כותרות TheMarker >
  ';

  פוסטים אחרונים

  ארכיון

  תגובות (0)

  נא להתחבר כדי להגיב

  התחברות או הרשמה   

  סדר התגובות :
  ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
  /null/cdate#

  /null/text_64k_1#

  אין רשומות לתצוגה

  0

  המהלך הנואש

  0 תגובות   יום שני, 15/7/19, 17:56

  ''

  בידיעה שהתפרסמה הבוקר נאמר כי חסאן רוחאני נשיא איראן הודיע בכלי התקשורת הבינלאומיים: כי אם תסיר וושינגטון את הסנקציות תחזור איראן למשא ומתן אודות הסכם הגרעין משנת 2015.

  להלן קטע מכתב היד עסקת הגרעין וספיחיה, אשר כתיבתו הושלמה לפני שלושה חודשים, העוסק בנסיעתם של רוחאני וזריף לוושינגטון, כדי לשאת ולתת עם הממשל האמריקאי על הסרת הסנקציות.

   

  המהלך הנואש

  עסקת הגרעין וספיחיה

  קטע

  אז קאסם צדק,‘ ציין המנהיג העליון בפתח הישיבה השבועית עם חברי הקבינט הביטחוני המצומצם. חמשת האישים המהווים את הקבינט הביטחוני המצומצם הנוכחים בלשכת המנהיג העליון, הם גנרל מוחמד עלי ג’עפארי מפקד משמרות המהפכה, חוסיין דהגאן שר ההגנה, גנרל מוחמד נאהוואדיאן המפקד העליון של צבא איראן ויועצו המיוחד של הוד קדושתו; מחמוד אלאווי שר המודיעין והביטחון ומושאן ריזאי יועץ לחמינאי ומזכיר הוועדה לפתרון מחלוקות מהיר.

  קאסם חביבו של המנהיג העליון נעדר, מאחר והיה עדיין בדמשק.

  דאג לשלוח את זריף לארצו של השטן הגדול חסאן.’ פנה המנהיג העליון ישירות לנשיא הרפובליקה האיסלאמית. ‘דאג שיטוס כבר מחר וייתייצב בבניין האומות המאוחדות, וייצור קשר עם נציג השטן הגדול כדי להחל בריכוך במשא ומתן עם השטן הגדול על הסרת הסנקציות.’

  כך אעשה הוד קדושתך, אפעל בהתאם להוראותיך הנבונות.’ השיב לו רוחאני למרות ספקותיו ומסקנתו הברורה כי הוד קדושתו שוגה.

  מוטב חסאן שאף אתה תטוס עם שר החוץ שלנו וכך תיתן תוקף רב יותר למסרים המרגיעים שאתה וזריף תכינו כדי לערפל את נציגי השטן הגדול עימם.’

  מאחר ונוכחותו של רוחאני לא הייתה נחוצה להמשך קיומה של הישיבה השבועית, אשר הייתה מיועדת לעסוק בסיכונים של ההפגנות נגד השלטון, רשאי היה נשיא הרפובליקה האיסלאמית לנטוש את לשכת המנהיג העליון, אך לא לפני שנישק את כף ידו הימנית של חמנהיג העליון.

  כבר בדרכו ללשכתו בארמון סאדאבאד התקשר רוחאני למזכירו, וביקש ממנו לזמן בדחיפות את שר החוץ ואת סגנו לתדרוך בלשכתו.. כמחצית השעה בלבד חלפה ושני אורחיו התייצבו בזה אחר זה בהפרשים של דקות בודדות שר החוץ ואושחאק ג’יהאנגירי סגנו של רוחאני, היה עליו כאמור לתדרך את זריף ולהעביר את סמכויותיו באופן רשמי לסגנו, למשך התקופה שבה הוא ישהה בארצות הברית.

  רוחאני קידם את פני אורחיו בחיוך ובלחיצת ידיים, ביקש מהם לשבת עימו אל השולחן. הוא הסביר לג’יהאןגירי כי עליו למלא את מקומו כאשר היא ישהה בארצו של השטן הגדול; ולאחר מכן החל לתדרך את זריף בנוכחות סגנו, מאחר והיה ברור לו כי סגנו משמש כמודיע של המנהיג העליון. לכן על מנת לא להיקלע לתסבוכות בלתי נחוצות היה עליו לארח את סגנו בכל פגישת עבודה שקיים בלשכתו.

  גם לשר החוץ היו ספקות באשר להצלחת מסעם לניו יורק, ובאשר למסע השכנוע של חברות המועצה הכללית של האומות המאוחדות; ומעבר לכך להצלחת קניית ליבה של נציגת ארצות הברית באומות המאוחדות. מכל מקום התדריך של רוחאני היה רצא יחזית, והוא נהג בחוכמה רבה, מאחר ויהיה לו ולעמיתו הנשיא זמן די והותר, כדי להיוועץ זה בזה, במהלך הטיסה וגם לאחר הנחיתה במלונם.

  עם סיום התדרוך הזמין הנשיא את שני אורחיו לסעוד עימו ארוחת צהרים מאוחרת, אך דשנה למדי, ולאחריה שילח את ג’יהאנגירי לפרלמנט, כדי שזה ימלא את מקומן בעת העדרו, ושיחררו מיד כדי שיגיע בזמן לבית הנבחרים לפני תחילת הדיונים בשעות אחר הצהרים.

  גם כאשר נותר ביחידות עם שר החוץ ידידו הנאמן, ניהלו הוא וזריף דו-שיח זהיר ביותר, משום שהיה ברור לשניהם כי מוטמנים מכשירי האזנה בלשכת הנשיא. משום כך הרבו שניהם לשבח את תבונתו הרבה של הוד קדושתו, ואת התקווה שעמיתיהם השרים ישימו קץ להפגנות כנגד השלטון; את מחשבותיהם הכנות הם העלו על פיסות נייר תוך כדי דיבור, אולם בזהירות יתרה משום שאי אפשר מתי אחד מהם יבגוד באחיו.

  מכל מקום כאשר טסו יחדיו לארצו של השטן הגדול, בתא הסגור שעמד לרשותו של נשיא הרפובליקה האיסלאמית, החליפו שני הרעים דעות ללא כל חשש.

  אני חושש מאוד שנשלחנו לשווא, גם אלאווי וגם קאסם טועים, אני לא מאמין חסאן שהאמריקאים לא יגיבו.’ הביע לבסוף שר החוץ את ספקותיו בפני ידידו הנשיא.

  זו גם דעתי ממחמד מיקוש המיצרים הוא טעות חמורה, בלימת השייט החופשי של המכליות במפרץ, תגרום לזעם כללי במערב ולא רק בארצות הברית; האיחוד האירופי עלול לנתק עימנו את קשריו ולהצטרף לתגובה חריפה אמריקאית, כלומר מהלומה קשה מנשוא, ומי יודע מה תהיינה התוצאות למעשה ההבל הזה…?’ התחזית העגומה הזו גרמה גם לרוחאני שהגה אותה ובאותה המידה לרעהו הנאמן שר החוץ להתכנס בתוך עצמם; ורק לאחר מספר שניות מביכות הגיב שר החוץ באיפוק רב.

  גם אני סבור שהם לא ישבו בחיבוק ידיים, לוקח להם זמן להכין את תגובותיהם בדרך כלל .’

  מכל מקום בין אם אנו מאמינים ביכולתנו לשכנע את האמריקאים להיכנס למשא ומתן עימם ובין אם לאו, עלינו להכין מסמך עקרונות למשא ומתן המיועד עימם.’ סיכם את מצבם הנשיא והורה לעמיתו שר החוץ להכין טיוטה ראשונית.

  אני מתלבט חסאן, אני מבין שרצוי שאערוך ראשי פרקים של מעין תחינה, “אנא הסירו את הסנקציות ואני מסופק מאוד אם זה יעלה בידינו...’

  אני מבין היטב את הבעיה שאתה מעלה מוחמד ידידי, גם אני מסופק, ומעבר לכך סבור שלא נשיג דבר בשליחות הזו הפעם. המסע שלנו יהיה קצר ביותר, אנו נתבקש לעזוב את ארצם ונאלץ למצוא מפלט בבניין האומות המאוחדות, שהרי משם אין הם יכולים לסלק אותנו… אבל בינינו מה זה כבר יועיל לנו?’

  מניסיוני העשיר בשהות בארצם בשירות הרפובליקה שלנו אני סבור שהם לא רק לא ידרשו מאתנו לעזוב בתוך ארבעים ושמונה שעות, אלא אף יביעו את נכונותם להיפגש עימנו...’

  הבנתי מוחמד, אתה סבור שהם יתייחסו אלינו כאל מקורות מידה, שהרי אין להם סוכני ביון בארצנו; ןכך מדען או חבר באחת האוניברסיטאות שלהם יליד איראן, אשר נשלח למולדת במסגרת המקובלת של חילופי תרבות, נאסר ומושלך לכלא כמרגל. יפה אז גם אם נצא מתוך הנחה שבואנו יעורר את עניינם למרות הרעת היחסים אם מולדתינו, הרי לאחר כשבוע עד עשרה ימים אנו אמורים לחזור לטהרן.’

  אני הייתי מעדיף חסאן שנישאר בניו יורק זמן רב יותר מעשרה ימים, כמה חודשים טובים...’ העז שר החוץ לגלות את סיכום מחשבותיו אודות עתידו לידידו הנאמן, בתקווה שאף הוא יישאר לצידו בארצו של השטן הגדול.

  כלומר אתה מאמין חסאן כי בתוך כמה חודשים ייפול המשטר במולדתנו. קשה לי מאוד להאמין שהנס הזה יקרה. אנחנו אומנם נשלחנו לקיים משא ומתן על פינוי המוקשים ממימי המפרץ תמורת הסרת הסנקציות, ושנינו הגענו לאותה המסקנה, כי השליחות הזו שלנו היא חסרת סיכויים.’

   

   

  @ חיים קדמן 2019 -

  דרג את התוכן: