כותרות TheMarker >
  ';

  חינוך אחר

  דרשה מס' 24 - ארגוני אקלים, קיימות וסביבה בישראל

  0 תגובות   יום ראשון, 7/4/19, 12:55

  דרשה מס' 24:

   

  מי עוסק אצלנו בקיימות? בישראל ישנם ארגונים למדעי הסביבה וקיימות על שמותיהם ומאפייניהם השונים:

   

  המשרד המופקד על התחום הוא "המשרד להגנת הסביבה". זהו, עד היום, משרד שולי בין משרדי הממשלה, שתקציבו הוא 1.2 מיליארד ₪ בשנה בלבד. עיסוקיו המרכזיים: הפחתת זיהום אוויר, הגברת הפיקוח והאכיפה, יישום אסטרטגיית טיפול בפסולת, מיצוב ישראל כמעצמה של טכנולוגיית סביבה. מטרת המשרד תהיה אולי להפוך את עצמו למרכזי כבר בשנתיים הקרובות.

   

  "מגמה ירוקה" הוא ארגון שטח אקטיביסטי, התנדבותי ולא מפלגתי, הפועל לקידום נושאי איכות הסביבה בישראל. הארגון הוקם בשנת 1997 וכיום הוא פעיל בכ-10 קמפוסי אוניברסיטאות ומכללות ברחבי הארץ, ומונה מאות פעילים. מגמה ירוקה היא ארגון הפועל במטרה לקדם מדיניות סביבתית צודקת ובת קיימא, ובמטרה להשפיע על מקבלי ההחלטות לפעול למען הרחבת מעגלי הצדק הסביבתי והחברתי בישראל. מגמה ירוקה פועלת כדי למנוע מרשויות המדינה, מתאגידים ומבני האדם לפגוע במשאבי הטבע ובכל המערכות התומכות בהמשכיות ובתפקוד התקין של החברה והסביבה הטבעית.

   

  "אדם טבע ודין" הוא ארגון העוסק במגוון נושאים: בריאות וסביבה, משאבי טבע וכלכלה, תכנון ותחבורה, מחזור והפחתת פסולת, ניהול הסביבה הימית. בפתיח לנושא התחבורה בדו"ח 2019 נכתב: "כולנו מכירים את התחושה הזו: קמים בבוקר וכבר עצבנים. מתארגנים בחיפזון עם הילדים, נכנסים לרכב כדי לפזר אותם במסגרות החינוך, מי בכלל חושב על תחבורה ציבורית – הרי היא מיושנת ולא יעילה – מורידים אותם ליד הגנים ובתי הספר לחוצים וכעוסים, חוזרים לרכב, נתקעים בפקקים, מגיעים עצבניים למשרד, כבר חושבים איך ומתי נצא כדי לאסוף אותם ממסגרות החינוך, מצטערים על הדירה שקנינו רחוק מדי ממקום העבודה. וכל הזמן בלחץ. לא בגלל המצב הביטחוני, בגלל הפקקים".

   

  החברה להגנת הטבע. החברה להגנת הטבע (ע"ר) הינה הארגון הסביבתי הגדול והוותיק בישראל ואחד הוותיקים בעולם. החברה היא עמותה ציבורית (עמותה רשומה) בלתי תלויה הפועלת שלא למטרת רווח. החברה להגנת הטבע הוקמה בשנת 1953, על רקע המאבק נגד ייבוש אגם החולה. מאז ועד היום, מהווה שמירת הטבע, הסביבה והנוף הישראליים את עיקר פעילותנו. העובדים, אנשי החברה להגנת הטבע מקדישים את חייהם לשמירה על הסביבה והטבע הייחודי בו התברכנו. זוהי המשימה שלנו - להיות עם האצבע על הדופק בסוגיות הסביבה והטבע הבוערות בארצנו ולפעול למציאת פתרונות שיענו על צרכי האדם והטבע גם יחד. עיקרי העשייה שלנו באים לידי ביטוי באמצעים השונים: חינוך, מאבקים ציבוריים לשמירה על שטחים פתוחים (למשל קמפיין פרחי הבר, הגנה על הים והחופים, שימור הכנרת, פרויקט העגורים בעמק החולה), פעילות בקרב מקבלי החלטות, חברות בוועדות תכנון, עידוד טיילות ותיירות פנים, סימון שבילים, פעילות עם הציבור בערים ובישובים, יצירת שיתופי פעולה בין ארגוני סביבה וארגונים מסחריים.

   

  "מרכז השל לקיימות" מצהיר שהוא "מפתח ומיישם את חזון הקיימות: חברה צודקת ומלוכדת, כלכלה חסונה ודמוקרטית, וסביבה יצרנית ובריאה לכל תושביה. המרכז מחבר בין ידע רעיוני לידע מעשי, מפיץ את סיפור הקיימות בדרכים יצירתיות, ומסייע לסוכני שינוי מכל המגזרים לקדם תהליכי שינוי משמעותיים בישראל. אצלנו - לומדים קיימות, מקדמים קיימות ותומכים בסוכני שינוי לקיימות."

   

  "הרשת הירוקה" שמה לה למטרה "להוביל שינוי בחינוך, בחברה ובסביבה על מנת לקדם חברה המושתתת על ערכי הקיימות – חברה שמתאפיינת ביתר צדק, הרמוניה וכבוד לאחר בכלל ולסביבה בפרט. אנו פועלים לקדם חברה שבמרכזה ערכים של התחשבות, טיפוח ואחריות. אנו מאמינים שערכים אלו יקיימו אותנו בדור הזה – ואת ילדינו בדורות הבאים. הרשת הירוקה ייחודית בהיותה ארגון 'חושב – מפתח – עושה'. אנו מחנכים ומובילים סוכני שינוי ופעילים חברתיים-סביבתיים. מטרתנו לתת השראה וחזון, מוטיבציה ודוגמה אישית, ידע וכלים שיובילו אנשי חינוך וקהילה לפעול מתוך עצמם, במקום שבו הם חיים ועובדים. המומחיות שלנו היא הכשרת אנשים בחינוך לקיימות – ברמה ארצית ומקומית, במערכת החינוך הפורמלית, הלא פורמלית ובקהילה, ובכל הדרגים. הרשת הירוקה פועלת בשיתוף פעולה הדוק עם המשרד להגנת הסביבה ועם משרד החינוך ומפעילה, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע,  את התכנית המשולבת לחינוך לקיימות בבתי ספר ובגני ילדים ברחבי הארץ."

   

  המכון לחינוך לקיימות במכללת דוד ילין. המכון הוקם ב-2007. חברים בו אנשי סגל אקדמי, מנהלי וסטודנטים המפתחים יחדיו תפיסות ויישומים פשוטים וברי שכפול ליצירת תרבות בת קיימא במוסדות חינוך פורמלי ובלתי פורמלי ובקהילות שסביבם, בהתבסס על תפיסות  "מקיים למקיים"  ו"משילוב לשותפות". המכון מכשיר מורים ואנשי חינוך מהארץ והעולם.

   

  בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי בהרצליה. בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי מכשיר את בוגריו להשתלבות בעשייה הניהולית, הכלכלית והחברתית בארץ ובעולם. תכנית הלימודים משלבת קורסים מתחומי הכלכלה והממשל עם קורסים בתחום הקיימות והסביבה, בדומה לתכניות מקבילות באוניברסיטאות מובילות בארה"ב ובאירופה. בוגרי בית הספר יוכלו להשתלב כיזמים בסטארט-אפים בתחומי קיימות וסביבה, כלוביסטים בכנסת, במגזר הציבורי ובארגונים חוץ-ממשלתיים או כמומחי סביבה בסקטור העסקי הפרטי.

   

  אקופיס (EcoPeace). ארגון אקופיס נוסד בשביעי בדצמבר 1994, במסגרת פגישה היסטורית שהתקיימה בטאבה מצרים בין ארגונים סביבתיים, לא ממשלתיים וללא מטרות רווח. המטרה המשותפת היא קידום קיימות ושלום באזור. אקופיס הינו ארגון ייחודי המפגיש פעילי איכות סביבה ירדנים, פלסטינים וישראלים במטרה לפתח ולחזק את שיתופי הפעולה בתחומי שימור המורשת הסביבתית של שלושת העמים, בדגש על מקורות המים באזור. דרך עשייה זאת הארגון חותר לפיתוח בר קיימא ויצירת תנאים לשלום ממושך באזורנו. לאקופיס משרדים בעמאן, רמאללה ותל-אביב.

   

  אקואושן Ecooceane)). אקואושן היא עמותה, אשר הוקמה על ידי משפחת וייל וקבוצה של מדענים ישראלים בשנת 2002. מטרת הארגון היא לקדם את שמירת הסביבה הימית והחופית באמצעות קידום המחקר הימי, חינוך לשימור וטיפוח הסביבה הימית והחופית, הגברת המודעות הציבורית לחשיבות השמירה על הים והשפעה על מקבלי החלטות אקואושן פועלת להשגת מטרות אלה באמצעות פעילות ימית – מחקרית, פעילות חופית – קהילתית ופעילות חינוכית. בעזרת פעילויות אלו, נוכל להשיג תוצאות הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. אנו מאמינים כי לפעולות אלה תהיה השפעה חיובית על חופי הים התיכון ומימיו בכלל וחופי ישראל בפרט.

   

  פעולה ירוקה. עמותה ללא מטרות רווח שהוקמה בישראל בשנת 1994. מטרתה העיקרית היא לקדם שינוי חברתי-אקולוגי באמצעות עבודה קהילתית ופעילות חינוכית עם בני נוער. העמותה יוצאת כנגד תאגידים ופוליטיקאים בעלי אינטרסים צרים, הפוגעים בפעילותם באיכות החיים ובאיכות הסביבה. פעולות אלו נתפסות בעיני העמותה כניצול חסרי הישע וכחלק מהעוולות שעושה החברה המודרנית כלפי החלשים ומיעוטי היכולת. בנושאי איכות הסביבה המוטו של העמותה הוא כי עלינו לראות את העולם כשאול מהדורות הבאים, ולא כירושה מהדורות הקודמים. פעילות העמותה כוללת כאמור שני תחומים עיקריים – חינוך ומחאה.

   

  צלול. עמותת "צלול" נוסדה ב-1999 כחלק מהמאבק להצלת שונית האלמוגים הנדירה של מפרץ אילת, שזוהמה על-ידי כלובי הדגים של החקלאות הימית. בעקבות פעילות "צלול" הכלובים הוצאו מהים והשונית התאוששה. זו היתה הפעם הראשונה בתולדות המדינה, שבה מפעל מזהם נסגר באופן סופי בעקבות פגיעה בסביבה ובעקבות דרישה של ארגוני הסביבה והציבור. בהמשך  דרכה שמה "צלול" לעצמה למטרה לפעול לשמירה על הים, הנחלים, בריאות הסביבה והציבור, ועל העלאת נושאים אלה על סדר היום הפוליטי והציבורי. כיום "צלול" היא שומרת הסף של הים והנחלים בישראל ומי שדואגת לשלומו ולביטחונו של הציבור. צוות "צלול" כולל מומחי סביבה, כלכלנים, מדענים, עורכי דין, אנשי יחסי ציבור, מתנדבים ועוד. לדעת עמותת צלול, ישראל היא מדינה קטנה והשפעתה על ההתחממות זניחה לעומת השפעתן של מדינות ענק. יחד עם זאת מוטל על כל אחד ואחת מאתנו לעשות את חלקו  כדי להציל את העולם כל עוד הדבר ניתן. "צלול" קוראת לארגוני החברה האזרחית לשלב ידיים ולדרוש מהממשלה ומהציבור לעשות את המוטל עליהם לפני שיהיה מאוחר מיד.

   

  האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה. קהילה מדעית-מקצועית המאגדת את מיטב החוקרים והמדענים הישראלים העוסקים בחקר סוגיות הסביבה. הרשת יוצרת תשתית חדשה לקיום שיתופי פעולה בין-תחומיים בקרב גופי המחקר בישראל, תוך ביסוס השיח המדעי העדכני ביותר בנושאים סביבתיים.האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה מקיימת פעילות רצופה במשך כ-40 שנה, במהלכן קיימה עשרות כנסים, פרסמה אלפי מחקרים, ותרמה רבות להכרת הנושא.

   

  GreenPeace.  ב-1971, מונעים מחזונם לעולם ירוק ושליו, הפליגה קבוצה קטנה של פעילים מוונקובר, קנדה בסירת דייג ישנה. פעילים אלו, המייסדים של גרינפיס, האמינו שבודדים יכולים לגרום לשינוי. משימתם הראשונה הייתה להיות עדים ולהראות לעולם את האמת על הניסויים האטומיים התת-קרקעיים שנערכו באי הקטן אמצ'יטקה, שליד החוף המערבי של אלסקה. אי זה הוא אחד האזורים המועדים ביותר בעולם לרעידות אדמה. אמצ'יטקה היה המפלט האחרון ל-3000 לוטרות ים בסכנת הכחדה והבית לנשר הקירח ,לבז הפרגריני ולחיות בר נוספות. אפילו שסירתם הזקנה הפיליס קורמאק, יורטה לפני שהגיעה לאמצ'יטקה, המסע עורר גל של עניין בציבור. ארה"ב עדיין הפעילה את הפצצה, אבל קול ההגיון נשמע. הניסויים גרעיניים באמצ'יטקה הסתיימו כבר באותה שנה והאי הוכרז מאוחר יותר כאזור מקלט לציפורים. היום, גרינפיס הוא אירגון בינלאומי שקובע את הקמפיינים הסביבתיים. מבסיסו באמסטרדם,הולנד, לגרינפיס למעלה מ-3 מיליון תומכים מכל העולם, סניפים ארציים ואזוריים ב-41 מדינות.

   

  המועצה הישראלית לבניה ירוקה (ILGBC). המועצה הישראלית לבנייה ירוקה הינה הגוף המוביל בקידום מרחב בנוי סביבתי, איכותי, בריא ונגיש לכל בישראל. לצורך כך, אנו עובדים עם הגורמים המקצועיים ומקבלי ההחלטות האמונים על תהליכי התכנון והבנייה בישראל ליצירת מרחב באופן אחראי כלפי האדם, החברה והסביבה. המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מוסד ללא מטרות רווח, הוקמה ב-2009 כפלטפורמה רב מגזרית של המגזר העסקי, הציבורי, השלישי והאקדמי. קשת של חברות וארגונים שותפים בקהילת החברים של המועצה הפועלת לשיפור המרחב הבנוי תוך יצירת שיח רחב הנותן ביטוי לאינטרסים השונים. קהילת החברים מסייעת למועצה לצבור ידע על מצב התכנון והביצוע בשטח, תוך קידום התעשייה המקומית, ולהשפיע על קביעת מדיניות דרך הכרות עם החסמים וההזדמנויות בשטח בכל רגע נתון.

   

  שומרי הבית. אסדת גז היא בית זיקוק פטרוכימי ענק הפולט בשגרה, כמויות עצומות של חומרים מסרטנים לאוויר ולים

  בכל העולם אסדות הגז ממוקמות מעל למאגר - בעומק הים, הרחק מהחופים.

  זוהי השיטה הבטוחה והמתקדמת ביותר - עבורה אנו נאבקים!

  אסדת לוויתן מתוכננת להיבנות דווקא בקרבת החוף!!

  במקרה של תקלה, קיים חשש ממשי לפגיעה במתקני התפלת המים וסגירת החופים למשך שנים - כפי שקרה באסון מקסיקו ובמקרים אחרים בעולם

  קונדנסט - תוצר לוואי דמוי נפט אשר יוזרם בצנרת מעל לקידוחי מי שתייה ובקרבה מסוכנת מדי לצינור הגז אשר עלול להוביל לפיצוץ ואסון בקנה מידה עולמי

  הקמת האסדה מעל למאגר תמנע סכנות אלו ותאפשר הובלת גז נקי בלבד לחופי המדינה

  מי תוצר - תוצר לוואי של זיקוק הגז, מים בעלי ריכוז גבוה ביותר של מתכות כבדות וחומרים מסרטנים שיוזרמו הישר לים, סמוך לחופי הרחצה ומתקני ההתפלה

  אסדה מעל למאגר, מי התוצר מוחזרים למאגר עצמו ולא מזהמים את הים.

   

  2B Friendly. הינו חלק מארגון חברתי שקם על בסיס חזון כולל של שינוי חברתי לטובה באמצעות כלים כלכליים, כאשר 2B Friendly מהווה ביטוי לתפיסה זו במימד הצרכני. פעילות 2B Friendly  היא שדרוג עכשווי של פרויקט ‘התו החברתי’, שהפעילה עמותת במעגלי צדק. התו החברתי ניתן למסעדות ובתי קפה שכיבדו זכויות עובדים ונגישות לאנשים עם מוגבלות. הפעילות העדכנית והחדשה של  2B Friendly מקיפה יותר תחומים ופונה למגוון רחב של עסקים: מסעדות ובתי קפה יחד עם עסקים מתחום קמעונאות המזון (סופרמרקטים ומכולות) וקמעונאות כללי (ביגוד והנעלה, ספרים, חשמל ובתי מרקחת). עמותת "במעגלי צדק" (ע"ר) שואפת לקידום חברה ישראלית בה ערכי הצדק החברתי באים לידי ביטוי מעשי בכל תחומי החיים: האישי, הקהילתי והציבורי.


  כל הארגונים הללו יחד לא הצליחו להביא ל"מצעד האקלים 2019" יותר מ-4000 משתתפים!!! 

  ''

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך אחר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין