כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  ספר בכל יום בשבוע הספר העברי: כתב העת "שבילים" 22

  0 תגובות   יום שישי , 14/6/19, 15:14

  "שבילים"- כתב עת לספרות ולאומנות רב תחומית

  בעריכת: ד"ר רחלי אברהם-איתן

  סקירת ספרות: זהבה חן-טוריאל

   

  היום השלישי של שבוע הספר העברי. לטובת המעמד החשוב הזה ממשיכה לסקור בכל יום ספר שמצאתי בו עניין מיוחד, המעורר אצלי חשיבה נוספת והמעניק לי תובנות חדשות. הפעם החלטתי לסקור את כתב העת "שבילים" מספר 22.

   

  "שבילים" הוא כתב עת דו שנתי לספרות ולאמנות רב תחומית  בעריכת ד"ר רחלי אברהם-איתן, משוררת מוערכת ומייסדת "בית הסופר" במודיעין והסביבה. כתב העת מאגד בתוכו שירה וסיפורת, פרי עטם של רבים וטובים. מועצת המערכת כוללת בתוכה את פרופ' הלל ברזל, חוה פנחס-כהן, ד"ר לילאן דבי-גורי, ד"ר צדוק-עליון, פרופ' אביבית לוי, ד"ר יאיר מימון, פר' עמרי וונדל ופרופ' רוני אלוני.


  סיפורי "האיכרה", מופיע בכתב העת האחרון ( גיליון 22, קיץ תשע"ט, 2019) שיצא לאור בימים אלה והשקתו מתקיימת ביום ראשון הקרוב בספריה המרכזית במודיעין ‏בין ‏‏19:30‏‏ – ‏‏21:30‏‏‏ . הנושא המרכזי של הגיליון "ציוני דרך": שירים, סיפורים ואיורים המשקפים חוויית עלייה, הגירה, מעברים, פרידה, רגשות כלפי דורות שנותקו מסביבתם הטבעית, זיכרונות והתמודדויות. רחלי אברהם-איתן הטיבה לנתח את הסוגיות העולות מתוך השירים והסיפורים בדברי הפתיחה שלה לגיליון. כריכת כתב העת הנהדרת, פרי איוריו הנפלאים של רוני סומק.


  יצא לי לפגוש חלק מהכותבים הכישרוניים במפגש מוקדם להשקת הספר ולהתרשם מכתיבתם האיכותית. כולם כותבים נפלא ועם כתיבתם של רבים מהם הזדהיתי מאוד כי יש להם ממשק מסוים לכתיבתי ולנושאים בהם אני עוסקת. 


  להלן שמונה שורות ראשונות מתוך השיר הנפלא "אנוס ספרד" פרי עטו של חיים כבל המופיע ב"שבילים", המשקפות את תחושת המהגר המגיע למקום חדש שבו הוא נאלץ ללמוד את "כללי המשחק".


  אנוס ספרד/ חיים כבל ( עמוד 16)


  "והלכת כדרך המקום

  משתלב, כאבן במדרכת,

  בפחדיך, מהגר יתום,

  נאלץ אתה ללכת.

  בחרת להמיר עדתך,

  לשטח את ה'חית וה'עין'

  להצניע שפת אמך,

  משל חטא היא, ואות קין.... "

   

  השיר "והגדתי לבני" של מיכאל זץ, צובט בלב. קל להזדהות באמצעות השיר עם העולה החדש שמגיע ממקום בו נמנע ממנו  ומהוריו לממש את זהותם היהודית. הוא מגיע לארץ ללא הכרות בסיסית של מנהגי החגים ומעביר את נייירטיב עלייתו בחג הפסח לבנו. בנו שגדל כאן ומכיר ויודע את כל המנהגים אך פחות את סיפור תלאות עליית משפחתו. 

  בחרתי להביא את שורות הבית השלישי.


  והגדתי לבני/ מיכאל זץ (עמוד 46)


  "המארחים, אני זוכר

  היו אדיבים

  אבל בחג החרות ההוא,

  בלי ששפתיי יודעות מילה

  הייתה בעיקר החמצה

  ותחושה לא מרפה

  של זרות."


  ארבע שורות ראשונות שירה של אווה רוטנברג "קיץ בצ'רנוביץ"   מעלים את ניחוחות ילדותה של אווה וזיכרונותיה ממקום שעדיין חי בתוכה.


  קיץ בצ'רנוביץ/ אווה רוטנברג ( עמוד 97)


  "ושוב אני ליד השער היקר בצ'רנוביץ

  וריח של ממתק והוא מוכר כל-כך

  עולה מחלונות מאפייה

  שבחצר הבית הנשכח."

   

  עוד שיר שתפס אותי הוא השיר "עוגתה", של מרים לפיד. השיר מתחבר לשיר שכתבתי והולחן על ידי שירן שחר-בורק "לושי לושי בתי". לישת הבצק והניחוחות העולים ממנה הם סמליים מאוד לערבוב ולישת הזיכרונות לתוך הרגשות. מאפים הם מזון מנחם. מזון המנחם את הנפש והרגש. לפניכם טעימה של הבית השלישי.


  "עוגתה"/ מרים לפיד ( עמוד 120)


  " פיזרה תאנים קצוצות

  כשכנתה, שהאוזבקים הצילוה,

  אגוזים של חבורת הזמר,

  שקדים וצימוקים מהשיר."


  הרקע לסיפורי "האיכרה"  המופיע בעמוד 60 בכתב העת "שבילים":

  הסיפור שכתבתי, מתחיל בהתבוננות בתמונה של משפחתו של אורי אישי שסבו וסבתו היו מחלוצי העלייה השנייה אותם מעולם לא פגשתי. לפני מספר שנים, למדתי לימודי מגדר לתואר שני ועבודת הגמר שלי הייתה על מעמד הפועלות בעלייה השנייה ואתגרי השעה איתם התמודדו. התמונה בחדר העבודה לא הניחה לי: הסבתא שבתמונה סיקרנה אותי. רציתי לדעת על אישיותה ותכונותיה, תהיתי מה היה חלקה בעלייה לארץ ישראל ובבניית היישוב העברי? מה היה החזון שלה? במה עסקה בארץ ישראל? מה היו האתגרים שאתם נאלצה להתמודד? מה סיפרה ומה בעיקר לא סיפרה? אט אט התחלתי לצרף פיסת פאזל לפיסת פאזל. המחקר שערכתי והסיפורים ששמעתי הוו רקע להבנת התקופה ויחד עם פיסות המידע שמצאתי יצרתי את סיפור הפאזל השלם.


  * כל הזכויות שמורות ליוצרים.

   

  מוזמנים להגיע להשקת הגיליון ולשמוע את היוצרים מקריאים את יצירותיהם מתוך כתב העת.

  הספריה המרכזית ע"ש שכטר במודיעין

  בשעה 19:30.

   

  חג ספרותי שמח!


  ''

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין