי האינדיבידואלי שלנו ופועלים ממעמקי נפשותינו. 

  שורה אחרונה: תחנך, תלמד, תדריך, אך אל תשתמש במוטיב הכוח (כוח החוק) עבור החינוך הלמידה וההדרכה כי זו התערבות גסה בטבע, דהיינו בתהליך הטבעי של התפתחות האינדיבידואל.

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   אלברט שבות
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין