כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  סיפורו של קולנוע אסתר בנתניה

  1 תגובות   יום רביעי, 27/3/19, 18:56

   

  קולנוע אסתר בנתניה חזית מזרחית דרומית  2019 [צילום:אלי אלון]

  סיפורו של קולנוע אסתר בנתניה

   

  קולנוע אסתר היה בית התרבות הראשון בנתניה '' הוא הוקם בשנת 1936 בכיכר העצמאות סמוך לחוף הים, ובמשך שנים רבות היה למוקד חיי התרבות במושבה.בתקופת המנדט שימש הבניין לריכוז וקליטה ראשונית  של מעפילים בלתי לגאליים שנחתו בחוף  סמוך .


  מאת:אלי אלון  Newsletter / יום רביעי 27 מרץ 2019  14:


  תמונה יכולה לכלול: ‏‏‏‏שמיים‏, ‏ענן‏‏ ו‏פעילויות בחוץ‏‏‏
  קולנוע אסתר בנתניה 2019 [צילום:אלי אלון]

  אולם קולנוע אסתר בנתניה נחנך באופן רשמי במסיבת הסיום של מחזור הראשון (מחזור א') של בוגרי בית הספר ביאליק שהיה בית הספר הראשון במושבה. בבית הקולנוע היו כ-800 מקומות ישיבה. היה זה קולנוע מפואר ומהודר יחסית. בכניסה אליו היה טרקלין רחב ידיים. בתקרת בית הקולנוע היו תלויים מאוורים גדולים לאוורור המקום לא היו בבית הקולנוע מיזוג אוויר. 


  במשך שנים רבות היה למוקד חיי התרבות במושבה שהייתה לעיר. בנוסף להקרנת סרטים נערכו בו מסיבות, ונשפים ועצרות עם. כמו-כן שימש המקום כאולם להצגות תיאטרון. מיטב התיאטרות בארץ ובהם הבימה, הקאמרי, המטאטא והאוהל הציגו הצגותיהם על בימת אולם קולנוע זה. 

  כשנערך במקום נשף הוציאו את הכסאות שהיו ניתנים לשליפה ויצרו רחבה גדולה. בעת הקרנת סרט מסך הקולנוע הורד לחזית הבמה. ליד המקרין בחדר מכונת ההסרטה ישב המדובב והוא הקרין את התרגום בצד התמונה.

  טשרנחובסקי קורא משיריו 

   

   

  באולם הקולנוע התקיימו בנוסף לסרטים ונשפים גם הרצאות עצרות עם וכינוסים מפלגתיים לא מעטים . להלן מדגם מייצג מהם: ב1937 הרצה  העיתונאי והפובליציסט איתמר בן אבי על עיניני דיומא  ב1938 הרצתה באולם אסתר הנריטה סאלד בנושא :עבודה סוציאלית מהי ? .במאי 1938 נערך בקולנוע אסתר "נשף שאול טשרניחובסקי" בהשתתפות המשורר שהיה אורח כבוד של מועצת נתניה. פתח האירוע ראש מועצת נתניה עובד בן עמי. המשורר הרצה על שירתו וקרא משיריו. הזמרת הנרייטה קולודני שרה משירי טשרניחובסקי ו"תזמורת המיתרים של מכבי" השמיעה קטעי נגינה (במקומות רבים נכתב כי האירוע נערך ב-1937 אך על-פי ארכיון העיתונות ההיסטורית האירוע נערך במאי 1938. דורש ברור נוסף א.א). 

   

  בליל שישי במרץ 1943 נערך אירוע "עיתון העיתונאים" בקולנוע "אסתר" בנתניה. בין משתתפיו: השופט ד"ר ש. ז. חשין שהרצה ושוחח על הווי בית המשפט, וד"ר עזריאל קרליבך  שהרצה בנושא גאולת אפריקה הצפונית. בחלק האמנותי הופיע יהושע ברטונוב.

  בגין נושא נאום,"רב רושם",


  במוצאי שבת 7 במאי 1949 נשא דברים באולם קולנוע אסתר מנחם בגין, אז יו"ר המרכז של תנועת חרות.וכך מדווח עיתון  חרות על האירוע: " הרצאה רבת רושם של מ.בגין בנתניה האולם היה מלא עד אפס מקום, בגין ניתח את הבעיות המדיניות והכלכליות של המדינה. פתח וניהל את האסיפה ד"ר בנימין בקמן". 

  ב-1 באוקטובר 1949 נערך באולם כינוס אזורי של מפ"ם - מפלגת פועלים מאוחדת בהשתתפות מ. ארם וח. רובין. בליל שבת 7 בנובמבר 1953 נשא דברים מעל בימת אולם אסתר  "שר הצנע", דב יוסף  במסגרת כינוס מפלגתי -מפא"י גם מפלגות אחרות ערכו באולם אסתר בנתניה כינוסים ועצרות עם.
  ''
  אולם קולנוע אסתר בשנותיו הראשונות [צילום באדיבות מוזיאון נתניה]
  סרטים, הצגות, תיאטרון נשפים ומופעי מוזיקה

   

  לאורך השנים הוצגו בקולנוע אסתר סרטים מכל הסוגים, סרטי משפחה, קומדיות, סרטי מלחמה, מערבונים, סרטי ילדים ועוד. בשעות הערב הוקרנו ברוב התקופות שתי הצגות קולנוע ולעיתים גם שלוש הצגות, בסביבות השעה 5, 7 ו-9. התקיימו גם הצגות יומיות, לרוב בסביבות השעה 4 אחר-הצהריים וגם התקיימו סרטים במוצאי שבתות   

  כאמור, בנוסף לסרטים הוצגו באולם קולנוע אסתר בנתניה הצגות תיאטרון של מיטב התיאטרות בארץ. בדצמבר 1937 הציג כאן תיאטרון המטאטא את הצגות "היינו כחולמים". תיאטרון הבימה הציג כאן את ההצגות: "מירלה אפרת, "כתריאלים" (1939), "מיכל בת שאול" (1941),שני עולמות  (1942) ,החטא ועונשו (1942) "אנשי רוסיה" (1943) "לא אמות כי אחיה" (1944),טוביה החולב (1944),  פדרה (1945) ועוד. 

  תאטרון הקאמרי הציג כאן את ההצגות: "משרתם של שני האדונים" (1946)"דודו של צארלי" (1946),"זאן (1947), הן לא תיקחהו עימך (1947) כזאת הייתה אמא (1948), נערת ההפקר (1948-47), הילולת רפאים (1950) ועוד. 

  תאטרון האוהל הציג ב"קולנוע אסתר" את "פלישה"(1943)  "הרשלי מאוסטרופלי (1948), החיל האמיץ שוויק (1948) ועוד. 

  באולם הקולנוע נערכו נשפי ריקודים מופעי בידור ומוזיקה. בתקופת המנדט הבריטי השתתפו לא פעם קצינים וחיילים בריטיים  בנשפים והריקודים שנערכו באולם אסתר. ב-8.1.48 נערך באולם ריוויו מוסיקלי "תזמורת במצב הכן" עם יוסף .גולנד. עוד הופיעו במקום האחיות סמסנוב ותזמורת המיתרים של "מכבי" בנתניה. בתחילת שנות ה-50 הופיע באולם אסתר  תיאטרון לי-לה -לו במספר הופעות שכללו זמר וריקודים  ב-1961 הופיעה כאן להקת התרנגולים .

  בשלהי שנת 1961 נקשר שמו של בית הקולנוע אסתר בנתניה באירוע לא תרבותי. עיתון למרחב דיווח בידיעה שפורסמה בגיליונו מיום ראשון, 31 דצמבר, 1961 כי "אלמונים ליכלכו בליל שבת בזפת את הקירות החיצוניים והפנימיים של בית הקולנוע אסתר בנתניה ומושביו כוסו בזפת. אלמונים אלה רשמו על קירות הקולנוע את המשפט "זכור את אשר עשה לך עמלק" בגלל סרט גרמני שיוצג בו בשבוע הבא".

  מקום ריכוז וקליטת מעפילים

   

  מבנה קולנוע אסתר בנתניה שימש כמקום ריכוז  וקליטה ראשונית של מעפילים בילתי ליגאליים  שנחתו בחוף סמוך לבית הקולנוע והובאו לבנין בית הקולנוע. מרתף בית הקולנוע שהיה מתחת לבמה שימש כמקום  מסתור ראשוני למעפילים שזה עתה הגיעו לארץ. כאן תודרכו ומכאן פונו לישובים ברחבי הארץ . 

  ניסיתי לברר  מקור שמו של קולנוע אסתר נתניה ומדוע נקרא בשם זה או על שם מי נקרא. פניתי למוזאון נתניה ומנהלת המוזאון אמרה לי כי אינה יודעת בוודאות מדוע נקרא קולנוע אסתר בנתניה בשם זה, ומשערת שבית הקולנוע נקרא על שם בת משפחת תורם להקמת בית הקולנוע. ראוי הנושא לליבון ולבירור. 

  גם לגבי יוזם הקמת בית הקולנוע אין תמימות דעים בין כל חוקרי תולדות העיר ונזרקים שמות שונים. כרוכש שטח בית הקולנוע וכיוזם הקמתו מוזכר יותר מכל יצחק אייזיק גרינשטיין, איש עסקים ודמות ידועה בעיר. גרינשטיין עלה לארץ מרוסיה, התיישב בירושלים, הקים שם עסק מבוסס ונחשב לאיש אמיד בעל אמצעים. אי-שם בסוף שנות ה-20, אולי תחילת שנות ה-30 עזב את ירושלים עם משפחתו והשתקע במושבה נתניה. כאן הוא נטע פרדס רחב ידיים הקים מסעדה ובנה בית מלון (פנסיון) הידוע בשם מלון גרינשטיין. לימים היה חבר מועצת נתניה .

  סגירתו של בית הקולנוע

   

  בשנת 1989 נפתח בנתניה קניון השרון ונפתחו בו כ-4 בתי קולנוע משוכללים וחדישים. מעמדו של קולנוע אסתר בנתניה, שירד מגדולתו עוד קודם לכן והתמעטו מספר הצופים בסרטים שהוצגו בו, הורע עוד יותר, והוחלט לבסוף בסוף שנות ה-80 תחילת שנות ה-90 לסגרו. 

  לאחר סגירתו נפתחו ונסגרו בו בתי עסק שונים. ושנים לא מעטות עמד נטוש ושומם. בשנת 2006, רכשה חברת טראס השקעות את המבנה וכפי שדווח בעיתונות הגישה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בקשה ותוכנית בניה להרוס המבנה ולהקים על שטחו בניין למסחר ולמגורים. קמה צעקה גדולה בעיקר מקרב ותיקי העיר ש"גדלו" על בית הקולנוע והוא חלק מנוף וזיכרונות ילדותם. הם מחאו כנגד הכוונה להרוס את מבנה בית הקולנוע ותבעו לשמר אותו ולשמור על ציביונו. בעקבות המחאה שקמה העירייה הודיעה ליזמים כי היא מתנה אישור פרויקט הבנייה במקום בהתחייבות בעלי הנכס לשלב בו שיחזור ושימורו של מבנה קולנוע אסתר.

  שימור המקום

  ▪  ▪  ▪

  נושא שימור פיזי של אתרי מורשת ותרבות הוא נושא מורכב ולא פשוט: מה לשמר ואיך, האם כל מבנה ישן ראוי לשימור, ואיזה תוכן יש לצקת למבנה המשומר. יש אתרים היסטוריים או ישנים שיש לגביהם ספקות האם נכון וראוי לשמרם גם אם הם ישנים. לגבי בית הקולנוע אסתר בנתניה אין ספק כי הוא ראוי לשימור ואף שימור מחמיר שכן מבנה בית הקולנוע אסתר בנתניה היה בית התרבות הראשון בנתניה והיה למוקד חיי התרבות והחברה במושבה במשך שנים רבות וחלק בלתי נפרד מנוף ומהווי המקום. 


  קולנוע אסתר בנתניה לדעת רבים מזכיר בערכו ההיסטורי את קולנוע מוגרבי בתל אביב. אי-שימור  מבנה קולנוע אסתר בנתניה הוא להבנתי פשע היסטורי. לאור כל האמור לעיל מתמיה מאוד כי המבנה לא נכלל לאורך שנים ברשימת המבנים המוכרזים לשימור של גופי השימור. הדבר מקומם והיה ראוי שייחקר מדוע ולמה. כפי שנמסר בעיתונות על-פי התוכנית עומד לקום בשטח המבנה מגדל רב קומות ותשולב בפרויקט תוכנית שימור כלשהי של קולנוע אסתר. 

  ראוי לפרסם בציבור את תוכנית השימור ולהציג דגם של המקום כיצד יראה לאחר השימור כדי שהציבור יראה במו עיניו על מה מדובר. ידוע לי כי נערך תיק תיעוד למבנה הסוקר את תולדותיו וגם הוא ראוי שיפורסם בציבור למען השקיפות. ניסיתי להשיגו ללא הצלחה. יש לקוות כי פרויקט המגדל רב הקומות שמתוכנן לקום בשטח קולנוע אסתר בנתניה ישמור על צביונו המקורי של בית הקולנוע המיתולוגי וההיסטורי. אך ספק גדול אם כך יהיה. ועל כך נהוג לומר נחיה ונראה.

  תאריך: 27/03/2019  |  עודכן: 27/03/2019אלי אלון

  שתף:     |    |   

  ''

  ''

  קולנוע אסתר נתניה בשנותיו הראשונות

  סיפורו של קולנוע אסתר בנתניהקולנוע אסתר היה בית התרבות הראשון בנתניה '' הוא הוקם בשנת 1936 בכיכר העצמאות סמוך לחוף הים, ובמשך שנים רבות היה למוקד חיי התרבות במושבהאלי אלון   |   לסיפור המלא
  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     6/4/19 08:57:
   *

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות