כותרות TheMarker >
  ';

  "טובים השניים" - מופע הומוריסטי מאת עו"ד בני דון יחייא

  מופע הומוריסטי של עו"ד בני דון-יחייא (מומחה לדיני משפחה). סיפורים, חיוכים, בדיחות ואמרות על נשים וגברים וצרות אחרות. המופע סוקר את התחנות העיקריות בחיי בני-הזוג: חיזור, נישואין, ילדים, כסף, נאמנות ועוד.
  פסנתר, שירה וניהול מוסיקלי: חן גוסלר

  0

  עו"ד בני דון יחייא: חידושי פסיקה 25

  0 תגובות   יום שני, 13/5/19, 17:46

   

  ''

  סקירת פסקי דין חדשים מעניינים על דיני משפחה
  של בתי המשפט ובתי הדין הרבניים

   

  מאת עו"ד בני דון-יחייא

   

  רשימה זו מופיעה באתר החדש שלי:

  http://interget.co.il/

   

  לרשימות נוספות ולחומר מגוון אתן ואתם מוזמנות
  ומוזמנים לבקר באתר וכן לשתף רשימה זו.

  ''

  תביעת נזיקין נגד בעל שהסתיר
  כי הוא הומוסקסואל נדחתה על הסף

  פסק דין של בית המשפט למשפחה בירושלים מיום 13.2.19

  בית המשפט מחק על הסף תביעה חוזית ונזיקית בסך 5 מיליון ש"ח שהגישו אישה ואימה כנגד הבעל לשעבר, שבה נטען כי הוא הסתיר מהן לפני הנישואין ובמהלכם שהוא הומוסקסואל. השופט נמרוד פלקס קבע, לאחר התלבטות, כי אין להכיר ככלל גורף בחובה משפטית של בן זוג, להבדיל מחובתו המוסרית, לגלות לבת זוגו (ובוודאי לא לאמה) את נטייתו ועברו המיניים.

   

  האישה טענה כי בעלה פעל מאחורי גבה, ניהל אורח חיים חילוני הומוסקסואלי (בעודו מתחזה לאדם דתי), נאף בה במהלך הנישואין, ניהל קשר עם מאהב ואף הציע לו נישואין. לטענתה, התחזות הבעל הביאו אותה להינשא לו ולהוליד איתו ילדים, כשהמטרה היחידה שעמדה בפניו היתה להשתלט על כספי משפחתה העשירה ולהשתמש בה כסיפור כיסוי לדמותו האמיתית.

   

  הסעדים הכספיים שנתבעו: החזר עלויות החתונה, כספי תמיכה במשפחה שאמה של האישה העבירה לזוג מידי חודש בסך כולל של מיליון ש"ח, הוצאות טיפול פסיכולוגי בשל הנזקים הנפשיים שנגרמו לאישה ועוד.

   

  ***

   

  השופט מחק את התביעה על הסף בנימוק שהיא חסרת עילה משפטית. הוא הסתמך על פסיקת בית המשפט העליון (ע“א 8489/12) השוללת הכרה בניאוף כעילה נזיקית או חוזית, שבה נאמר: "המשפט מתקשה לספק מזור לרגשות פגועים וללב דואב. בן הזוג המתעתע, הנואף, המפרק קשר ללא הצדקה ראוי אולי לגנאי מוסרי, דתי או חברתי, אך הנפגע ממנו יתקשה למצוא תרופתו במשפט״.

   

  עוד צוטט בפסק הדין מדברי בית המשפט העליון: "ההתחייבות בין בני זוג לקבל על עצמם את האיסור של 'לא תנאף' היא במישור החברתי-מוסרי-דתי, אך אין לייבאה אל תוך המשפט. הדין הנזיקי אינו חרב התלויה מעל מיטת בני הזוג ועוולת הרשלנות אינה 'הנוסע השלישי' הנחבא בין הסדינים, בבחינת נטע זר אשר עלול לפתע להתעורר מתרדמתו ולרמוס את הפינות האינטימיות-הרגשיות ביותר של בן אנוש".

   

  השופט פליקס הוסיף כי "בין בני זוג נוצרים יחסי אמון מיוחדים, המבוססים על כנות וגילוי האמת, אשר התא המשפחתי ניזון מכוחם. אבל אין בעצם העובדה כי יחסי הנישואין בנויים באופן עקרוני על אמון הדדי בדרגה גבוהה ללמד בהכרח על קיומה של חובה משפטית (להבדיל מחובה מוסרית או אחרת) שלפיה על בן זוג אחד לגלות לבן הזוג השני כל עובדה חשובה, או לפחות כל עובדה שיכולה להיחשב כביטוי של חוסר נאמנות".

   

  ועוד נקבע בפסק הדין: בתי המשפט צריכים לקבל תביעות פיצויים במקרים שהעוולות גרמו נזק ישיר וברור לבן הזוג, כגון אלימות פיזית, נפשית או מינית, סרבנות גט, לשון הרע ועוד, להבדיל מהתנהלות הנובעת מאופיו של בן הזוג, המביאה את בן הזוג האחר לאכזבה מחיי הנישואין ולנזק נפשי בשל כך. "דיני הנזיקין ואפשר אף דיני החוזים לא באו לתקן שיברון לב שהורתו באכזבה מחיי הזוגיות״.

   

  ***

   

  האישה הדגישה בתביעתה כי אינה טוענת שאין לבעלה חירות להיות הומוסקסואל, אך הוא פגע בחירותה שלה להחליט שלא להינשא להומוסקסואל ולא לקיים עם הומוסקסואל יחסי אישות, בוודאי בשל חינוכה בבית דתי. חירות זו, לדבריה, נשללה ממנה עקב מעשי המרמה של הבעל, ולפיכך קמה לזכותה עילת תביעה חוזית של היעדר תום לב, מרמה והטעיה ומכוחם יש לה זכות לתבוע פיצויים בגין הנזקים שנגרמו לה עקב שלילת חירותה זו.

   

  השופט כתב כי אכן לאישה עומדת הזכות לאוטונומיה, להחליט למי להינשא ועם מי תקים את התא המשפחתי, אך מול זכותה עומדת חירותו האישית של האיש, המובילה לתפיסה כי אדם לא ייענש על מחשבותיו, אמונתו, לרבות נטיותיו המיניות, וזאת כל עוד אלה לא גרמו לנזק ישיר וברור לבן הזוג.

   

  "הומוסקסואליות אינה מעשה פלילי בוודאי שאינה בגדר 'פגם' או 'מום' שדבקו באדם", הוסיף השופט. "כאשר במקרה שבפני, גם אם יוכחו טענות התובעות במלואן, הרי על פי הנטען בתביעה לא היה בהן להשליך או לגרוע מלב ליבה של המערכת הזוגית והמשפחתית, שכן ניתן ללמוד מטענות האישה עצמה על קיום יחסי אישות בין הצדדים והבאת ילדים לעולם".

   

  ***

   

  עוד נאמר בפסק הדין כי בשל ייחודיות התא המשפחתי קבעה הפסיקה כי אף שדיני הנזיקין אינם נעצרים על מפתנו של התא המשפחתי, אין לאפשר להם מסלול אוטומטי ו״חלק״ ועל בית המשפט לנקוט משנה זהירות קודם שיכניס את דיני העוולות הנזיקיות לפתחו של המרחב המשפחתי. עליו לדקדק ולבחון, נוכח טיבו של התא המשפחתי, האם ראויה הסוגייה המובאת לפניו להיבחן במשקפיים נזיקיות רגילות, שמא בחינה כזו רב בה הנזק על התועלת.

   

  פסק הדין מעלה שאלה: כיצד או היכן יציב בית המשפט את "קו הגבול" בין הימנעות מגילוי לגיטימית לבן הזוג לבין הסתרה המהווה עילה חוזית או נזיקית לתביעת פיצויים? השופט הביא מ״מבחן שיקול הדעת״ המצוי במשפט העברי, שלפיו חובת בן זוג לגלות לבן זוגו מום או עובדה הנוגעת אליו קמה רק אם מדובר במום או בפרט מהותיים ביותר.

   

  מדובר בעובדות ש״האדם הסביר״ לא היה מוכן להתחתן לו היה יודע עליהן, או שהיה רוצה להתגרש אם גילה את הדבר לאחר הנישואין. אך כשמדובר במום כזה שבמבחן אובייקטיבי של ה״אדם הסביר״ יסתבר כי בן הזוג המוסתר לא היה מבקש להתגרש רק בשל המום שהתגלה לו – אזי אין לחייב את המסתיר בפיצויים.

   

  ***

   

  הנתבע הכחיש בכתב הגנתו כי היה בעל נטייה הומוסקסואלית לפני הנישואין. הוא טען כי גם אם תתקבל הטענה שנאף עם בן מינו במהלך הנישואין, אין בכך להעיד שהיה בעל נטייה כזו לפני הנישואין.

   

  עוד טען כי מטרתה של אשתו לפגוע בו ובילדי הצדדים בשל היות אישה עשירה, ששמה לה למטרה להתיש אותו כדי לכפות עליו להסכים לרצונותיה בעניין המשמורת. לשיטתו היא מוצאת נחמה, פורקן ונקמה בדרך של פגיעה בו באמצעות הגשת הליכים משפטיים אינסופיים.

   

  האישה ואמה חוייבו לשלם לבעל 5,000 ש"ח הוצאות.

   

  תיק תמ"ש 23663-06-18, השופט נמרוד פלקס


     דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   בני דון-יחייא
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין