כותרות TheMarker >
  ';

  כתבות

  מבחר הגיגים...

  0

  מחאת יוצאי אתיופיה

  2 תגובות   יום שישי , 5/7/19, 04:05

  לאחר המקרה הטראגי של ירי למוות בן הקהילה האתיופית על ידי שוטר, המדינה בערה. כולנו ראינו את הזעם שהתגלגל לו שם ברחובות,, האש, תמרות הכעס ותחושת החוסר אונים. 

   

  ולאחר הזעקה הגדולה פתאום כולם התגייסו למחאה מתוך הבנה כי יש גזענות בלתי נסבלת כלפי יוצאי העדה האתיופית. אין ספור דיונים באולפני חדשות, כתבות סיקורים, העם חיבק את המחאה גם אם הייתה אלימה לרגעים בודדים. 

   

  ואותי הטרידה האיפה והאיפה כנגד הטענות  לגזענות. כנדמה רק שזה שחור מובהק מול לבן יש הבנה של המושג גזענות, אולי כי אנשים ראו יותר מדי סרטים אמריקאים, אולי כי זה קל לעיכול, הצבע כהגדרה לאפליה. 

   

  ובכן, אין זה מפתיע שהאתיופים זועקים מכאב משורש החולי של החברה הישראלית- הגזענות. 

  יוצאי עדות המזרח, או המזרחיים כפי שנוהגים לקרוא לספרדים בארצנו הקוטבית, ספגו גזענות קשה ומחפירה בקליטתם ארצה. 

  ולא, לא מדובר על קושי של מהגרים, זה היה לכולם, הקושי היה שתרבותם של יוצאי עדות המזרח לא היוותה פקטור במדינת אשכנז. 

   

  הגזענות הייתה יותר מהלך רוח, היא גבלה גם בפשעים חמורים, כגון הגזזת, המעברות, הסללה, חטיפת ילדים והרשימה עוד ארוכה. 

   

  המשותף ליוצאי עדות המזרח וליוצאי אתיופיה, זו התמימות שרווחה בקהילות בטרם עלייתם ארצה, הם מבחינתם  כיהודים הגשימו חלום ואף היו מוכנים לכל המהמורות רק כדי להיות בארץ ציון המובטחת,. 

   

  אך המציאות טפחה על פניהם והקשיים היו רבים. כינו אותם פרימיטיביים ופשוט הפכו אותם ללא ראויים. 

  אז בוא נדבר רגע על המונח פרימיטיבי, המונח פרימיטיבי הוא מונח מערבי, המצאה מערבית מתנשאת שהפכה למטבע לשון, זו הגדרה קולקלת ומאוסה.  מוטב לומר-צורת תרבות שונה, אך לומר פרימיטיב זו הגדרה מתנשאת ועלובה שמבטלת כל תרבות של חברה שאינה מערבית ולא חיה על פי הקודים המערביים. 

   

  גם רבים מיוצאי עדות המזרח כגון המרוקאים, תוניסאים, אלג'ריים,, גדלו תחת השלטון הצרפתי, אז רבים מהם כשעלו ארצה, למעשה גדלו על ברכי תרבות המערב ואף חיבקו אותה. 

   

  אך בארצנו הגזענית הכניסו את כולם לאותו סיר, תחת הגדרה קולקלת של פרימיטיבי. בלי ניסיון להכיר את התרבות, לשמוע את המוזיקה של תרבות זו, וגם לראות את היופי בתרבותם המגוונת, האוריינטלית והעשירה. 

   

  עד היום, ב- 2019, כלל לא נמצא בנרטיב הישראלי תרבותם של עולי יוצאי עדות המזרח, זה מסתכם בעיקר במאכלים כנקודת ציון לעדה, אך אין לישראלי הממוצע כלל ידע מה היה בקהילות היהודיות , מה הנרטיב של כל עדה יהודית בארצות המזרח. 

   

  לעומת זאת הנרטיב האשכנזי מוכר לנו כל כך, אנחנו יודעים הכול, איך פולניה חושבת, מה היה, איך היה, וזה תמיד נאמר בהומור כנרטיב חביב ומקובל, אך הנרטיב הספרדי לא מסופר, ואם הוא מסופר, הוא חוטא למציאות ועמוס בסטראוטיפים גזענים ומוגזמים, כדוגמת "זגורי אימפריה" ועוד סדרות איומות שבלתי ייאמן שמשודרות לאחר 70 שנה מקום המדינה. 

   

  יוצאי עדות המזרח, לרוב שתקו, הם גם לא סיפרו מה היה בקהילות היהודיות כי לא הייתה לגיטימציה לכך, הם שתקו גם כנגד עוולות הגזענות, מתוך תקווה שזה ישתנה, אז הם סחבו את הצלב על גבם, וניסו בשקט לפרוץ חומות ותקרות זכוכית. 

  אך כשהיו מקרים קיצונים והם התרעמו על כך, מיד הנרטיב הישראלי של סתימת פיות, יצא מגדרו. 

  טענות כגון: "אכלו לי שתו לי", "רגשי נחיתות" "הון פוליטי" ועוד שלל אמרות טיפשיות. 

   

  הטענות האלו , שיש לציין שנאמרות בתוקפנות שאינה יודעת רחמים, היא בעצם, סתימת פיות וחמור מכך, זה למעשה מקיים את  הגזענות, ואתם יודעים מה המנטרה העלובה הזו אפילו הצליחה, כי רבים שנתקלים בגזענות מפחדים לדבר שלא יואשמו חלילה בטענות הנ"ל. 

   

  כי סתימת הפיות בעצם נועדה להשריש את הגזענות ולשמר את ההגמוניה האשכנזית. הם כל כך מפחדים שמדינתנו לא תהיה מערבית- לתפישתם יש לציין, שהם מוכנים לבטל בזלזול כל טענה לגזענות. 

   

  וכך, לאחר 70 שנות קיום של מדינת ישראל, הגזענות הושרשה והוטמעה ולא היה כל דיון בסוגיה זו. כשפרצו מהומות של ואדי סאליב, גולדה אמרה רק "שהם לא נחמדים", למרות שזו הייתה התקוממות מוצדקת וראויה, 

   

  שמנהיגים כאלה אחרים טענו לגזענות אמרו שזה הון פוליטי, הם קראו לזה "השד העדתי" שזה גם מונח גזעני על איזה שד מדברים? כנדמה מייחסים זאת לעלילות אלף לילה ולילה....

   

  למרות, שחשוב להדגיש שזה היה מעבר לגזענות, היו פשעים איומים!, גזזזת, שרבים מתו ממנה, חטיפת ילדים, מעברות הסללות ועוד. 

   

  אך לעולם לא תמצא במרחב של הדיון הציבורי לגיטימציה לגזענות שחוו וחווים עדיין המזרחיים. 

  זה אפילו אקט אלים מצד החברה הישראלית שמבטלת הינף יד כל התייחסות לגזענות. 

   

  אך שכמחאת יוצאי אתיופיה יצאה לאור, כולם חיבקו בדאגה, הכלה והבנה .והרי מה שעשו לקליטת יוצאי אתיופיה עשו גם למזרחיים, שכונות שלמות בעיירות נידחות, גטאות של עוני וחוסר תקווה. 

   

  ופתאום כולם מדברים על גזענות בהבנה ובהכלה, למרות זו גם צביעות איומה, אך נניח זאת בצד כרגע.

  השאלה היא,  מה חשבתם שיקרה עם יוצאי אתיופיה? הרי הכתובת הייתה על הקיר, וברור היה שזו חבית נפץ דליקה. כי כשמשמרים גזענות, זה מה שקורה, גם בשנת 2019, כשאין דיון בנושא הגזענות, ויש רק סתימת פיות בטענות טיפשיות, הרי שאין מזור ויש הטמעה של החולי. 

   

  וחברתנו לצערי, חולה, חולה עד מאוד בגזענות בוטה ואפילו אלימה. ולכול אלה שטוענים שזה פעם היה, אז הטענה מופרכת לחלוטין, כי עובדה היא שביומיים האחרונים זה התפוצץ לכולם בפרצוף. 

   

  כי גזענות זו גזענות, והיא לא שונה, לא בגלל צבע עור, ניתן לחוות גזענות אף באותה עדה ובאותו מוצא. 

  העצוב הוא שהחברה הישראלית לא השכילה לאמץ את העושר התרבותי של שכל הקהילות , כי אז היה נוצר בו פסיפס מדהים, מרתק ומגוון. אך עדיין אנחנו תקועים בנרטיב הפולני, ואין ספור בדיחות וסיפורים על הווי העדה. 

   

  צר לי, שהחברה הישראלית לא עושה תיקון, ואם יש שיאמרו על הצלחת הזמר המזרחי, זו גם אקסיומה מגוחכת, כי ראשית זו לא מוזיקה מזרחית, זה פופ ים תיכוני, שנית, ההגדרה של מוזיקה מזרחית היא הגדרה קולקלת כפי שטוען אביהו מדינה ובצדק. זה לא ישראלי , זה מזרחי, וזה ההבדל הגדול. 

   

  ויכולתי לטעון עוד ועוד בנושא זה, כי הוא באמת נושא רחב, וברור לי שיש תפישות גזעניות שקשה לשנות, אך עדיין חשוב לציין זאת רק כדי ליצור מזור, והמחאה האתיופית אולי תציב לנו מראה, אם לא נבטל זאת בהינף יד, ונאמר שהם אלימים כמו שאמרה גולדה "שהם לא נחמדים", זה היינו הך, הרי מחאות צריכות לבעור רק כדי למגר את החולי ולגזענות פנים רבות לה, למרות שתמיד מנסים להסתירה ולבטלה בהינף יד. 

   

  היא נמצאת, היא נוכחת, היא מפלגת והיא מסוכנת. אז אתם יכולים לטמון את הראש בחול, אך החולי עדיין יהיה במרחב הציבורי, ואף אדם באשר הוא, אינו רוצה שיתנהגו אליו ולמוצאו בזלזול ובאלימות,

  כי גזענות היא בעיקר עצובה, כי היא מכילה המון עצב לקורבנותיה שלא מבינים מדוע הם לא ראויים? מדוע הם נושאים את עול האשמה? מדוע יש להם תקרות? ולא שמיים פתוחים? 

  דרג את התוכן:

   תגובות (2)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   RSS
   מאמרך ארוך והחופשה שלי מנכדים קצרה, אז אומר רק: א. גם יוצאי רוסיה סובלים מאפליה, לדעתם. ב. המשטרה שלנו, לרוב, סובלת מחוסר סובלנות איומה גם כלפי מוחלשים אחרים, ואני אישית ספגתי לא ממן - על לא עוול בכפי - טלטול משוטר עייף ועצבני. ג. יש לי "בטן מלאה" על הסו -קולד "קיפוח" מזרחיים, נישאתי ל"מזרחני" (כמו שהבת שלי קוראת לזה), וגרתי בעצמי, בילדותי, בצרוף מול מעברה כך שהדברים קצת יותר מורכבים. בתכל'ס, צריך לטפל בבעיות במקום להתקשקש כאן.
     6/7/19 03:02:
   ניכר שיש אפליה, יהירות וחוסר צדק. לכן יש לבחון את דרכי הפעולה של הממשלה, ולהעניש שוטרים המוציאים להורג בשל צבע עור. יחד עם זאת לא מסכימה עם אופי הקרבות של הקהילה האתיופית .

   ארכיון

   פרופיל

   נטלי חסין
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין