כותרות TheMarker >
  ';

  הבלוג של יצחק שויגר

  0

  מקרה שקרה

  0 תגובות   יום חמישי, 27/6/19, 11:37

  אני נוהג ללכת כל בוקר, ככה, לפני ארוחת בוקר. אני גר במקום שקט בשכונה צפונית ליד הים. אני לא יהודי צעיר והולך לאט ובזהירות לא להחליק ולא לעלות על איזה מזכרת טרייה של איזה כלב משוטט או כלב שבעליו אדיש לחוק ולהיגיינה הציבורית ומשאיר את התוצרת המוגמרת לתפארת מדינת ישראל. לפני כשבוע עמדתי לעבור במעבר חציה ברחוב הראשי ברמזור, במעבר החציה  ממש. והנה ממש לפני עומד לו גוש . כמעט עליתי עליו, כעסתי,  הלכתי אחורה והסתכלתי סביב לראות שמא הכלב או בעליו הסורר עדיין בסביבה . עד שאני מסתכל מתחלף הרמזור . ואין אף רכב בסביבה משום צד. חציתי את הכביש להמשך ההליכה . בסוף המעבר ממתין שוטר. לא ראיתי אותו ולא ברור לי למה הוא עומד ככה על הבוקר בצומת הריק מאדם כשרק אני והחרא של הכלב היינו שם.

  " תעודות בבקשה," הוא מבקש. הסתובבתי אחורה לראות עם מי הוא מדבר.

  "אל תתחכם" הוא אומר לי, "אני פונה אליך."

  " אלי ?,"אני שואל, "למה?"

  " עברת באור אדום. "

   "נו אז מה," אני שואל. "לא ראית? חיכיתי לירוק ואז כמעט דרכתי על החרא של הכלב שאתה יכול אפילו לראות ובינתיים התחלף הרמזור. חוץ מזה אין פה אף רכב. אני הולך פה כל בוקר כבר ארבעים שנה, אני לא יוצא עם תעודות מהבית, תראה אפילו אין לי ארנק."

   "אדוני זה החוק. לא חשוב אם יש רכב בצומת," כך הוא. "אם אין לך אתה צריך להציג תעודות ולהישמע להוראות השוטר."

  " תירגע חביבי," אני אומר לו. "אני עורך דין ותיק. אני חושב שזה כמעט יותר שנים ממה שאתה חי. ואני מכיר את החוק "

  "אל תתנשא עלי. אם אין לך תעודות זיהוי אני עוצר אותך. אני לא חביבי שלך. אתה יכול לקרוא את מספר השוטר שלי על החזה ולכבד אותי. "

  אני מבין שנתקלתי במשהו קשה ואני משתדל לא להתרגז, דבר שקשה לי לעשות, שכמעט הביא אותי כבר למעצרי לפני מספר שנים ואילולא אשתי שחילצה אותי הייתי גומר בבית המעצר.

  "טוב אדוני השוטר. בא נתחיל מחדש. " אמרתי. " הלכתי להליכת בוקר ולא נזהרתי ולא שמתי לב שהירוק התחלף לאדום.  ואני מתנצל."

  " אתה צוחק עלי, " הוא אומר. "אני לא אוהב את הטון שלך. זה שאתה עורך דין  וגר בשכונת יקרה כזאת לא נותן לך זכות לדבר איתי ככה. "

  אני רואה שזה הולך למקום רע ואני אומר לו "תשמע אני מציע ששנינו נלך לשלום. אתה לעבודה שלך ואני להמשך הספורט שלי."

  " נראה לך? גם מודה שעברת באדום גם מתחצף לשוטר גם מפריע לשוטר במילוי תפקידו."

  אני מסתכל בו באימה ובחשדנות ומתחיל ללכת. הוא תופס בזרועי ולוחש לי באוזן. "אתה לא הולך לשום מקום."  מה עושים? אני מחליט להתעלם וממשיך ללכת, הוא רץ אחרי תופס בזרועי בידו האחת ובידו השנייה הוא אוחז וקורא במיקרופון הצמוד לזרועו. "מבקש סיוע למעצר חשוד ! "אני  עוצר ובתוך מספר דקות מגיעה ניידת . יוצאת שוטרת,  דווקא נחמדה, מחליפה אתו מילים. אני המום ולא זז. "תיכנס בבקשה למכונית" היא אומרת.

  "למה ?"  אני שואל.

  " הוא אומר שהתחצפת אליו, שהפרעת לו במילוי תפקידו, שתקפת אותו ושעברת באור אדום. במעבר חציה הוא הדגיש."

  "לא עשיתי שום דבר ממה שאת אומרת."

  " תגיד לשופט. יש לנו הוראות שבמקרה של עבירות תנועה חמורות מביאים ישר לבית משפט. אם אתה רוצה אתה יכול ללכת אתנו לתחנה ואז אולי יעצרו אותך. מה אתה מחליט?"  נכנסתי. היא נוהגת ונוסעת ישר לבית המשפט בהרצליה. מגיעים. מכניסה אותי לחדר צדדי ואומרת "תחכה אני אדבר עם התובע המשטרתי."

  אני מתקשר לאשתי  היא לא עונה. אחרי כחצי שעה מכניסים אותי לאולם . השעה כבר 11 והשופט נראה עייף ומרוט.

  "אז מה אדוני אומר? הוא שואל. "נעשה עסקת טיעון ונגמור בקנס ? לא חבל לאדוני על הזמן. הקנס יהיה 750 ש"ח שווה לאדוני לחכות."

   אולי כבודו יגיד לי על מה העבירות?

   "מה זה אתה לא סומך על בית המשפט ? אדוני נראה לי דווקא בסדר. אמנם לבוש בבגדי ספורט, שזה לא בדיוק הדרך הנאותה להופיע בבית המשפט, אבל העבירות חמורות. הפרעה לשוטר, חצייה באור אדום, התנגדות למעצר. נמחק את העבירות הרציניות ונשאיר רק הודאה באור אדום, מה אתה אומר? "

  התובע המשטרתי מגחך.

  "כבודו, עוד לא הסכמנו  על הנוסח של כתב האישום ואדוני כבר גומר את התיק ?"

  "תאמין לי הוא יסכים." כך השופט.

  " כבודו," אני אומר, "אני גם עורך דין ומה שנעשה פה זה לא לעניין."

   "אה," אומר השופט "כבודו עורך דין וככה הוא מופיע בפני, מה, אין כבר הוראות של הלשכה איך צריך להתלבש לבית המשפט?"

  " יש, אדוני," אני אומר, "אבל אי אפשר להתחיל מהסוף, אני אסביר לאדוני מה שקרה באמת. אני הלכתי ליד הבית.. . "

  "נו מספיק," הוא משסע אותי, "מה זה חשוב .אדוני מודה או לא מודה. אם אדוני עורך דין אז הוא מכיר את הפרוצדורה ואם אדוני לא מודה נעשה הקראה של כתב האישום שקיבלתי עכשיו. ואני לא משנה ממנו כלום. גם הפרעה לשוטר גם אור אדום. הכול בכל מכל כל. אה? מה אדוני אומר?  אדוני יכפור באשמה ונעביר להוכחות, או אדוני רוצה לגמור את התיק .כמו שאני רואה, אתה לא תסכים אז אולי גם נעביר אותך למעצר ל24 שעות ואז אדוני יגמור את התיק כפי שאני מציע."

  איך זה נגמר?    

   

  קוראים נכבדים מה דעתכם קרה או לא קרה?

   

  נמשיך.

  בתחילת 2014 פנה אלי מטופל במסגרת התנדבותי כעורך דין בחברת "המשקם" שהיא חברה ממשלתית שמעסיקה נכים על פי הנחיות הבטוח הלאומי ועוסקת בשיקומם על ידי עבודה מתאימה ובשכר נמוך לפי שעות. שהוא כיום כ 20 שקל לשעה . השכר החודשי הממוצע לעובד הוא כ2000 שח והוא כמובן משתלם בתוספת קצבת הנכות של הביטוח הלאומי שהיא פועל יוצא של אחוזי הנכות האישיים של העובד. ובלבד שסך המשכורת וסך הקצבה לא עולה על המוצהר בחוק שזה בגבולות שכר המינימום. שאז הביטוח הלאומי מקזז את "עודף ההכנסה."

  ( במאמר מוסגר אזכיר שאם נכה שמקבל קצבה ואשתו מרוויחה, חס ושלום,  סכום אסטרונומי של כ8000 שח מקזזים לו על ידי ניכוי הקצבה. שיטת העידוד ליציאה לעבודה של הנכים היא מחפירה. אני מכיר משפחות של נכים שלא נותנים להם לעלות מעבר לקו הרעב.)

  אותו עובד א.ב נקרא לו, הוא לקוי בנפשו. בתחילת 2011 חלה ואושפז למשך מספר שנים. כיום הוא מתפקד, עובד ונזקק לתרופות. בתחילת 2014 הוא מקבל מכתב דרישה מרשות השידור בגין אגרת טלוויזיה שלא שולמה בשנים 2011-2014 . באותה עת היה מאושפז ובעטיה של אותה מחלה גם נפרד ממשפחתו בטונים צורמים. מאז לא שוקמו היחסים בתוך המשפחה. כנראה שאגרת הטלוויזיה הייתה משולמת על ידו בעת שהיה בריא ותפקד כראש משפחה. במכתב שקיבל נדרש לשלם 2100 שקלים ללא כל פירוט. פניתי בשמו לרשות השידור למחילה או מחיקה  ולא נעניתי.   ב2018 מצליחה רשות הגביה לשים יד על חשבונו של החייב המסכן ולעקל לו 1400 שקל. פשוט זה אותו חשבון הבנק שבו הוא מקבל את קצבת הנכות. לאחר מכתבים ובקשות כולל פניה לחברת כנסת שתעזור לחלץ אותו ולהחזיר לו את הכסף שלא הועילו. אני מקבל מכתב מדופלם מרשות הגביה והאכיפה.  שעיקריו: נכות מוחלטת אינה מקנה פטור מתשלום אגרת טלוויזיה וכן כי ב2013 הודיעה המשפחה שלו בכתב לרשות השידור כי אין להם מקלט טלוויזיה ולכן מוותרים לו על 2013 אבל בשנים - 2012 2011 הייתה לו טלוויזיה ולכן אי אפשר לוותר לו. ואם יביא אישורים יתחשבו בו.

   ואכן לפני כחודשיים מדינת ישראל ושלוחתה, רשות האכיפה והגביה גבו לחייב 1490 שקלים שזה חישוב של קרן ריבית והוצאות, פשוט, על ידי חילוט העיקול. ככה בלי משפט בלי ויכוח. הבנק מעביר והוא מקבל הודעה והסכום שחולט כמעט כל משכורתו באותו חודש. לא הצלחתי לקבל  ממנו אישור כל שהוא  שהיה מאושפז בבית חולים לחולי נפש בשנים אילו.  זה לא היה קל. זאת חשיפה לא קלה. לו ולי. עמדתי נבוך מולו וגם חסר אונים כשאמרתי לו שאיני יודע איך להוציא מהם את הכסף. התביישתי, כאזרח שומר חוק וכעורך דין שנכשלתי, וכשאמרתי לו שנציגת מדינת ישראל ממצה את הדין עם מי שהיא יכולה. הוא חייך בהבנה ואני במבוכה. ככה זה כשיש כוח על חלשים.

   

  אז מה אתם אומרים, קוראים נכבדים, היה או לא היה?

   

  נמשיך.

   קראתי בעיתון שגברת אחת נשואת פנים שגרה בבית על חשבון המדינה וכל הוצאותיה מכוסות כולל אוכל ועבדים לרבות טבחית. ולפעמים אם יש אורח מיוחד מביאים טבח מיוחד שמארגן ארוחות רשמיות שאולי המבשלת אינה יודעת להכין. גם הוצאות אילו מכוסות. כמו שצריך. ואולם לפעמים נמאס לה מהאוכל של המבשלת ואם לפעמים באים להתארח חברים שלה , משהו לא רשמי, מצלצלים ומזמינים ארוחות ממסעדות יוקרה. כותבים שהיה אורח כזה או אחר כיד הדמיון. ומישהו החליט שזה לא בסדר וביקש שתחזיר והיא סירבה. ואז במשך שנים הצטבר הסכום למשהו כמו בערך 350,000 שח והיא נדרשה להחזיר וסירבה. עורך דינה, איש ידוע, אפילו יעץ לה, להחזיר את הכסף והיא סירבה. ואז המדינה תבעה אותה.  התביעה והשופט ועורכי דינה  חברו יחד לעזור לה, דווקא לה, להקטין את החוב ולשנות את סעיף האשמה למשהו קל יותר, פחות חמור,  והסכימו אתה שתחזיר רק 55,000 שח וגם זה בתשלומים, כי אמנם היא אישה עשירה אבל ידוע שאינה אוהבת לשלם.  מי אוהב? וצריך להתחשב בה .ככה זה כשאין כוח על חזקים.

  אז מה אתם אומרים קוראים נכבדים היה או לא היה?

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   יצחקשויגר
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין