כותרות TheMarker >
  ';

  על ארה"ב, אמריקאים ומה שביניהם...

  הבזקים ומבזקים על ארה"ב של פעם ( היסטוריה) ועל ארה"ב של היום ( אקטואליה,פוליטיקה,יחב"ל,קהילה יהודית אמריקאית) ולפעמים נאיר (נעיר?) גם פינות אפלות אחרות :-)

  הפלות "כמשל" - ולא רק באלבמה... (C)

  29 תגובות   יום שישי , 17/5/19, 23:45


   

  קשה בפלטפורמה המצומצמת כאן להרחיב בהסבר, אך אעלה מספר נקודות רלוונטיות. השמרנות כיום אינה נחלתו של הדרום האמריקאי בלבד. היא קיימת באיזורים שונים של ארה"ב. השמרנות הזו באה לידי ביטוי בפעילותם של אנשי המפלגה הריפובליקאנית ,על האגף הימני שבה, של המימשל – הריפובליקאני- הנוכחי, של האוונגליסטים ( שרובם "נולדו מחדש" בלשון המטפורית האמריקאית או " חזרו בתשובה" בלשון המטפורית הישראלית) ... חלק משמרנות זו מתורגם לאקטיביזם נוקשה כנגד הפלות ( ונגד הומוסקסואליות, נישואין חד מיניים, שינוי בסעיף ב" מגילת הזכויות" המקנה לאזרח את הזכות לשאת נשק...). נושאים אלו הפכו בשנים האחרונות לנושאים בולטים שמבדילים באופן חד בין שתי המפלגות האמריקאיות הגדולות- הריפובליקאנית והדמוקראטית. 
  אם להתרכז בהפלות, אזי עד 1973 היו קיימים במדינות ארה"ב חוקים מקומיים שאסרו על ביצוען. בעיקבות ערעור של "רו" ( המקבילה האמריקאית ל" פלוני אלמוני" הישראלי. שמה האמיתי .Norma McCorvey) על פסיקות של בתי משפט בערכאות נמוכות יותר בנושא, ערעור שהגיע לדיון בבית המשפט העליון האמריקאי, חולל בית המשפט מהפכה חברתית של ממש, בכך שהפעיל את סמכות " הבקרה השיפוטית" שלו וביטל את אותם חוקים בטענה שהם נוגדים את החוקה האמריקאית- הם פגעו בחירות הפרט, במקרה זה האישה, להחליט אם כן או לא לבצע הפלה ; נגדו את התיקון ה14 לחוקת ארה"ב שדיבר על זכות האדם לפרטיות. המשפט ידוע בהיסטוריה המשפטית והאחרת בשם " רו נגד ווייד". 7 שופטים עליונים תמכו בביטול החוקים ו2 התנגדו ( בסה"כ ישנם 9 שופטים עליונים בארה"ב). 
  מאז הפסיקה ועד ימינו התחוללו ויכוחים, דיונים ואף מעשי אלימות קשים של אותם שמרנים כנגד מבצעי הפלות. 
  נורמה מק קורבי עצמה היא עצמה טענה מאוחר יותר, כי היא " נולדה מחדש" , הפכה לחברה במפלגה הריפובליקאנית ולכן היא מצטערת על כל המהלכים בהם נקטה כדי לאפשר הפלות...

  לקראת הבחירות של 2016 טראמפ חש שהוא זקוק לבעלי ברית, לתומכים ונוצרה ברית די ביזארית למתבונן מן הצד , בינו, איש הרחוק מאד מהדימוי של איש המוסר האוונגליסטי, לבין האוונגליסטים. ואלו תמכו בו, גם כספית, בהמוניהם והפכו לבסיס אלקטוראלי חשוב ממדרגה ראשונה עבורו. כאמור, אחד הנושאים שהם לצנינים בעיניהם, הינו נושא ההפלות ( ובכלל דתות באשר הן, מתנגדות להפלות ) ויש כאן דוגמא ליחסי התן וקח שהתפתחו בין טראמפ לתומכיו. 
  התנועה האוונגליסטית ביצעה מהפך בתפיסת נשים ומיניות. נטען כי האישה כיפרה בחרטה על החטא הקדמון ולכן אינה מינית כלל אלא אֵם משפחה טהורה. נדרשת להיות מוסרית יותר מהגבר.

   

  ''

   

   
  חלק מהאוונגליסטים מאמינים שהאלוהים רוצה שאנשים יצליחו ויתעשרו ויהיו בריאים > "בשורת השגשוג", שהתפתחה בעיקר בראשית המאה 20. הדוגלים בתפיסה זו, המצויה במחלוקת בקרב האוונגליסטים, אינם מחשובי האוונגליסטים, אך הם מתומכיו הגדולים של טראמפ - הם רוצים, בטענה שזה האלוהים שרוצה... , שמנהיגי ארה"ב יהיו עשירים. בעיניהם, הצלחתו הכלכלית של טראמפ הינה הוכחה לכך כי אלוהים בירך אותו. עובדה זו אף מנטרלת מבחינתם את "המינוסים" של טראמפ- נשוי בשלישית, ניהל אינספור רומנים- גם כשהיה נשוי וגם עם נשים נשואות, בעבר התבטא בעד הפלות ( שינה בחדות את דעתו בנושא משרץ לנשיאות), לא מגיש את הלחי השנייה, אינו " אוהב את שכנו", אינו ענו ומסרב לבקש מחילה. המטיפים התומכים בטראמפ, פונים אל מיליונים של אנשים – גם מחוץ לגבולות ארה"ב ונהנים מתקציבים רציניים, חלקם הגדול כתוצאה מהפרסומות שהם מוכרים, במהלך תוכניותיהם המשודרות ברדיו ובטלוויזיה. לא פעם הם משתפים פעולה אחד עם השני, מה שמגדיל עוד יותר את כוחם הכמותי והתקציבי. אותם אוונגליסטים שרק אתמול הטיחו בביל קלינטון שהוא לא מוסרי ובוגד, הם בדיוק אותם אוונגליסטים שתומכים בטראמפ , למרות היותו איש לא מוסרי ובוגד בנשותיו... מאחר שיש תחומים בהם לא היו לאוונגליסטים בשנים האחרונות הצלחות מרשימות, כמו נושא התפילה בבה"ס והחלת תכנית לימודים שתדבר על בריאה בסגנון תנכ"י ("בריאתנות") ולא אבולוציונית, הם חיפשו נואשות דרך לעלות חזרה על דרך ההצלחה וההשפעה הפוליטית והאחרת.
  וכך, בתקופת הקמפיין לנשיאות ב2016, החלו מתקרבים לטראמפ "שלפחות" אינו הומוסקסואל וגם אינו דוגל בזכויות נשים ( פמיניסט) , דוגמת הילארי קלינטון... כישלונות האוונגליסטים להשפיע על הבחירות לנשיאות ב2008 וב 2012 (כאשר אובמה נבחר לנשיא), הובילו איפא לניסיונות הולכים ומתרבים מצידם, לשנות את המאזן לטובתם.
  כחלק מה"תודה" שהוא חב לתומכיו, טראמפ מינה לא מעט אוונגליסטים לתפקידי מפתח במימשל על זרועותיו השונות. הקבינט שלו הינו השמרן ביותר בהיסטוריה האמריקאית. סגנו של טראמפ מייק פנס, מיהר להתייצב באופן תקדימי ב"מצעד החיים״ השנתי של מתנגדי ההפלות ((Pro-life )ב -27/1/17-בוושינגטון והפך בכך לפוליטיקאי הבכיר ביותר שהשתתף במצעד, לאורך ההיסטוריה של האירוע מעורר המחלוקת מאז היווסדו ב-1973. גם בינואר 2018 פנס שב והשתתף במצעד.

   

  ''

   
  למרות שבית המשפט העליון האמריקאי קבע ( עם מספר קטן של הסתייגויות) ב- 1973 כאמור, כי חוקים האוסרים באופן גורף על הפלות מנוגדים לחוקה (בפסק הדין ״רו נגד וייד״), הרי שבשנים האחרונות מחוקקים אוונגליסטים במדינות הדרום הצליחו לאשר מעל 200 חוקים האוסרים על הפלות / מגבילים משמעותית את יכולתם של רופאים לבצע הפלה באופן חוקי. החוקים הללו מכונים TRAP Targeted Regulations of Abortion Providers מכיוון שהם נועדו בפועל לצמצם מאוד/למנוע לחלוטין, מנשים לקבל גישה למרפאות שיכולות לבצע הפלות חוקיות. וזאת עוד לפני חוקי אלבמה.

  חתימתו של טראמפ על הצו הנשיאותי ששולל מימון מעמותות המעניקות לנשים חינוך וגישה להפלות חוקיות, התבצעה ב24/1/17, רק ארבעה ימים אחרי שהחל בכהונתו. בכך, חזר טראמפ לחוק מימיו של רייגן (שאותו ביטל קלינטון) ופסק על ביטול המימון של ארגונים פרטיים העוסקים בהפלות והשאיר את המימון רק עבור הארגונים הפדרליים, שמטפלים במקרה של הפלות כתוצאה מאונס, גילוי עריות וסכנה לאם. מי שנפגע מכך הן נשים מעוטות יכולת, שאינן יכולות לממן הפלות מכספן הפרטי. פגיעה זו עלולה להוביל לגידול בכמות ההפלות המחתרתיות העלולות לפגוע בבריאות הנשים. זו הייתה עוד אחת מ"מתנותיו" למקורביו האוונגליסטים. ביומו ה 74 בתפקיד, הודיעה מחלקת המדינה שטראמפ החליט להפסיק לממן את קרן האוכלוסיה של האו"ם, ה-UNPF , המספקת שירותי בריאות לנשים ברחבי העולם. במכתב הרשמי נטען שהמימון הופסק משום שהארגון "תומך או משתתף בניהול של הפלות כפויות או עיקור לא רצוני". עם זאת, ה- UNPF טען כי הוא אינו מקדם הפלות, אלא מציע שירותים למניעה וטיפול באיידס, מניעת הריונות לא רצויים ועזרה לנשים לשמור על הריונות תקינים ובריאים. טראמפ, ששינה את עמדתו הראשונית בנושא ההפלות והפך כאמור, למתנגד חריף להן, חתם במהירות שיא על הצו. חתימה זו פגעה אנושות בעמותות המעניקות למיליוני נשים מוחלשות בעולם מידע וגישה להפלות בטוחות ולאמצעי מניעה. 
  נראה שהמורשת בעלת ההשפעה ארוכת הטווח ביותר של טראמפ, תהיה טביעות האצבע הבולטות שלו (ושל האוונגליסטים) על המערכת המשפטית האמריקאית.
  בנוסף למינוי של גורסוץ' וקבאנו לבית המשפט העליון, הוא כבר מינה עשרות שופטים לבתי משפט בערכאות נמוכות יותר. הסנאט בעל הרוב הריפובליקאי, מאשר מועמדים שלו לשפיטה, במהירות רבה יותר מאשר אישר את מועמדיהם של נשיאים קודמים. וזאת, למרות שלחלק גדול משופטים שמרנים אלו אין כלל ניסיון משפטי. יש לציין, שהמינויים הם לכל החיים. נראה שמתקרב היום בו יוכל טראמפ למנות שופט שלישי לבית המשפט העליון, במקומה של ר. גינסבורג. יתכן שעד לסיום הקדנציה, טראמפ יצליח למלא בשופטים "משלו" כ20% ממערכת השפיטה הפדרלית. שופטים אלו ימשיכו לכהן זמן רב אחרי שטראמפ יסיים את תפקידו, שכן הוא בחר לרוב בשופטים צעירים היכולים לכהן שנים רבות (כל חייהם). 
  תפיסותיהם השמרניות/ אוונגליסטיות (נגד הפלות, חד מיניים...) ישפיעו איפא על המערכת המשפטית ובכך, על החברה האמריקאית, שנים רבות אחרי לכתו של טראמפ.
  הניסיונות לשנות/ לבטל את פסיקת " רו נגד ווייד" באמצעות חקיקת חוקים מדינתיים כמו חוקי אלבמה, כנראה שלא תצלח, שכן רק בית המשפט העליון יכול לשנות פסיקות של בית המשפט העליון.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (29)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     16/6/19 19:27:
   תודה, שלמה !
     15/6/19 22:39:
   כנראה שהאמת איננה מוחלטת ..... גווניה יותר משלל צבעי הקשת
     11/6/19 13:34:
   תודה, טומי!
     9/6/19 14:50:
   תודה "תנועת כמוך"!
     9/6/19 14:50:
   תודה, מקסים !
     8/6/19 14:44:

   שולח כוכב תודה על השיתוף וברכת חג שבועות שמח

     29/5/19 17:53:
   הארת עיניי, תודה
     27/5/19 11:00:
   תודה, עצבן !
     26/5/19 23:39:

   ואו.. זה מזכיר לי נשכחות מכיוון שפעם נכחתי בארה"ב (כצופה) בדיון בין "תומכי חיים לתומכי בחירה. זה ויכוח שנודע בקצות העצבים, מכיוון שהוא מביא את חופש הפרט (על גופו) מצד אחד, ואת קדושת החיים מצד שני. בעצם כפי שעלה בפוסט בהחלט יכול להיות שקדושת החיים היה בעבר טיעון משני לעומת הציווי הדתי ואם הזמן הוא התקדם לקדמת הבמה (pro life).

   חשד שמתחזק במיוחד לנוכח בחירות נוספות של "תומכי החיים" (כמו מניעת הגבלה כלשהי על אחזקת נשק חם, או ההתנגדות לביטוח בריאות ממלכתי).


   כל מקרה שאלת החיים לא נעלמה מפסיקת בית המשפט העליון ולכן הוא לא מתייחס להפלה כמקשה אחת. הוא מחלק אותה ל-3 שלישים כאשר בשליש הראשון אסור לאסור הפלה בחוק פלילי, בחלק השני ההפלה מותרת רק במקרה של אונס גילוי עריות ובריאות האם, ובשליש האחרון רק במקרה של בריאות האם. (במונחים רפואיים עובר נחשב בר חיים מרגע שיש לו יכולת לקיום עצמאי - או מהשבוע ה-24 - כלומר החלק השלישי של ההיריון - כמובן שכל אחד רשאי להגדיר את הדברים בדרכו - ונדמה לי שעל פי הדת גם בשפיכת זרע יש פגם - מהטעם הפשוט שתאים אלו יכלו להביא חיים - מקרה אונן).

    

   בהקשר של הנשיא הנוכחי חשוב לציין שהוא לא ביטל את המימון לאגודות שמבצעות הפלות אלא לאגודות של הורות מתוכננת. מדובר באגודות רפואיות שנותנות קשת שלמה של טיפול ויעוץ בתחום הפוריות והפלה היא רק אחת מהן. בין היתר חינוך מיני, אמצעי מניעה, מניעת מחלות זיהומיות, מלחמה באיידס ועוד. לא נעים לומר אבל חלק מההצדקה לוותר על הסיוע הרפואי הזה (שבעבר היה גם ביסוד החוק הפלילי נגד הפלה) היה שמי שזקוק לסיוע הזה (כמו מי שזקוק להפלה) הוא אדם מופקר, וזה הוגן שהוא - וברוב המקרים היא - יענש על מעשיו המופקרים.

    

   סיפרת על הברית המוזרה בין האוונגליסטים לטראמפ - הפלי בוי שהתפאר בכיבושיו המיניים - שהיתה אמורה להיקרא על ידי אנשים מאמינים כהתנהגות מופקרת. אבל זהו הנחה מאוד גדולה לאותם אוונגליסטים - טראמפ לא רק ביצע "בגידה", טראמפ הרוויח התפרנס מתחרות מלכת יופי שמודדת נשים על פי יופיין, טראמפ התפרנס מתעשיית ההימורים, לא בדיוק כוס התה של הדת, דת התפרנס מאי תשלום לספקים (או במילים אחרות פשיטות רגל יזומות), וזה רק בחלק המוצהר שמוכר לכל. יתר על כן טראמפ הוא לא רק צפרדע שהם נאלצים לבלוע כדי להשיג שורה של הישגים פוליטים (מינוי שופטים, וחקיקה נגד הפלות הן רק חלק מהן) חלקן הצהירו עליו באופן פומבי כקדוש דתי!!!

    

   אם הזכרת את ההפלה בהקשר הפוליטי - יש מפה מאוד מעניינת - שמראה שחגורת התנ"ך (הארצות בעלות הרוב האוונגליסטי) והקונפדרציה (ברית מדינות הדרום במלחמת האזרחים) היא אותה חגורה ממש. אם כל הכבוד לעניין ההפלות (החשוב כשלעצמו) בעידן טראמפ ניפתח גם העניין של הקונפדרציה, לדוגמה כאשר חשו להגן על המסורת הדרומית - דמויות מפתח שפתחו במלחמת האזרחים כדי להגן על הערך המקודש של העבדות. 

    

   אם כל הכבוד לדפוס ההצבעה של האוונגליסטים - הם לבדם לא יכלו להכריע את המערכה, במקרה זה הרפובליקאנים ניזקקו לתגבורת והם מצאו אותם באנשי עליונות הגזע הלבן. מהקו קלאס קלאן ועד המפלגה הנאצית (שטראמפ הגדיר את אנשיה "כאנשים טובים"). ביום בהיר יש אמור להיות הבדל תהומי בין האוונגליסטים הדתיים, לבין אנשי הגזענות הלבנה (למרות הדמיון במפות שהוזכר קודם). בבחירות הללו ההבדל נהייה מאוד מטושטש. מן הסתם רוב האוונגליסטים אינם גזענים - אבל הם מוכנים להתעלם מהגזענות כדי להשיג הישגים פוליטיים. נראה לי שהעניין הזה טיפה יותר חמור מההתעלמות שלהם מההתנהגות המינית של טראמפ. 

     25/5/19 01:33:
   תודה, מכבית !
   מאמר מאלף, אני חוששת שגם אנחנו בדרך לשם, (ולדאבון לב מכירה את הלחץ הקיים גם במגזרים מסוימים אצלנו ללדת כמה שיותר - בכל תנאי...)
     24/5/19 18:05:
   תודה נומיקן !
     24/5/19 14:24:
   תודה על הסקירה המרתקת, והכואבת.
     24/5/19 12:23:
   תודה ז'אנה !
     24/5/19 12:22:
   תודה , נגעת בצמרות... !

   אני שם לב שזה קורה כל הזמן בארה"ב,
   אבל קראתי גם באיזה פוסט בפייסבוק על מקום יותר מאגניב שקוראים לו הולנד.

   בקיצור: שם יש הרבה יותר חופש, וזה לא מעלה את שיעור ההפלות במדינה.

     23/5/19 19:54:
   תודה רבה , באבא יאגה !
     23/5/19 19:54:
   תודה רבה אטיוד !
     23/5/19 18:33:
   תודה על הסקירה. בקיצור, נבלות!
     23/5/19 15:43:
   תודה על הסקירה. הכל נכון. עם זאת הייתי רוצה להצביע על כך שלמעשה מה שיש פה הוא יישומה של ההשיטה הדמוקרטית במלוא מובן המילה. העם בחר, העם יקבל את מה שבחר בו. יש בארהב, ובעצם בכל העולם, נטיה גוברת לשמרנות, נטיה לשלטון הימין. גם אצלנו בישראל הימין מתחזק. אז זה מה שקורה - מקבלים את מה שהצבענו בעבורו. הייתם בעד דמוקרטיה? בבקשה, תאכלו אותה כשהגל מסתובב לו.
     19/5/19 19:51:
   תודה רבה תשוקה !
     18/5/19 22:59:
   תודה רבה "שנה טובה"!
     18/5/19 22:59:
   תודה רבה אחאב !
     18/5/19 22:58:
   תודה רבה עמוס !
     18/5/19 22:58:
   תודה רבה צלם !
     18/5/19 22:58:
   תודה רבה גלית א' !
     18/5/19 14:47:
   הארת את עיניי, הדה. כל טוב ושבת שלום, עמוס.
     18/5/19 09:21:
   טוב . הפלה זה רצח של עובר חי ונושם עם דופק . החוק שנחקק במיזורי הוא על איסור הפלות מגיל שמונה שבועות . כיום יש לנשים את הגלולה שלפני - גלולות נגד הריון או התקנים למינייהם ויש לנשים את הגלולה של היום שאחרי . כך שהרפואה מאפשרת לנשים להתגונן מפני הריון לא רצוי . חוק נגד הפלות עם הסתייגויות זה מבורך . אנחנו לא רוצחות עוברים . כל אשה שתהייה אחראית למעשייה . אם נאנסה יש את הגלולה של היום שאחריי "פוסטינור" . יחסיי מין זה אחריות . אשה שלא אחראית למעשייה שלא תקיים יחסיי מין . לנערה או אשה אחרי הפלה יזומה יש סיבוכים רפואיים פיזיים ונפשיים רבות מהן מתקשות להיכנס שוב להריון ויהיה עלייהן לעבור טיפוליי פוריות קשים כדי להרות שוב עם שק הריון תקין .
     18/5/19 08:28:
   טבלים ושרץ בכפותיהם. מצעד הצביעות העולמי לא פסח גם על מחוזותינו. האוונגליסטים מגיעים בהמונים לבקר בישראל ובאופן לא מפתיע תומכים במפעל ההתנחלויות, בכיבוש ובימין הישראלי. "ברית מצורעים" שהצליחה להגיע לשלטון.

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   Heda
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין