כותרות TheMarker >
  ';

  אלי אלון עיתונות ישראלית

  באתר זה מוצגים מקצת מאמרים וכתבות פרי עטו של העיתונאי אלי אלון שפורסמו בעיתונות הישראלית

  אלי אלון החל כתיבתו העיתונאית בגיל 15 כשכתב במדור"חדשות לנוער" בעיתון "מעריב לנוער" לאחר שירותו הצבאי היה כתב עיתון "הארץ" פירסם מאות רבות של ידיעות ,כתבות ,ומאמרים בעיתונות הישראלית
  בשנים האחרונות כותב במספר אתרי אינטרנט חדשותיים.

  ארכיון

  מצדיעים לאיש קול ישראל אריה צוברי

  0 תגובות   יום שני, 26/8/19, 14:04
    | 
  ''

  אריה צוברי [צילום: לימור צוברי]

   

   

  מצדיעים לאיש "קול ישראל" אריה צוברי

   

   

  המפיק והעורך איש קול ישראל, אריה צוברי 70, עבד ברדיו בקול ישראל במשך קרוב לחמישה עשורים '' במשך שנים היה מהמפיקים הראשיים של פסטיבל הזמר המזרחי .צוברי היה מהראשונים ש"שמו את המוזיקה המזרחית על המפה" '' לא מכבר נערך לכבודו ערב הוקרה והצדעה על פועלו.


  מאת:אלי אלון 

  ▪  ▪  ▪
  ''

  אריה צוברי עם אביגדור קהלני [צילום באדיבות מפיקת האירוע לימור צובארי ]

   

  אריה צוברי – פרקי חייו

   

  אריה צוברי נולד ב-13 ביולי שנת 1949 בבית-החולים דג'אני ביפו בשם אריה צובארי. הוריו זכריה ושולמית צובארי עלו לארץ מתימן בשנת 1932 והיו מראשוני העיר חולון. 

  מספר אריה: הוריי יצאו מעדן באניית פחם שהפליגה מעדן לנמל פורט סעיד ומנמל פורט סעיד הגיעו באמצעות גמלים וחמורים דרך סיני לארץ ישראל. הם השתקעו בשכונת מולדת בחולון שהוקמה ב-1934 והייתה אחת השכונות הראשונות בחולון. 

  בפסח תרצ"ד (1934) הגיעו שמונה המשפחות הראשונות, לשכונת מולדת ובהם אביו של אריה צוברי, כולן יוצאות תימן והקימו את הבתים הראשונים ואת בית-הכנסת. ראשי המשפחות היו: האחים שלמה צובארי, זכריה צובארי, עובדיה צובארי ונוספים. אריה צובארי גדל והתחנך בחולון הבית היה בית עם חינוך דתי. 

  את עבודתו ברדיו בקול ישראל החל אריה צובארי בשנת 1969. "התחלתי כשליח על אופנים ועובד דואר" הוא מספר לי "בהמשך השתתפתי בצד האירגוני של הפקת תוכניות רדיו שונות ובהן "תשואות ראשונות", "שלכם לשעה קלה", "דירה לשניים", "ממני מני", "דלת פתוחה", "סעו לשלום" ו"מחפשים את המטמון" ועוד.

  מהמפיקים הראשיים של פסטיבל הזמר המזרחי

   

  בשנת 1971, נוסד ביוזמת יוסף בן-ישראל, מנהל מחלקת הפולקלור בקול ישראל "פסטיבל הזמר והפזמון הישראלי בסגנון עדות המזרח - "למנצח שיר מזמור". הפסטיבל שכלל תחרות שירים בז'אנר המזרחי, (הים תיכוני) הופק על-ידי רשות השידור ושודר ברדיו ובטלוויזיה. הפסטיבל הראשון נערך ב-10 בפברואר 1971 בבנייני האומה בירושלים. הפסטיבל נערך בין השנים 1985-1971. 

  אריה צוברי מונה לאחד המפיקים הראשיים של הפסטיבל ובמשך שנים היה מהמפיקים הראשיים של הפסטיבל. צוברי כמפיק בכיר נתן במה ראשונה ליוצרים ומבצעים מהז'אנר המזרחי וחשף לציבור הרחב את הזמר המזרחי שעד עתה מיעטו בקול ישראל להשמיעו. בין הזמרים שפרצו לתודעת הקהל הרחב בעקבות השתתפותם בפסטיבל המזרחי היה זוהר ארגוב שזכה במקום הראשון עם השיר "הפרח בגני". 

  במקביל להשתתפותו כמפיק פסטיבל הזמר המזרחי, היה צוברי בין מפיקי פסטיבל הזמר והפזמון העברי בעריכת חנוך חסון ששודר במוצאי יום העצמאות ברדיו ובטלוויזיה של הערוץ הראשון.

  מפיק במשך שנים את "שירים ושערים"

   

  צוברי הפיק במשך שנים רבות את תוכנית הספורט הפופולרית של רשת ב' – "שירים ושערים" ובהמשך גם ערך את המוזיקה לתוכנית. בנוסף, הפיק את התוכנית "שריקת פתיחה" ששודרה בימי שישי לקראת משחקי הליגה והמציא את האות "גוללל" המיתולוגי הוא עזב את הפקת התוכנית לאחר שהחל בתהליך חזרה בתשובה. 

  בנוסף, הפיק את שידורי משחקי מכבי תל אביב בכדורסל בימי חמישי ובימי ראשון את ליגת העל בכדורסל עם רוני דניאל ואחר-כך עם יואב אביב

  צוברי הפיק תוכנית יומית ששודרה ברשת א' בשם "מעורב ים תיכוני" בהגשת אומנים שונים בין אורחי ומגישי התוכנית היו חופני, מרגלית צנעניגאולה נונייוסי אלפי, בועז שרעבי, איתן מסורי, אביהו מדינה, צמד העמרנים ניסים גרמה ועוד. 

  אריה צוברי הפיק ברשת ג' את תוכניתם של שוש עטרי, דודו דותן, דידי הררי. צוברי מספר לי, כי היה מפיק שידורי החוץ של כל הרשתות בקול ישראל בתל אביב. 

  בשנות ה-90 היה צוברי ממקימי ומנהל רשת 88FM, כיום כאן 88 ואחרי שנה התחנה הועברה לניהולו של יואב גינאי. בסוף שנות ה-90 עבר צוברי למחלקת החדשות והיה בין מפיקי יומני הבוקר של רשת ב' ואת שיחות מאזינים עם ז'וז'ו אבוטבול.

  ''
  אריה צוברי,בתו המפיקה לימור צוברי  אמנון פאר

   

  בין הראשונים ש"שמו את המוזיקה המזרחית על המפה"

   

  אריה צוברי שילב בתוכניות הרבות שהפיק וערך לאורך עשרות שנותיו בקול ישראל, כולל התוכנית הפופולרית "שירים ושערים" מוזיקה ושירים מזרחיים. אמנים ואנשים שעבדו עימו מספרים, כי ראה בהבאת הזמר המזרחי לתודעת הקהל הרחב שליחות ממש. ומאחר שהרדיו באותן שנים זכה לפופולריות והאזנה רבה ובמיוחד התוכנית "שירים ושערים" ולא יהיה זה מוגזם לומר, כי אריה היה בין הראשונים ש"שמו את המוזיקה המזרחית על המפה וחשף אותה לציבור הרחב. 

  אריה צוברי שירת במילואים עד גיל 58 בהתנדבות. הוא שובץ לחיל חינוך מדור הווי ובידור והפיק במסגרת זו עצרות וכינוסים ליחידות שונות בצה"ל. צוברי הוא זוכה פרס "תפוח הזהב" על התוכנית "מעורב ים תיכוני" שנבחרה על-ידי המאזינים לתוכנית הטובה ביותר.

  ערב הוקרה והצדעה

   

  לא מכבר נערך לצוברי (12.5.19) באולם רידינג 3 בתל אביב ערב הצדעה והוקרה על פועלו. באירוע אותו הפיקה בתו לימור צוברי והנחה איש הרדיו אמנון פאר הופיעו בהתנדבות עשרות אמנים ובהם רבים מהשורה הראשונה שאת חלקם הביא צוברי לתודעת הציבור הרחב כשנתן להם במה ראשונה או השמיע אותם בתוכניות שערך והפיק. 

  בין הבאים לאירוע: השר אופיר אוקוניס שאמר כי צוברי "הוא מאבני היסוד של הרדיו בתל אביב", כתבת הרדיו כרמלה מנשה שאמרה: "צוברי הוא נכס לרדיו מהיסודות של רשות השידור הטובה והישנה". אנשי הרדיו מושיק טימור ונועם גילאור, הבמאי והמגיש יוסי אלפי, השר לשעבר תת-אלוף אביגדור קהלני. בני משפחה ועוד. 

  סרטון על האירוע ניתן לראות ביו-טיוב באירוע הוענק לצוברי אות הוקרה מיוחד מטעם עמותת "שרשרת הדורות" אומר אריה צוברי: יש לי שישה ילדים שגורמים לי נחת, אחת מהם היא לימור צוברי מפיקה מקצועית ומקצוענית אני מאוד גאה בה, מסתבר ש"התפוח לא נפל רחוק מהעץ". הערב שערכה לימור לכבודי היה מוצלח וזכה לשבחים. בת נוספת היא בכירה בבנק לאומי. הילד הקטן שלי בן ה-19 מתגייס או-טו-טו לצה"ל ברוך השם הרבה נחת. 

  אריה צוברי חגג לא מכבר ביולי שנה זו (2019) את יום הולדתו ה-70. ביקרו אותי עובדים מקול ישראל ובהם יואל רפל, יעקב פרוינד, גרשון מיטל ועוד. בהחלט מחמם את הלב. כיום מתמודד צוברי עם בעיה רפואית לא פשוטה, ומקווה להתגבר עליה ולהחלים. "נהניתי מאוד במשך 47 שנות עבודתי בקול ישראל אני לא מסתכל על העבר אלא קדימה", הוא אומר.
  ''

  צילום באדיבות לימור צוברי בתו של אריה צוברי  מפיקת האירוע 

  דרג את התוכן:

   תגובות (0)

   נא להתחבר כדי להגיב

   התחברות או הרשמה   

   סדר התגובות :
   ארעה שגיאה בזמן פרסום תגובתך. אנא בדקו את חיבור האינטרנט, או נסו לפרסם את התגובה בזמן מאוחר יותר. אם הבעיה נמשכת, נא צרו קשר עם מנהל באתר.
   /null/cdate#

   /null/text_64k_1#

   אין רשומות לתצוגה

   חדשות ומבזקים

   תגובות אחרונות