כותרות TheMarker >
  ';

  חינוך אחר

  פרופיל "המורה של המדינה"

  2 תגובות   יום שני, 24/6/19, 18:45

  פרופיל של אנשי חינוך איכותיים

   

  מצורפים להלן קטעים מתוך הדברים שנכתבו על ששת הזוכים בתואר "המורה של המדינה" 2019, שנבחרו לאחר מיון מדוקדק מקרב אלפי מומלצים.


  מיזם "המורה של המדינה" משותף ל"ידיעות אחרונות", Ynet, מפעל הפיס והסתדרות המורים. תהליך סינון המועמדים מתבצע בסיוע מכון "קינן שפי" וכלל בדיקה של ההמלצות וכן ראיונות טלפוניים עם מנהלי בתי-הספר של המומלצים. 15 המורות/ים שהגיעו לגמר התייצבו לראיון בפני ועדה ציבורית המורכבת מאישים בכירים בתחומי החינוך, החברה והכלכלה, וזו בחרה את ששת המקומות הראשונים.


  השיטה: את הדברים הבאים לקחתי מתוך מוסף מיוחד של "ידיעות אחרונות" (17.6.2019) שהוקדש לששת הזוכים. לכל אחת ואחד מהם הוקדשה כתבה נפרדת. הכתבות נכתבו ע"י ששה עיתונאים שונים. מתוך הכתבות הוצאתי את הדברים שנאמרו על הזוכות/ים – לא שמות תואר שבהם הכתירו אותם; אלא הוצאתי את כל הדברים שהיה בהם תוכן ממשי לגבי המיוחד בכל אחד מן הששה. לאחר הציטוטים אביא סיכום משלי.


  ישראל אוחיון – "...הוא כריזמטי מאד וסוחף אותנו אל תוך הסיפורים". [...] "הוא איש של יוזמות ואיש של חסד. הוא מוציא אותנו לעשות חסד אצל נזקקים, מחבר אותנו לקהילה ומחנך לנתינה. גם אם למישהו קשה, או שיש לו בעיות התנהגות, הרב אוחיון מרבה לערוך איתו שיחות אישיות וזה ממש מחולל פלאים. התלמידים, גם כאלו עם בעיות התנהגות, ממש מתיישרים אחרי שהוא מדבר איתם".
  בבוקר שלאחר הזכייה הרב אוחיון נעמד מול התלמידים וניגן להם בקלרינט שירים לקראת שבת, כפי שהוא נוהג לעשות מדי יום שישי בבוקר. לאחר הטקס המסורתי עשרות התלמידים שכבר ידעו שהרב שלהם זכה בתואר ה"המורה של המדינה, נעמדו על הרגליים ומחאו לו כפיים בהתרגשות לכבוד הזכייה. "בי בחרו לתואר המורה של המדינה אבל אתם, התלמידים שלי, אתם התלמידים של המדינה. בזכותכם הגעתי למעמד הזה. אנחנו שותפים לפרס הזה", החמיא להם בצניעות האופיינית לו.


  הגר ארבל – "...היא עשויה מזן מיוחד של הכלה, אמפתיה ויכולת לראות כל אחד וזה כל כך לא מובן מאליו. זכינו לגמרי". דוד ביטון, אב לתלמידה שהגר מחנכת הוסיף, "היא כל מה שאני מאמין בו במערכת החינוך. היא המודל. מאז שהכרנו אותה, יש לנו ילדה אחרת. השינוי הוא כל כך גדול וחיובי וזה לגמרי לזכותה". ומה הסוד שלה להגיע לליבם של הנערים והנערות? "אני מדברת איתם בגובה העיניים", היא אומרת, "יש בינינו כבוד הדדי והכי חשוב, אני מאוד תומכת בבחירות שלהם להיות מי שהם. זה לא שהלמידה היא שולית בעיניי, אבל יש עוד הרבה מעבר לציוני והישגים". וזה לא רק סיסמאות, אלא עובדות בשטח.


  איתן בורשטיין – "...איתן הוא הרבה מעבר למורה. הוא מורה לחיים. אדם שלוקח ילד ולא מוותר עליו, לא מוותר לו, נלחם עליו בכל מחיר". מנהלת בית הספר אומרת שאיתן הוא אחד מאבני היסוד של בית הספר כרמל-זבולון. "הוא משמש אצלנו ראש חץ של התנדבות, עשייה, ערכים של אף פעם לא אומרים 'לא'. כל רגע שעובר יש לו יותר אנרגיה. אין שום קשר לגיל".
  [...] "זו התבנית שהתלמידים זקוקים לה, של אנשים שרואים בגובה העיניים, של אנשים שמחנכים לערכים האזרחיים של מדינת ישראל. איתן שומר על קשר עם הבוגרים שהיו תלמידים שלו, מלווה אותם גם בשירות הצבאי". [...] בורשטיין ייסד פרויקט של לימוד רכיבה באופני שטח לתלמידים לקויי שמיעה (כרמל-זבולון הוא מרכז ארצי ללקויי שמיעה). כל תלמיד שמסיים את הקורס זוכה לביקור בביתו מצד המורה, אשר מעניק לו אופני שטח, כפפות וקסדה.


  נפוז ח'טיב – רכזת שכבה, מורה להיסטוריה ומחנכת כיתת מצטיינים בבית הספר הרב-תחומי עמל בעילוט. [...] עשרות ילדים עושים מעגל ורוקדים סביב המורה האהובה עליהם. לאמה ח'סן (15) מכיתה ט' סיפרה: "נפוז היא לא רק מורה טובה, היא מתנהגת כמו אימא שלנו. לא רק אני אוהבת אותה בצורה הזה, יוכלו להעיד על זה כל התלמידים שסביבי. [...] האופי של נפוז הוא סוד הצלחתה, והוא הנתינה. היא מושיטה יד לכל מורה ותלמיד בבית הספר, היא עושה הכול כדי שהתלמידים יצליחו להגשים את המטרות והחלומות שלהם. תאמינו לי, מי שלומד אצלה כבר בדרך לשם".
  "נועדתי למקצוע הזה", היא מסבירה. "אני אדם שאוהב ורוצה לעשות שינוי, ותחום החינוך זה בדיוק המקום הנכון כדי לחולל אותו". [...] אני רוצה לתת לכל תלמיד תחושת שייכות, דאגה. לא לוותר על אף אחד מהם. [...] אני מנסה לשלב ילדים עם בעיות משמעת והיעדרויות בעבודה בחממה (שהקימה בבית-הספר) כדי שירגישו שיש להם מקום אליו הם שייכים".


  אולגה בן-אבי – "בשבילנו היא תמיד הייתה המורה המדהימה והמקסימה ביותר בעולם וגו'", אומר שגב מיכאלי, תלמיד כיתה ט'4. "היא אישה מדהימה, שמצליחה לשלב נועם הליכות לצד הצטיינות בלימוד המתמטיקה בדרך מיוחדת ונעימה שמחבבת את המקצוע על התלמידים", אמרו בחדר מורים.
  בן-אבי מודה בהתרגשות לתלמידים שמרעיפים עליה אהבה. "23 שנים אני זוכה כל יום בפרס, לראות את החיוך של התלמידים שלי". [...] "מעבר לתפקידי כמורה", היא מדגישה, "חשוב לי שהתלמידים יהיו אזרחים טובים בכל תחומי החיים של המדינה. הם הרי העתיד שלנו".


  נאדיה סייף – מורה למדעים ורכזת חברתית. "נאדיה היא דמות ומופת לצניעות, מורה של ערכים ומצוינות, שמחנכת לאהבת הארץ", אומר עליה מנהל בית-הספר. לורן ביסאן, תלמידת כיתה ט' וחברה במועצת התלמידים נרגשת לא פחות. "אני גאה שיש ל י מורה כזאת, אחת שתומכת בכל תלמיד, צנועה, מעודדת ומחזקת". גם ל-ריאן עאמר מכיתה ח' יש רק מילים חמות על מורתו – "היא משדרת תקווה ואופטימיות ודואגת להעצמה אישית של כל אחד ואחד מאתנו". אמא: "הבת שלי חלתה בלוקמיה ונאדיה הייתה זאת שליוותה אותה ותמכה בה לאורך כל הדרך. היא בנתה עם התלמידים אלף עגורים מנייר כסמל לתקווה ולעידוד רוחה של קארין (הבת)". ועוד: זכיתי להכיר מורה שיודעת לחבק את התלמידים והקהילה, לגבש צוות איכותי ומקצועי והכל באהבה ובחיוך" (קולגה). "נאדיה היא מורה מעורבת ותומכת, שדואגת לשוויון בין התלמידים ושכל אחד מהם יזכה ליחס אישי". (קולגה). "נאדיה היא מורה שאפתנית ומלאת רגישות, שאוהבת לתת מעצמה ודואגת למנף את בית-הספר קדימה" (קולגה).

   


  מן הדברים של הכַּתַבים השונים אנחנו למדים:


  א. שאישיות המורות/ים והיחס האישי שלהן/ם לתלמידים ולקולגות – הם הדברים המרכזיים, ולעיתים הבלעדיים בהערכה הרבה שלה זכו.

   
  ב. שההוראה היא במקום נמוך הרבה יותר בהערכת הזוכים על ידי סביבתם, והיא זוכה לחשיבות רק במידה והיא הולכת יחד עם אישיות מיוחדת. מבין הששה ישנה רק מורה אחת למתמטיקה (אולגה בן-אבי) שצוין לגביה "הצטיינות בלימוד המתמטיקה בדרך מיוחדת ונעימה שמחבבת את המקצוע על התלמידים".

   
  ג. אין התייחסות לציונים ול"הישגים" כפי שאנחנו מכירים מן המבחנים הכיתתיים או רחבי ההיקף יותר.

  תוצאת תמונה עבור תמונות של המורה של המדינה

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     27/6/19 06:18:
   ישנם מועמדות ומועמדים רבים נוספים, אבל איפיון הזוכים - ברור מאד.
     26/6/19 11:55:
   אחת מכלותי, מורה למדעים, נבחרה בראשית התחרות. היא לא הגיעה לסיומה. הקריטריונים לבחירה סופית, כנראה לא הצדיקו את בחירתה. אני מכירה אותה מהיום הראשון לעבודתה בבית הספר, והיא נראית לי ראוייה בהחלט לבחירה. כנראה שישנם גורמים נוספים לבחירה שאינם ידועים לי.

   ארכיון

   פרופיל

   חינוך אחר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין