כותרות TheMarker >
  ';

  חוק ו/אי סדר

  עליתי לירושלים

  1 תגובות   יום חמישי, 6/6/19, 14:38

   

  ביום ראשון האחרון, יום שחרור ירושלים, נסעתי לעיר הבירה. נסעתי, כי רציתי להודות לאחת, פרופ' נויה רימלט. פרופ' רימלט מפגינה מדי יום ראשון, מול בית ראש הממשלה. בעיני, זו המחאה החשובה ביותר בימים אלה. לכן עליתי לבירה וגם בגלל אביגדור ליברמן. זה שהפיל את הכמעט ממשלה הזו.

   

  ''

   

  ליברמן לא עשה זאת רק בגלל חוק הגיוס. לא שחוק הגיוס אינו סיבה טובה, אבל זה לא היה מספיק. הסיבה החשובה יותר היא, שבמשך שנים, ליברמן היה התחמן (שלא לאמר נוכל), הטוב ביותר בפוליטיקה הישראלית. הוא היה הפוליטיקאי היחיד שהורשע בעבירת אלימות מבלי שזה יזיק לו ואולי אפילו הועיל לו. בהמשך, הוא היה האיש שהצליח להתל במשטרת ישראל ובפרקליטות וכך קרה שלמרות שאשמתו ברורה כפחם על שלג הוא יצא זך ונקי כעולל רך וזה קרה בפרשת שחיתות שאפילו פואד בן אליעזר זצ"ל לא היה מצליח להימלט ממנה. ליברמן לעומת זאת,  רבב של פסול לא דבק באיש הזה. כמו שלא דבק בו דבר, משלל פרשיות ישראל ביתנו.

  דבר לא דבק בו, כי ליברמן הוא איש חכם, מתוחכם, והוא עוד דבר, יש לו כבד לבן במיוחד. כיון שהוא כזה, הוא גם ידע למה העולם המשפטי שלנו הולך והופך ונצל זאת, נצל היטב וניצל.

   

  העולם המשפטי שלנו הופך לעולם של טכנאים ושל נהלים. הצדק, כבר לא מעניין. המשפט, אינו אלא משאב שיש לנצל נכון. במידה, ביעילות. וכשכך קורה, אם תפעל לפי הנהלים, ולו בדוחק, ולו בפרשנות עקומה במיוחד, (שתיקרא להלן - "יצירתית"), אשמתך לא תוכח לעולם.

  כשזה המקרה, יכול היה מר ליברמן לטעון, שכיון שמניות חברות הקש של בתו היו על שמה, מלכתחילה, לא מדובר בחברה שלו (שאז היה עליו להעביר המניות בה), כדי שינוקה מכל אשם ובהמשך יהיה מועמד כשיר לכל תפקיד ולשמש אפילו, כשר הביטחון כלומר להיות האחראי לא רק על בטחוננו אלא גם על בור השומן העמוק ביותר, במשק הישראלי.

  זה ליברמן. האיש שעל שמו יש לקרוא לתרגילים שאישי הציבור שלנו עושים כדי למלא את כיסיהם. הוא אינו היחיד שעשה כן, הוא גם אינו היחיד שהצליח לשכנע שמה שהוא מטיל למים מהמקפצה, הוא בעצם (אם רק סותמים את האף), מי זהב. אבל הוא היה הטוב שבהם.

   

  אבל את כל זה, ליברמן עמד לאבד. הנה בא אחד, ולא סתם אחד, מדובר בקצין יוצא סיירת מטכ"ל, בוגר MIT, מלח הארץ ממש. ביבי הוא לא עולה חדש, זה אשכנזי מהמרכז השבע, מי שממש לא צריך את התרגילים האלה כדי להגיע רחוק, והנה הוא עולה על ליברמן. איכשהו, מצליח אחד בנימין נתניהו, כנראה בשל ייחוס אבות, להצטייר כאאוטסיידר ולא כנציג של אליטה ולכן מותר לו. הכל מותר לו, לצ'ה גווארה החדש. כך יוצא שביבי, כבר לא רק משתין מהמקפצה, מדובר כבר ממש ב"מספר 2" מהמקפצה. ואין דרך אחרת לכנות מצב בו נתניהו מנהל מו"מ קואליציוני רק בתנאי של חסינות מההעמדה לדין, ומצליח. או אולי, הלואי, כמעט מצליח לשכנע את כולנו, שהדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, איכשהו הפכה לדיקטטורה של בג"צ, שרק הביבי, יצילנו מפניו.


  וכך, גם כאשר יש כבר כתב חשדות מטעם היועץ המשפטי לממשלה, היועץ המשפטי שלו, כראש הממשלה, שאומר ברחל בתך הקטנה שנוכח עוצמת הראיות, שוקל להאשימו במרמה בהפרת אמונים ואפילו פשוט, בקבלת שוחד, גם אז, נמצאים 60 חברי כנסת שמוכנים להיכנס לקואליציה בראשותו. קואליציה בראשות ראש ממשלה ש"שומן" בידי איל תקשורת כדי לעוות את דעת הקהל, כדי לעשות את הדמוקרטיה הישראלית לחוכא ואיטלולה. גם כשזה המצב, מר נתניהו מצליח  או שוב, כמעט מצליח, לחמוק או לפחות לדחות שוב ושוב ושוב, את הדיון המתחייב באחריותו הפלילית. עד מתי? עד למבול ואפילו ליום שאחריו ומחצית מחברי הכנסת, מסכימים לכך.

   

  על זה, ליברמן לא יכול היה לשתוק עוד. ליברמן יכול היה לחיות עם החמגשיות, ניחא שראש הממשלה חובב טובות הנאה במאות אלפים מאנשי עסקים, הוא לא הראשון, הוא רק משכלל את השיטות, אבל לחמוק מאישום בשוחד ממש, על זה ליברמן לא יכול לעבור לסדר היום, ודאי כאשר שום דבר מכל זה, לא מגיע, גם לידיו.

   

  כי זה כבר לא סתם מאבק על זכויות יוצרים, זהו מאבק על הבכורה. מי יהיה ראש המבזים של חוק המדינה ושל עיקרון השיוויון בפני החוק. ליברמן חשב שהבכורה רשומה כבר על שמו בדברי הימים והנה בא נתניהו, ומבהיר שוב ושוב, שהתלמיד אינו תלמיד ובודאי שעלה על רבו. נתניהו יכול, בשל כישוריו וכישרונותיו ובעיקר בשל כך שהוא חסר בושה עוד יותר מכל פוליטיקאי אחר בפוליטיקה הישראלית, לא רק לשים ללעג ולקלס את עיקרון השיווייון בפני החוק אלא גם לעקוף את ליברמן ועל זה, ליברמן לא יכול היה לעבור בשתיקה.

   

  אבל עלינו לזכור משהו כשכל זה קורה. אפשר להתווכח על השאלה, מה היחס הנכון בין הכנסת לבתי המשפט, בין הממשלה לבתי המשפט אבל את רצונו של הציבור, מבטא הציבור לא סתם באמצעות הכנסת, אלא בחוקי הכנסת. אפשר להתווכח על השאלה מי מפרש את החוק, איך מחוקקים או מפרשים חוקים, אבל לקיים את חוקי הכנסת, חייבים כולם. חסינות מפני החוק, היא ההיפך הגמור משלטון החוק. חסינות למעטים ובפרט חסינות אישית לראש הרשות המבצעת, היא ההיפך מדמוקרטיה. אז במקרים מסויימים, חסינות היא נסבלת, כשהיא דרושה כדי לאפשר לאנשי ציבור לבצע את תפקידם ללא מורא, אבל חסינות, היא לא חלק ממו"מ קואליציוני, היא לא תנאי להקמת ממשלה. לכן, מהטעם הזה, אין ברירה, חייבים להחליף את נתניהו. הפיאסקו הזה שבניסיון להקים ממשלה שנכשל רק כי שני רמאים התחילו כבר לרמות זה את זה, חייב לסיים את הפרשה האיומה הזו, בה עיקרון השוויון בפני החוק, הופך פשוט, לאסקופה נדרסת.

   

  מהטעם הזה, ביום ראשון האחרון, יום ירושלים, עליתי לירושלים. לא עליתי לחגוג. עליתי לאמר תודה לנויה רימלט, פרופסורית למשפטים באוניברסיטת חיפה. היא יודעת, כמו כל עורך דין שמכבד את עצמו, שלשון החוק, אינה מחייבת את התפטרותו של ראש ממשלה שחשוד ואף נאשם בפלילים. ועדיין, לא מדובר בסתם נאשם, הוא נאשם בשוחד ולא רק שהוא נאשם בשוחד,  הוא, דוקא הוא, שב ותוקף את מערכת המשפט,  את הפרקליטות, את המשטרה, את מי לא ואחרי זה, הוא תובע לעצמו חסינות מהעמדה לדין. בדמוקרטיה, זה מותר למי שאינו ראש ממשלה. זה אסור לראש הממשלה וזה אסור, מכסא ראש הממשלה. אולי אפילו ליברמן הבין את זה וגם אם לא, די שכמה אלפי בוחרים יבינו זאת, ובסיבוב הזה, בספטמבר 19, נראה לנתניהו, את הדלת..

   

  שיילחם על חפותו מביתו. הגיע הזמן, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה, ראש ממשלה שכזה.

   

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (1)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     2/7/19 18:58:

   חשבתם אולי, רק אולי

   כרגע יש לביבי אפשרות לקבל חסינות לפי החוק, צריך רק הצבעה בכנסת.

   מדוע שלא יעניקו לו חסינות, ורק אחרי שיעזוב התפקיד יגישו כתב אישום

   וככה ראש הממשלה יוכל לתפקד בשקט.

    

   והכי חשוב

   אנחנו האזרחים נרוויח, ולמה?

   כי כולם מושחתים, ומי שחשוד יזהר מלעשות

   זה ווין ווין, גם אחרי הכהונה ימצו עמו הדין,

   וגם הציבור יהיה מוגן משחיתות של המחליף לא משנה מי.

   ארכיון

   פרופיל

   boazlaw
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין