כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  אתיקה אזרחית

  תכני הבלוג: דמוקרטיה, אתיקה, חברה, חינוך, היסטוריה, ערכים וספרות יפה

  0

  ספר בכל יום בשבוע הספר העברי: אחי מיוחד

  0 תגובות   יום ראשון, 23/6/19, 00:22

   

  אחי מיוחד/ עמיעד טאוב

  סקירת ספרות: זהבה חן-טוריאל

   

  תם שבוע הספר העברי 2019 ומיזם סקירות הספרות שלי "ספר בכל יום בשבוע הספר העברי" הגיע לסיומו.


  את סקירת הספר העשירי אני מקדישה לספר הילדים "אחי מיוחד" אשר גיבוריו הם ילדות וילדים אמיצים ומיוחדים. את הספר החשוב הזה כתב עמיעד טאוב, מרצה לניו מדיה ופובלציסט המשמש כיו"ר עמותת "אופק לחיים".


  ב- 2018 ערכה חברת המחקר   ZETA-TOOLS   מחקר עבור "החברה למתנסים" בישראל, שבחן תפיסות של הורים בנוגע לשילוב ילדים עם מוגבלויות בפעילויות עם ילדיהם. הממצאים היו מטרידים למדי. תשעה מתוך עשרה הורים הצהירו שהם מעדיפים שלא ישולבו ילדים עם מוגבלות כלשהי בפעילות עם ילדיהם.


  תוצאות הסקר מלמדות לא רק על חוסר קבלה אלא גם על בורות בכל הנוגע ליתרונות בשילוב ילדים עם מוגבלות דווקא ובעיקר עבור הילדים ללא המגבלה. הנתונים היו אחרים כאשר ההורים נשאלו כיצד היו מתייחסים לשילוב אם היה זה ילדם בעל המוגבלות. ממצאים אלה מוכיחים שניתן לשנות עמדות בתהליכים חינוכיים של הסברה נכונה, הקניית מידע והעלאת המודעות לגבי מצבם ותחושותיהם של ילדים עם מוגבלות שנדחים על הורי ילדים "רגילים".


  מידע רחב יותר על ממצאי הסקר ניתן למצוא בכתבה ב- YNET.


  כאשר קראתי את סיפרו המרגש של עמיעד טאוב, מצאתי בספר הזדמנות חינוכית לשינוי עמדות ודעות קדומות.


  כל גיבור/ה בספר מקרב את הקוראים לעולמם של ילדים עם מוגבלויות, בדרך פשוטה, בחריזה קלילה ומשעשעת. הגיבורות והגיבורים בספר מוכיחים עד כמה החברה שלנו מכילה בתוכה בני אדם שונים זה מזה וטיפוח יחס של סובלנות, הכלה ואמפתיה הם המפתח לחברה טובה ובריאה- חברת מופת. הסיפור מעלה תהיות מיהו הילד "הרגיל" ומיהו הילד "עם המוגבלות". הגבולות מטשטשים הילדות והילדים המתוארים בסיפור כולם נפלאים ומקסימים. האחים והאחיות של הגיבורים המתוארים, מכילים בתוכם כל כך הרבה אהבה ואחריות לאחיותיהם ואחיהם המיוחדים- דבר המרגש בפני עצמו.


  אני מודה,  התאהבתי בכל אחת ואחד מהילדות והילדים ובכל אחת ואחד מהאחיות והאחים המתוארים בסיפור. האיורים השמחים של תהילה גולדברג, מוסיפים מאוד לחוויית הקריאה.


  טאוב, ברגישות רבה מתאר את עולמם הפנימי והבלתי מוכר של הילדים המיוחדים- גיבורי ספרו. ברצוני לשתף אתכם במסר החשוב בעיני מכל המסרים שבספר המופיע בסוף הסיפור "אח של רותם" בעמוד 6.


  "לילדים כמו אח של רותם עולם משלהם,

  ולפעמים מבחוץ הוא נראה לא מובן או משעמם.

  אבל כשרותם מתקרבת היא מבינה-

  לרותם כרטיס כניסה משלה,

  היא יכולה."


  כמו שרותם יכולה להיכנס לעולמו של אחיה גם אנו וילדינו יכולים, אם נשתדל מספיק, להיכנס לעולמם של הילדים עם המוגבלות, להעניק להם תחושת שייכות חברתית וללמד את ילדינו ונכדינו הצעירים שהמשפט "כל אחד יחד ומיוחד", כולל גם ילדים חולים במחלות קשות, נכים, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, ילדים עם מוגבלויות.


  מקווה שהסקר הבא שיערך יוריד באופן משמעותי את אחוזי ההורים המתקשים לראות את ילדיהם משחקים או משתתפים בפעילויות עם ילדים עם מוגבלויות.


  הספר הנהדר של עמיעד טאוב בהחלט יכול לחולל שינוי. ספר חובה למערכת החינוך וספר חובה בכל בית.


  ולעניין זה סיפור אישי:


  לפני שנים רבות כשהייתי מחנכת ומורה לאזרחות בחטיבת הביניים, שנים רבות לפני שנולד המיזם "כנפיים של קרמבו" והרבה לפני שצמחה לה העיר מודיעין, נוצר מיזם מיוחד במינו בישוב הקהילתי מכבים-רעות.


  נוכחנו לדעת שבישובים שלנו יש ילדים עם מוגבלויות מסוגים שונים שאינם לומדים במסגרות הרגילות בתוך הישוב והם יוצאים מדי בוקר בהסעות למסגרות מותאמות להם מחוץ ליישובים שלנו. נודע לנו שכאשר הילדים חזרו מיום לימודיהם לביתם, לא היו להם חברים שיכלו להיפגש ולשחק אתם. מאחר שלא היו נקודות ממשק של בילוי משותף על ספסל הלימודים, ילדי היישוב לא הכירו אותם והם לא הכירו את ילדי הישוב. את המציאות הזו לא יכולנו לקבל: יחד עם אירית רוזן קב"סית היישוב שאיתרה ברגישות רבה את הצורך, ריקי מנור אשת חינוך וקרמיקאית מחוננת ואנשים טובים אחרים החלטנו על הקמת חוג אומנות שישלב ילדים בעלי מוגבלויות שונות עם חונכים מכיתות ט' שעברו הכשרה מתאימה.

   

  עד מהרה, החונכים המקסימים הפכו לחברים קרובים לילדים. הם יזמו מפגשים הדדיים בבתים, הלכו ביחד לסרטים, שיחקו ביחד בפארק ונפגשו אחת לשבוע בסטודיו של ריקי ליצור, לצחוק, לשיר והעיקר להיות ביחד. בימי הולדת ובחגיגות בר-מצווה ובת- מצווה הייתה מגיעה כל קבוצת החונכים ויחד עם כל חברי הקבוצה האחרים היו הופכים למסמר המסיבה באנרגיות המופלאות שהביאו איתם.


  קבוצת החונכים לא הייתה מוכנה שיחליפו אותה ובעצם רובם המשיכו ללוות את חבריהם במשך מספר שנים עד גיוסם לצבא. למעשה הם פעלו כתנועת נוער קטנה שהד עשייתה השפיע גם על בני נוער נוספים להתנדב למסגרות שונות בהם חברו לפעול ביחד עם ילדים מיוחדים. הכי מיוחדים ומקסימים.

   

  תמונה קשורה


  דרג את התוכן:

   ארכיון

   פרופיל

   זהבהחן
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין