כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  ימים אחרים

  בבלוג זה נעסוק בעיניינים אקטואלים אך גם בנושאים שונים ומגוונים שאינם על סדר היום.

  העתיד של שידורי "עידן פלוס"

  0 תגובות   יום שני, 22/7/19, 02:20

  עד שנת 2014 התנהלו שידורי הטלוויזיה באמצעות אנטנה שמוקמה על הגג ושדרה את הערוצים הבסיסיים.

  בתמורה שלמו הצופים אגרת טלוויזיה ורדיו.

  ברבות השנים נפרד הצופה הישראלי משידורי הטלוויזיה האנלוגיים, ומאות אלפי אנטנות ישנות הפכו לגרוטאות על הגגות עם המעבר לצפייה דרך שירותי הכבלים או הלוויין, בתשלום דמי מנוי יקרים.

  זה היה סידור מקומם, כיוון שחלק גדול מהמנויים, שהיה מעוניין לצפות רק בערוצי ה"ברודקאסט" הציבוריים, נאלץ לשלם מאות שקלים על חבילות ערוצים ענקיות שהציעו שתי החברות הגדולות.

                          החלטת הממשלה להקים את שירות "עידן פלוס"

  המצב המוזר הזה, שהכניס הון עתק לכיסיהן של שתי חברות הטלוויזיה הרב-ערוצית, היה הרקע להחלטת הממשלה בשנת 2004 "לבחינת אפשרות הפעלתם של שידורים דיגיטליים ציבוריים בישראל", בשיטה המכונה DTT.

  המטרה הייתה ברורה: לתת לציבור פלטפורמת שידור חינמית שתתחרה בחברות הכבלים והלוויין .

  השם שנבחר למיזם השאפתני היה "עידן פלוס" (עיד"ן - ראשי תיבות "ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים").

                                  תחילת השידורים בעידן פלוס

  במקור, השידורים הדיגיטליים, שזכו לכינוי "עידן פלוס" והוכפפו לרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, נראו כמהלך זול יחסית: הם דרשו הקמה של 15 תחנות ממסר בלבד (מול 60 שדרש השידור האנלוגי הישן), ובעלות תחזוקה נמוכה יותר. להקמת התשתית נבחרה חברת תומסון הצרפתית, ושידורים ניסיוניים החלו כבר ביוני 2009 מתחנת איתנים בהרי ירושלים.

  הערוצים המשדרים ב"עידן פלוס" נדרשים כיום לשלם "דמי הפצה" שנתיים של בין 1.5 ל-2 מיליון שקל לערוץ, שמהווים רק חלק מתקציבו. לצורך מעבר לשידור באיכות HD הם נדרשו להכפיל את הסכום (וסירבו).

  כיום נקלטים במערך שבעה ערוצים בלבד - 11, 12, 13, 20, חינוכית 23, 33 ו-99, וכן תחנות הרדיו של כאן וגלי צה"ל ומספר תחנות רדיו אזוריות וחרדיות - אף שחוקית וטכנית ניתן לשדר מספר גדול יותר של ערוצים.

  אחרים, כמו ערוצי 9, "הלא TV", ולאחרונה גם ערוץ 24 ותחנות הרדיו של דוד בן בסט, החליטו לצאת מהמערך, בגלל עלות "דמי ההפצה" הגבוהה מבחינתן, וחוסר הכדאיות הכלכלית.

   

  מתחילת הדרך לוו השידורים בתלונות: איכות הממירים והאנטנות בשוק לא אחידה, איכות הקליטה משתנה ממקום למקום בארץ, ולא אחת בין אזורים שונים וזוויות שונות בתוך אותה דירה.

  ל"עידן פלוס", הכפוף כאמור לרשות השנייה, 13 עובדים בלבד. אין לו מחויבות לשגר טכנאים לבתי הצופים: מוקדני השירות עושים ככל יכולתם להסביר ולהדריך בטלפון - אבל גם הם לא יכולים לייצר קליטה במקומות שאינה קיימת.

   

  ברשות השנייה טוענים, כי "עידן פלוס" ערוך לשדר באיכות HD וכי הוא תומך אפילו בשידורי 4K; בפועל, הערוץ היחיד הנקלט כיום דרך "עידן פלוס" ב-HD הוא 11 של "כאן".

  הסיבה לכך היא: ששאר הערוצים פשוט אינם מוכנים לשאת בעלות הנוספת שנדרשת מהם לצורך השדרוג ל-HD, והרשות השנייה החליטה לפטור אותם מכך.

   

                                המצב כיום של "עידן פלוס"

   

  בשנת 2018 לאחר שהמדינה לא הצליחה לתקן את הכשלים,או לחלופין למכור אותו לגוף פרטי לא התקבלה החלטה מה לעשות עם המיזם הכושל.

  אחרי שרשרת כישלונות בניסיון לייצב את "עידן פלוס" כשירות שממלא ביעילות את ייעודו, נכשל גם הניסיון למכור אותו לגוף פרטי.

  נשאלת השאלה: למה נכשל מיזם זה?

                                      הסיבות לכישלון "עידן פלוס"

  על פניו ניתן לראות כי התנאים בשטח משחקים לטובתו של "עידן פלוס": למשל, אם בעבר הקרוב, כדי לקלוט את שידוריו בטלוויזיה היה צורך לרכוש ממיר ואנטנה - כיום, ברוב הטלוויזיות החדשות מובנה כבר ממיר כזה.

  רק שמתברר, כי הממיר לא חוסך רכישת אנטנה מתאימה ולעתים גם מגבר לאנטנה.

  ולכן, כדי לקלוט את השידורים במכשירים ניידים כמו מחשב נייד וסמארטפון יש לרכוש התקן USB מיוחד (דונגל).

   

  אבל אלה ואלה לא תמיד עוזרים.

  קבוצת הפייסבוק "משתמשי עידן פלוס" מוצפת בתלונות אופייניות, חוזרות ונשנות, על בעיות קליטה.

  דוגמאות רק מהחודש החולף: ב-10 ביולי מדווחת צופה מראשון לציון כי "התמונה נעלמת, ולאחר זמן מה חוזרת באיכות מעולה. החלפנו אנטנה בעזרת טכנאי, התופעה ממשיכה". למחרת מדווח צופה מיבנה על "בעיות קליטה" בלילה הקודם; הוא נענה בתגובות מחולון, מדרום תל אביב, מקריית אונו ועוד, שם חוו הצופים בעיות דומות.

   

  מדובר בתלונות אופייניות, שצצות בכל פעם מאזורים אחרים ברחבי הארץ.

  כיוון שקהל הצרכנים של "עידן פלוס" הוא ברובו "שבוי", היות והוא מקבל שירות חינם, ואינו יכול לאיים בהפסקת המנוי - לא ברור בכלל אם התלונות מטופלות ובאיזו רמה.

                           הפתרון לבעיה

  כיוון ש"עידן פלוס" מתקשה להגיש לציבור שירות איכותי, אמין, רציף, ונטול תקלות, ברור, כי הדרך הפשוטה והזולה ביותר כיום לתת שירות טלוויזיה להמונים היא כבר לא קליטה דרך שידור אנטנות, אלא באמצעות שידור אינטרנטי - דרך אתר, או באמצעות אפליקציה שתותאם למערכות ההפעלה אנדרואיד, iOS, אנדרואיד TV, ולכל הפורמטים המוכרים כיום בעולם הסטרימרים.

   

  ואכן, כבר באוקטובר 2014 אושרה בוועדת השרים לחקיקה הצעתו של שר התקשורת דאז, גלעד ארדן, לחייב את הרשות השנייה לשדר את ערוצי "עידן פלוס" חינם גם באינטרנט ולהנגיש את השידורים החינמיים לכל אחד.

  יותר מכך, החוק החדש ביקש גם לאפשר ל"גורמים מסחריים" לנצל את מעבר הערוצים הללו לרשת ולשדר אותם חינם - על מנת להגביר את התחרות, ובעיקר לשבור את הדואופול (דאז) של HOT ו-yes.

   

  אבל מאז חלו התפתחויות דרמטיות בשוק, שהפך לתחרותי מאוד בזכות טכנולוגיית השידור באינטרנט.

  הדואופל yes-HOT נשבר בשנתיים האחרונות, והצופה הישראלי נהנה כיום ממגוון גדול של אפשרויות צפייה במחירים נמוכים.

  אך מצד שני, האפשרות לקלוט חינם את ערוצי הבסיס עדיין תוכל לשרת את מי שמתקשים לעמוד בדמי המנוי הנדרשים כדי לקלוט שידורים.

   

  אבל מתברר, כי שלא כמו ההסכמות שהתקבלו בעבר לגבי השידורים "באוויר" - שידור דרך האינטרנט הוא כבר סיפור אחר, ובניגוד לחוק שניסה בעבר השר ארדן להעביר - החברות הפרטיות המפעילות את הערוצים, כמו קשת ורשת, מתנגדות לשידורי חינם כאלה.

  לא רק שהן לא מוכנות לשלם עבורם "דמי הפצה" ל"עידן פלוס" - הן מתכוונות בכלל לתבוע עבורם תשלום.

  יותר מזה - הן מבקשות אפילו לפתוח את ההסכמים הישנים עם HOT ו-yes, המשדרות אותם עדיין ללא תמורה.

  ונכון לעכשיו לא ברור מהו עתידו של המיזם השאפתני של מדינת-ישראל.

   

   

   

   


  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   יואב 16
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין