כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  ספר בכל יום בשבוע הספר העברי: עיני אעצום והריני אתכם

  0 תגובות   יום חמישי, 20/6/19, 22:39

   

  "עיני אעצום והריני איתכם"/ שרה סופרין- ברוך

  סקירת ספרות: זהבה חן-טוריאל

   

  כל קריאה של ספר מהווה מסע למקומות מרתקים בהם הדמיון ממריא ולפעמים מתפרע, מסע המחבר בין עבר ועתיד ומעורר זיכרונות שראוי שיזכרו. מסע במהלכו דמויות נרקמות, עלילות נשזרות, מתעוררים ומתחדדים חושים של ריחות, טעמים, מראות ונופים.

   

  מסע שבו אגדה, חיזיון ומציאות משתלבים מבלי לדעת אם הסיפור התרחש באמת או פרי מוחו הקודח של היוצר.

   

  ממשיכה במיזם סקירת הספרים שלי: "ספר בכל יום בשבוע הספר העברי". הספר השמיני ברשימה הוא ספר מקורי- משפחתי "עיני אעצום והריני איתכם" אותו כתבה שרה סופרין-ברוך, בהוצאה עצמית.

   

  20190604_112816

   

  שריקה סופרין-ברוך ארזה את עולם הזיכרונות שלה לתוך ספר מקסים אשר יצרה, המגולל את קורות משפחתה בסלוניקי ועד לילדותה בנווה צדק.


  הספר מעוצב בטוב טעם, כמעשה תחרה שרקמו הנשים לנדוניית הבת ומשלב בסיפור המרתק תמונות משפחתיות עוד מימי סלוניקי של שנות השלושים של המאה העשרים, מתכונים שעברו במשפחתה מדור לדור, מנהגים שהיו נפוצים בקהילות מגורשי ספרד, אמונות ופתגמים בלאדינו.


  הספר האישי של שריקה הוא ספר געגועים לעולם שהיה ואינו עוד. עולם ששריקה ממשיכה לשמרו, לתעדו ולקדמו למען נכדיה ולמען הדורות הבאים. ספר שנכתב באהבה רבה תוך תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר.


  שריקה שיתפה קטעים אחדים מספרה בקבוצת "שוחרי הלאדינו" בפייסבוק. בכתיבתה ובזיכרונותיה בולטים הקשרים הבינדוריים העוצמתיים ומלאי האהבה והחמלה לאלה שגידלו אותה והעניקו לה מערכיה ומורשתה התרבותית. לשריקה קבוצה בפייסבוק שמנוהלת על ידה ובה היא מתעדת את נווה צדק של ילדותה.

   

  הספר של שריקה הוא מסמך תיעודי חשוב, המספר ממקור ראשון על תקופה היסטורית שחלפה ועברה לה כבר מזמן. היא מוסיפה משלה לתיעוד תרבות הלאדינו שמגורשי ואנוסי ספרד ופורטוגל הצליחו לשמר באדיקות רבה מעל חמש מאות שנים. אני נוהגת לומר לשריקה שבפעולותיה היא מהווה חולייה חשובה בשרשרת המסירה של תרבות ומנהגי הלאדינו לדורות הבאים, בדיוק כמו שנהגו לעשות הנשים במשך יותר מחמש מאות שנים: להעביר את המסורות, הסיפורים, המנהגים, המטעמים והקנטיקאס מסבתא לנכדה, מאם לבת.

   

  אני מעיינת שוב ושוב באלבום היפייפה ונהנת ממנו, מרגישה כמעט כאילו והמשפחה של שריקה הפכה להיות המשפחה שלי, מאחר שיש לנו כל כך הרבה מן המשותף. מטעמי הלאדינו שלנו כמעט זהים, השירים שלמדנו מהסבתות שלנו הם אותם שירים, הפיתגמים הם אותם פיתגמים והוויית הבית הספניולי דומה. הגעגועים שלנו הם געגועים משותפים לתרבות מקסימה שהולכת ונעלמת בקרב משפחות רבות וזו הסיבה כנראה שכל אחת מאתנו מצאה לנכון לכתוב את סיפרה, כל אחת בהיבט אחר של תרבות הלאדינו. לתעד, לשמר ולהעביר הלאה!


  הספר של שריקה אינו מופץ באופן מסחרי, אך ניתן להשיגו במרכז מורשת שאלוניקי ויוון.  שריקה מסרה כתרומה עותקים מספריה למרכז מורשת שאלוניקי ויוון וכך עשיתי גם אני עם עותקים מספרי "הנשים של טרואל". רכישת הספרים על ידכם במרכז מורשת סאלוניקי ויוון מהווה תרומה למרכז חשוב זה.

   

  סיפור אישי שלי על שריקה סופרין:

   

  כשספרי יצא לאור ( לפני מספר חודשים) לא הכרתי את שריקה. באמצעות חברותי בקבוצת "שוחרי הלאדינו" בפייסבוק, נחשפתי לכתיבתה ולמוטיבציה הגדולה שלה לקדם ולשמר את תרבות הלאדינו. שריקה התקשרה אלי להזמין את הספר ובשיחה קצרה הבנתי שיש כאן אישה בעלת ידע נרחב הכמהה לכל פיסת מידע נוספת הקשורה בהיסטוריה ובתרבות של מגורשי ספרד ופורטוגל  במקומות מושבם. הזמנתי את שריקה להשתתף בהשקת ספרי בבית התפוצות והיא הגיעה לאירוע עם קופסת מאסאפאן- כי כך נהוג בקהילות הלאדינו.

   

  פתחתי בבית את הקופסה והתענגנו כול המשפחה מטעם גן העדן של המאסאפאן של שריקה. עדינותו של המאסאפאן וניחוח הורדים שנדף ממנו הזכירו לי את ילדותי.

   

  המאסאפאן של שריקה סופרין:

   
  200 גרם שקדים מולבנים
  200 גרם אבקת סוכר
  כפית תמצית שקדים מאיכות טובה
  3 טיפות תמצית מי וורדים
  טוחנים הכל עד לבצק, יוצרים צורות
  אפשר לבזוק מעל אבקת סוכר.

   

  וכך מספרת שריקה סופרין על המאסאפאן:


  "מרציפן - מאסאפאן -MASAPAN
  בתרבות הלאדינו המרציפן נחשב למלך המתוקים.
  הוא מככב בשמחות, בחגים ובמעגל החיים."


  צילום המאסאפאן- שרה סופרין-ברוך

   

  ''

  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין