כותרות TheMarker >
  cafe is going down
  ';

  מרושתת

  http://www.revitalsalomon.com

  מפגינים אנונימיים

  0 תגובות   יום רביעי, 12/3/08, 21:21

  טור "מרושתת" לחודש מרץ 2008, מתוך מגזין TheMarker 

   

  כשארגון גדול ומוכר תוקף את האינטרנט, או ליתר דיוק, את חופש הביטוי הפרוע באינטרנט, הוא צפוי לשלם מחיר. לפעמים המחיר הוא קטן, בדמות סערה תקשורתית ובלוגית מקומית. לפעמים נגרם נזק תדמיתי קצר-טווח לארגון, שקצת יחסי ציבור מקצועיים יכולים לתקן, ולפעמים, ה"אינטרנטים" האלה פשוט לא סולחים.

   

  הסיינטולוגיה, שפותחה על ידי ל. רון האברד, סופר מדע בדיוני וקצין בצי האמריקאי, היא תורה הטוענת כי המיישמים אותה זוכים לחיים טובים יותר. האברד נפטר כבר ב-1986, אולם מאמיניו לא נטשו את דרכו. בלשון המעטה, מדובר בארגון שנוי במחלוקת. אם נהיה מדויקים יותר, הסיינטולוגיה מתוארת בדרך כלל על ידי מתנגדיה ככת מסוכנת, מפחידה ואלימה, הסוחטת כסף רב מחבריה והורסת את חייהם. כך או כך, אין ספק שארגון הסיינטולוגיה הוא בעל עוצמה רבה, משאבים רבים ויכולת יחצ"נות מרשימה. רשימת הסלבריטאים המצהירים בגלוי כי הם שייכים לסיינטולוגיה היא די ארוכה. בין השמות הבולטים ניתן למנות את ג'ון טראבולטה, קירסטי אלי, ג'נה אלפמן, צ'יק קוריאה, ג'ולייט לואיס וכמובן, השחקן עם הניצוץ המשוגע בעיניים - טום קרוז.

   

  חרושת השמועות המלווה את קרוז בתקופה האחרונה מספיקה כדי לייצר דוקטורט אחד או שניים בפסיכולוגיה, תקשורת ואנתרופולוגיה. טום קרוז תומך בסיינטולוגיה באופן נלהב וגלוי, אולי קצת יותר מדי. והיה זה קרוז, שלא ברצונו, שהבעיר את המלחמה האחרונה בין הסיינטולוגיה, לבין מה שכונה בבוז "קבוצת ילדי מחשבים מופרעת".

   

  זה התחיל בסרטון שכנראה לא היה אמור להגיע ליו-טיוב, אבל מצא את דרכו לעיני הציבור למרות זאת. בסרטון נראה קרוז כשהוא מדבר בהתלהבות רבה על הסיינטולוגיה, טוען שהיא הדבר היחידי שיכול לעזור לאנשים, ובעיקר - והמטריד מכל - קרוז מלווה את דבריו בצחקוקים היסטריים ומשונים ובמבטים מטורפים.

   

  הסרטון, כמובן, הפך פופולרי מאוד ביו-טיוב, והוסר משם במהירות הבזק כאשר בכירי הסיינטולוגיה התלוננו על פרסומו. מאחר שיו-טיוב הוא לא בדיוק אתר שיתוף הווידיאו היחיד ברשת, הסרטון שב וצץ באלפי מקומות אחרים, ולמרות מאמצי היחצ"נים, אחרי הרשת באמת שאי אפשר לרדוף. הסיינטולוגים טענו שהסרטון הוא פנימי ולא נועד לצפייה על ידי אנשים שאינם חברים בארגון. "ילדי האינטרנט", בתגובה, החליטו לעזור לסיינטולוגיה להפיץ את דברה. הסרטון המקורי נערך, קוצץ, טופל ביד אכזרית ושוגר בחזרה לרשת. פרודיות על טום קרוז וטירופו הבלתי נלאה הציפו את יו-טיוב.

   

  בשלב הזה נכנסו לתמונה ההאקרים. ככל הנראה, הצנזורה הסיינטולוגית עוררה הרבה יותר זעם מהצפוי. הלכה למעשה, היתה זו יריית הפתיחה במה שנראה כמו מלחמה ארוכה ומעניינת בין הסיינטולוגיה לבין מתנגדיה. אפשר לנהל מלחמה כזו באמצעי התקשורת המסורתיים, אבל אז התוצאה נקבעת בעיקר לפי כמות הכסף שברשות הצדדים הלוחמים ועל פי יכולתם להגיע לקהל רחב יותר באמצעות הכסף הזה. באינטרנט, זה לא הכל כסף. ברשת יש יתרון למי שיש זמן פנוי, הרבה זעם וכושר המצאה בלתי נלאה.

   

  זה התחיל במתקפה סטנדרטית. ההאקרים ביצעו מתקפות על כל האתרים הידועים של הסיינטולוגיה והפילו רבים מהם למשך שעות ארוכות. לאחר מכן, הופצה ברשתות שיתוף הקבצים חבילת מסמכים - לכאורה סודית - של הסיינטולוגיה. אין אינדיקציה ברורה לכמות האנשים שהורידה את המסמכים האלה, אבל המידע עליהם התעופף ברשתות החברתיות, ואף זכה למקום הראשון ב-digg, דבר שמבטיח הרבה עניין ותנועה.

   

  היה אפשר כבר לנחש שמדובר במתקפה מאורגנת, שמעורבים בה לא מעט אנשים. ב-21 בינואר, הופיע ביו-טיוב סרטון שהבהיר שאכן מדובר בהתארגנות. הסרטון, שזכה למיליוני צפיות, נקרא "מסר לסיינטולוגיה". בקול מעוות על ידי מחשב, כשברקע תמונות מטושטשות ומעורפלות, מאיים ארגון "אנונימוס" על "כת הסיינטולוגיה" ומסביר כי עת נקם ושילם הגיעו. צפייה בסרטון הזה, סביר להניח, תגרום לגיחוך אצל חלק גדול מהאנשים. ארגון "אנונימוס" טוען שהוא עוקב אחרי הסיינטלוגיה כבר שנים, שהוא חדר לשורותיה והוא מתכוון להרוס אותה. למרות הקול המעוות, הסרטון נשמע דרמטי והדובר חותם את דבריו ב"אנחנו לגיון. אנחנו לא סולחים. אנחנו לא שוכחים. צפו לנו". בנוסף, במאמצים משותפים, דאגו ההאקרים להפצצת-גוגל, שגרמה לכך שכאשר הוקלד במנוע החיפוש המונח "כת מסוכנת" (dangerous cult), התוצאה הראשונה המופיעה היא זו של אתר הסיינטולוגיה הרשמי - עוד נזק תדמיתי. זה לא המצב כרגע, אגב. יש לשער שגוגל שוב התערבה וצינזרה.

   

  הרבה דברים באינטרנט מתחילים ונגמרים בה. עצומות אונליין, קבוצות מחאה בפייסבוק ופטפטת פוליטית הן מאוד פופולריות ברשת, אבל משם ועד למעשים אמיתיים ברחוב, הדרך ארוכה וקשה. אבל כאן, המקרה היה שונה. לפחות במעט. סרטונים נוספים של אנונימוס צצו ברשת, והפעם האיומים הפכו ממשיים יותר. התאריך 10 בפברואר הוזכר כתאריך יעד חשוב. לאחר זמן קצר התברר שזהו יום בו יארגנו אנונימוס הפגנות כלל-עולמיות נגד הסיינטולוגיה. ההוראות למפגינים היו פומביות וכללו איסור מוחלט על אלימות, המלצה להצטייד במסיכות כדי למנוע זיהוי ובקשה להביא ציוד צילום מכל הסוגים - כדי להפיץ את הבשורה. המיקומים להפגנות נקבעו מראש - בדרך כלל מול בניינים ידועים של הסיינטולוגיה. הבלוגרים סיקרו במרץ ומי שרצה - ידע איפה ומתי להתייצב נגד הסיינטולוגיה.

   

  ב-10 בפברואר, למרבה ההפתעה, נצפו ברחבי הגלובוס הפגנות מאורגנות נגד הסיינטולוגיה - ממש על פי התוכנית. המפגינים עטו מסיכות כמומלץ, צעדו בצעדות שקטות ונשאו שלטים בגנות הסיינטולוגיה. כמות המפגינים הגלובלית מוערכת בכ-9,000 בלבד - מספר קטן אחרי כל הרעש. אבל, ההפגנות צצו במקומות רבים בעולם - סידני, ניו יורק, אונטריו, לונדון, מינכן ועוד. הסרטונים מההפגנות הגיעו ליו-טיוב במהירות הבזק. העמוד הראשון ב-digg היה עמוס בדיווחים מהשטח וגם התקשורת לא החמיצה את הסיפור. החיפושים במנועי החיפוש הקשורים באנונימוס, סיינטולוגיה והפגנות הרקיעו שחקים

   

  המערכה הראשונה נגמרה. אי אפשר להגיד שלסיינטולוגיה נגרם נזק פיננסי או מוחשי, אבל הארגון נגרר שלא ברצונו לכותרות, בעיקר בהקשרים שליליים. המודעות והעניין בסיינטולוגיה עלו, אבל תשומת הלב הזו לא צפויה לעשות טוב לסיינטולוגיה. 9,000 "האקרים מופרעים", כפי שכונו על ידי אנשי הסיינטולוגיה, אולי לא יהפכו את העולם, אולי לא יגרמו להוצאת הסיינטולוגיה מחוץ לחוק, אבל הם הצליחו בכל זאת למשוך תשומת לב וכן, להוציא אנשים לרחובות. לאנונימוס אין את טום קרוז בארסנל (ואולי עדיף כך), אבל יש לו יכולות מפתיעות וקול שלא ניתן להתעלם ממנו - ואת הקול הזה שמעו בכל העולם. מה יעשה אנונימוס במערכה השנייה? נו, בטח נשמע על זה ביו-טיוב.

   

  ומי שבכל זאת מתעניין, אני מסקרת את נושא הסיינטולוגיה באופן די עקבי בבלוג שלי ב-Blogger. 

   

   

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   ארכיון

   תגיות

   פרופיל

   revital_sa
   1. שלח הודעה
   2. אוף ליין
   3. אוף ליין