כותרות TheMarker >
  ';

  איבדתם מזוודה או שהיא איחרה להגיע? אל תבנו על הפיצוי

  מה הפיצוי שנוהג בית המשפט לפסוק במקרה של איבוד או עיכוב מזוודה?

  טסים לאירופה? כדאי שתכירו את התקנות שעשויות להקנות לכם מאות יורו

  0 תגובות   יום רביעי, 3/7/19, 14:44

  טסים לאירופה? כדאי שתכירו את התקנות שעשויות להקנות לכם מאות יורו


  טיסתכם לאירופה או מאירופה התעכבה ביותר מ-3 שעות או בוטלה לגמרי? כדאי מאוד שתכירו את התקנות האירופאיות, מכוחן הנכם עשויים לקבל מחברת התעופה פיצוי כספי במזומן של מאות יורו.

  בתחילת שנת 2005 נכנסו לתוקפן תקנות של האיחוד האירופי העוסקות בזכויות נוסעים בטיסות באירופה הנקראות "REGULATION (EC) NO 261/2004", בהם נקבעו כללים משותפים למדינות החברות באיחוד האירופי, לרבות מתן פיצוי וסיוע לנוסעים במקרים של ביטול טיסה או עיכוב בטיסה, ובמקרים בהם נוסעים לא עלו לטיסותיהם עקב רישום יותר (over booking). על בסיס תקנות אלה חוקק בישראל בשנת 2012 חוק שירותי תעופה הידוע בשם חוק טיבי, בו נקבעו הוראות דומות להוראות הקבועות באירופה, כשאחד ההבדלים המרכזיים ביניהם הוא נושא זכאות הנוסעים לקבלת פיצוי במקרים של עיכובי טיסות.

   

  החוק הישראלי קובע, שהנוסעים זכאים לקבל מחברת התעופה פיצוי (שנע בין 1,300 ₪ ל-3,120 ₪ לנוסע) במקרים של ביטול טיסה או במקרים שעיכוב בהמראת הטיסה של למעלה מ-8 שעות, ולעומת זאת התקנות האירופאיות קובעות, שנוסעים זכאים לקבל פיצוי כספי (שנע בין 250 יורו ל-600 יורו) במקרים של עיכוב בנחיתת הטיסה של למעלה מ-3 שעות בלבד.

  מדובר בהבדל משמעותי, שכן ישנם טיסות רבות אשר העיכוב בהם הוא בין 3 שעות ל-8 שעות, ולכן אם אתם טסים לאירופה או מאירופה או בתוך אירופה, כדאי מאוד שתכירו את התקנות האירופאיות, היות וייתכן שמכוחם תהיו זכאים לקבל פיצוי כספי גם במקרים בהם החוק הישראלי לא חל.

   

  לאילו טיסות התקנות האירופאיות רלוונטיות?


  אפשרות 1 - טיסות של חברות תעופה אירופאיות

  התקנות רלוונטיות לטיסות שהופעלו על-ידי חברות תעופה ממדינות האיחוד האירופי ואין רלוונטיות למקום ההמראה והנחיתה שלהן. כלומר כל טיסה ברחבי העולם כפופה להוראות התקנות, ובלבד שהופעלה על-ידי חברת תעופה השייכת למדינה החברה באיחוד. לדוגמה טיסה של חברת KLM שהמריאה מתל-אביב לאמסטרדם, או טיסה של חברת התעופה ALITALIA שהמריאה מבוסטון לרומא.

   

  אפשרות 2 - טיסות שהמריאו משדה תעופה באירופה

  התקנות האירופאיות תקפות גם בנוגע לטיסות שהמריאו מכל שדה תעופה המצוי במדינה השייכת לאיחוד האירופי, ושהופעלו על-ידי כל חברת תעופה (גם חברות תעופה שאינם ממדינות השייכות לאיחוד). לדוגמה טיסה של חברת התעופה תאי איירליינס שהמריאה מפריז לבנגקוק.

   

  טיסות הכפופות לתקנות האירופאיות

  אפשרות 1טיסות המופעלות על-ידי חברת תעופה אירופאית, השייכת למדינה באיחוד האירופאי כל טיסה ברחבי העולם

  אפשרות 2 - טיסות המופעלות על-ידי כל חברת תעופה בעולם ובלבד שהטיסה המריאה ממדינה היה השייכת לאיחוד האירופאי

   

  פיצוי כספי כמה ומתי?

  אם טיסתכם בוטלה או עוכבה בשעות רבות או הגעתם לשדה ונמסר לכם כי אתם לא יכולים לעלות על טיסה מכיוון שהיא מלאה (כלומר over booking), תהיו זכאים לקבל ללא תשלום מזון, שתיה ושירותי תקשורת, ובמידה ועיכוב הטיסה או ביטולה כולל שהייה של לילה, גם לינה בבית מלון.

   

  בנוסף להטבות שמחויבת חברת התעופה לספק לכם במקרים כאלה, תהיו זכאים לקבל גם פיצוי כספי במקרים בהם הטיסה בוטלה או נחתה באיחור של מעל 3 שעות, ובלבד שהגעתם בזמן הנדרש לטיסה.

  שימו לב, התקנות האירופאיות במקרים כאלה עשויות להיות רלוונטיות מאוד עבור נוסעים מישראל, שכן לדוגמה - אם טיסה של חברת התעופה AIR FRANCE המריאה בעיכוב של 5 שעות מתל-אביב לפריז, על פי החוק בישראל לנוסעים אין זכאות לפיצוי כספי, ולעומת זאת על פי התקנות האירופאיות יש זכאות לפיצוי כספי (ובלבד שהטיסה לא עוכבה בגלל נסיבות חריגות, על כך נפרט בהמשך).

   

  טיסות בתוך אירופה

  ביטול טיסה חוק אירופאי - נקבע כי בטיסות בין מדינות השייכות לאיחוד האירופי ושהמרחק שלהן הוא עד 1,500 ק"מ זכאי כל נוסע לקבל פיצוי בסך 250 יורו (לדוגמה טיסה מבודפשט לרומא), ובטיסות בתוך אירופה שהמרחק שלהן הוא מעל 1,500 ק"מ (לדוגמה טיסה ממדריד לוורשה) זכאי הנוסע לקבל פיצוי בסך של 400 יורו.

   

  טיסות מחוץ לאירופה

  עיכוב בטיסה חוק אירופאי - נקבע כי בטיסות הממריאות אל מחוץ לאירופה או אליה, זכאי כל נוסע לקבל פיצוי בסך 250 יורו אם מרחק הטיסה הוא עד 1,500 ק"מ, ואם מרחק הטיסה היה בין 1,500 ק"מ ל- 3,500 ק"מ סך של 400 יורו (לדוגמה טיסה שהמריאה מבודפשט לתל-אביב), ואם המרחק של הטיסה היה מעל 3,500 ק"מ הוא זכאי לקבל פיצוי כספי בסך של 600 יורו (לדוגמה טיסה שהמריאה מלונדון לבנגקוק).

   

  שיעור הפיצוי הכספי ביורו (לפי התקנות האירופאיות)

  *במקרים של ביטול טיסה או עיכוב בנחיתה של מעל 3 שעות

   

  טיסות בין מדינות השייכות לאיחוד האירופי

  עד 1,500 ק"מ – 250 יורו לנוסע

  מעל 1,500 ק"מ – 400 יורו לנוסע

   

  טיסות מאירופה אל מחוץ לאירופה או להיפך

  עד 1,500 ק"מ – 250 יורו לנוסע

  בין 1,500 ק"מ ל-3,500 ק"מ – 400 יורו לנוסע

  מעל 3,500 ק"מ - 600 יורו לנוסע

   

  הטיסה עוכבה בגלל תקלה רגילה? עדין זכאים לפיצוי

  בדומה ל- חוק שירותי תעופה - חוק טיבי הקיים בישראל - בו נקבע כי חברות התעופה תהיינה פטורות מלשלם לנוסעים פיצוי אם הוכיחו שהסיבה לביטול או עיכוב הטיסה נבע בשל נסיבות מיוחדות שלא היות בשליטתן, גם בתקנות האירופאיות נקבע חריג דומה הקובע כי אם חברות התעופה הוכיחו שהטיסה בוטלה בשל: extraordinary circumstances which could not have been avoided, הן תהיינה פטורות תשלום פיצוי לנוסעים.

  בפרקטיקה, בחלק לא מבוטל מהמקרים המגיעים לבתי המשפט בישראל ובאירופה, טוענות חברות התעופה כי הטיסה עוכבה או בוטלה בגלל תקלה טכנית שאירעה במטוס, סיבה המהווה לטענתן נסיבות מיוחדות וחריגות, ובכך טוענות כי הן פטורות מתשלום הפיצוי הכספי.

   

  יחד עם זאת, בעוד שבישראל ישנם מקרים בהם בתי המשפט מקבלים טענה זו ופוטרים את חברת התעופה מלשלם לנוסעים פיצוי, באירופה לעומת זאת הסיכויים של טענה זו להתקבל קלושים ביותר, זאת לאור פסק דין עיקרוני שניתן בנושא זה לפני מספר שנים על-ידי בית המשפט לצדק של האיחוד האירופי פסק דין (בעניין ואן דר לאנס נ' KLM), במסגרתו נקבע כי חברות תעופה אינן יכולות לטעון כי שיבושים בטיסות שנגרמו על-ידי בעיות טכניות מהוות נסיבות מיוחדות הפוטרות אותן מתשלום פיצוי, מאחר ותקלות במטוסים הן חלק אינהרנטי ובלתי נפרד מפעילות המטוס.

   

   

  הכותב, עורך דין אהוד פאי, עוסק ב- דיני תעופה.

  אין באמור במאמר זה, כדי להוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי.

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   תגובות אחרונות

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   אהודפאי
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין