כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  25 שנים לחבורת שהם"

  0 תגובות   יום רביעי, 26/6/19, 15:43
  ''
  חבורת שוהם [צילום ענת.אלון]

           25 שנים לחבורת שהם"
  אוניברסיטת בר אילן בשיתוף גלי צה"ל ערכו (23.6.19 ערב הוקרה והצדעה לחבורת הזמר "חבורת שוהם" לציון 25 שנה לפעילותה הוקרה על תרומתה לשימור הזמר העברי 
  הארוע נערך באולם וואל שליד אוניברסיטת בראילן  במסגרת  הכנס  השנתי של עולם המוזיקה הישראלי , "מי אני? שיר ישראלי!"   הנערך זו השנה ה-16  בהפקת המחלקה למוזיקה באוניברסיטת בר אילן באירועביצעה  חבורת שוהם כמה שירים מרפרטואר  שלה בניצוחו של מרדכי מוטקי שלף -מנצחה ומנהלה המוסיקלי מאז הוקמה לפני 25 שנה. 

  חבורת הזמר שהם הוקמה לזכרו של אל"מ חיים שוהם רופא וחובב זמר עברי ישן  על ידי רעיתו יעל  וכמה מחבריו מספרת יעל שוהם  כיצד הוקמה החבורה ועל הרקע להקמתה "מדי צאת שבת נהגו להתקבץ בביתנו -בית   ד"ר חיים ויעל שוהם בכפר מעש עשרות חברים ומכרים כדי לשיר ולנגן בחברותא, לרוב שירי תנועות נוער, קיבוצים, שירי פלמ"ח ופלי"ם, המנונים נשכחים וכדומה. חיים ניגן במנדולינה קצת בתופים והחברים בכלים נוספים. בין הבאים והנקבצים לזמר בביתנו  דמויות ידועות-שם מעולם הזמר, התרבות והביטחון. 

  חיים שוהם גדל בקיבוץ גבת (כילד חוץ), היה ספורטאי מצטיין לוחם שייטת 13, למד רפואה ב"הדסה", שירת כרופא בצה"ל, היה רופא של יחידת השייטת, קצין רפואה ראשי של חיל-הים ושל פיקוד הדרום בדרגת אלוף משנה. לאחר שיחרורו מצה"ל בשנת 1986.  ניהל את בית-החולים יוספטל באילת ובארבע השנים האחרונות לחייו את בית-החולים מרכז גריאטרי בפרדס חנה שנקרא לאחר מותו  על שמו. 

  ב-1994 כשהוא בן 58 בלבד, נפטר חיים ממחלה קשה. לאחר מותו אלמנתו יעל שהם לבית ליפשיץ בת גבעת השלושה בעצת חבריו ובהם המפיק והזמר דודו אלהרר, החליטו החברים לא להפסיק את המסורת ולהמשיך לשיר בחברותא ולהנציח את שמו של חיים אוהב הזמר העברי במפעל שירה. 

  הם הקימו חבורת זמר וקראו לה חבורת שהם (שירים שיוצאים מהלב) אחת לשבועיים במוצאי שבת לעיתים אף יותר, כ-50 איש לערך היו מתכנסים ושרים יחד ומנגנים שירים שחיים שוהם אהב, שירי מולדת, שירי חלוצים, שירי פלמ"ח, שירי תנועת נוער וכדומה. החבורה שהיא במידה רבה חבורת זמר ייחודית בארץ, מבצעת ומקליטה שירים ישנים, אף מתקופת טרום הקמת המדינה שרבים מהם לא מוכרים או שנשכחו עם השנים, ובתום כל עונה מפיקים תקליטור פנימי של שירים שנאספו באותה עונה. החבורה מעלה לא פעם מתהום הנשייה שירים שרק מתי מעט, אם בכלל, יודעים על קיומם ומשתדלת שהביצוע יהיה נאמן למקור, ובכך תורמת תרומה לא מבוטלת להצלה והפצה ושימור של הזמר העברי המוקדם.
  עיקר פעילותה הקלטת שירים מטרתנו לשמר ולהנציח את מאות השירים שהושרו בימי העלייה הראשונה , השנייה, השלישית,  בהתיישבות , בתנועות הנוער  ועוד  ובדרך כלל לפי נושאים שלפי שמות התקליטורים אפשר לראות איזה נושא מרכזי מוליך את התקליטור. ראה רשימת התקליטורים מצורפת. בנוסף אציין איזה נושאים הוקלטו ואינם ברשימה כי התקליטור אזל.

  על המקהלה מנצח ומעבד שיריה  מאז הקמתה לפני כ25 איש המוסיקה מרדכי מוטקה שלף באירוע השמיע זמרי החבורה מספר שירים מהרפרטואר שלה 

  אוניברסיטת בר אילן נערך כנס ב-23/6 נערך בשיתוף עם גלי צה"ל ערב הצדעה והוקרה לחבורת הזמר "חבורת  לציון 25 להקמתה שנות פעילות חבורת שהם ותרומתה לשימור השמר העברי
    
  2. עד כה הקליטה החבורה – בניצוחי ובעיבודם שלי – למעלה מ-800 שירים, יותר מחציים מלפני הקמת המדינה ומטרתנו לשמר ולהנציח את מאות השירים שהושרו בימי העלייה הראשונה , השנייה, השלישית,  בהתיישבות , בתנועות הנוער  ועוד  ובדרך כלל לפי נושאים שלפי שמות התקליטורים אפשר לראות איזה נושא מרכזי מוליך את התקליטור. ראה רשימת התקליטורים מצורפת. בנוסף אציין איזה נושאים הוקלטו ואינם ברשימה כי התקליטור אזל.
    
  מצורף:
  דברים כלליים על חבורת שהם
  בתחילת השבוע (א' 23.6.19) ערכה אוניברסיטת בר-אילן ערב הוקרה לחבורת שוהם לציון 25 שנים לפעילותה ותרומתה לשימור הזמר העברי. האירוע נערך במסגרת כנס שנתי בנושאי זמר ישראלי, "מי אני? שיר ישראלי!" הנערך זו השנה ה-16 באירוע שהונחה על-ידי יעל שהם, הופיעו זמרי ונגני חבורת שהם, במספר שירים מהרפרטואר שלהם בניצוחו של מוטק'ה שלף מנצחם של החבורה מזה כמעט 25 שנים.
  ראשיתה של "חבורת שהם"

   

  מדי צאת שבת נהגו להתקבץ בביתם של ד"ר חיים ויעל שוהם בכפר מעש עשרות חברים ומכרים כדי לשיר ולנגן בחברותא, לרוב שירי תנועות נוער, קיבוצים, שירי פלמ"ח ופלי"ם, המנונים נשכחים וכדומה. חיים ניגן במנדולינה קצת בתופים והחברים בכלים נוספים. בין הבאים והנקבצים לזמר בביתם של יעל וחיים שוהם דמויות ידועות-שם מעולם הזמר, התרבות והביטחון. 

  חיים שוהם גדל בקיבוץ גבת (כילד חוץ), היה ספורטאי מצטיין לוחם שייטת 13, למד רפואה ב"הדסה", שירת כרופא בצה"ל, היה רופא של יחידת השייטת, קצין רפואה ראשי של חיל-הים ושל פיקוד הדרום בדרגת אלוף משנה השתחרר מצה"ל בשנת 1986. לאחר שחרורו ניהל את בית-החולים יוספטל באילת ובארבע השנים האחרונות לחייו את בית-החולים מרכז גריאטרי בפרדס חנה שנקרא על שמו. 

  ב-1994 כשהוא בן 58 בלבד, נפטר חיים ממחלה קשה. לאחר מותו אלמנתו יעל שהם לבית ליפשיץ בת גבעת השלושה בעצת חבריו ובהם המפיק והזמר דודו אלהרר, החליטו החברים לא להפסיק את המסורת ולהמשיך לשיר בחברותא ולהנציח את שמו של חיים אוהב הזמר העברי במפעל שירה. 

  הם הקימו חבורת זמר וקראו לה חבורת שהם (שירים שיוצאים מהלב) אחת לשבועיים במוצאי שבת לעיתים אף יותר, כ-50 איש לערך היו מתכנסים ושרים יחד ומנגנים שירים שחיים שוהם אהב, שירי מולדת, שירי חלוצים, שירי פלמ"ח, שירי תנועת נוער וכדומה. החבורה שהיא במידה רבה חבורת זמר ייחודית בארץ, מבצעת ומקליטה שירים ישנים, אף מתקופת טרום הקמת המדינה שרבים מהם לא מוכרים או שנשכחו עם השנים, ובתום כל עונה מפיקים תקליטור פנימי של שירים שנאספו באותה עונה. החבורה מעלה לא פעם מתהום הנשייה שירים שרק מתי מעט, אם בכלל, יודעים על קיומם ומשתדלת שהביצוע יהיה נאמן למקור, ובכך תורמת תרומה לא מבוטלת להצלה והפצה ושימור של הזמר העברי המוקדם.
  "המטרה שימור מכלול שירי ארץ ישראל"

   

  מנהלה המוסיקלי ומנצחה של חבורת שהם כמעט מראשיתה ועד היום הוא המלחין והמעבד ממייסדי מקהלת רינת מוטק'ה שלף. דודו אלהרר - שהיה חברו של חיים שהם - סייע ותרם לפעילות האמנותית. יעל שהם - אלמנתו של חיים שהם - מרכזת את פעילות הלהקה מביתה בכפר מעש - המשמש גם כאכסניה לחזרות ופגישות הדו שבועיות של החבורה ומפיקה את הוצאת התקליטורים. 

  על הקמת ופעילות החבורה וההווי בה מספר מוטק'ה שלף: "אהבתו הגדולה של חיים שהם, הייתה שירי ארץ ישראל, ובעודו מתמודד עם מחלתו הדליק בחבריו את הערגה והאהבה דווקא לשירים ישנים, כאלה שנשתכחו ו/או כאלה שרק מעטים הכירום. הוא סחף עמו כל מי שרק נזדמן למסיבות השירה הרבות בביתו בכפר מעש - מסורת שחבורת "שהם" ממשיכה עד היום.

  מוסיף מוטק'ה: "אנו שמנו לנו למטרה, בין השאר, לפעול לחידוש, רענון ושימור מכלול משיריה הנפלאים של ארץ ישראל וביניהם שירים רבים מתקופות שלפני הקמת המדינה, שירי חיבת ציון, שירי העליות, שירי חלוצים, שירי אדמה ועבודה, שירי המחתרות ועוד. את השירים היפים והנדירים הללו אנו לומדים ושרים להנאתנו בקבוצה קבועה ללא יומרות או עיבודים מיוחדים ותוך שמירה על צביונם הייחודי ברוח התקופה - הסגנון - פשוט ונעים, בעיבודים מינימליים, תוך מתן דגש לשירה שסוחפת את השרים ואת המאזינים ובלווי הרכב כלי של שבעה-שמונה נגנים. המשתתפים בשירה - הם אוהבי זמר ומוקירי זכרו של חיים שהם- חובבים המתמידים בכך כ-25 שנים. אחת לשנה - לקראת ראשית חודש מאי - שהוא יום הולדתו של ד"ר חיים שהם ז"ל יוצא לאור תקליטור ובו אוסף שירים מגוון ורב, חלקם שירים שלא היו ידועים כלל או שהקלטתם ישנה ואינם ראויים להשמעה". 

  מרדכי שלף מספר, כי עד-כה הקליטה החבורה למעלה מ-800 שירים ישראלים, רובם ישנים ויפים שנשכחו ושבו לחיים חדשים במסגרת פעילותנו המתמדת. יותר מחציים מלפני הקמת המדינה והמטרה לשמר ולהנציח את מאות השירים שהושרו בימי העלייה הראשונה, השנייה, השלישית, בהתיישבות, בתנועות הנוער ועוד. בכך אנו נותנים ביטוי לפעילותו הרבה של חיים שוהם, אבל המטרה הורחבה וקיבלה תנופה גדולה של איתור שירים ישנים, הקלטתם ושימורם ההיסטורי - ובכך אנו רואים מטרה נעלה לשימור השירים בשנותיה הראשונות הקליטה "חבורת שוהם", את השירים על גבי קלטות שמע (טייפ) ובהמשך הקליטה את השירים על גבי תקליטורים. 

  לדברי ראשי חבורת שהם, היא זוכה להערכה רבה על מפעל השימור היסודי והעקבי. לדבריהם, גופים וחוקרי ומשמרי הזמר העברי ובהם "זמרשת", אליהו הכהן ועוד נעזרים במידע שנצבר באוספי החבורה ושיריה.
  זמרי ונגני הלהקה

   

  בין סולני וזמרי חבורת שהם לאורך השנים: אבא'לה פורמן, יורם אגמון, דודו אלהרר, רעיה פירסט, גיורא רוס ועוד. בין זמרי החבורה איש הרדיו הקריין והשדר דן עופרי. אחד מסולני הלהקה יורם אגמון הוא תת-אלוף, במילואים שירת כטייס קרב בחיל-האוויר, פיקד על בסיס חצור וכיהן כנספח חיל-האוויר בארצות הברית. סולן בולט בלהקה הוא אבלה פורמן. סולנית בולטת בחבורה היא רעיה פירסט מושבניקית ממושב בצרה ששרה בחבורות זמר שונות. 

  הנגנים העיקריים המלווים את החבורה לאורך השנים, כך נמסר לי, הם: עליזה נגר - מנדולה, מנדולינה ניר ניצן, משה הדרי - מנדולינה מוט'קה שלף, אורי אורלב - אקורדיון שפר שחטר, נגה אשד - גיטרה שולה נחמה - חליל צד גדעון פוזן - חצוצרה עמוס מרוז - תופים.
  תאריך: 26/06/2019  |  עודכן: 26/06/2019אלי אלון
  שתף:     |    |     |  
  מועדון הבלוגריםלקבלת רשימות אלי אלון לדוא"ל
  מועדון VIPלהצטרפות הקלק כאן
  פורומים News1כלליחדשותרשימותנושאיםאישיםפירמותמוסדותאקטואליהמדיני/פוליטיבריאותכלכלהמשפטסדום ועמורהעיתונות25 שנים לחבורת שוהםהודעות  [ 5 ]מוצגות  [ 5 ] תפוס כינוי יחודי ''     לכל ההודעות ''        כתוב הודעה ''כותרת ההודעהשם הכותבשעה    תאריך1
  גילטה מארי
   26/06/19 13:002
  נצר גבריאל
   29/06/19 01:333
  עליזה נגר
   30/06/19 05:564
  עליזה נגר
   30/06/19 05:565
  עליזה נגר
   30/06/19 05:56תגובות בפייסבוק
   
  רשימות קודמות''''
  יש מקרים בהם התרופה מזיקה יותר מן המחלה. הרעיון/הספין של ביטול הבחירות הוא דוגמה לכך. כמה שהקדמת הבחירות היא איומה ונוראה, כמה שהיא מיותרת וגחמנית - פניית פרסה תהיה גרועה פי כמה. עצם הדיבורים על האפשרות הזאת, גורם נזק עצום לדמוקרטיה ולשלטון החוק. 
  26/06/2019  |  איתמר לוין  |  כתבות
  ''''
  העובדה כי 50% מחברי הסגל הבכיר של בית הספר למדעי הים הם נבחרת נשים חזקה מאוד, משמעותית ביותר עבור הפרופסור אילנה ברמן פרנק. אוניברסיטת חיפה היא היחידה בארץ עם בית ספר למדעי הים הקיים מזה כעשר שנים, וברמן פרנק עומדת בראשו מאז מרס 2018, לאחר קריירה אקדמית של 15 שנים באוניברסיטת בר-אילן. 
  25/06/2019  |  שרון מגנזי  |  כתבות
  ''''
  חוברת פולמוס חריפה מאוד נגד הרב קוק וספרו "אורות"- חוברת "קול השופר" מוצעת כעת למכירה בבית המכירות ברנד בבני ברק ביום ראשון, 30.6.19, 19:00 . 
  25/06/2019  |  משה ניסנבוים  |  כתבות
  ''''
  שתיקה חרדית. בציבור החרדי לא מדברים על מין, ודאי לא בפרהסיה. עוד יותר לא מדברים על עבירות מין (בפרשת קצב לא הזכירו בתקשורת החרדית את טיב המעשים). ועוד יותר לא מדברים על עבירות מין בילדים. בנוסף לכך, בחלקים ניכרים מהציבור החרדי יש חוסר אמון במשטרה - גם כחלק מהיחס הכללי למדינה, וגם בשל הצורה האלימה בה היא נוהגת כלפי מפגינים חרדים. התוצאה היא, שעבירות מין - במיוחד בילדים - מטויחות לחלוטין או מדווחות באיחור ניכר. זה בדיוק מה שקרה באונס הילדה. 
  25/06/2019  |  איתמר לוין  |  כתבות
  ''''
  זאב ("זאבי") רייס נולד בקיבוץ גבעת ברנר בשנת 1936, בנם בכורם של פאולה ואיזי רייס מראשוני הקיבוץ. האב איזי רייס (1954-1904) איש תיאטרון שחקן ובמאי שלמד בימוי ומשחק אצל הבמאי הנודע מקס ריינהרט, נולד בדאסאו בגרמניה עלה לארץ והגיע לגבעת ברנר בתחילת שנות ה-30. בקיבוץ היה פעיל תרבות ועבד כמנהל חשבונות. בנוסף עבד "בסוכנות היהודית" והיה שליח מטעם המדינה בחו"ל. 
  25/06/2019  |  אלי אלון  |  כתבות
  מגזינים וכתבי עת נוספים ברשת ''לירן יודע? שירי מ"חתונה ממבט ראשון" רוכשת מתנה באלפי שקלים!
  30/06/2019  |  00:10  |  וואלה!
  ''השמועה אומרת ש... ירדן הראל עושה רילוקיישן לחו"ל?
  30/06/2019  |  00:04  |  וואלה!
  ''לא תעבור לאור יהודה: מסתמן: ישיבת 'דברי אמת' תתאחד עם ישיבת חברון
  30/06/2019  |  09:29  |  כיכר השבת   |   שאול כהנא
  ''הורדת דירוג ותחזית שלילית - אי די בי חברה לפתוח
  30/06/2019  |  09:21  |  תעודות סל
  ''מידרוג מעלה דירוג לבנק הבינלאומי הראשון מ- aa3 ל- aa2 אופק הדירוג
  30/06/2019  |  09:21  |  תעודות סל
  איתמר לוין ''איתמר לוין ''יצחק דנון ''

  חבורת שהם" - חבורת זמר הפועלת לשימור הזמר העברי מבצעת ומקליטה  שירים שלא הוקלטו מעולם או שנשכחו, ומעלה אותם  מתהום הנשייה מציינת השנה 25 שנים לפעילותה

  בתחילת השבוע (א' 23.6.19) ערכה אוניברסיטת בר-אילן ערב הוקרה לחבורת שוהם לציון 25 שנים לפעילותה ותרומתה לשימור הזמר העברי. האירוע נערך במסגרת כנס שנתי בנושאי זמר ישראלי, "מי אני? שיר ישראלי!" הנערך זו השנה ה-16. באירוע שהונחה על-ידי יעל שהם, הופיעו זמרי ונגני חבורת שהם, במספר שירים מהרפרטואר שלהם בניצוחו של מוטק'ה שלף מנצחה של החבורה מזה כמעט 25 שנים.

  ראשיתה של "חבורת שהם"

   

  מדי צאת שבת נהגו להתקבץ בביתם של ד"ר חיים ויעל שוהם בכפר מעש עשרות חברים ומכרים כדי לשיר ולנגן בחברותא, לרוב שירי תנועות נוער, קיבוצים, שירי פלמ"ח ופלי"ם, המנונים נשכחים וכדומה. חיים ניגן במנדולינה קצת בתופים והחברים בכלים נוספים. בין הבאים והנקבצים לזמר בביתם של יעל וחיים שוהם דמויות ידועות-שם מעולם הזמר, התרבות והביטחון.ובהם שולה חן ,דודו אלהרר,נירה רבינוביץ ועוד.
   

  חיים שוהם נולד בתל אביב  לנח ומרים רטנובסקי. אביו היה  מנהל הדפוס של העיתון. אמו מרים קלצקין בת נווה צדק, היתה  מורה להתעמלות .המשפחה התגוררה בשכונת הפועלים בשדרות ק.ק.ל (כיום שדר' בן גוריון )

   

  חיים שוהם גדל בקיבוץ גבת (כילד חוץ), היה ספורטאי מצטיין לוחם שייטת 13, למד רפואה ב"הדסה", שירת כרופא בצה"ל, היה רופא של יחידת השייטת, קצין רפואה ראשי של חיל-הים ושל פיקוד הדרום בדרגת אלוף משנה השתחרר מצה"ל בשנת 1986. לאחר שחרורו ניהל את בית-החולים יוספטל באילת ובארבע השנים האחרונות לחייו את בית-החולים מרכז גריאטרי בפרדס חנה שנקרא על שמו. 

  ב-1994 כשהוא בן 58 בלבד, נפטר חיים ממחלה קשה. לאחר מותו אלמנתו יעל שהם לבית ליפשיץ בת גבעת השלושה בעצת חבריו ובהם המפיק והזמר דודו אלהרר, החליטו החברים לא להפסיק את המסורת ולהמשיך לשיר בחברותא ולהנציח את שמו של חיים אוהב הזמר העברי במפעל שירה. 

  הם הקימו חבורת זמר וקראו לה חבורת שהם (שירים שיוצאים מהלב) אחת לשבועיים במוצאי שבת לעיתים אף יותר, כ-50 איש לערך היו מתכנסים ושרים יחד ומנגנים שירים שחיים שוהם אהב, שירי מולדת, שירי חלוצים, שירי פלמ"ח, שירי תנועת נוער וכדומה. החבורה שהיא במידה רבה חבורת זמר ייחודית בארץ, מבצעת ומקליטה שירים ישנים, אף מתקופת טרום הקמת המדינה שרבים מהם לא מוכרים או שנשכחו עם השנים, ובתום כל עונה מפיקים תקליטור פנימי של שירים שנאספו באותה עונה. החבורה מעלה לא פעם מתהום הנשייה שירים שרק מתי מעט, אם בכלל, יודעים על קיומם ומשתדלת שהביצוע יהיה נאמן למקור, ובכך תורמת תרומה לא מבוטלת להצלה והפצה ושימור של הזמר העברי המוקדם.

  "המטרה שימור מכלול שירי ארץ ישראל"

   

  מנהלה המוסיקלי ומנצחה של חבורת שהם כמעט מראשיתה ועד היום הוא המלחין והמעבד ממייסדי מקהלת רינת מוטק'ה שלף. דודו אלהרר - שהיה חברו של חיים שהם - סייע ותרם לפעילות האמנותית. יעל שהם - אלמנתו של חיים שהם - מרכזת את פעילות הלהקה מביתה בכפר מעש - המשמש גם כאכסניה לחזרות ופגישות הדו שבועיות של החבורה ומפיקה את הוצאת התקליטורים. 

  על הקמת ופעילות החבורה וההווי בה מספר מוטק'ה שלף: "אהבתו הגדולה של חיים שהם, הייתה שירי ארץ ישראל, ובעודו מתמודד עם מחלתו הדליק בחבריו את הערגה והאהבה דווקא לשירים ישנים, כאלה שנשתכחו ו/או כאלה שרק מעטים הכירום. הוא סחף עמו כל מי שרק נזדמן למסיבות השירה הרבות בביתו בכפר מעש - מסורת שחבורת "שהם" ממשיכה עד היום.

  מוסיף מוטק'ה: "אנו שמנו לנו למטרה, בין השאר, לפעול לחידוש, רענון ושימור מכלול משיריה הנפלאים של ארץ ישראל וביניהם שירים רבים מתקופות שלפני הקמת המדינה, שירי חיבת ציון, שירי העליות, שירי חלוצים, שירי אדמה ועבודה, שירי המחתרות ועוד. את השירים היפים והנדירים הללו אנו לומדים ושרים להנאתנו בקבוצה קבועה ללא יומרות או עיבודים מיוחדים ותוך שמירה על צביונם הייחודי ברוח התקופה - הסגנון - פשוט ונעים, בעיבודים מינימליים, תוך מתן דגש לשירה שסוחפת את השרים ואת המאזינים ובלווי הרכב כלי של שבעה-שמונה נגנים. המשתתפים בשירה - הם אוהבי זמר ומוקירי זכרו של חיים שהם- חובבים המתמידים בכך כ-25 שנים. אחת לשנה - לקראת ראשית חודש מאי - שהוא יום הולדתו של ד"ר חיים שהם ז"ל יוצא לאור תקליטור ובו אוסף שירים מגוון ורב, חלקם שירים שלא היו ידועים כלל או שהקלטתם ישנה ואינם ראויים להשמעה". 

  מרדכי שלף מספר, כי עד-כה הקליטה החבורה למעלה מ-800 שירים ישראלים, רובם ישנים ויפים שנשכחו ושבו לחיים חדשים במסגרת פעילותנו המתמדת. יותר מחציים מלפני הקמת המדינה והמטרה לשמר ולהנציח את מאות השירים שהושרו בימי העלייה הראשונה, השנייה, השלישית, בהתיישבות, בתנועות הנוער ועוד. בכך אנו נותנים ביטוי לפעילותו הרבה של חיים שוהם, אבל המטרה הורחבה וקיבלה תנופה גדולה של איתור שירים ישנים, הקלטתם ושימורם ההיסטורי - ובכך אנו רואים מטרה נעלה לשימור השירים בשנותיה הראשונות הקליטה "חבורת שוהם", את השירים על גבי קלטות שמע (טייפ) ובהמשך הקליטה את השירים על גבי תקליטורים. 

  לדברי ראשי חבורת שהם, היא זוכה להערכה רבה על מפעל השימור היסודי והעקבי. לדבריהם, גופים וחוקרי ומשמרי הזמר העברי ובהם "זמרשת", אליהו הכהן ועוד נעזרים במידע שנצבר באוספי החבורה ושיריה.

  זמרי ונגני הלהקה

   

  בין סולני וזמרי חבורת שהם לאורך השנים: אבא'לה פורמן, יורם אגמון, דודו אלהרר, רעיה פירסט, גיורא רוס ועוד. בין זמרי החבורה איש הרדיו הקריין והשדר דן עופרי. אחד מסולני הלהקה יורם אגמון הוא תת-אלוף, במילואים שירת כטייס קרב בחיל-האוויר, פיקד על בסיס חצור וכיהן כנספח חיל-האוויר בארצות הברית. סולן בולט בלהקה הוא אבלה פורמן. סולנית בולטת בחבורה היא רעיה פירסט מושבניקית ממושב בצרה ששרה בחבורות זמר שונות. 

  הנגנים העיקריים המלווים את החבורה לאורך השנים, כך נמסר לי, הם: עליזה נגר - מנדולה, מנדולינה ניר ניצן, משה הדרי - מנדולינה מוט'קה שלף, אורי אורלב - אקורדיון שפר שחטר, נגה אשד - גיטרה שולה נחמה - חליל צד גדעון פוזן - חצוצרה עמוס מרוז - תופים.

  תאריך: 26/06/2019  |  עודכן: 26/06/2019אלי אלון

  שתף:     |    |     |  
  ''

  חבורת שוהם


  25שנים לחבורת שוהם"חבורת שהם" - חבורת זמר הפועלת לשימור הזמר העברי ומעלה מתהום הנשייה שירים שלא הוקלטו מעולם או שנשכחו, מציינת השנה 25 שנים לפעילותהאלי אלון   |   לסיפור המלא


   

  ''
  ''''
  זאב ("זאבי") רייס נולד בקיבוץ גבעת ברנר בשנת 1936, בנם בכורם של פאולה ואיזי רייס מראשוני הקיבוץ. האב איזי רייס (1954-1904) איש תיאטרון שחקן ובמאי שלמד בימוי ומשחק אצל הבמאי הנודע מקס ריינהרט, נולד בדאסאו בגרמניה עלה לארץ והגיע לגבעת ברנר בתחילת שנות ה-30. בקיבוץ היה פעיל תרבות ועבד כמנהל חשבונות. בנוסף עבד "בסוכנות היהודית" והיה שליח מטעם המדינה בחו"ל. 
  25/06/2019  |  אלי אלון  |  כתבות
  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות