כותרות TheMarker >
  ';

  המלצה מקצועית כדאי לבחור מרכז גמילה פרטי מסמים

  בשנים האחרונות צצו והופיעו מרכזי גמילה פרטיים לגמילה מסמים, אלכוהול והימורים. כמומחה אני נשאל פעמים רבות על ידי משפחות וחברים כיצד ניתן לבחור מרכז גמילה פרטי? ולפי אלו משתנים תעשה הבדיקה לטיב מקצועיותו ל מרכז הגמילה?

  אפרט במאמר זה את המשתנים החשובים לבחירת מרכז הגמילה:

  1. מקצועיות- חשוב שנדע מי הן הדמויות המנהלות את מרכז הגמילה ומה היא ההכשרה שלהם בתחום ההתמכרויות לסמים, אלכוהול וטיפול במהמרים. ישנם מרכזים הנראים פסטורלים ומעוצבים בחן, מידה היכולה להטעות את המשתנים החשובים לבדיקה. אני ממליץ להורים ולבני המשפחה לשאול, לבקש ולראות מה היא ההסמכה המקצועית של מנהלי המרכז, של הדמויות הטיפוליות בו, תעודות המקצוע של הפסכיאטר, הפסיכולוגים והעובדים הסוציאלים. לא כל אדם המכריז על עצמו מנהל מרכז טיפולי, מבין לעומקן את בעיות ההתמכרות של המגיעים לטיפול בו. ישנם אנשי עסקים שפתחו מרכזי גמילה, אנשי מקצועות פרה רפואיים, אנשים עם לב רחב וחשיבה של תרומה למען החברה. אבל חשוב לדעת, בעיות ההתמכרות לסמים, אלכוהול והימורים, הינן בעיות מורכבות ביותר, בעיות רפואיות, נירופזיולוגיות, נפשיות ומערכתיות-משפחתיות. לא כל אדם בעל כוונות טובות, מוכשר לטפל בבעיות מורכבות ורגישות אלו.

  2. מומחיות- כפי שלא כל רופא משפחה מוכשר לטפל בבעיות לב, או אלרגיה, או עיניים, ועל פי רוב רופא המשפחה הוא הדמות הממינת ומאבחנת את ראשוניות הבעיה ממנה סובל החולה ואחר כך מפנה את הפצינט למומחה בתחום הנדרש. כך בתחום ההתמכרויות. ישנם רופאים פסכיאטרים שהוכשרו לטפל בבעיות התמכרות, ישנם עובדים סוציאלים שעבדו והוכשרו לטפל במכורים, ישנם אנשי צוות שרכשו מיומנות יחודית לטיפול במכורים ולייעץ לבני משפחתם. חשוב שנדע לבחור את אנשי המקצוע המיומנים ביותר לטפל בבעית ההתמכרות של בן משפחתנו.

  3. אוירת המרכז- לאוירת המרכז משתנה רב ערך. ישנם מרכזים גדולים, המאכלסים עשרות מטופלים. מרכזים הנמצאים במבני רפואה או ציבור ישנים שאינם בנויים לרווחת הפונים. וישנם מרכזי טיפול אינטימיים, משפחתיים באוירה השוררת בם. נתונים אלו אפשר להרגיש עם הכניסה למרכז הטיפול, רצוי ומומלץ לשוחח עם המטופלים במרכז. שיחה קצרה על טיב יחס הצוות לפונים, על שעות הפעילות המקצועית במקום, על סוגי המזון הניתנים בו ועל ההגינה הכללית במבנה. ישנם מרכזים בהם יבלוט מיד חוסר המעש של הפונים, ביטול זמן וחוסר עשיה. אוירה מנוכרת ומרוחקת, חשש לשתף או לספר. ולהבדיל יהיו מרכזים אחרים שיפתחו בפני האורח את דלתות המרכז, יאפשרו לאדם המתלבט לשוחח עם דייריו, לשאול שאלות החשובות להם ולבן משפחתם. חשוב להקדיש זמן לבדיקה זאת.

  4. תכני טיפול- תכני הטיפול הם מדד לא קל לאבחון והכרות. אבל חשוב לדעת כי לתכני הטיפול המועברים במרכז הגמילה, משקל רב ערך להצלחת תהליך הגמילה והטיפול ההמשכי של בן המשפחה. חשוב לברר את סדר היום של מרכז הגמילה, לשאול כמה שעות משעות היום מוקדשות לטיפול קבוצתי, לטיפול פרטני, מה הן טכניקות הטיפול המופעלות במרכז הטיפולי. לבדוק שאלות אלו לעומק. לא כל מרכז המציג בעל חיים בתחומיו אכן מוכשר ומיומן לטפל בעזרת בעלי חיים, לא כל מרכז המציג מתחמי גינה וירק, אכן בנה תוכנית טיפולית המשלבת תרפיה בעזרת גינון וצמחיה. על בני המשפחה לברר האם ישנה גישה חופשית לאינטרנט, או לסמארטפונים ולמחשבים הנידים. חשוב שאמצעים טכנולוגים אלו ישמרו במשרד המרכז והגישה אליהם תתאפשר בשעות מדודות ומותאמות לטיפול. בואו לא נשכח שדרך אמצעי הגלישה כיום, אפשר להמשיך לנהל פשיעה בחוץ, להמר, לקנות סמים או לפתור סכסוכים. מרכז הטיפול נוצר להגן על הפונה ולהרחיקו מתחומי עיסוקיו והתמכרויותיו בעבר.

  5. עלויות- לעלויות ישנה משמעות לא מבוטלת על ההחלטה היכן נשכן ולאן נשלח את בן משפחתנו לטיפול. אולם ישנו מחיר המציג כיסוי מוצלח יותר של ההשקעה הכספית העצומה, וישנו מחיר שלא יציג שינוי או ריפוי של בן המשפחה מבעיית ההתמכרות. כולנו מכירים את הקלישאה שהזול הוא העולה ביוקר. גם כשאנחנו הולכים לטפל בשן הסובלת מדלקת שורש חמורה, נעדיף רופא מומחה וטיפול מקצועי שיקל על כאבנו לשנים ארוכות. כך חשוב שנדע לבחור מקום, שגם אם עלותו הכספית כבדה, תוצאות הטיפול בו יאפשרו לנו לדעת שלא זרקנו את כספנו לשווא.

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  בלי סמים, לא ידעתי להתנהג עם "סיר הלחץ" שהיה לי בבטן

  0 תגובות   יום רביעי, 20/3/19, 14:46

  אנשים רבים המגיעים לטיפולי בבעיות של התמכרות לסמים, מדווחים על קושי בוויסות רגשי.

  לדברי אותם מטופלים זה הוא הקושי עליו הלכו להשתמש בסמים.

  הסמים הקלו לכאורה על המתחים העצומים שצברו בנפשם.

  מה הוא אותו קושי?

  מניסיוני, אנשים המתקשים לבטא בצורה מילולית את תחושותיהם, צוברים מתח נפשי פנימי. המתח הזה, בליווי תבלון של תחושות תסכול, חוסר אונים, עצב, דיכאון, כולם הנם קושי בביטוי המסר אותו הינו רוצים להשמיע.

  כך רבים מאתנו צוברים מתחים נפשיים רבים בנפש. מתחים הפורצים לעיתים בהתקף זעם

  לדוגמא, הגיע אלי אדם שסבל בילדותו מצעקות חוזרות ונשנות של אמו, איציק בן ה-35, רווק, ידע שתגובה שלו לא תוכל להתמודד עם חריפות ההשפלה שאמו יכולה לפגוע בו. איציק חש "מסורס". איציק ניסה לעיתים להגיב לאמו, אך היא רק שטפה אותו יותר ויותר בצעקות והשפלות.

  כשאיציק הגיע לטיפולי הוא סיפר לי על מדריכת שיקום שהייתה צורחת עליו בדיוק כפי שאמו הייתה צורחת עליו בילדותו.

  איציק ידע שתגובתו לאותה מדריכה יחולל הסלמה, הוא רצה את ההחלמה משימושו בסמים ולא רצה לסכן את דרכו בטיפול.

  הצעתי לאיציק לומר במילים לאותה מדריכה כי היא פוגעת בו בדבריה, שהוא רוצה לשוחח עמה על כך. איציק לא היה בשל לכך.

  איציק היה מתמלא בעוד ועוד זעם, נטען באנרגיות ה"בישול של סיר לחץ הנמצא על האש", אטום מכל כיווניו.

  באחד הרגעים כשאחד המטופלים החדשים שהגיעו למרכז בו טפלתי באיציק, זרק הערה מעליבה לאיציק, הוא בעט בכיסא והעיף אותו למרחק. דמיתי מצב זה לזרם אדים חם הפורץ מסיר הלחץ הנמצא בנפשו של איציק, המקל לרגע על המטענים בסיר.

  אבל הסיר ממשיך להתחמם, הבישולים שבו נטענים בעוד ועוד אנרגיות, בכדי לקרר אותו יש לכבות את האש, את המקור לאנרגיות המתסיסות שבתוכו.

  מקרה אחר, היה ווה. ווה רווק בן 40, סיפר לי על ילדים שלעגו לו על דימוי הגוף שלו, על החולשה והוותרנות שלו. ווה סבל יום, יום מהצקות של ילדי קבוצתו, ולא היה יכול להם. ווה היה עוקץ בהומור שחור את הילדים הצעירים מחברי קבוצתו, כך פרק במעט את תסכוליו וכאביו.

  גם לווה, שהיה כבר בחור בוגר, הצעתי לשתף את הקבוצה הטיפולית בתחושותיו, לדבר על הרגישות שלו, על הפגיעות, לבקש שלא יתייחסו אליו בחוסר כבוד.

  כשכלב מאוים הוא משפיל מבט, לפעמים הוא זוחל על גחונו, הוא מראה לנו שלא נעים לו ואפילו מפחיד לו.

  לבני האדם יש מגנון הרסני הנקרא בקלישאה "אגו".

  האגו לא נותן לנו לדבר על הפגיעות שלנו, לא נותן לנו לבקש עזרה. אותו "אגו" משול לסיר הלחץ עליו דברתי.

  בטיפול עלינו לדעת להבין את מקורות האש המטעינות את סיר הלחץ באנרגיות, בכדי שנדע להנמיך את הלהבות.

  היכולת שלנו לדבר, לשוחח, להסביר מילולית את תחושותינו, היא זכות שניתנה בעיקר לנו בני האדם.

  בואו נלמד להשתמש במילים בכדי לא להטען באנרגיות שליליות הפורצות מאתנו בהבזקי הרס ופגיעה .

  כשנדע לתעל את כאבנו למילים, יוקל לנו ולא נזדקק לסמים או אלכוהול, כמשככי כאבים.

   

   

   

   

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   עמירפירני
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין