כותרות TheMarker >
  ';

  חינוך אחר

  רוצה את תיק החינוך? חשבי שוב!

  0 תגובות   יום חמישי, 11/4/19, 15:43


  לטובתנו, אכתוב בלשון נקבה.


  אם את מעוניינת בתיק החינוך בשל התקציב הגדול מאד, השליטה והכוח שזה מעניק, כדאי שכבר עכשיו אפסיק לכתוב ואת לקרוא.


  אם את מעוניינת בהזדמנות ללמד את ילדי ישראל שזה בסדר לדכא בני אדם, מן העם שלך או מעמים אחרים – נסיים כאן את הדיאלוג.


  אבל אם את מעוניינת בתיק החינוך בכדי לקדם את ילדי ישראל (יהודים וערבים), כאן מתחילות השאלות הגדולות. לידיעתך, את מקבלת מערכת בכאוס, שאינה יודעת לאן לפנות ומה לעשות, ולשם מה בעצם היא קיימת. השאלות הבאות יבהירו לך את גודל הכאוס שאיתו תצטרכי להתמודד.


  אגב, איך את מתכוונת לקבל החלטות: על פי אמונתך ושיקול דעתך האישי, או להיוועץ בבעלי מקצוע? מי הם?


  ובכן, נתחיל בהתחלה: במה את רוצה לקדם את הילדים?


  נבחן למשל את המילה הבעייתית "הישגים"; ודאי תחפצי לקדם "הישגים" כלשהם; מה הם ההישגים הללו? האם יש לנגד עינייך הישגים שמן-הראוי לקדמם ולהטמיעם אצל כל הילדים? האם אלו תחומי דעת מסוימים? האם הם כישורים אישיים? האם מערך ערכים (שאינם כוללים, כפי שאמרנו, את ה"זכות" לדכא זולת כלשהו)? האם זו נכונות לפעילות חברתית? אולי הישגים בתחומים שלא נרשמו כאן?...


  ונניח שאת אכן רוצה לקדם הישגים באחד או יותר מן התחומים שהזכרנו, מה זה אומר בדיוק? הבה ניקח את הידע, את תחומי-הדעת, האם את "סגורה" על הידע שאת רוצה לקדם ומדוע דווקא אותו? מה חשיבותו לעומת תחומי ידע אחרים? השר בנט ניסה לקדם את המתמטיקה על חשבון תחומים אחרים; האם פעל נכון?


  או אם אנחנו מדברים על כישורים אישיים, אילו כישורים את רוצה לטפח בשני מיליון ילדים, ולמה דווקא כישורים אלה? אולי את רוצה כישורים שונים המיוחדים לכל ילדה וילד?... איך תעשי זאת בכיתות שהצפיפות בהן גדולה (45-25 תלמידים) והמשמעת קטנה?


  ואם אנחנו חושבים ערכים, מהם הערכים שלך? האם אֶת אלה תרצי להנחיל לכל הילדים, או שתעניקי להם ולמוריהם את החירות ואת הזכות לבחור לעצמם? באילו גבולות? האם אותם גבולות ליהודים ולערבים?


  פעילות חברתית ותרומה לקהילה הן ודאי עשייה מבורכת; היכן היא תהיה אצלך בסדר העדיפויות? האם תקצי להן שעות בַמערכת השעות של בית הספר? לְמה בדיוק? עד כמה תהינה אלה חשובות מול ידע, כישורים וערכים?


  בואי נעבור עתה אל תחום חינוכי מדובר נוסף – המדידה: הבחינות הסטנדרטיות, רחבות ההיקף, עתירות הסיכון או שמות אחרים שנעניק להן. יש לנו מיצ"ב, בחינות בינלאומיות, בחינות בגרות ואחרות – מה בדעתך לעשות אתן? את רוצה לבטל אותן בכדי להעניק אוטונומיה לבתי הספר, או להשאירן כפי שהיו כדי להמשיך ולמדוד? האם תקדמי תחרות בין בתי הספר באמצעות המדידות ותערכי טבלאות ליגה "מפוארות", או שתניחי לכל מוסד חינוכי לעצב את דרכו בלא לחץ חיצוני כבד מנשוא? האם תאפשרי לבתי הספר להחליט מהי תכנית הלימודים שלהם וכמה שיעורים יוכלו להקדיש לכל תחום ונושא שיבחרו, או שתשלחי אליהם מתנ"ה לקראת כל שנת לימודים שתַנחם בדרך?


  לאן עכשיו? כן, למורות. מהיכן תביאי את המורות החסרות, גם באיכותן וגם במספרן, ואיך תשפיעי עליהן להתמיד בהוראה? אנחנו יודעים שמורי/מורות ישראל מדורגים נמוך במעמדן בהשוואה למדינות אחרות בעולם; איך תעודדי אותם? האם תתגמלי בכסף? מהיכן תביאי אותו? זה עימות ידוע מראש עם גורמים אחרים בממשלה. האם יש לך השערה כלשהי מה גורם למעמד הנמוך של מורי ישראל ומה יכול לשנות זאת? כיצד בדעתך להתמודד עם התנגדויות צפויות מצד ארגוני המורים, במידה ותרצי לשנות?


  ולא נימלט מסוגיה כבדה מאד נוספת הנושפת בעורפה של מערכת החינוך: האמון. בנט לא התמודד איתה; הוא פשוט לא הגיב לפניות ותלונות. ומה איתך? האם יהיה חשוב לך שכל הדרגים במערכת יפעלו ללא חשש ביחס לעמדות שיבטאו? מה תעשי לשם כך במערכת רווית החשדות שלנו? האם תמשיכי להשקיע ב"טוהר הבחינות", או שתבטלי את העילה למושג המוזר הזה?


  אמנם עד כה כבר התבקשת לענות על שאלות רבות, אבל הן עדיין לא הכול. נותרנו עם נושא גדול וכאוב – השוויון בחינוך. האם פירושו שכולם, אבל כולם, צריכים לדעת אותם הדברים? האם ניתן להשיג את זה באמצעות עוד כסף, או איך? האם בכלל יש צורך להשיג את זה? אולי עלינו להסתפק ב"שוויון הזדמנויות", שיהא עלייך להעמיק חקר בשאלה – מה זה? הזדמנויות למה? האם אנחנו מתכוונים להזדמנות להגיע להשכלה גבוהה? אולי בכלל תהליך הקבלה לאוניברסיטה צריך להשתנות (את הלא גם ראשת המל"ג)?


  הלכת לאיבוד בכל הגודש זה? אנחנו הלא רק התחלנו...


  חשבי שוב.

   

  תוצאת תמונה עבור תמונות של חינוך

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך אחר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין