כותרות TheMarker >
  ';

  מ-קלקלה ל-כלכלה: עולם גלובלי-אינטגרלי דורש כלכלה חדשה

  מי ומה צריכים להשתנות בשיטה הכלכלית-חברתית, כדי שנתוני המאקרו הטובים של המשק, יורגשו בכל בית בישראל?
  איך יוצרים שיטה כלכלית שתשרת אותנו, במקום שאנו נשרת אותה?
  מדוע ישראל הפכה לאחת המדינות היקרות בעולם?ואיך הגענו לצמרת העולמית בפערים החברתיים והכלכליים?

  מהפכות לא יעזרו. להיפך - הן מסוכנות.
  גם המחאה החברתית לא תושיע אותנו.
  ערבות הדדית בינינו וסולידריות חברתית הן צו השעה
  ותתפלאו - הן גם משתלמות מבחינה כלכלית.

  0

  שמיטת חובות? בועת הלוואות הסטודנטים מפצלת את אמריקה

  0 תגובות   יום שישי , 26/7/19, 12:47

  אמריקה עושקת גם את הסטודנטים שלה. האם שמיטת חובות כללית על הפרק? או שיש פתרונות אחרים שהגיע הזמן לאמץ?

   

  מהתקשורת:

  קליפ משעשע ועצוב בו זמנית, מתוכנית ה- The daily show אודות בועת החוב של הסטודנטים בארה"ב:

  https://www.youtube.com/watch?v=k9q6JJT2WmE

   

  תגובתי:

  קליפ מצחיק וכואב בו זמנית. אפשר ללמוד ממנו איך אמריקה משעבדת את הסטודנטים בעבר ובעתיד לחיות במשך עשרות שנים בחוב, חוב יקר (למרות הריבית הנמוכה במשק) שרודף אחרי מי שסיים את לימודיו באוניברסיטה.

   
  בועת הלוואות הסטודנטים התנפחה לכ- 1.6 טרליון דולר, והחוב של בוגר ממוצע עולה על 30,000 דולר. תחשבו עליכם, או על הילדים שלכם, מסיימים תואר ראשון עם חוב בגודל של משכנתא ולכל החיים. ככה זה שהמערכות הפרטיות מסתכלות רק על הרווח שלהם (אוניברסיטאות פרטיות ובנקים).


  הקפיטליזם האמריקאי הפך לקניבליזם. הוא אוכל את אמריקה, אלא אם כן אתה חלק מאותו מיעוט מיוחד (ה- 1%) שאצלו החיים תותים. 
  במקור, קפיטליזם תאם לססמא: "שלי שלי, שלך שלך".

  אבל בגרסא הקיצונית הנוכחית שלו, הוא כבר נוהג לפי הססמא: "שלי שלי, ושלך שלי".

   
  אמריקה דורסת את מעמד הביניים, את הסטודנטים שלה, את הצעירים שלה, ובעצם את כולם, למעט את אלו הממוקמים בשפיץ של הפירמידה הכלכלית וגורפים את כל השמנת, בעודם משאירים לכל השאר את מי החלב הבחושים.


  הרעיונות לשמיטת חובות הסטודנטים ( של ברני סנדרס, אליזבת וורן, AOC ואחרים) מבוססים אולי על אידאה מוסרית-אתית וגם על שיקולים אלקטורליים, אינטרסים ופופוליזם, אבל יש מאחוריהם גם הגיון כלכלי. החוב הזה מעיק על הכלכלה, מדכא את הצריכה של עשרות מיליוני אמריקאים שחיים סכומי עתק וחיים בצמצום. כיון שהצריכה הפרטית מהווה כ- 70% מהכלכלה האמריקאית, יוצא שהבועה הזו מדכאת את הצמיחה של המשק כולו.

   
  בכלל, בשנים האחרונות יותר ויותר גופים כלכליים רציניים, מהממסד הקפיטליסטי, לא כאלו שאפשר "להאשים" אותם בנטייה לשמאל הכלכלי-חברתי, טוענים בלהט שהגידול באי השוויון פוגע בצריכה ובהתאם גם בצמיחה, וכי ההשקעה בהקטנת הפערים היא השקעה כלכלית משתלמת מאוד למשק כולו, גם לבעלי ההון ולתאגידים הגדולים.


  לכאורה, סנדרס ושאר המועמדים הפרוגרסיביים מציע שמיטת חובות כללית שיש מאחוריה הגיון כלכלי. לדבריו אמריקה יכולה להרשות את שמיטת החובות הזו לעצמה, ותממן אותה באמצעות מס מחזור על עסקאות פיננסיות בוול-סטריט. מס של כמה שברירי אחוזים על המחזור בבורסות אמור לממן את מחיקת כל בועת חובות הסטודנטים. נניח שזה נכון, אבל האם סנדרס מודע לכך שבוול-סטריט מצאו דרכים נוספות להרוויח כמה וכמה פעמים על אותה הלוואה יקרה לסטודנט המסכן שאין לו יכולת להחזיר אותה?

   
  כן, ממש כמו בימים העליזים לפני שהתפוצצה בועת הלוואות הסאב פריים באמריקה ויצרה את המשבר הפיננסי העולמי הגדול הגדול ביותר ב- 80 שנה האחרונות, גם היום המגזר הפיננסי חוזר ל"הנדסה פיננסית". הוא לוקח את ההלוואות האלה, מחלק אותם לכל מיני פרוסות ומאפיינים, אורז אותן מחדש בתור מכשירים פיננסיים מתוחכמים שלכאורה מציעים תשואות גבוהות למשקיעים בהן ומוכר אותם ברווח גדול למשקיעים, לגופים מוסדיים, לבנקים ובעצם לכולנו. בעתיד, כשהנכסים הרעועים והמפוקפקים האלה יגיעו לחדלות פירעון וייקראו "נכסים רעילים", האם שוב המגזר הפיננסי ייתמם ויגיד שלא ידע, לא העריך, לא חשב שזה יקרה? או שבעצם לא אכפת לו מאיתנו וגם לא מהסיכון הגבוה, כי הוא יודע היום, כפי שידע אז ב- 2008, שהבנק המרכזי והממשל יחלצו אותו מהמשבר, על חשבוננו. רבותיי וגבירותיי, ההיסטוריה חוזרת.

   
  ככה זה באמריקה של היום. הרווחים מחולקים על פי עקרונות קפיטליסטיים. וההפסדים? על פי עקרונות סוציאליסטיים: כשהמכונה הקפיטליסטי עובדת טוב ומייצרת רווחים פנומינליים, את כל השמנת גורפות האליטות, ומעט מאוד, אם בכלל, "מטפטף למטה" לכיס של כל אחד מאיתנו. אבל כשהדברים משתבשים, בזכות קשרי הון שלטון את ההפסדים ישלם הציבור כולו.


  אז האם לתמוך בהצעות הפרוגרסיביות לשמיטת חובות הסטודנטים בארה"ב?
  התשובה, כמו תמיד תלויה באידאולוגיה של מי ששואלים אותו.

   
  אם אתה רפובליקני, ניאו-ליברל, אז בשם ה"אחריות הפיסקלית" שאתה מתהדר בה, אתה תגיד שזה יהיה אסון כלכלי, ויגדיל את החוב הלאומי לרמות עוד יותר גבהות מהרמה המטורפת שבה הוא נמצא כיום.

   
  אם אתה דמוקרט "רגיל", מהממסד, ואם אתה מקבל תרומות מתאגידים ובעלי הון, כנראה שהדעה שלך בנושא לא תהיה שונה משמעותית משל עמיתך הרפובליקנים. 

   
  ואם אתה דמוקרט פרוגרסיבי, אתה תתמוך בהצעה, תגיד שהיא נכונה גם מוסרית וגם כלכלית, וכי באמצעות מנגנונים של "צדק חלוקתי", נוכל לקחת מאלו שיש להם, ולתת לאלו שקורסים תחת השיטה הנוכחית.


  אגב, האידאולוגיה הזו היא מאוד גמישה, בהתאם לאינטרסים.
  כשטראמפ רצה לתת הטבות מס בסכומי עתק (כמעט 2 טריליון דולר על פני העשור הקרוב) לבעלי ההון, הרפובליקנים לא שאלו מאיפה נממן את זה. הם פשוט הצביעו בעד, כי זה משרת אותם ואת התורמים העשירים שלהם.
  גם השמאל הפרוגרסיבי נוהג באופן דומה. אם ההצעה ה"חברתית" שלו משרתת גם את האינטרסים הפוליטיים שלו, הוא תומך בה, בלי קשר לאחריות פיסקלית/תקציבית. הוא כן מוסיף כיצד יממן את ההצעות הנדיבות שלו, אבל אלו בדר"כ הצעות לא מקצועיות, לא רציניות ולא מפורטות.


  בקיצור, אמריקה מקולקלת. כולה. לא ימין ולא שמאל מסוגלים להוציא אותה מהבוץ, אלא רק לגרום לה לשקוע יותר ויותר בשנאה, פילוג, הסתה ואלימות.
  הפתרון הוא בכלל לא על הרצף הזה של ימין, שמאל ומה שביניהם.
  האמריקאים מנסים לפתור בעיות, בזמן שהם שרויים בשנאה תהומית זה לזה, מסיתים ומוסתים.


  קודם כל שיתחילו לעבוד על קצת סולידריות ביניהם, על הדגשת המשותף ולא על השונה, שיתחילו לספור אחד את השני, להפנים שלא סתם גופים כמו קרן המטבע הבינלאומית טוענים שבניית לכידות חברתית היא מפתח לצמיחה כלכלית איתנה וברת קיימא. שככל שהם יהיו יותר מלוכדים, מחוברים, הם לא רק ישפרו מבחינה איכותית את חייהם, אלא הם גם ירוויחו יותר. כשהם יצליחו לבנות כזה הון חברתי, הם יגלו ששינוי היחסים בין אדם לזולתו הוא המפתח, הוא היסוד שעליו ניתן לשנות גם את הכלכלה, לכלכלה שתשרת את האדם, את כולנו, במקום שאנו נשרת אותה.

  אפשר וצריך לחיות אחרת. הגיע הזמן לנסות.

  תודה שקראתם,

  רונן אביגדור

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   פרופיל

   ישראלזיו
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין