כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';
  0

  למה דתיים כל כך הומופובים?

  2 תגובות   יום רביעי, 5/6/19, 23:44

  Related image

   

  על השאלה הבאה רבים ינסו למצוא תשובה, ורבים לא יצליחו. התשובות אשר יסופקו הן פשטניות ולא מגדילות ראש. זו בורות, הם חשוכים, הם לא נאורים, הם חיים במערה עם חמישים ילדים ואוכלים מגמ''ח חבד במשלוחים מבני ברק. הכי פשוט, הכי קל. 

   

  אבל לצערי התשובה היא מורכבת. מורכבת יותר מתמיד. אז הנה לכם, בתור דתל''ש וגיי, השילוב הקדוש, וזה שלומד משני העולמות כל יום - הנה לכם התשובה - למה דתיים כל כך הומופובים?

   

  Image result for ‫מצעד הגאווה הראשון‬‎

   

  ♣ היסטוריה: הקהילה הגאה נלחמת על זכויותיה בישראל מאז שנות ה70. במהלך חסר תקדים של שולמית אלוני, בתחילת שנות ה80, תוקן החוק על איסור משכב זכר. זו הייתה הילולה עבור הקהילה הגאה, והפעם הראשונה בה קיבלו לגיטימציה. כבר בשנות ה70 היו הדיונים לגבי חתונה וילדים. הומואים, לסביות, טרנסג'נדרים וכו' לא זכאים לחיות כמו כל אדם אחר אך ורק בגלל הנטייה המינית שלהם. כלומר, בכדי להקים משפחה במדינת ישראל, על ההורים להיות בעלי מגדר נוגד, אבא ואמא, גבר ואישה. ההפך, בישראל, איננו מותר ואיננו רשום בחוק. 

   

  משנת 98 בזכייתה של דנה אינטרנשיונאל באירווזיון הקהילה הגאה העזה להרים את ראשה. החלו מצעדי הגאווה בתל אביב. יותר ויותר להט''בים העזו לצאת מהארון, ותל אביב נעשתה בירת הקהילה ככל שהשנים עברו. לאט לאט, להט''בים התקבלו בספרה הציבורית, ונעשה קל יותר לאהוב אותם. הדרישה לזכויות נעשתה אינטרס ציבורי. החברה הישראלית רוצה להיות נאורה ומתקדמת יותר, ובעיקר כזו שלא מדירה מיעוטים בגללה.

   

  הקול הדתי החל להשמיע קולו ככל שהקול הלהט''בי העז להשמיע קולו. הטענות המוכרות הן שזה ''לא נורמלי'', ''נוגד את הטבע'', ''חולני'', וכדומה. זה כמו כל דבר חריג. אנשים לא אוהבים את זה. זה בסדר. זה לצערנו מוכר לאורך כל ההיסטוריה. אבל אף אחד לא הצליח להסביר אף פעם למה זה דבר שלילי. אוקיי, חריג, ביזארי, מה שזה לא יהיה. מה רע בעצם? איפה הסיפור מסתבך?

   

  Image result for ‫מצעד הגאווה הראשון‬‎

   

  ♣ התפשטות התופעה: החלו הטענות המוכרות קצת פחות, אבל כולנו שמענו אותן. הראשונה היא שמדובר בתופעה ''מתפשטת''. כלומר, ככל שנרשה לאנשים להיות גייז, אז יותר אנשים ירשו לעצמם להיהפך לגייז. ואז, מלא אנשים, מכל קצוות העולם, יהפכו לגייז קופצניים וחובבי אירווזיון שמתלבשים בזארה וקונים כרטיסים למסיבות באלפי שקלים ב'עופרה'. במידה וזה יקרה, כמובן שהעולם לא יוכל להמשיך להתנהל, גברים ימשכו לגברים ונשים לנשים, ואז, לא נתרבה, והגייז בעצם פועלים להשמדת הקיום האנושי מוהאהאהא. כמובן שהטענה הזו לא מחזיקה, ולכן באו הטענות האחרות.

   

  Image result for ‫הורים גאים‬‎

   

  ♣ חיפוש האם: הטענות האחרות כבר באות בפונקציות פחות כלליות, אלא כאלה של נזק של ממש. למשל, לילדים. הילד יחפש את אמא שלו, או את אבא שלו. החיים ללא אבא או אמא הם סבל עבורו, ואסור לתת לזה יד. שאלה לי אליכם - נניח, איכשהו, שהילד צמא ומחפש את אמא שלו. האם זה יקרה בגלל שבאמת אין לו אמא, או בגלל שהוא חי בחברה בה הדבר היחידי שנורמלי זה שיש לך אמא וכל הסביבה דואגת להזכיר לך כמה עצוב זה שאין לך אמא? האם הבעיה היא בהורים, או בחברה, שלא מאפשרת להכיל צורות שונות של משפחה? ויותר מזה, אגיד לכם. האם המחשבה על אמא בכלל אפשרית כשמעולם לא הייתה לך אמא? מישהו כאן לא למד אפיקורס, שפינוזה או אריסטו. אדם לא יכול להתגעגע או לחפוץ במה שמעולם לא היה לו. אדם רק יכול לראות מה יש לאחר, ולהתמלא קנאה שלאחר יש ולו אין. אולי את זה צריך לשנות.

   

  Related image

   

  ♣ מצעדי גאווה: אם יש דבר שבהחלט מעורר סערה עצומה, זה שהלהט''בים עושים מצעדי גאווה ראוותניים. שיחה שהייתה לי עם בחור דתי השבוע עסקה בעיקר במצעד בירושלים, ההוא שיתקיים מחר. הבחור הצדיק את מצעד הבהמות, וכמובן, הטענות הרגילות; ''למה דווקא בירושלים?!'', ''איך אתם מצפים שיקבלו אתכם אם אתם לא מכבדים אחרים?'', ''למה ללכת עם חוטיני ומשאיות בירושלים?! אין לכם בושה?''. יצא לי לשוב ולהסביר, שוב ושוב, כמה המצעד בירושלים הוא מכובד, אינטימי, צנוע, וכזה בעל אופי שונה לחלוטין מהמצעד בתל אביב. אבל זה לא יעזור. הסטיגמה עשתה את שלה. אנשים בטוחים שמחר בירושלים ילכו עם חוטיני, בלי לדעת שירושלים לא כל כך מתאימה לכך מבחינת מזק האוויר. 

   

  אוקיי, אז ניסיתי, לכל הפחות, להסביר עד כה למה כל מה שטוענים איננו נכון ואיננו אפשרי בשום מציאות. אבל חשוב לי להבהיר את האינטרס. הרי בסופו של דבר, אנחנו ב2019, חברים. כולנו ליברלים. הלהט''ב פורחים וחייבים למצוא דרך לחיות כאן כולנו ביחד. לאף אחד אין באמת כוח להלחם. אז למה, לעזאזל, ישנו מפעל שמשקיע כל כך הרבה בהפצת שנאה והדרה של מגזר שלם מהאוכלוסיה על רקע הנטייה המינית שלו?

   

  Image result for ‫הומואים יהדות‬‎

   

  ♣ פגיעה בעם היהודי: אחת הטענות היא שהלהט''ב פוגעים בעם היהודי כיוון שהם פוסלים ערכים קדושים שהמסורת דוגלת בהם. למשל, ערכי המשפחה, אב ואם, הנורמליות המוחלטת. שכן, החריגות, בכל אופן שהוא, הם לא רק מוזרים ומפחידים, הם גם נוגדים את ההלכה. הבעיה היא שגם זה לא נכון. הציווי הנתון לפרשנות הוא ''כל השוכב משכב זכר - מות יומת''. רבים ניסו לפרש, אבל הציווי כל כך מעורפל. מה זה משכב זכר? מה זה אומר? אל מה הכוונה? אז אסביר; לפי פירושים כאלה ואחרים, הכוונה היא לשני גברים המקיימים יחסי מין. מהם יחסי מין? התורה לא חוסכת ומפרשת; ''משכבי אישה'' - כלומר, לשכב עם גבר, כמו ששוכבים עם אישה. הכוונה היא ליחסי מין של חדירה וכדומה, כלומר, מין אנאלי. אני לא יודע מה איתכם, אבל יש הומואים רבים שלא כל כך מתחברים למין אנאלי, ואני האחרון לפלוש לפרטיות של כל הומו והומו ולברר אם הוא אוהב את המין שלו כך או אחרת. 

   

  אבל אתם מבינים מה קורה פה? האיסור הוא על קיום יחסי מין ספציפיים באופן ספציפי עם אדם מסוג ספציפי. אין כאן שום אזכור או אזהרה בפני הנטייה עצמה. הומוסקסואליות, על כל גווניה, לא מוזכרת לשלילה בתנ''ך. למעשה, להפך. דוד ויונתן מועלים לא מעט פעמים בהיבטים רומנטיים. בהלכה, גזור עליהם דין אנוס. הכוונה היא שאין בנטייה דבר אסור באמת, ושהדין עבורם ינתן בידי שמיים, בכל מקרה שהוא. מה עם השאר? יחסי מין אוראליים? אוננות וכדומה? אלו דברים שאסור, אבל מסיבות אחרות. ''זרע לבטלה'' אם שמעתם על זה. מעניין אם כל האלו שקוראים לנו ''בהמות'' כל כך נמנעו מלחטוא בחטא הנורא הזה. 

   

  Image result for ‫הומופוביה‬‎

   

  ♣ פגיעה בערכי הדת: טענה החוזרת היא שמדובר בנושא שגורם לדת להפגם. הדת מושתתת על ערכי המשפחה, ולכן, פגיעה בהם היא פגיעה בדת כולה. אבל הבעיה היא שגם כאן אין אמת מוחלטת. שכן, מה לעשות, ישנם הומואים (דין ''אנוסים'') שהם גם דתיים. הם מקיימים את כל המצוות, והם גם נמשכים לגברים. איך הם מתמודדים עם יחסי מין? לא יודע, ולא שאלתי. אבל ביום בו כל הדתיים ישמרו על כל המצוות בעולם אני מאמין שיהיה לנו עולם טוב יותר. הומואים ששומרים מסורת? יש, ועוד איך. למעשה, אני מאמין שכל עוד הדת תפסיק להיות כזו אלימה, רוב ההומואים מבית דתי פשוט ישארו דתיים, והומואים, ביחד! זה אפשרי! אז הפגיעה בערכי הדת פשוט לא רלוונטית, בשום צורה.

   

  Related image

   

  ***

   

  אם ככה, אז מה הבעיה? 

   

  ***

   

  נו נו, אז אחרי שהסברנו הכל, נותר רק דבר אחד להבין - למה, לעזאזל, דתיים כל כך הומופובים?! 

   

  Image result for ‫אפיקורס‬‎

   

  אמנת חיי: האמונה שלי היא שכל אדם צריך לחיות כמו שירצה. כמה מפתיע, כמה חכם, כמה מקורי מצידי. אני מאמין שאדם שרוצה להיות דתי יכול להיות דתי, ואדם שרוצה להיות גיי יכול להיות גיי, ואדם שרוצה להיות חד קרן, כל עוד הוא לא פוגע בי, זכאי להיות חד קרן. בעצם, האמונה שלי סוברת שכל אדם, בעודו לא פוגע באדם אחר, אסור לי להביע ביקורת אודותיו, בגלל שאינני מחליט על חייו.

   

  אני אדם, אתה אדם. אין בנינו הבדל. אתה חושב אחרת? מגניב. אבל אתה לא יכול על סמך העובדה שאתה חושב אחרת לקבוע איך החיים אמורים להתנהל. מה לעשות, ככה זה, נולדנו שווים. מגניב שיש אנשים שחושבים שהם יודעים מה נכון לכולם, ומגניב שהם יודעים לדבר עם אלוהים ולדעת מה לעשות בשמו. היו עוד כמה כאלה. ישו למשל. או מוחמד. או ריצ'רד לב הארי. או אוסאמה בן לאדן. מלא אנשים טובים ונפלאים, שדיברו עם האל הנפלא, וידעו בשמו מה לעשות, איך, ועם ספר הוראות מוכן ומסודר. בזכותם העולם כל כך נפלא. 

   

  אני מקווה שאתם מבינים כמה זה בעייתי. יש להאמין באלוהים, וזה נהדר, וזה שלך. אבל להאמין שאתה השליח של אלוהים, יודע את כל כוונותיו, מדבר איתו בלילות ויודע איך לשנות סדרי עולם עבורו - זה פחות מגניב לדעתי. מה לעשות, אלוהים, בינתיים, לא מדבר עם אף אחד. המחשבה שבשם האל מותר להחליט על חיים של אחרים היא המחשבה שהובילה אותנו לכל המלחמות והנזק שהעולם סובל מהם.

   

  Image result for ‫אפיקורס‬‎

   

  ***

  אז שוב, אני מנסה להבין. דתיים וזה? הכל טוב. למה הדתיים, בכל הכוח, מתנגדים בתוקף ללהט''ב? הרי בסופו של דבר, כולנו צריכים לחיות פה ביחד, בפעם המליון. כולנו צריכים להסתדר. לא עדיף להרפות? הרי ברור שלא ישכנעו אותנו להפך, וברור שסתם תגבר השנאה. 

  Related image

   

  • ערכי החברהאז הנה ההסבר הפשוט. במסגרת שיעורי מורשת במכללה בה אני לומד, נאמר פעם אחר פעם, שיש דבר גדול מן האדם. שהאדם הוא אגואיסט, חושב רק על עצמו. האדם הוא פונקציה של המעשים שלו, וככל שהתרבות החילונית המודרנית מתקדמת, האדם רואה בחייו האישיים כערך עליון, ולא חושב על החברה ועל הכלל. בקורס, העונה לשם ''איש ואישה זוגיות בריאה'', נלמד באופן ברור - ערכי המשפחה הם ערך עליון, אבל מעבר לכך, הם ערכי החברה. מי שלא חושב על ערכי המשפחה הוא אדם שפוגע בחברה. הוא מוליך ערכים שליליים. יותר גרוע, הוא חושב רק על עצמו. כשאדם בוחר לערער את ערכי המשפחה המוכרים והנוחים, הוא בעצם בז לערכי החברה ומקלקל אותה מבפנים. 

   

  הכניעה ליצראז מה לעשות? להבין שאני לא הכי חשוב, והחברה חשובה ממני. להפסיק לחשוב רק על עצמי ולשים את עצמי במרכז, ולחשוב על האנושות. הדרך? פשוט מאוד, להבין שאני לא הכי חשוב. אני נמשך לגברים? סו וואט! תתגבר על התאוות שלך בן אדם! אף אחד לא בא לכאן לחינם. המלחמה ביצר ובתאוות הם המסר החשוב של הקב''ה עבורנו, הם האתגר שניתן לנו משמיים! שכן, כל האדם הכובש את ייצרו, הוא הגדול מכולם! והדבר היחידי שעליך לעשות? להבין כמה חשובה החברה, וערכי המשפחה, ולהבין כמה אתה עלול לפגוע בהם. להבין שהנטייה המינית שלך היא יצר, ואתה לא חייב להכנע לו. אל תתייסר, חבר. תקים משפחה עם אישה, תלחם ביצר, וככה גם תבין שאתה לא אגואיסט, וגם תתרום לחברה להמשיך להתפתח.

   

  Related image

   

  שטיפת מוחככה, חברים, זה עובד. שטיפת מוח איטית, הדרגתית ומופתית, שגורמת לאנשים להיהפך להומופובים. מחשבה שבאופן שיטתי ממירה את העולם מערכי הפרט => ערכי החברה. אתה רוצה להיות עם מי שבא לך, כי אתה אוהב אותו? אתה אגואיסט! אתה פוגע בחברה! כך, חברים, נפגעים ערכי הפרט הבסיסיים. אדם שרוצה לחיות עם מי שהוא אוהב, אוטומטית, הוא מי שלא מתחשב בחברה. והנטייה? האהבה הגדולה, הרצון להמשך, לאהוב ולהיות אהוב בידי מגדר מסויים? נעעע, זה סתם יצר. זה רק יצר. התאהבת? יצר. בכית בגלל בחור? יצר. רצית להקים משפחה עם מישהו? יצר, הכל יצר. כל כך קל וכל כך פשוט לכמת חיים שלמים, רגשות ומשיכה למילה אחת שאין לה שום משמעות. 

   

  אלוהים ערך עליון, האדם לא צריך לחשוב על עצמו: אז ככה זה עובד, חבר'ה. ערכי המשפחה הם ערך עליון. יותר מזה, אלוהים הוא ערך עליון. יותר מזה. החברה היא ערך עליון. ליד ביתכם, בישיבות, בתיכונים הדתיים, במדרשות, באוניברסיטאות, יושבים רבנים ולומדים כיצד להעביר את המסר החשוב הזה. כיצד להסביר לאנשים להלחם בתופעה הנוראית הזאת, שבה אנשים אוהבים אנשים שיש להם את אותו האיבר בין הרגליים. הדרך לעשות זאת היא לא ''חשוכה'', ולא ''פרימיטיבית''. זה לא ''טיפשות''. זה גיאונות. זה פנומנליות. זה העברת מסר בצורה הכי חזקה, הכי חודרנית, והכי מבריקה שאפשר. וזה - למה זה מפחיד. זה - למה זה לעולם לא יעבוד. זה - למה דתיים שונאים הומואים. הטרימינולוגיה משתנה, החינוך מתעקש על המסרים הברורים, וההסטה נמשכת. הומופוביה נכון לעכשיו היא לא חושך, ולא בורות. היא סוג של גיאונות. אסור להתעלם.

   

  Image result for GOD AND GAYS ART

   

   

  הנזק: והילדים? ההומואים? הלסביות? אלו שבארון, בוכים בלילות לאל שיגאל מיסוריהם ולא מבינים מה גזר עליהם הגורל? מה איתם? כן. הם. לרוב, נשלחים לטיפולי המרה. יש המון ארגונים שהעליתי פה בקישורים שמסבירים מהם טיפולי המרה, למה זה חשוב, וכיצד זה משמר את ערכי המשפחה. זהו מפעל משומן ומקצועי בלפעול נגד החוק, אבל בצורה חוקית. להרוג ילדים, אבל בטענה שהם מחיים אותם. בחסות הציונות הדתית, החינוך הדתי, ובתמיכת הציבור הדתי-לאומי. סמוטריץ', לפני מס' שנים, הוביל את מצעד הבהמות. זה מצעד שהיה במקביל למצעד הגאווה בירושלים. ההשוואה היא ''אם להם מותר לצעוד כמו בהמות, למה לנו לא?''. סמוטריץ' עתיד להיות שר החינוך או שר המשפטים. כיום, ארגונים רבים מתארגנים להפגין נגד מצעד הגאווה בירושלים. אלו אותם ארגונים שמתאגדים נגד נישואים גאים, פונדקאות, וזכויות שוות. הם חושבים שהם צודקים, והם לא מעזים לראות אמת שונה משלהם. הם נשלחו בצו האל. זה לא יעזור מה נגיד. האדם? הוא לא מה שחשוב. ההומו? הוא אגואיסט. אלוהים הוא מה שחשוב. ואלוהים? אני לא יודע אם הוא קיים, אבל אם כן, הוא בוכה על היח''צ השונא והאלים ששליחיו עושים עבורו. 

   

  ברגע בו אלוהים מעורב בתמונה, אין עם מי לדבר. ההומופוביה היא לא תוצר החושך או תוצר הטיפשות. היא תוצר של מציאות בלתי נתפסת, בה אמונה באל מעניקה לך את הוטו להחליט על חייהם של אחרים. זה הזמן הקריטי שלנו להחליט. זה או מדינה יהודית, או מדינה דמוקרטית. 

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     10/6/19 19:51:
   מאבק הקהילה הגאה, קרוב יותר משחושבים למאבק הפמיניסטי. שתי הקהילות נאבקות נגד הפטריארכיה המתחבאת תחת כסותם של "ערכי המשפחה". כשהקהילה הדתית מקדשת את "ערכי המשפחה" היא בעצם שומרת על כוחו של הפטריארך. כל חריגה מהמודל המסורתי, בין אם לכיוון הפמיניסטי או לכיוון הגאה, פוגע במעמדו של הפטריארך ולכן מוקצה מהעולם הדתי. זה למה דתיים כל כך הומופוביים ולמה הם פוחדים מנשים שיוצאות מהבית אל המרחב הציבורי
     9/6/19 11:39:

   דתיים (ובעיקר חרדים) הם הומופוביים כי הם חשים בעתה של ממש מכל השונה והלא מוכר. זה קשור גם לפתיחות, להשכלה, להכרת המורכבות האנושית. אלה אינם מתקיימים בעולם של סגירות בד' אמות ושינון מחזורי של אמיתות ששיננו אבותיהם לפני אלפי שנים, כלשונן.
   אני חשה בעתה קשה מבורות, מאי קבלת האחר, מפארנויה קבוצתית.

   ארכיון

   פרופיל

   זאב גרשטיין
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין