כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  האולימפיאדה שלי

  שקט בקופסה

  12 תגובות   יום רביעי, 26/6/19, 08:58

  לפני 14 שנים גם אני התפללתי, כמו ישראלים אחרים, לשקט בקופסה מארץ רחוקה. בקשה כל כך מדוייקת שניסחה המשוררת המנוחה יונה וולך ז"ל בשיר שהפך ללהיט אלמותי של להקת בלאגן זכרונה לברכה. "שקט מופתי, מיום הולדתי ועד יום מותי". כמו אחרים, ובניגוד לרבים, בחרתי לא לשבת ולהתפלל לטוב. לקחתי את גורלי בידי, ויצאתי להרפתקאת חיי, אוטוטו 14 שנים, והנה, בשעה טובה. שקט בקופסה, בארץ רחוקה. כשאני מרפרף בבוקר על אתרי החדשות וקורא על סיכומי הקטטות בסופי השבוע המהבילים של ישראל, מה אומר? עצוב מאוד לאן העסק הגיע, ויכול עדיין להיות יותר גרוע עם חבורת המטורפים שנוהגת את הרכבת הזאת עכשיו. בלי בלמים ובלי מעצורים זה רק עניין של זמן לפני שיורדים מהפסים, לא צריך להיות נביא בשביל לראות את זה. העניין הוא שאתה עטוף בשקט, מפונק בשקט מופתי, עניינים כאלו יכולים להטריד אותך רק לכמה דקות, אחר כך, אתה נשאב לסדר היום שלך, לעבודה ולשאר הדברים שצריך לסדר כדי לשמור על איכות החיים והשקט הכל כך יקר הזה, שהרווחת אותו בזיעת אפיך. שרק ימשך ככה.

  https://www.usnews.com/news/best-countries/overall-rankings

   

  **

  זה לא שאין כאן ניסיונות לעשות רעש, הנה למשל האליפות ההיסטורית של הטורונטו ראפטורס בליגת האן.בי. איי הוציאה עשרות אלפי קנדים אל הרחובות. ככל שהמסע של הראפטורס התקרב לשיאו, הצטרפו עוד ועוד ערים קנדיות ליוזמה המקורית של הקמת "פארק יורה" מקומי, אתר עירוני שבו מתקבצים האוהדים לצפות ביחד במשחקים. אבל, יש גם גבול לכל תעלול. בוונקובר, הרעיון הזה לא עבר. אחד מחברי מועצת העיר החדשים, מייקל ווייב, הציע להקים "פארק היורה" מקומי לצפייה במשחקים, אבל הרעיון הזה עורר ויכוח גדול אצל אוהדי הספורט בעיר, שרובם עדיין זוכרים בחיבה את הוונקובר גריזליס ז"ל שעזבו את העיר ב 2001 לטובת העיר ממפיס. לבסוף הוחלט לא להקים אזור צפייה מרכזי בעיר בשל "מחסור בזמן ומשאבים לארגון האירוע". כי עם כל הכבוד לאליפות ספורט ראשונה לקנדה בארבע ליגות הספורט הגדולות של צפון אמריקה מאז 1993, את החגיגות תעשו אצלכם במרכז היקום. אותנו תעזבו בשקט, אלו לא החגיגות שלנו, יש גבול לכל תעלול.

  https://www.thestar.com/vancouver/2019/06/14/no-fun-city-did-vancouver-live-up-to-its-nickname-after-missing-an-opportunity-to-host-jurassic-park-west.html  

   

  **

  אחרי הקיץ מחכות לקנדה בחירות כלליות, בחודש אוקטובר, וכנהוג אצלנו העניינים מתחממים לאט ומבלי להפריע לסדר היום של התושבים. אחת הכותרות הגדולות של החודש הייתה פרסום הדוח הסופי של וועדת החקירה הממלכתית לחקר "רצח והעלמות של נשים ילידות". הוועדה מונתה לפני שלוש שנים, היא קיימה למעלה מאלפיים מפגשים קהילתיים מחוף אל חוף, שמונה חברים התפטרו במהלך החקירה, הוועדה שמעה אלפי עדויות, עלתה 95 מיליון דולר למשלמי המיסים, ולבסוף הפיקה דו"ח של 1200 עמודים, הכולל 230 המלצות לפעולה ולתיקון. אבל העניין המכריע ביותר היה האם להתייחס לטרגדיה של נשות הילידים בתור "רצח עם" כפי שהציע הוועדה. ראש הממשלה ג'סטין טרודו סירב להשתמש במילה הזאת במהלך טקס קבלת הדו"ח והוא יודע טוב מאוד מדוע. הגדרת הטרגדיה בתור "רצח עם" עלולה לגרום לזימונים לבתי משפט בינלאומיים וכאלה עניינים לא נוחים. גורמים באוטווה ציינו כי למרות העבודה המקיפה, רובו של הדוח הסופי מתבסס על דוחות קודמים של ועדות מהעבר. הוועדה ציינה כי 25 אחוזים מהנשים שנרצחות בקנדה הן ילידות, זאת למרות שגודלם היחסי באוכלוסייה הוא פחות מאחוז אחד. אבל הוועדה סירבה להתייחס לדוח של המשטרה הפדרלית שטוען כי 70 אחוז ממקרי הרצח של נשים ילידות מבוצעים על ידי גברים ילדים. אם הם רוצחים את הילדות שלהם, איך אפשר לקרוא לזה רצח עם? הוועדה מבקשת שמערכת המשפט תעבוד עבור בני השבטים, אבל למשטרה אסור להיכנס לשמורות ולבצע מעצרים וחקירות בלי תיאום עם הצ'יפים. זה מצב אבסורדי, או כמו שהסביר לי הזקן החכם, "המערב הליברלי השבע מעניש את עצמו ביסורי מצפון על מה שהילידים מעוללים לעצמם תחת השגחתו". אין לי דרך אחרת לסכם את זה. הלוואי שיהיה שקט שם. https://www.cbc.ca/news/politics/mmiwg-inquiry-deliver-final-report-justice-reforms-1.5158223  

   

  **

  מערכת הבחירות מבטיחה להיות סוערת, ממש כמו הסתיו הקנדי, וכמו תמיד אצלנו, חלק מהסערות מגיעות כבר באביב. השבוע למשל הצליחה ממשלת טרודו לנגן על העצבים של שני הצדדים של הקשת הפוליטית. זה התחיל עוד בשבוע הקודם עת הכריז ראש הממשלה כי קנדה תאסור על השימוש בפלסטיק חד פעמי, שקיות, סכו"מ, וקשיות שתיה הן עיקר המוצרים שמטרידים את הקנדים, היות והם מזהמים את האוקיאנוסים ברמות חריגות. קנדה הצטרפה לגרמניה, צרפת, אנגליה, איטליה ושאר מדינות האיחוד האירופאי חתמו גם הם על הסכם דומה. במהלך מסיבת העיתונאים טרודו נשאל האם גם משפחתו עושה מאמצים להפטר מפלסטיק והוא גמגם קצת במה שהפך להיות איזה סרטון ויראלי של השמרנים. אם זה מה שיש להם עליו, הליברלים לוקחים בהליכה. בסך הכל שוק העבודה נמצא בשיאים של כל הזמנים. בפרובינציות הגדולות יש פחות מארבעה אחוזי אבטלה. אבל בפוליטיקה ממשלה מכהנת יכולה להפסיד לעצמה. בשבוע השני של יוני ממשלת טרודו הכריזה ביום ב' על התחממות הגלובלית בתור מצב חירום לאומי, מה שמחייב כמובן הקצאת משאבים להילחם בתופעה. יום למחרת אישרה אותה הממשלה מחדש את ההשקעה בצינור להולכת נפט מאלברטה לוונקובר. צינור שאמור להכפיל את זרימת הנפט מאתרי השאיבה אל הנמל שמקשר בין קנדה לאסיה. כמובן שהצעד הזה הפך לבדיחה החביבה של תוכניות הלילה, עד שיגיע השטיק הבא.

  https://www.vice.com/en_ca/article/wjvkqq/canada-justin-trudeau-declares-climate-emergency-then-approves-trans-mountain-pipeline-expansion

   

  **

  אבל האמת היא שאצלנו בחוף המערבי לא שומעים את רוב הרעש שמגיע מטורונטו ואוטווה. כאן אנשים עסוקים בעיקר בעניינים שלהם וכמו שכתבתי כאן בעבר, באתגרים אישיים. אחד מהאתגרים המוכרים ביותר בוונקובר הוא הגראוס גרינד. מדובר במסלול מפותל באורך 2.9 ק"מ שמביא את המטפס/ת לפסגת הר הגראוס בעליה של 800 מטר אווירים. הגרינד מכיל 2830 מדרגות ולרבים הוא מספיק בתור פעילות ספורטיבית לשבוע שלם. השיא האישי שלי עומד על 64 דקות והיום זה בטח ייקח לי יותר זמן. אבל יש אנשים שזה הכיף שלהם, אני מכיר ישראלי אחד שעושה את הגרינד פעמיים כל יום ראשון. יש אחרים שמטפסים פעמיים כל שבוע. כל אחד והכיף שלו, אין ספק שמדובר בקריעת ישבן רצינית שמוציאה הרבה זיעה. ביום הראשון של הקיץ נערך במסלול הפופולרי אירוע התרמה לבית החולים לילדים של וונקובר ושם נשברו שני שיאים עירוניים. ווילפרד להבלנק, מהנדס בן 57, השלים את המסלול 19 פעמים ביום אחד, החל מארבע בבוקר ועד עשר בלילה. ברוק ספנס, בת ה 37, שברה את השיא לנשים כאשר השלימה 18 טיפוסים ביממה אחת, שיפור של עליה אחת לעומת השיא הקודם, שגם אותו היא החזיקה. בסך הכל התרימו השניים 57 אלף דולר למען בית החולים ליולדות, שזה כמובן מטרה טובה ששווה את המאמץ. אני בטוח ששניהם ישנו בשקט באותו הלילה.

  https://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/grouse-grind-record-19-times-bc-children-hospital-1.5189777  

   

  **

  כמו בכל קיץ עם בוא החופש הגדול מגיעים שוברי הקופות הגדולים של הקיץ, אולפני פיקסאר, שהיום הם כבר חלק מתאגיד דיסני, הוציאו למסכים את הפרק הרביעי בסדרה המצליחה שלהם "צעצוע של סיפור". למי שלא מכיר את ההיסטוריה, "טוי סטורי" היא הסרט הראשון של פיקסאר והראשון שיוצר כולו באנימצית ממוחשבת, הסרט הראשון היווה את פריצת הדרך הגדולה של פיקסאר, שהחלה בתור חברת תוכנה בניו יורק והפכה להיות אולפן הסרטים המצליח בתולדות הוליווד. אולפן שכל הסרטים שלו הביאו רווחים. דבר שהוא חסר תקדים בתעשיית הקולנוע. שיטת העבודה היחודיית של אולפן פיקסאר היא שכל היוצרים באולפן נותנים משוב חיובי על הפרוייקטים של האולפן, גם אם הם לא עובדים עליהם באופן ישיר. זאת בניגוד לשיטה המסורתית של הוליווד בה הבמאי של הסרט מקבל משוב מהמפיק האחראי של האולפן שמשגיח על העבודה מלמעלה. עד היום 21 הסרטים של פיקסאר הכניסו למעלה מ 5.5 טריליון דולר לכיסים של אולפני דיסני שהיו בין התומכים הראשונים של החברה (גם סטיב ג'ובס המנוח היה שם). "בצעצוע של סיפור" אנחנו שוב פוגשים את וודי ובאז וכל חבורת ארגז הצעצועים כשהם יוצאים למסע הרפתקאות מסעיר בפארק שעשועים שנמצא מחוץ לעיר. יש שם סצינות שמדברות על הורות, יש סצינות שמדברות על התבגרות, יש הופעת אורח נפלאה של של קיאנו ריבס בתור בובת פעלולים קנדית. במאי האימה ג'ורדן פיל מדבב את הארנב הקטלני, ואפילו מל ברוקס, בטי וויט, קרול ברנט, ודון ריקליס המנוח תורמים כאן ביחד להפקת העל הזאת, שפשוט סוחפת ילדים ומבוגרים כאחד. זהו אחד הסרטים הטובים ביותר של פיקסאר, וכנראה הלהיט הכי גדול בקיץ הזה ואתם חייבים אותו לעצמכם.

  ''

   

  **

  ומה אצלנו? כמו תמיד לוח עמוס. יום קנדה (הראשון ליולי) מגיע ואיתו חגיגות בכל עיר ועיר. פסטיבל הג'אז העירוני עם שבת-ראשון בפארק דיוויד לאם ביילטאון. ביום קנדה עצמו (שני) זיקוקים במרכז הכנסים העירוני, יהיו המון אנשים. בשבת (6 ליולי) מסיבת הרחוב קאטסאלנו לאורך השדרה הרביעית, באותו סופ"ש קרנבל דל סול ברחבה שמול האצטדיונים (88 פסיפיק אבניו). ביום א' (7) יום ללא מכוניות ברחוב קומירשייל דרייב , ובערב פיקניק של הכולל בחוף קיטסלאנו. ביום ג' (16) חב"ד ריצ'מונד (לציון) ויוסילינקס מארחים בר.בי.קיו בפארק ברוקוויל (1060 קטלינה קורט). ביום חמישי (18) מיזם הצעירים של הפדרציה היהודית, AXIS, מארח מסיבה בהריטג' הול (מיין ו 15). ביום ה' (25) אגודת ידידי האוניברסיטה העברית מארחים את פרופסור יורם יובל על המדע של האושר בבית ישראל. כעבור יומיים יוצאת לדרך תחרות הזיקוקים השנתית (שבת, רביעי, שבת) שמביאה 400 אלף איש לחופי המפרץ האנגלי. ועוד לא דיברנו על סרטים תחת כיפת השמיים, כל יום שלישי בפארק סטנלי, אירוע שבעצמו מביא אלפי אנשים אל הדשא הגדול. שקט לא יהיה כאן. לפחות לא עד שיחזור החורף.

  https://vancouversbestplaces.com/entertainment/summer-outdoor-movies/stanley-park-summer-cinema/

   

  **

  כי ככה זה וונקובר בקיץ, אין רגע של מנוחה. פסטיבל הפולק השנתי מביא אלינו שלושה לילות של מוזיקה מכל העולם על הדשא הגדול של חוף יריחו. על הבמה המרכזית במוצ"ש (20) תופיע באסיה בולאט המופלאה מטורונטו שכבר כיכבה כאן וסחפה אתכם. "צל גדול גדול" הוא עוד אחד מהלהיטים שלה מתוך האלבום הנפלא "עצה טובה", אז קחו לכם אחת בחינם; אין מחיר לשקט. קיץ נפלא אנשים נהדרים, שרק תהיו לי בריאים.

   

  ''

  דרג את התוכן:

   תגובות (12)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
     1/7/19 08:53:

   צטט: pinkason1 2019-07-01 03:25:52

   חזרתי לפרסם אהבתי את הכתבה שבוע נפלא

   תודה חבר, מקווה שיהיה לך קיץ נהדר

     1/7/19 08:52:

   צטט: תכשיט 2019-06-30 18:22:04

   תיהנה לך..:))

   תודה רבה חברה, משתדלים.

     1/7/19 08:51:

   צטט: שטוטית 2019-06-29 23:36:58

    

   ''

    

   קלאסיקה נצחית!! מה שקורה שחבורה של כישרונות נמצאת בפסגה. תודה שטוטית יקרה, קיץ שקט ונעים.

     1/7/19 08:49:

   צטט: באבא יאגה 2019-06-28 12:46:16

   הצמא לשקט שהיא גם מנת חלקי הזכיר לי, מה קורה כשיש שקט, למה אפשר להקשיב.

    

   רגע אחד שקט בבקשה / נתן זך

   רֶגַע אֶחָד שֶׁקֶט בְּבַקָּשָׁה. אָנָּא. אֲנִי 
   רוֹצֶה לוֹמַר דְּבַר מָה. הוּא הָלַךְ 
   וְעָבַר עַל פָּנַי. יָכֹלְתִּי לָגַעַת בְּשׁוּלֵי 
   אַדַּרְתּוֹ. לֹא נָגַעְתִּי. מִי יָכוֹל הָיָה 
   לָדַעַת מַה שֶּׁלֹּא יָדַעְתִּי. 

   הַחוֹל דָּבַק בִּבְגָדָיו. בִּזְקָנוֹ 
   הִסְתַּבְּכוּ זְרָדִים. כַּנִּרְאֶה לָן 
   לַיְלָה קֹדֶם בַּתֶּבֶן. מִי יָכוֹל הָיָה 
   לָדַעַת שֶׁבְּעוֹד לַיְלָה יִהְיֶה 
   רֵיק כְּמוֹ צִפּוֹר, קָשֶׁה כְּמוֹ אֶבֶן.   

   לֹא יָכֹלְתִּי לָדַעַת. אֵינֶנִּי מַאֲשִׁים 
   אוֹתוֹ. לִפְעָמִים אֲנִי מַרְגִּישׁ אוֹתוֹ קָם 
   בִּשְׁנָתוֹ, סַהֲרוּרִי כְּמוֹ יָם, חוֹלֵף לְיָדִי, אוֹמֵר 
   לִי בְּנִי. 
   בְּנִי. לֹא יָדַעְתִּי שֶׁאַתָּה, בְּמִדָּה כָּזֹאת, אִתִּי.   
   מופלא!! תודה רבה על השיתוף. קיץ נעים חברה ושקט עד כמה שאפשר.
     1/7/19 08:47:

   צטט: מכבית- coach לכתיבה 2019-06-27 21:13:07

   תודה על הסקירה המקיפה. (הצחיקה אותי "זירמת הנפט"), עלה והצלח. (אגב אצלנו שקט יכול לבוא רק... מקופסה, באמת. ואמש הטריפה אותי "ניידת חב"דניקים " שהפרה במפגיע את שלוות הצ'כונה שלי...)

   איך אומר סמי בן טובים בסרט "מתחת לאף" : "יש הרבה שקט בבית קברות של חולון".

   שמחתי להצחיק ושמחתי לראותך. קיץ נעים חברה.

     1/7/19 03:25:
   חזרתי לפרסם אהבתי את הכתבה שבוע נפלא
     30/6/19 18:22:
   תיהנה לך..:))
     29/6/19 23:36:

    

   ''

     28/6/19 12:46:

   הצמא לשקט שהיא גם מנת חלקי הזכיר לי, מה קורה כשיש שקט, למה אפשר להקשיב.

    

   רגע אחד שקט בבקשה / נתן זך

   רֶגַע אֶחָד שֶׁקֶט בְּבַקָּשָׁה. אָנָּא. אֲנִי 
   רוֹצֶה לוֹמַר דְּבַר מָה. הוּא הָלַךְ 
   וְעָבַר עַל פָּנַי. יָכֹלְתִּי לָגַעַת בְּשׁוּלֵי 
   אַדַּרְתּוֹ. לֹא נָגַעְתִּי. מִי יָכוֹל הָיָה 
   לָדַעַת מַה שֶּׁלֹּא יָדַעְתִּי. 

   הַחוֹל דָּבַק בִּבְגָדָיו. בִּזְקָנוֹ 
   הִסְתַּבְּכוּ זְרָדִים. כַּנִּרְאֶה לָן 
   לַיְלָה קֹדֶם בַּתֶּבֶן. מִי יָכוֹל הָיָה 
   לָדַעַת שֶׁבְּעוֹד לַיְלָה יִהְיֶה 
   רֵיק כְּמוֹ צִפּוֹר, קָשֶׁה כְּמוֹ אֶבֶן.   

   לֹא יָכֹלְתִּי לָדַעַת. אֵינֶנִּי מַאֲשִׁים 
   אוֹתוֹ. לִפְעָמִים אֲנִי מַרְגִּישׁ אוֹתוֹ קָם 
   בִּשְׁנָתוֹ, סַהֲרוּרִי כְּמוֹ יָם, חוֹלֵף לְיָדִי, אוֹמֵר 
   לִי בְּנִי. 
   בְּנִי. לֹא יָדַעְתִּי שֶׁאַתָּה, בְּמִדָּה כָּזֹאת, אִתִּי.   

   תודה על הסקירה המקיפה. (הצחיקה אותי "זירמת הנפט"), עלה והצלח. (אגב אצלנו שקט יכול לבוא רק... מקופסה, באמת. ואמש הטריפה אותי "ניידת חב"דניקים " שהפרה במפגיע את שלוות הצ'כונה שלי...)
     27/6/19 16:26:

   צטט: א ח א ב 2019-06-26 17:17:14

   שקט מופתי. מיום הולדתי עד יום מותי....שקט! בריטיש קולומביה בקייץ. תעלול שצריך לחזור עליו.

   פתוחים תמיד! קיץ נהדר חבר!

     26/6/19 17:17:
   שקט מופתי. מיום הולדתי עד יום מותי....שקט! בריטיש קולומביה בקייץ. תעלול שצריך לחזור עליו.

   ארכיון

   פרופיל

   sbhsport
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין