כותרות TheMarker >
  ';

  תגובות (3)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  RSS
    22/5/19 04:41:
  תודה רבה לאחאב
    1/5/19 13:18:
  פני הדור כפני הכלב/רב/ראש
    27/4/19 06:25:
  תודה לצלם חובב
  0

  שי פירון גבור בר-כוזיבא

  3 תגובות   יום שישי , 26/4/19, 20:45

  Image result for ‫תמונה של הרב פירון‬‎

   

  שי פירון גיבור  בר-כוזיבא

   

  ביום חמישי בערב, לפני חג הפסח, בעיצומן של ההכנות, ישבו מולי על המרקע שלושה גברים ומנחת ראיונות אחת וגלגלו שיחה. בעצם השניים המנומסים חיכו לתורם שנגזל באופן שתלטני על ידי הרב שבחבורה, הוא הרב שי פירון. המנחה ניסתה בכל כוחה להנחות בדרך ארץ את הדיון, אך ללא הצלחה. הרב השתלט על הנושא ביד רמה.

  ולא הייתי יושבת כאן ומקדישה זמן יקר שלי אלמלא הרב היודע כול לדעתו החליט החלטה מוזרה קשה וכואבת לשומע, בעיקר לאוזני. הרב הכריז הכרזה גדולה ואמר וקבע ש"אין סוציאליזם!"  "ואין קיבוצים. זמנם עבר"!

  מה לעשות כשהרב טועה? האם לשתוק, לשבת ולהתחפר עמוק בכורסה ולחכות לזמנים שפויים שאולי יגיעו וירגיעו גם את הרב, או להכריז עליו כטועה ומטעה את הציבור? כאשר נותנים לו במה והוא משמיץ ציבור גדול, מה-זה גדול, ציבור אדיר, ציבור החי על משכורת, ציבור העובד וכך הוא מתקיים. האם יכול להיות עוול גרוע ורע יותר לכל העובדים המקבלים משכורתם בסוף החודש וכך הם מקיימים את משפחתם? והנה הרב הכריז שהם אינם קיימים עוד.

  האם הרב התכוון שהסוציאליזם איננו בשלטון? כלומר, המפלגות הסוציאליסטיות הדוגלות בשוויון חברתי וחלוקת הטובין של המדינה בצורה שוויונית הולמת יותר אינן בשלטון, ומי ששולט היום אלה המפלגות הקפיטליסטיות הרוצות שהטובין (כלומר ההון) יהיה מרוכז בידי קומץ של אנשים הקרובים לצלחת, ואילו רוב רובם של האנשים החיים מהיד אל הפה, כלומר מתקיימים ממשכורתם, עומדים כעניים בפתח ומחכים שפירורים משם מלמעלה מאותם בעלי הון המחזיקים בטובין יפוזרו להם מדי פעם. האם לזה התכוון הרב?

  ובאשר לקיבוצים, כמה קיבוצים סיימו את חייהם? אפשר אולי לספור אותם על כף יד אחת.

  איך יכול הרב להכריז הכרזות כאלה? הרי זה כאילו  מחק במחי יד את מעמד האנשים העובדים. לאן הוא שלח את כל מיליוני האנשים העובדים? ומה יהיה על העולם ועל מדינתנו אם לא יהיו האנשים העובדים? הרי אי אפשר להעלים את האנשים העובדים. העולם זקוק להם והם קיימים. בבחירות הנוכחיות שוב גברו בעלי ההון וזכו בשלטון. והפרדוקס הוא שבחרו בהם דווקא האנשים העובדים מהשכבות הסוציו-אקונומיות הנמוכות (רואה, אדוני הרב, משתמשים במילה "סוציו", כלומר האנשים העובדים, כלומר החברה המתקיימת על עבודתם של האנשים איננה הולכת לשום מקום). השכבות הללו של העובדים, דווקא הן, בגלל שטיפת המוח שהקפיטליזם שוטף את מוחם, הטילו בהמוניהם את הפתק ושוב העלו את בעלי ההון שישלטו על העובדים. וזה אומר שימשיכו למצוץ את דמם. והלוואי שיתפכחו העובדים ותעלינה שוב מפלגות סוציאליסטיות לשלטון ויקצצו את כנפי בעלי ההון, והעובדים יקבלו חיי רווחה כפי שמגיע להם.

  אדוני הרב, עוד תראה שזה יקרה במוקדם או אולי במאוחר, אך אין ספק שזה יקרה. לא יכול להיות אחרת, כי בסופו של דבר העובדים יבינו שזה האינטרס שלהם.

  ובאשר לקיבוצים שהרב ברוב טיפשותו מחק כאילו אינם קיימים עוד – אז לאן התאדו הקיבוצים? הרי הם חיים וקיימים. בחלקם שינו הרבה מאורחות חייהם, בחלקם שינו מעט. אבל כל אורגניזם הרי חייב להתפתח, ואם חפצים חיים הם, חייבים הם להתפתח, להשתנות, להפוך את חייהם לנוחים יותר. ואפשר לספר על השינוי בסוגי העבודה  שהיו פעם. למשל, בתחילת הדרך עיקר עיסוקם של הקיבוצים היה בחקלאות. זו הייתה המשימה האידיאולוגית, גאולת הקרקע ופיתוח החקלאות עד לנקודות שיא עולמיות שהחקלאות בהובלת הקיבוצים הגיעה אליה. ובאה תקופה אשר כדי להמשיך להתקיים ולגדול היה על הקיבוצים להביא את התעשייה לקבוצה, וגם בזה הצליחו מעל ומעבר. וכן, היו גם כישלונות לצערנו, אך ההישגים רבים הרבה יותר.

  הבעיה הגדולה של הקיבוצים באה כאשר חל המהפך ועלו לשלטון מפלגות הימין. הדבר הראשון שעשה שר האוצר של בגין כאשר התחלף השלטון – שר האוצר ארליך הזכור לרע – היה להכריז שהקיבוצים לא שילמו מסים ועליהם להשלים את החסר בקופת המדינה. הקיבוצים לא נבהלו וביקשו בדיקה של חובם לאוצר. בבדיקה התגלתה האמת העירומה: הקיבוצים לא רק שילמו אלא שילמו הרבה  יותר מאשר היו חייבים לשלם. זה היה מצחיק אלמלא היה מעצבן. ואינני יודעת אם האוצר החזיר לקיבוצים את העודף ממה שהם שילמו, אבל ברור שעינם של בעלי ההון כל כך צרה בקיבוצים או במעמד העובדים, שהם רוצים בכל הזדמנות ובכל מחיר לפגוע בהם. ואכן הם עשו זאת בחריצות גדולה. המשבר הכלכלי של הקיבוצים בא עליהם לאחר שהשלטון הקפיטליסטי שינה את השיטות לרעת העובדים ואינפלציה אדירה  שיגעה כל משק בית וגם את הקיבוצים. חוסר הניסיון שלהם להתמודד בכלכלה מקולקלת קפיטליסטית אכן הביאה קיבוצים רבים  למצבים קשים מאוד, ועד היום הם מתמודדים בקשיים כלכליים. השלטון הקפיטליסטי החזירי מלקק שפתיים בהנאה רבה ושוכח את התרומה האדירה של נקודות התיישבות אלה לכלכלה של המדינה בראשית דרכה, ובעיקר את העמידה באמץ באזורי הגבול והשמירה על הארץ.

  למותר להזכיר את הקבוצים באזור עוטף עזה העומדים בימינו בלחצים הקשים מצד החמאס מעזה.

  כך שהאמירה האומללה של הרב הייתה מיותרת, קשה ולא נכונה. במיוחד כשאני נזכרת שהוא, הרב, שימש בתפקיד שר החינוך – לשמחתנו רק תקופה קצרה, ממש חינוך מצוין היה מנחיל לתלמידים. אבל הוא היה גם מנהל בית ספר, וזה כבר מדאיג מאוד שכך הוא חינך.

  הייתה לו עוד אמירה – מוזרה במקרה הטוב, במקרה הנכון אמירה איומה. הוא הכריז ש"החירות – מה זו החירות? האם יכולה להתקיים בכלל חירות? – מאז המהפכה הצרפתית שעמדה במרכז לא התקיימה ולא הצליחה. "

  הדבר עלה באותו דיון מאחר שבני ישראל יצאו מארץ מצרים משעבוד לחירות.

  ואינני יודעת אם לחייך בציניות או לכעוס ממש.

  אז אולי רק אשאל מה קורה בכל אותן מדינות חסרות חירות – איך שם חיים האנשים? האם הרב נתן דעתו על כך?

  ואפשר להרחיב בנושא זה ולכתוב ספרים. לכן אני רק מציינת את האמירה המטופשת הנוספת של הרב שהשתלט על הדיון וכמעט ואי אפשר היה לשמוע את דעתם של שני המשתתפים האחרים.

  וכן, קוראי היקרים, הבאתי כאן בעיקר חומר למחשבה – מי הם רבנינו ומי הם מנהיגינו.

   

  ר. מיפו

   

  דרג את התוכן:

   תגובות אחרונות

   ארכיון

   פרופיל

   רחלסביליה
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין