כותרות TheMarker >
  ';

  סיפורים וטיולים ועוד כמה דברים

  סיפורים קצרים, ושירים לעת מצוא פרי עטי, טיולים בארץ בכלל ובשביל ישראל בפרט.
  ועוד כמה דברים שפגשו אותי.

  0

  אחאב בתנ"ך

  18 תגובות   יום רביעי, 8/5/19, 12:08

  זיכרונות אמנון בקר - רגע לפני שאתה שוכח. 


  סיפר- אמנון בקר. הקלידו ערכו והגיהו - ניצן ריבלין פלדמן, דינה לוין, יאיר יריב, איימי בן אסולי

  "לפני שאתה שוכח כל הרשימות"

   

   

  בקטע קודם עסקת בתמונה מהתנ"ך, פתאום שלח לך בנך אחאב טקסט שהוא בעצם מה שהמורה למדריכי טיולים - ערן סער שמו אמר באוזניהם של אחאב וחבריו לכיתה. וזה מה שזה:

  יחידת הדרכה – אחאב המלך דמותו במקרא מול הממצא הארכיאולוגי היסטורי


   אחאב, האם היה מלך רשע, שנוהל על ידי איזבל האכזרית?  או דמות ממנה ניתן ללמוד על גבורה, על הקרבה, על דוגמה אישית ועל מנהיגות?

  אחאב המלך מוצג במקרא כדמות שלילית וכמלך, שאִפשֵר את פולחן הבעל, נשא אשה זרה, חמס את כרם נבות והסתכסך עם אליהו הנביא הזועם.

  אחאב הוא  המטרה העיקרית לחיצי הביקורת של הסופרים היהודיים על ממלכת ישראל ועל התנתקותה מיהודה. 

  ''

   

  הממצא הארכיאולוגי וההיסטורי מציג תמונה מעט שונה.

   

  אחאב היה המלך הדומיננטי בשושלת עמרי. מלך 22 שנים בין 874 ל852 לפנה"ס.  בתקופתו התפתחה הממלכה הצפונית, שנפרדה מיהודה לשיאה המדיני, כלכלי.

  אחאב יזם והקים  מפעלי בניה אדירים  בשומרון, מגידו, יזרעאל, חצור, דן. חלק מהם מיוחסים במקרא, לשלמה המלך.

  המונולית מכורח - מצבה הנושאת כתובת מלכותית של שלמנאסר השלישי מלך אשור המתארת את מלחמותיו בשש שנות מלכותו הראשונות, מתוך 35 שנות שלטונו.  הקרב האחרון המתואר בכתובת הוא קרב קרקר, שבו נלחם המלך שלמנאסר בברית של שנים עשר מלכים מאזור דרום סוריה, לבנון וארץ ישראל.

  בקרב קרקר, הוביל אחאב ברית של 12 מלכים כנגד האשורים בראשות שלמנאסר. אחאב שלח למלחמה 2000 מרכבות ו 10,000 חיילים. כוח גדול מכל שאר המלכים. 

  הניצחון בקרב קרקר דחה את התפשטות האימפריה האשורית מערבה ודרומה ב-100 שנים. במקרא, כלל לא נזכר קרב קרקר, המקביל למלחמה בקנה מידה עולמי.

  שישה פרקים בספר מלכים א' עוסקים בימיו של אחאב. שמו ומעשיו  נזכרים  בעוד שישה פרקים במלכים ב' בירמיה במיכה ובדברי הימים בסך הכל ב- 18 פרקים.

   

  ''

  אחאב ומלכותו מוצגים בתנ"ך באור שלילי ביותר. "וַיַּעַשׂ אַחְאָב בֶּן עָמְרִי הָרַע בְּעֵינֵי ה' מִכֹּל אֲשֶׁר לְפָנָיו". לא זו בלבד שהלך "בְּחַטֹּאות יָרָבְעָם בֶּן נְבָט", אלא אף לקח לו לאשה את איזבל בת מלך צידון "וַיֵּלֶךְ וַיַּעֲבֹד אֶת הַבַּעַל וַיִּשְׁתַּחוּ לוֹ" (מלכים א, טז 30 - 31).  נישואים דיפלומטיים היו מקובלים ברחבי העולם העתיק. גם ביהודה. דוד לקח לאשה את מעכה בת מלך גשור. שלמה התעסק עם מלכת שבא ונשא את בת פרעה ועוד  300 נשים. באותה התקופה, עבודה זרה הייתה גם ביהודה, שהייתה ממלכה קטנה ושולית באזור.

   

  אחאב השכיל לרקום קשרי מסחר ותרבות עם הממלכות השכנות ובעיקר עם האחות הקטנה, ממלכת יהודה ועם מלכה יהושפט. בתו, עתליה, נישאה ליהורם בנו של יהושפט.  בימיו בא לקיצו הסכסוך הנורא בין הממלכות, האחיות שנפרדו וכמעט שאיחד אותן שוב.  כשיצאו ביחד יצאו לקרב נגד  הארמים אמר יהושפט - - "כָּמוֹנִי כָמוֹךָ, כְּעַמִּי כְעַמֶּךָ, כְּסוּסַי כְּסוּסֶיךָ"!

  רק דור אחד לפני כן, שילם מלך יהודה באוצרות המקדש לארם כדי שתתקוף את ישראל.  שמות ילדיו של אחאב הביעו קשר ל-ה' –עתליה, אחזיהו ויהורם.

   

  אחאב נגרר אחר אשתו הצידונית לעבודת הבעל, בנה בשומרון מקדש לבעל ולאשרה, האכיל  ואירח את נביאי הבעל שהביאה איזבל לשומרון.  אליהו הנביא הזועם, גזר על ישראל בצורת, כעונש על עבודת הבעל.  עונש הבצורת נועד להתריס בפני עבודת האל בעל (אלוהי הכנענים) האחראי להורדת הגשם. בשיאה של הבצורת יצא אחאב בעצמו ביחד עם עובדיהו שר המשק, כדי לחפש מזון ואוכל לעם. אחאב האשים את אליהו בבצורת. אליהו האשים את אחאב בעבודה זרה. אחאב מסכים לעימות בין אליהו לבין נביאי הבעל. אליהו מחולל ניסים ורק לאחר שחיטת נביאי הבעל על ידי אליהו בכרמל, מסתיימת הבצורת. אליהו רץ לפני מרכבת המלך בדרך ליזרעאל, לפני הגשם המגיע מהכרמל. נביא ומלך?

   

  ''

  בסיפור כרם נבות, משלם אחאב מחיר על חמדנותה של איזבל ועל עיקשותו של נבות. כמלך, יכול היה אחאב להפקיע את אדמת נבות ולפצותו. אחאב העדיף שלא לעשות זאת ולהכפיף עצמו לדין התורה בספר דברים. לאיזבל הייתה השקפה שונה. איזבל גרמה למשפט ולסקילת נבות במזימותיה . ("ברך אלוהים המלך").  כך עבר הכרם לידי המלך כ"חוק".

  אליהו הנביא מאשים אותו – "הֲרָצַחְתָּ וְגַם יָרָשְׁתָּ"?!...  ומנבא לו את הנקמה – "בִּמְקום אֲשֶׁר לָקְקוּ הַכְּלָבִים אֶת דַּם נָבות , יָלקּוּ הַכְּלָבִים אֶת דָּמְךָ גַּם אָתָּה." אחאב מקבל עליו הדין – "ויּאמֶר אַחְאָב אֶל אֵלִיָּהוּ: הַמְצָאתַנִי איְבִי?!  וַיּאמֶר: מָצָאתִי!".

   

  אחאב נלחם שלוש מלחמות נגד ארם. בשתיים הראשונות ניצח בצורה מוחצת כנגד הסיכויים ועל אף רברבנות בן הדד. "אל יתהלל חוגר כמפתח" ענה אחאב להתנשאותו של בן הדד הארמי. בפעם האחרונה הצליח לצרף את יהושפט מלך יהודה למלחמה. אחאב מתעלם מנבואתו של מיכיהו בן ימלה "רָאִיתִי אֶת כָּל יִשְׂרָאֵל נְפֹצִים אֶל הֶהָרִים כַּצֹּאן, אֲשֶׁר אֵין לָהֶם רֹעֶה". בטענה שהנביא הזה מנבא נבואות שחורות בלבד. "כי לא יתנבא עלי טוב כי אם רע". נביאים אחרים ניבאו דווקא הצלחה.

  האויב בן הדד הארמי, זיהה את מנהיגותו של אחאב וממקד את המשימה "חפשו רק את אחאב. אם נפגע בו, יוכרע הקרב". אחאב לא מתעלם מהנבואה ומתחפש לחייל פשוט. הצבא הארמי נכשל בניסיונו לאתר את אחאב ולפגוע בו. אבל עם נבואתו של מיכיהו, נביא האמת, אחאב אינו יכול להתחכם. וכך, חץ תועה שפלט לוחם ארמי, פוגע ישירות באחאב, בדיוק בתפר שבין הקסדה והשכפ"צ: "וְאִישׁ מָשַׁךְ בַּקֶּשֶׁת לְתֻמּוֹ וַיַּכֶּה אֶת מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל בֵּין הַדְּבָקִים וּבֵין הַשִּׁרְיָן". למרות פציעתו מתעקש אחאב להפגין מנהיגות להמשיך ולעמוד על מרכבתו כדי לעודד את חייליו.

  "וַיֹּאמֶר לְרַכָּבוֹ: הֲפֹךְ יָדְךָ וְהוֹצִיאֵנִי מִן הַמַּחֲנֶה כִּי הָחֳלֵיתִי. וַתַּעֲלֶה הַמִּלְחָמָה בַּיּוֹם הַהוּא, וְהַמֶּלֶךְ הָיָה מָעֳמָד בַּמֶּרְכָּבָה נֹכַח אֲרָם, וַיָּמָת בָּעֶרֶב. וַיִּצֶק דַּם הַמַּכָּה אֶל חֵיק הָרָכֶב".

   

  ''

  הסופר המקראי עושה שימוש בדמותו של אחאב כדי להבליט תפיסת עולם מוסרית אמונית. הממצא הארכולוגי הסטורי מתאר את גדול מלכי ישראל,  בנאי ומדינאי מעין  "הורדוס" של תקופתו.  גם בסיפור המקראי, ניתן להבין בין השורות את עצמתו ואת כוחו של המלך אחאב.

   

  * * *

   

  נהנית לקרוא את הדברים, למעשה כל הספר שכתבת, "סיפורי בעל ואהליבה", מתבסס ברובו על מה שהמורה להדרכת טיולים קבע באוזני תלמידיו. אגב, מי שרוצה לקרוא את הספר יכול למצוא אותו באתר שלך.

  לעומת המורה הנ"ל, אתה סבור שבתולדות העם היהודי בכנען היו שלושה מלכים גדולים ולא רק אחד: שאול, אחאב וירבעם השני. את כולם שנאו הנביאים מכל וכל ולכולם הדביקו את התואר "ויעש הרע בעיני יהוה מכל אשר לפניו".

  לעומתם, אתה משוכנע כי לשלושתם (לעומת מלכי יהודה) היתה תפישה ממלכתית אמיתית של מדינה נורמלית החיה בשלום עם שכניה וכך נמנעת ממלחמות מיותרות.

  על ירבעם השני לא כתוב בתנ"ך כלום חוץ מזה שהוא מלך הרבה שנים בתקופה שממלכת ישראל השתרעה בין תדמור לעציון גבר (אילת). "סיפורי בעל ואהליבה" לא עוסק דווקא באחאב אלא בתולדות תל יזרעאל במשך שלושת  אלפים וחמש מאות שנים. חבל שאתה לא יכול לחזור ולקרוא. מה לעשות?

   

  פתאום אתה נזכר שאחד מציורי התנ"ך הראשונים שעשית מתאר את המלך אחאב חוזר מהכרמל ליזרעאל כשלפניו רץ אליהו הנביא. זה דווקא ציור שבו ניסית לגעת במופשט. לא חזרת לכך בהמשך העבודות.

  דרג את התוכן:

   תגובות (18)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     18/5/19 18:54:
   איש מיוחד אבא שלך. יופי של סיפור.
     17/5/19 09:10:

   *

   באמת ס'תקרנתי מדוע כינויך אחאב

     16/5/19 22:12:
   יצא עשיו ספר של אמוץ עשהאל - מצעד האיוולת היהודי הפוסט שלך מזכיר אותו. גדלנו על פרשנות "עקומה"
     14/5/19 21:29:
   מעניין מאד. "ויעש הרע בעיני יהוה מכל אשר לפניו". - צריך היה המון אומץ כדי לעשות הרע בעיני ה', להיות הוא עצמו, להיות אחאב. ויפה שגם לאביך היה הידע והאומץ לקרוא לך על שמו. והציורים, והציורים האלה...
     14/5/19 18:52:
   ההיסטוריה, כך אומרים, נכתבת ע"י המנצחים. התנ"כ אינו יוצא מן הכלל. דברים דומים נכתבו בדברי הימים של דתות אחרות, בהן כמובן הגדולות: הנצרות (ע"ע "ועידת ניקאה") והאיסלאם (ע"ע הזרמים הסונים והשיעים...). מלכים, בכלל, היו בדרך כלל דמויות די אומללות וקרועות בינם לבין עצמם...
     10/5/19 15:35:

   צטט: ~ ~ 2019-05-08 16:12:38

   ציורים מהממים

   מכל דמות אפשר ללמוד

   לא זוכרת פרטי הדמות התנ"כית

   אבל זוכרת את השיר "איזבל"

   ''


   וְאִיזֶבֶל הָיְתָה זָרָה וְנָכְרִיָּה,
   בַּת מֶלֶךְ צִידוֹנִים הָיְתָה אִיזֶבֶל.

   הִנֵּה בָּאִים הוֹרְגַּיִךְ הַמַּלְכָּה, הִנֵּה בָּאִים,
   רוֹכְבִים בְּשִׁיגָעוֹן אֶל אַרְמוֹנֵךְ ,
   לַמֶּלֶךְ הֶחָדָשׁ הַהֲמוֹנִים, כְּבָר, מְרִיעִים
   כְּמוֹ שֶאֶתְמוֹל הֵרִיעוּ לִכְבוֹדֵךְ ;
   הִנֵּה הֵם, כְּבָר, בְּשְׁעֲרֵי הָעִיר – שוֹלְפִים חַרְבָּם,
   מַכִּים בַּשְעָרים צְמֵאֵי דָמֵךְ ,
   הָעֲבָדִים כִּי יִמְלְכוּ - אֵין חֶסֶד בְּלִבָּם,
   לִבְשִׁי, מַלְכָּה, חִיוּך עַל פְּנֵי אֶבְלֵךְ.

   אַל תִּתְנַגְּדִי לָהֶם, מַלְכָּה,
   הֵם הַצּוֹדְקִים תָּמִיד בַּכֹּל,
   הָאֱלֹוֹהִים וְהַנְבִיאִים - לָהֶם,
   וּבְנֵי הַנְּבִיאִים יוֹדְעִים הַכֹּל, רַק לֹא לִמְחוֹל,
   אֵל קַנַּא ונוֹקֵם.
   ואִיזֶבֶל הָיְתָה זָרָה וְנָכְרִיָה,
   בַּת מֶלֶך צִידוֹנִים הָיְתָה אִיזֶבֶל.

   זוֹכֶרֶת אַתְּ - אֵיך בָּאת לְכָאן, מַלְכָּה מֵעִיר צִידוֹן
   וְכָל הָעָם נִדְהָם אֶל מוּל יָפְיֵיךְ ,
   הִנֵּה הֵם, כְּבָר, בַּשַׁעַר וְאַחֵר יְהֵא אָדוֹן,
   כְּלָבִים יְלַקְקוּ פֹּה אֶת דָּמֵךְ,
   הִנֵּה עָלוּ וּבָאוּ, כְּבָר, בְּשַׁעַר הָאַרְמוֹן,
   הִנֵה, כְּבָר, נִפְרְצוּ הַשְׁעָרִים,
   אִיזֶבֶל, בְּחִיוּך מַלְכוּת הוֹפִיעִי בַּחַלּוֹן,
   מַלְכָּה וּבַת שֶל מֶלֶך צִידוֹנִים.
   אַל תִתְנַגְּדִי לָהֶם, מַלְכָּה,
   הֵם הַצּוֹדְקִים תָּמִיד בַּכֹּל,
   הָאֱלוֹהִים וְהַנְבִיאִים -לָהֶם,
   וּבְנֵי הַנְּבִיאִים יוֹדְעִים הַכֹּל, רַק לֹא לִמְחוֹל,
   אֵל קַנָּא וְנוֹקֵם.

   וְאִיזֶבֶל הָיְתָה זָרָה וְנָכְרִיָה,
   בַּת מֶלֶךְ צִידוֹנִים הָיְתָה אִיזֶבֶל.

   הִנֵּה הֵם מְטַפְּסִים, בְּחֲצְרוֹתַיִיךְ שׁוֹעָטִים,
   מַלְכָּה, אַתְּ אֶת עֵינַיִךְ תְּנִי בַּפּוּךְ ,
   הִנֵּה הֶם מִתְקַרְבִים, כְּבָר נִפְגָשִים הַמַּבָּטִים,
   הָכִּי אֶת הַמּוֹרְדִים בָּךְ – בְּחִיוּךְ .

   אַל תִּתְּנַגְּדִי לָהֶם, מַלְכָּה,
   הֵם הַצוֹדְקִים תָּמִיד בַּכֹּל,
   הָאֱלוֹהִים וְהַנְבִיאִים - לָהֶם,
   וּבְנֵי הַנְּבִיאִים יוֹדְעִים הַכֹּל, רַק לֹא לִמְחוֹל,
   אֵל קַּנָּא וְנוֹקֵם.

   אִיזֶבֶל, אִיזֶבֶל, אִיזֶבֶל,
   הֵיטִיבִי אֶת רֹאשֵׁךְ, סַרְקִי הֵיטֵב,
   פָּנַיִּךְ תְנִי בַּפּוּךְ , הֲיִי יָפָה, הֲיִי יָפָה,
   הַצְפִּינִי בְּתוֹכֵךְ אֶת הַכְּאֵב.
   אַל תִתְנַגְדִי לָהֶם, מַלְכָּה,
   הֵם הַצוֹדְקִים תָּמִיד בַּכֹּל,
   הָאֱלוֹהִים וְהַנְבִיאִים - לָהֶם,
   וּבְנֵי הנְבִיאִים יוֹדְעִים הַכֹּל, רַק לֹא לִמְחוֹל,
   אֵל קַנָּא וְנוֹקֵם.

    

   עוד ביצוע מחייך . הדוגמנית מוכרת לנו מפעם :) 


   ''

     10/5/19 12:46:

   צטט: HagitFriedlander 2019-05-09 07:59:29

   אחאב אתה מלך! :) מעניין לקרוא זוויות אחרות...איך אפשר ל"האהיב" או להשניא דמות...ומספר העיניים המתבוננות כמספר המספרים ...וציוריו של אביך עוצמתיים כתמיד ! תודה וחג שמח!

    

   תודה . אני לא מלך. מקווה להיות מורה דרך. :-) 

     10/5/19 00:47:
   מעניין מאד, אחאב. מה ששמעת בקורס מורי הדרך, אני שמעתי בהרחבה בהרצאותיה של פרופ' נילי וזאנה. כל טוב ושבת שלום, עמוס.
     9/5/19 22:58:

   צטט: גילהסטחי 2019-05-09 11:12:42

   לפי הטקסט אחאב היה מלך מבריק, לוחם אמיץ ופוליטיקאי מחונן. האם על שמו נקראת?

   אכן כן. 

     9/5/19 22:57:

   צטט: סיכון מחושב:) 2019-05-09 00:40:50

   מכל מלכי ישראל , נקרא שמך - אחאב והשאלה היא מדוע נבחר דווקא שם זה ?

   אגב ,

   וכאן קרוב לוודאי אקומם נגד דבריי כמה אנשים  - אין לכך עדיין ממצאים מאותה תקופה .

   לכן התנ"ך אינו מדע מדויק :)

    חג עצמאות שמח 

    

   אכן על שם אחאב המלך. כי נולדתי ביזרעאל. 

   אחאב הוא המלך הישראלי היחיד ששמו נזכר במקורות חיצוניים לתנ"ך. 

   אגב השם בית דוד נמצא רק ב1994 בשני מקומות. 

     9/5/19 22:47:

    יישר כוח  לאביך היקר על הידע בתחום התנ"ך.

    עכשיו אני מבינה- מדוע קרא לבנו- אחאב-

   הוא ראה באחאב את  התכונות הטובות -של העוז והגבורה.

    בברכה

    ובשורות טובות.


    אהובה

     9/5/19 11:12:
   לפי הטקסט אחאב היה מלך מבריק, לוחם אמיץ ופוליטיקאי מחונן. האם על שמו נקראת?
     9/5/19 08:24:

   אחאב חברי היקר נשיקה

   היה מרתק לקרוא על אחאב התנכי ולא לחינם ניכתב עליו רבות 

   היו בו תכונות של מנהיג דגול.

   בזמן שאני כותבת לך את התגובה שמתי לב ששמך מורכב מהמילים:

   אח    ו- אב

   את אחאב העכשווי ( שזה אתה) אני מכבדת ומעריצה.

   הציורים של אביך היקר נפלאים בצבעוניות ומיוחדים, אפשר דקות ארוכות

   להתבונן ולחפש את הסיפור שמאחורי הציור 

   תודה ששיתפת אותנו עוד מזיכרונותיו

   * כוכב אהבה ובריאות טובה לכולכם ויום עצמאות שמח


     9/5/19 07:59:
   אחאב אתה מלך! :) מעניין לקרוא זוויות אחרות...איך אפשר ל"האהיב" או להשניא דמות...ומספר העיניים המתבוננות כמספר המספרים ...וציוריו של אביך עוצמתיים כתמיד ! תודה וחג שמח!
     9/5/19 00:40:

   מכל מלכי ישראל , נקרא שמך - אחאב והשאלה היא מדוע נבחר דווקא שם זה ?

   אגב ,

   וכאן קרוב לוודאי אקומם נגד דבריי כמה אנשים  - אין לכך עדיין ממצאים מאותה תקופה .

   לכן התנ"ך אינו מדע מדויק :)

    חג עצמאות שמח 

     8/5/19 16:12:

   ציורים מהממים

   מכל דמות אפשר ללמוד

   לא זוכרת פרטי הדמות התנ"כית

   אבל זוכרת את השיר "איזבל"

   ''


   וְאִיזֶבֶל הָיְתָה זָרָה וְנָכְרִיָּה,
   בַּת מֶלֶךְ צִידוֹנִים הָיְתָה אִיזֶבֶל.

   הִנֵּה בָּאִים הוֹרְגַּיִךְ הַמַּלְכָּה, הִנֵּה בָּאִים,
   רוֹכְבִים בְּשִׁיגָעוֹן אֶל אַרְמוֹנֵךְ ,
   לַמֶּלֶךְ הֶחָדָשׁ הַהֲמוֹנִים, כְּבָר, מְרִיעִים
   כְּמוֹ שֶאֶתְמוֹל הֵרִיעוּ לִכְבוֹדֵךְ ;
   הִנֵּה הֵם, כְּבָר, בְּשְׁעֲרֵי הָעִיר – שוֹלְפִים חַרְבָּם,
   מַכִּים בַּשְעָרים צְמֵאֵי דָמֵךְ ,
   הָעֲבָדִים כִּי יִמְלְכוּ - אֵין חֶסֶד בְּלִבָּם,
   לִבְשִׁי, מַלְכָּה, חִיוּך עַל פְּנֵי אֶבְלֵךְ.

   אַל תִּתְנַגְּדִי לָהֶם, מַלְכָּה,
   הֵם הַצּוֹדְקִים תָּמִיד בַּכֹּל,
   הָאֱלֹוֹהִים וְהַנְבִיאִים - לָהֶם,
   וּבְנֵי הַנְּבִיאִים יוֹדְעִים הַכֹּל, רַק לֹא לִמְחוֹל,
   אֵל קַנַּא ונוֹקֵם.
   ואִיזֶבֶל הָיְתָה זָרָה וְנָכְרִיָה,
   בַּת מֶלֶך צִידוֹנִים הָיְתָה אִיזֶבֶל.

   זוֹכֶרֶת אַתְּ - אֵיך בָּאת לְכָאן, מַלְכָּה מֵעִיר צִידוֹן
   וְכָל הָעָם נִדְהָם אֶל מוּל יָפְיֵיךְ ,
   הִנֵּה הֵם, כְּבָר, בַּשַׁעַר וְאַחֵר יְהֵא אָדוֹן,
   כְּלָבִים יְלַקְקוּ פֹּה אֶת דָּמֵךְ,
   הִנֵּה עָלוּ וּבָאוּ, כְּבָר, בְּשַׁעַר הָאַרְמוֹן,
   הִנֵה, כְּבָר, נִפְרְצוּ הַשְׁעָרִים,
   אִיזֶבֶל, בְּחִיוּך מַלְכוּת הוֹפִיעִי בַּחַלּוֹן,
   מַלְכָּה וּבַת שֶל מֶלֶך צִידוֹנִים.
   אַל תִתְנַגְּדִי לָהֶם, מַלְכָּה,
   הֵם הַצּוֹדְקִים תָּמִיד בַּכֹּל,
   הָאֱלוֹהִים וְהַנְבִיאִים -לָהֶם,
   וּבְנֵי הַנְּבִיאִים יוֹדְעִים הַכֹּל, רַק לֹא לִמְחוֹל,
   אֵל קַנָּא וְנוֹקֵם.

   וְאִיזֶבֶל הָיְתָה זָרָה וְנָכְרִיָה,
   בַּת מֶלֶךְ צִידוֹנִים הָיְתָה אִיזֶבֶל.

   הִנֵּה הֵם מְטַפְּסִים, בְּחֲצְרוֹתַיִיךְ שׁוֹעָטִים,
   מַלְכָּה, אַתְּ אֶת עֵינַיִךְ תְּנִי בַּפּוּךְ ,
   הִנֵּה הֶם מִתְקַרְבִים, כְּבָר נִפְגָשִים הַמַּבָּטִים,
   הָכִּי אֶת הַמּוֹרְדִים בָּךְ – בְּחִיוּךְ .

   אַל תִּתְּנַגְּדִי לָהֶם, מַלְכָּה,
   הֵם הַצוֹדְקִים תָּמִיד בַּכֹּל,
   הָאֱלוֹהִים וְהַנְבִיאִים - לָהֶם,
   וּבְנֵי הַנְּבִיאִים יוֹדְעִים הַכֹּל, רַק לֹא לִמְחוֹל,
   אֵל קַּנָּא וְנוֹקֵם.

   אִיזֶבֶל, אִיזֶבֶל, אִיזֶבֶל,
   הֵיטִיבִי אֶת רֹאשֵׁךְ, סַרְקִי הֵיטֵב,
   פָּנַיִּךְ תְנִי בַּפּוּךְ , הֲיִי יָפָה, הֲיִי יָפָה,
   הַצְפִּינִי בְּתוֹכֵךְ אֶת הַכְּאֵב.
   אַל תִתְנַגְדִי לָהֶם, מַלְכָּה,
   הֵם הַצוֹדְקִים תָּמִיד בַּכֹּל,
   הָאֱלוֹהִים וְהַנְבִיאִים - לָהֶם,
   וּבְנֵי הנְבִיאִים יוֹדְעִים הַכֹּל, רַק לֹא לִמְחוֹל,
   אֵל קַנָּא וְנוֹקֵם.

     8/5/19 15:10:

   ואיזה ציורים עזים!!

   או! סופסופ מציג את המכלול על פכיו. מרתק ומרחיב את הדעת.

   ארכיון

   פרופיל

   א ח א ב
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין